Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Parcare publica in kusadasi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Anul acesta voi merge in  Turcia pentru prima data.Sunt in discuții pentru un apartament situat intr-un bloc pe malul marii,in zona plajei Ladies Beach.Nu are parcare proprie,dar proprietara spune ca in spatele clădirii e o parcare publica,cam aglomerata in sezon,dar ea zice ca voi găsi un loc.Ce știți despre parcările in Kusadasi,in spera despre cele publice,ca nu am chef sa dau pe parcare cât pe cazare.Multumesc

#2
kelyboy

kelyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2010
In Kusadasi, fara plata am parcat doar la supermarket sau la benzinarie, in parcarile publice am parcat doar cu plata (cred ca in jur de 2-3 TL pe ora), asa e cam peste tot, din aceast considerent , recomand o cazare care sa include si o parcare, de prefereat gratuita...

#3
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru răspuns,dar a venit cam târziu .Am făcut deja rezervarea.Sper sa găsesc vreo parcare mai ieftină ,sau ceva gratuit.O sa-i scriu proprietarei,dacă știe ceva.Daca mai cunoaște cineva situația parcărilor in Kusadasi,poate ma lămurește si pe mine,care ar fi varianta optima.Multumesc!

#4
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
In afara de zona tarmului gasesti o gramada de locuri de parcare gratuite.

#5
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru răspuns,ceva mai multe detalii sunt binevenite.Va fi primul meu drum in Turcia,habar nu am ce ma așteaptă .

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ai gasit o locatie? Daca da, foloseste Google Maps si vezi daca poti parca in jurul ei.

#7
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Am făcut deja rezervare,aici eliteholidayrentalsturkey.com/property. phpnumele hotului e:27 .Nu știu locatia exactă,știu doar ca e la etajul 4,pe faleza Ladies Beach.M-am uitat pe Google maps,dar nu vad nici o opțiune sa îmi arate locurile de parcare,nici măcar Street  Views nu merge.

Îmi cer scuze daca nu merge linkul dar scriu de pe iPad din safari.O porcarie,îmi vine sa il arunc pe geam.

#8
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Acesta e link-ul http://www.ownersdir...rkey/TK4211.htm .

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Nu prea e bine...
Ti-am marcat pe fotografie 3 zone care te-ar putea ajuta. Va trebui sa vorbesti cu proprietarii si sa-i intrebi cat te costa pe zi parcarea.

Pe booking.com se precizeaza ca poti parca free la fata locului (probabil in jurul hotelului sunt niste alei sau chiar o strada folosita pentru aprovizionare):

http://www.booking.c...html?aid=374567

"Parking: Free private parking is available at a location nearby (reservation is not needed)."

Daca ai ceva timp liber si daca iti plac obiectivele istorice, in jurul Kusadasi-ului ai urmatoarele:
- orasul antic Efes
- mormintele Celor Sapte Sfinti Adormiti
- Templul Artemisei (minune antica)
- Biserica Sf.Ioan al Apocalipsei
- Casa Fecioarei Maria
- Muzeul din Selcuk
- excursie comuna la Priene (oras antic) - Milet (oras antica)- Didyma (Templul lui Apollo - al doilea oracol dupa cel de la Delphi)

(ca sa nu mai scoti masina din parcare, excursiile le poti lua de la agentiile turistice din statiune)

Attached Files


Edited by florinbad, 23 February 2014 - 12:56.


#10
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru raspuns.O sa vorbesc cu proprietara sa imi spuna ce modalitati de parcare am in zona,si la ce preturi.Cat despre vizitat,nu stiu ce sa zic,baiatul meu are 9 ani si am inteles ca in august e cam cald in Turcia.Probabil ca o sa merg la Pammukkale,fata mea vrea neaparat sa mearga,si eventual daca nu va fi canicula vom mai vizita si alte obiective turistice.
Off-topic:Cum vedeti o comparatie intre Grecia si Turcia,din punct de vedere al civilizatiei,calitatii serviciilor si oamenilor.Am fost de 3 ori in Grecia si ne-am indragostit de ea,dar am zis sa incercam si Turcia,am auzit multe lucruri bune,dar am si cateva reticente(probabil ramase in subconstient dupa sutele de ani in care ne-au invadatPosted Image ).Am fost acum 22 de ani la Istanbul,dar e irelevant in conditiile de astazi.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postradurobertin, on 24 februarie 2014 - 14:03, said:

Off-topic:Cum vedeti o comparatie intre Grecia si Turcia,din punct de vedere al civilizatiei,calitatii serviciilor si oamenilor.Am fost de 3 ori in Grecia si ne-am indragostit de ea,dar am zis sa incercam si Turcia,am auzit multe lucruri bune,dar am si cateva reticente(probabil ramase in subconstient dupa sutele de ani in care ne-au invadatPosted Image ).Am fost acum 22 de ani la Istanbul,dar e irelevant in conditiile de astazi.

Vei avea un soc Posted Image !
Grecia este linistita.
Turcia este galagioasa, toata lumea trage de tine sa cumperi ceva. Vei merge doar pe drumuri expres, foarte bine intretinute, o sa fie o adevarata incantare. Kusadasi este o statiune mare, nu ai timp sa te plictisesti.

Daca ai chef si rabdare, citeste aici (ai destule hint-uri, de la pasapoarte si cel mai scurt drum, feribot, pana la cumpararea de lire turcesti):
http://forum.softped...e-si-canakkale/

PS: in august oriunde este cald, inclusiv la Pamukkale. Daca va duceti aici, sa aveti un rucsac unde sa va puneti incaltamintea (pe travertine se merge cu picioarele goale). Sa aveti la voi multa apa potabila. Sus, la Piscina Cleopatrei sau la intrarea in orasul antic Hierapolis veti gasi destule chioscuri de unde puteti cumpara apa.

Edited by florinbad, 24 February 2014 - 15:48.


#12
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Multumesc pentru raspuns.Acum mi-am dat seama de unde imi parea cunoscut numele tau,esti un adevarat guru al calatoriilor.Am citit o gramada din relatarile tale de calatorie pe mai multe site-uri.Ai talent de scriitor,ar fi pacat sa nu-l valorifici scriind o carte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate