Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

FTTH la RCS-RDS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4436 replies to this topic

#55
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Iasi si pe urma Bucuresti ;)

#56
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013
Pai degeaba daca vin si trag fibra pana la usa daca nu au ont sa le instaleze la clienti în casa!Eu am un ab la fiberlink 500 mbs si am intrat in a 4-a saptamana decand de la 19la 24  am viteza de 35 mbs!Vin fac teste pe casa scarii si atat din feb ma duc ca sa renunt la tot de la ei net+tel+cabu tv+2 mobile ca asa nu se mai poate !

#57
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
bravo! asa sa faci ;)

#58
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013
Pai tu ce ai face?daca ai fi în aceiasi situatie?Si oricum am de unde alege la mine pe scara am si upc si decurand au tras fo si romtelecom!

#59
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Și eu ma bucur ca vei de la rtc trag fibra. Problema e ca eu sunt mult mai scumpi.

#60
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postjoystick, on 27 ianuarie 2014 - 06:28, said:

Da, dar mi se poate destul de aiurea sa faci chestia asta în avans.
Aceste lucrari nu se fac peste noapte. De exemplu RDS are o acoperire prin cablu mult mai mare decat UPC, iar orasul Bucuresti are aproximativ 9000 de blocuri de locuinte (probabil Timisoara, Brasov, Iasi au si ele cate 1000 fiecare).
Va dura cativa ani pana cand se va schimba infrastructura peste tot. Pana atunci, probabil, FiberLink 2 va fi deja dublat la 200 mbps (iar FiberLink 1 la 100 mbps).

View Postcatalinman, on 27 ianuarie 2014 - 23:45, said:

Iasi si pe urma Bucuresti
Mi se pare normal Posted Image
Apropo, se va extinde si in comunele din jur? De exemplu in satele din sudul orasului nu e prezent decat Romtelecom cu VDSL de pana la 60 mbps (sau 30 mbps pentru cei aflati mai departe de "dulap") si nicio alta firma de cablu desi in ultimii ani s-au contruit o gramada de case. Pana si strazile s-au asfaltat si RDS sau UPC tot n-au venit...

View Postjoystick, on 28 ianuarie 2014 - 07:03, said:

rtc trag fibra. Problema e ca eu sunt mult mai scumpi.
Noile oferte la 49 Lei sau 59 de Lei pentru un pachet de 3 servicii nu mi se par scumpe deloc. Daca vor include si optiuni de telefonie mobila mai ieftina prin Cosmote, atunci Romtelecom va concura serios cu RDS. Sper sa se apuce si UPC de tras fibra ca vor fi mancati cu totul.

#61
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007

View PostNeaceasca85, on 27 ianuarie 2014 - 19:46, said:

Nu am vazut asa ceva, fibra optica ce seamana cu UTP-ul, de culoare gri, eu din 2003 o stiu neagra neagra.

Pe cablu scrie "optical cable" (pe langa alte "scrisuri").
Te pomenesti ca o fi vreo fibra optica mult mai ieftina...

Edited by dani_moca1976, 28 January 2014 - 15:30.


#62
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Da, eu nu m-am gândit ca e posibil sa crească vitezele și la abonamentele mai mici.

#63
sprtw

sprtw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 15.09.2013
O exista fibra de exterior neagra ca a celor care stau la case si cea de interior ca in pozele puse mai sus.Posted Image

Edited by sprtw, 28 January 2014 - 17:23.


#64
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View Postcatalinman, on 27 ianuarie 2014 - 12:56, said:


2.4 Gbps duce un ONT. ;)
Vezi ? Daca sunt conectati 3 vecini pe aceeasi scara cu abonament gigabit deja nu mai merge ok, asta ar putea fi un motiv pentru a trage fibra optica in fiecare apartament.

#65
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,886
  • Înscris: 14.10.2008
Neagra e si cea care intra in blocuri, apoi in cutia de pe casa scarii intra intr-o sudura din care iese una galbena subtire pentru ONT, la casa cea subtire e tot neagra si iese din cutia alba in care intra fibra groasa.

Pe mine m-au cablat cu fibre optice produse de fabrica Prysmian din Slatina, care face cabluri de toate felurile.

View PostLunaCrystal, on 28 ianuarie 2014 - 18:44, said:

Vezi ? Daca sunt conectati 3 vecini pe aceeasi scara cu abonament gigabit deja nu mai merge ok, asta ar putea fi un motiv pentru a trage fibra optica in fiecare apartament.
Pana trag fibra la fiecare "celula" din "puscariile" comuniste, se vor baza pe chestia aia ca banda nu e garantata, abonamentele sunt best effort. Posted Image

#66
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006

View PostLunaCrystal, on 28 ianuarie 2014 - 18:44, said:

Vezi ? Daca sunt conectati 3 vecini pe aceeasi scara cu abonament gigabit deja nu mai merge ok, asta ar putea fi un motiv pentru a trage fibra optica in fiecare apartament.
Pai nu pe mine trebuie sa ma convingi. Posted Image

Eu ma bucur ca o sa fie FTTH si la blocuri si sustin ideea 100%

Convinge pe joystick. :P

#67
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostLunaCrystal, on 28 ianuarie 2014 - 18:44, said:

Vezi ? Daca sunt conectati 3 vecini pe aceeasi scara cu abonament gigabit deja nu mai merge ok, asta ar putea fi un motiv pentru a trage fibra optica in fiecare apartament.
Alo, trezirea!Nu se da cate 1 Gbps la fiecare client.......
de unde ai scos-o tu pe asta ca la 3 clienti nu mai merge bine?

#68
blackhumor

blackhumor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2014

View PostNeaceasca85, on 28 ianuarie 2014 - 18:50, said:

Pana trag fibra la fiecare "celula" din "puscariile" comuniste, se vor baza pe chestia aia ca banda nu e garantata, abonamentele sunt best effort. Posted Image

aici ai mare dreptate!

View PostLunaCrystal, on 28 ianuarie 2014 - 18:44, said:

Vezi ? Daca sunt conectati 3 vecini pe aceeasi scara cu abonament gigabit deja nu mai merge ok, asta ar putea fi un motiv pentru a trage fibra optica in fiecare apartament.

sa vine ea ziua aia in care toti abonatii vor vrea Gbps si cred ca se vor gasi si solutii nu de alta dar inca nu am vazut pc-uri ptr Gb la care sa se inghesuie lumea....sunt prea piperate momentan asa ca poti sta linistit!Posted Image

plus ca nu fibra iti "garanteaza" banda si viteza de down ci multe altele

Edited by blackhumor, 28 January 2014 - 21:13.


#69
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008

View Postcatalinman, on 28 ianuarie 2014 - 19:21, said:

Pai nu pe mine trebuie sa ma convingi. Posted Image

Eu ma bucur ca o sa fie FTTH si la blocuri si sustin ideea 100%

Convinge pe joystick. Posted Image


Cred ca pana la urma i mie mi-ar place un ONT in casa macar de amorul artei. Dar nu inteleg daca problema cea mai mare este ONT_ul de pe casa scarii sau restul infrastructurii.

Haideti sa ne gandim asa: cate porturi au switch-urile clasice RDS? 8? Sunt cu mai mult de 8? Daca sunt switch-rui clasice de 100 mbps ....cum pot ele sustine 3 cleinti cu FL100?
Daca ar fi gigabit, sa zicem ca ar suporta 10 astfel de clienti. Problema e ca probabil niciodata acesti 10 clienti nu vor solicita la maxim reteaua. Ma interesant e in cazul switch-urilor de 100...

#70
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Parca o vad pe nevasta-mea, alt "router" in casa?! Posted Image
Sper ca nu fac mutarile astea pt. ca-si vor fixo-mobile inapoi Posted Image

Mai bine veneau cu o solutie de back-up, in caz ca se-ntrerupe curentul! Ca tot face romtelecomu reclama la fiberlinkul lor si la avantajele lor fata de RDS....

#71
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postjoystick, on 28 ianuarie 2014 - 21:22, said:



Cred ca pana la urma i mie mi-ar place un ONT in casa macar de amorul artei. Dar nu inteleg daca problema cea mai mare este ONT_ul de pe casa scarii sau restul infrastructurii.

Haideti sa ne gandim asa: cate porturi au switch-urile clasice RDS? 8? Sunt cu mai mult de 8? Daca sunt switch-rui clasice de 100 mbps ....cum pot ele sustine 3 cleinti cu FL100?
Daca ar fi gigabit, sa zicem ca ar suporta 10 astfel de clienti. Problema e ca probabil niciodata acesti 10 clienti nu vor solicita la maxim reteaua. Ma interesant e in cazul switch-urilor de 100...

Aveti mari probleme in a intelege ca nu toti clientii folosesc internetul la maxim si non-stop, de aceea este suficienta chiar si o magistrala de 100 Mbps la 10 clienti sa zicem........

#72
blackhumor

blackhumor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.01.2014
@joystick

View PostNeaceasca85, on 28 ianuarie 2014 - 18:50, said:

Pana trag fibra la fiecare "celula" din "puscariile" comuniste, se vor baza pe chestia aia ca banda nu e garantata, abonamentele sunt best effort. Posted Image

imi cer scuze fata de Neaceasca85 pe care tot il citez dar simteam nevoia sa subliniez ultima parte din comment-ul sau

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate