Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Mecanic de locomotiva in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
razdaq

razdaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2014
Pentru cei care se plang ca nu pot gasi de lucru in Romania ca mecanic de locomotiva.
In Germania este o criza acuta de personal calificat cai ferate, in special mecanici de locomotiva.
Conform site-ului CENAFER: ''de la 1 ianuarie 2007, transportul feroviar comunitar a intrat în interoperabilitate prin directivele: 2005/36/CE privind recunoașterea unitara a calificării în UE și 2007/59/CE privind certificarea mecanicilor de locomotiva''.
Singura problema pentru a exercita functia in Germania este cunoasterea limbii germane la nivel B2(dupa standardele Common European Framework of Reference for Language). Trebuie sa recunosc ca nu e tocmai usor sa obtii certificarea B2.
Dar pentru cine se incumeta, exista in Germania o firma care e gata sa plateasca cursul de limba Germana si obtinerea atestatului B2 si dupa aceasta, echivalarea certificatului de mecanic de locomotiva. Bineinteles pe intreaga perioada care va dura minim 6 luni, cursantul va fi platit. Singura conditie este ca dupa absolvirea cursurilor, absolventul sa semneze un contract de munca in cadrul acestei firme Germane. Salariile sunt foarte competitive.
Am inceput acest demers in speranta ca voi putea ajuta atat pe cei in cautarea unui loc de munca bine platit, cat si firma care este in cautatere de personal calificat.
Astept reactii, in vederea continuarii demersurilor...

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,405
  • Înscris: 09.08.2006

 razdaq, on 03 februarie 2014 - 18:46, said:

Pentru cei care se plang ca nu pot gasi de lucru in Romania ca mecanic de locomotiva.
In Germania este o criza acuta de personal calificat cai ferate, in special mecanici de locomotiva.
Conform site-ului CENAFER: ''de la 1 ianuarie 2007, transportul feroviar comunitar a intrat în interoperabilitate prin directivele: 2005/36/CE privind recunoașterea unitara a calificării în UE și 2007/59/CE privind certificarea mecanicilor de locomotiva''.
Singura problema pentru a exercita functia in Germania este cunoasterea limbii germane la nivel B2(dupa standardele Common European Framework of Reference for Language). Trebuie sa recunosc ca nu e tocmai usor sa obtii certificarea B2.
Dar pentru cine se incumeta, exista in Germania o firma care e gata sa plateasca cursul de limba Germana si obtinerea atestatului B2 si dupa aceasta, echivalarea certificatului de mecanic de locomotiva. Bineinteles pe intreaga perioada care va dura minim 6 luni, cursantul va fi platit. Singura conditie este ca dupa absolvirea cursurilor, absolventul sa semneze un contract de munca in cadrul acestei firme Germane. Salariile sunt foarte competitive.
Am inceput acest demers in speranta ca voi putea ajuta atat pe cei in cautarea unui loc de munca bine platit, cat si firma care este in cautatere de personal calificat.
Astept reactii, in vederea continuarii demersurilor...

Daca sunt absolvent de liceu, cu bacalaureat, dar nu am lucrat niciodata in acest domeniu, pot aplica la aceasta calificare?

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010
Ma diploma te ajuta atunci cand esti  la veceu si nu mai ai hartie igienica, competentele conteaza, diploma este doar punct eliminatoriu cand sunt mai multi.

Stiu pe cineva care s-a dus inginer electric in america si nu i-a interesat diploma de licenta ci la pus sa aduca tot felu de adeverinte de la facultate cu situatia lui la convertoare, masini electrice si alte materii din domeniul unde urma sa se angajeze.

Edited by MooF2010, 03 February 2014 - 19:38.


#4
razdaq

razdaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2014

 ovidiu21, on 03 februarie 2014 - 19:29, said:

Daca sunt absolvent de liceu, cu bacalaureat, dar nu am lucrat niciodata in acest domeniu, pot aplica la aceasta calificare?
Dupa cum am scris in primul mesaj, se cauta mecanici de locomotiva, nu absolventi de liceu. Deci, este necesara diploma de mecanic de locomotiva, cu sau fara mare experienta.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma gandesc ca e diferenta intre locomotivele romanesti si cele nemtesti ca de la cer la pamant si ca locomotivele astea sunt de mai multe tipuri.
Ma, tu sigur nu faci reclama la firma aia super adevarata dar atat de secreta?

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Friskey, on 03 februarie 2014 - 20:44, said:

Ma gandesc ca e diferenta intre locomotivele romanesti si cele nemtesti ca de la cer la pamant .

Mare diferenta este ...
Ca intre masinile romanesti si masinile nemtesti . De la cer la pamant .

Edited by mihai!, 03 February 2014 - 22:46.


#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
aia-i Deutsche Bahn cumva sau vreo companie feroviara particulara? ca acolo nu-s conditile de la DB.

#8
razdaq

razdaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2014
Nu, nu e DB. E o companie particulara.

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asta m-am gandit si io.
pentru cine-i curios, dupa tarif, salariul minim e 2056 si max 3263 EUR.
brut.

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 ovidiu21, on 03 februarie 2014 - 19:29, said:

Daca sunt absolvent de liceu, cu bacalaureat, dar nu am lucrat niciodata in acest domeniu, pot aplica la aceasta calificare?

ai citi asta ?

"exista in Germania o firma care e gata sa plateasca cursul de limba Germana si obtinerea atestatului B2 si dupa aceasta, echivalarea certificatului de mecanic de locomotiva"

ce nu intelegi ?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

 Pengoon, on 04 februarie 2014 - 14:48, said:

pentru cine-i curios, dupa tarif, salariul minim e 2056 si max 3263 EUR.
brut.
Asa putin?
In Fi pe la 3800 e salariul mediu pt mecanici de locomotiva...

Edit: din alta sursa am gasit cifra de 3561 euro/ luna.
Ma rog, oricum e substantial peste ce se ofera in D.

Edited by Karhu, 04 February 2014 - 16:03.


#12
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pai da dar nici berea nu-i 5 euro in bar ...

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Si nici nu te ia dracu de frig, apropo de Finlanda, imi spunea un coleg ca sta cu nu stiu ce lampa in casa, sa compenseze lipsa razelor solare, mie mi s-a parut o aberatie, sau o fi adevarat? Si doi, la brutul ala cat ramai cu net ?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

 sqryn, on 04 februarie 2014 - 16:11, said:

pai da dar nici berea nu-i 5 euro in bar ...
Asa este, e in jur de 7, da' parca pt 2 euro mai putin, tot nu merita...
Oricum eu nu beau alcool in oras, cum naiba as conduce pana acasa?

 sammydo, on 04 februarie 2014 - 16:13, said:

Si nici nu te ia dracu de frig, apropo de Finlanda, imi spunea un coleg ca sta cu nu stiu ce lampa in casa, sa compenseze lipsa razelor solare, mie mi s-a parut o aberatie, sau o fi adevarat? Si doi, la brutul ala cat ramai cu net ?
1. Nu ma ia dracu de frig, e cald si bine si acasa, si la serviciu
2. Da, unii folosesc lampi din astea http://insights.emak...ps-energylight/
   Eu nu simt nevoia, am destule corpuri de iluminat in casa.
3. Dintr-un brut de 3500 €/ luna pierzi cam 900 la impozit, din punctul asta de vedere situatia fiind mai buna decat in Germania

#15
nininho

nininho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2014
Salut.imi poti da mai multe detalii pentru ca as fi interesat.sunt mecanic de locomotiva la o firma privata din romania de 4 ani.

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,093
  • Înscris: 02.12.2007

 Karhu, on 04 februarie 2014 - 15:34, said:

Asa putin?
In Fi pe la 3800 e salariul mediu pt mecanici de locomotiva...
In Spania la Renfe ala ar fi cam minimul si asta dupa taierile de 25% de acum 2-3 ani: http://www.20minutos...stas/ganan/mes/
Dar la salariul asta nu cred sa gasesti vreun loc, acolo e bataie chiar daca cursul de instruire costa vreo 20.000 de euro.

In Germania cu salariul de 2.000- maxim 3.200 brut esti muritor de foame la propriu, nu e de mirare de ce nu gasesc aia mecanici.

#17
razdaq

razdaq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2014
Probabil in Finlanda si Spania salariile sunt mai mari, dar nu exista nici macar o oferta de locuri de munca pentru romani in acest domeniu.
Si inainte de a compara cu Finlanda si Spania, poate salariile ar trebui comparate cu cele din Romania.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

 Tipiric, on 10 februarie 2014 - 17:42, said:

In Germania cu salariul de 2.000- maxim 3.200 brut esti muritor de foame la propriu,
Ei, nu chiar, asta e exagerare, eu zic ca respectivii traiesc destul de bine tinand cont ca, in afara de locuinte si unele servicii, preturile sunt aprox. similare cu cele din Romania

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate