Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

FTTH la RCS-RDS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4436 replies to this topic

#4177
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,444
  • Înscris: 29.04.2010
O intrebare tehnica, mai degeaba. Din colacul acela intreg de fibra optica cred ca 30 metri s-a folosit la instalare conform acte cam jumatate (15m). Restul fibrei mi-au lasat-o pt aruncat instalatorii. Am strans-o si eu circular si o pastrez intr-o cutie. Mai o fi buna de ceva? Adica stiti daca s-ar mai putea utiliza? Sau e de muzeu?

#4178
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mai ai ce face cu ea, fibra nu se innadeste.

#4179
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
15 metrii de FO sunt buni pentru cine are 2 bucati de placi de retea FO singlemode si care e in stare sa bage 2 mufe (imi scapa numele acum) si isi conecteaza 2 jucarii pe FO. Majoritatea omenirii nu are ce face cu cei 15 metrii de FO.

#4180
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,444
  • Înscris: 29.04.2010
Am inteles. Mi-a fost mila sa o arunc. E fibra optica de interior, culoarea alba.

#4181
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
E material consumabil. Nu e un aparat sa-ti fie mila sa-l arunci.

Cate nu se arunca pe jos cand ramane in plus pe unde o trag.

Asa si la fratele meu au ramas 5 metri din cel mai gros cablu trifazic posibil, ramas in plus de la bransarea noii sale case, ala chiar e de nearuncat sau de valorificat mai degraba, 4 fire cat degetul de groase.

#4182
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,923
  • Înscris: 11.01.2007
Salutări.
Știe cineva,dacă vreau să fac downgrade de la FL1000 la FL500,se face cu vreo prelungire de contract obligatorie?
Momentan contractul e expirat,pe toate serviciile Digi.
Având în vedere scumpirea recentă dar mai ales că în Speedtest stă undeva la o medie de 500-700Mb(ceea ce nu se întâmpla ceva timp in urmă,aveam doar peste 900),chiar se merită un downgrade.

#4183
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
La downgrade trebuie sa semnezi un contract pe minim 12 luni DOAR pe serviciul respectiv.

#4184
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
Vezi si daca mai exista varianta sa semnezi pe 24 luni (in loc de 12) si sa ai 4 luni 50% reducere.

#4185
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
La downgrade sau upgrade nu se prelungește abonamentul.

#4186
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Nu se prelungeste la cablu TV si la telefonie fixa. La internet se prelungeste indiferent ca doresti sa faci upgrade sau downgrade. Se semneaza un act si pe acel act ai varianta de prelungire doar a serviciului de internet fix cu 12 luni sau 24 de luni.

#4187
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postcatalinman, on 24 martie 2019 - 18:13, said:

La internet se prelungeste indiferent ca doresti sa faci upgrade sau downgrade. Se semneaza un act si pe acel act ai varianta de prelungire doar a serviciului de internet fix cu 12 luni sau 24 de luni.
Semnarea e un pretext ca sa tii abonatul legat de gard. In caz de downgrade efectiv nu ai de ce sa ii pretinzi sa stea abonat. Iar argument de fidelizare mai bun decat calitatea serviciului de internet nu exista.

#4188
ManYacXX

ManYacXX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.01.2017
Gasim undeva un plan sau un program de extindere al acoperii cu fibra la RDS? Am fibra la 2 Km de mine si nu stie nimeni sa imi spuna daca se extinde sau cand.

PS. Prin luna noiembrie au extins dar s-au oprit.

#4189
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007

View PostManYacXX, on 27 martie 2019 - 10:53, said:

Gasim undeva un plan sau un program de extindere al acoperii cu fibra la RDS? Am fibra la 2 Km de mine si nu stie nimeni sa imi spuna daca se extinde sau cand.

PS. Prin luna noiembrie au extins dar s-au oprit.
Eu am vecini de cartier abonati pe fibra la numai 500 de metri de mine, si astept extinderea din 2008 (deci de peste 10 ani Posted Image ), desi suntem deja 5 case care vrem internet + tv. Mai mult, in deceniul asta care a trecut de la prima cerere, RDS a sapat sant si a ingropat o fibra spre alta localitate, fibra care trece la MAI PUTIN DE 50 DE METRI de case, dar tot nu s-au gandit sa ne lege si pe noi la retea daca tot era santul sapat Posted Image
Probabil or sa mai treaca alti 10 ani, in care RDS o sa ne amane in loc sa castige vreo 80 lei x 5 case x 120 luni = minim 10.000 de Euro din abonamente... Asta ca sa nu mai vorbim de cei care si-ar lua si pachete cu telefonie mobila, extraoptiuni, alte oferte... Plus exclusivitatea pe care ar avea-o in zona fata de ceilalti operatori, pentru viitoarele case care se vor mai construi.

Deci... "plan de extindere"? Yeah, right... As fi fost multumit macar sa imi spuna cineva de la ei atat: la cate case construite ne vor baga in seama. Nu de alta, dar a sasea e aproape gata, si inca 5 parcele sunt deja imprejmuite, in diverse stadii de autorizatii, etc.

Edited by OzTm, 02 April 2019 - 16:16.


#4190
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Astazi la mine la tara, sat Bascov, Judetul Dolj echipele Digi lucrau de zor. Daca in urma cu 2 saptamani au intins frumusete de fibra optica, aranjata frumos pe stalpii de electricitate acum puneau si cutiile din loc in loc legandu-le la fibra.. Posted Image

Poate vor sa dea de Pastele 2019 lumina.. prin fibra optica in sat..  Posted Image

Edited by -koss-, 09 April 2019 - 14:34.


#4191
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View PostOzTm, on 02 aprilie 2019 - 16:07, said:

Eu am vecini de cartier abonati pe fibra la numai 500 de metri de mine, si astept extinderea din 2008 (deci de peste 10 ani Posted Image ), desi suntem deja 5 case care vrem internet + tv. Mai mult, in deceniul asta care a trecut de la prima cerere, RDS a sapat sant si a ingropat o fibra spre alta localitate, fibra care trece la MAI PUTIN DE 50 DE METRI de case, dar tot nu s-au gandit sa ne lege si pe noi la retea daca tot era santul sapat Posted Image
Probabil or sa mai treaca alti 10 ani, in care RDS o sa ne amane in loc sa castige vreo 80 lei x 5 case x 120 luni = minim 10.000 de Euro din abonamente... Asta ca sa nu mai vorbim de cei care si-ar lua si pachete cu telefonie mobila, extraoptiuni, alte oferte... Plus exclusivitatea pe care ar avea-o in zona fata de ceilalti operatori, pentru viitoarele case care se vor mai construi.

Deci... "plan de extindere"? Yeah, right... As fi fost multumit macar sa imi spuna cineva de la ei atat: la cate case construite ne vor baga in seama. Nu de alta, dar a sasea e aproape gata, si inca 5 parcele sunt deja imprejmuite, in diverse stadii de autorizatii, etc.

Trebuie să vă tragă un cablu sau mai multe pentru voi. Că RDS dă FTTH numai la instalări noi, că la fraierii cu mai mulți proprietari dă FTTB.

#4192
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
AU venit azi de la digi in sat sa intrebe care se aboneaza care nu.. probabil ca sa stie exact cum fac infrastructura de fibra... cati sunt pe casute.. etc.. Posted Image
Le-am zis alor mei sa se aboneze la televiziune digitala, internet si telefon fix. Posted Image

AM inteles ca nu se mai dau echipamente gen ONT cu port CATV si e separat CATV..

Ce echipamente se dau acum? ONT de la digi are wireless?

Edited by -koss-, 10 April 2019 - 19:09.


#4193
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
O să-ți meargă foarte bine internetul dacă NU te bazezi pe WiFi-ul ONT-ului (s-a mai discutat)!

Eu, de exemplu, am WiFi-ul ONT-ului dezactivat și folosesc, în schimb, un AP profesional! Tu, poți folosi un router propriu!

#4194
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E la tara.. de ce sa investesc aiurea pentru un wi-fi din joi in pasti.. Sa mearga intr-o camera.. atat ma intereseaza..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate