Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

FTTH la RCS-RDS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4436 replies to this topic

#4159
gambino55

gambino55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.07.2008
Ok, multumesc .

#4160
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Salut,

Aveti idee daca cei de la Digi pot oferi si un ONT "chior" sau doar acel hibrid cu router WIFI?
Vreau sa imi iau de la ei o conexiune de back-up pe care sa o conectez in router-ul meu si nu as mai vrea inca un router in casa.

Multumesc.

#4161
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, se poate cu orice ont.

Edited by diZy, 06 December 2018 - 10:13.


#4162
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Conexiunea principala de la cine o ai?

#4163
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Hello.
Am avut pachet de Net+TV de la telekom timp de 2 luni, am renuntat si astept sa vina baietii de la Digi sa imi instaleze echipamentele.

Problema mea: Blocul e nou, dezvoltatorul a tras fibra optica in fiecare apartament, furnizorii se vor conecta intr-o anexa unde se afla o camera tehnica. Posibil ca fibra pe care o am eu trasa pana in apartament sa fie doar cu un canal si sa am nevoie de ONT cu iesire RF pentru TV.

Ce modele de terminale au cei de la Digi? Daca trebuie sa imi puna ONT pt net si mininod pentru TV, e suficienta o linie de fibra ? (au multiplexat pe aceeasi fibra atat internetul cat si tv?).

Merci :).

#4164
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Or fi multiplexat ei pe aceeasi fibra cu ajutorul WDM dar de obicei operatorii nu vor fibre instalate de altii ci doar pe ale lor.

#4165
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
@Neaceasca85 Nu e cazul, baietii care au tras fibra pana in camera tehnica au zis doar ca vor suda fibra de ce am eu deja existent pana in apartament dar au zis ca nu pot sa imi spuna daca imi pun doua echipamente (unul pt TV, altul pt Internet).

#4166
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Depinde de infrastructura. Oricum ont cu port de CATV nu pupi.

#4167
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postastrixz, on 11 decembrie 2018 - 13:46, said:

@Neaceasca85 Nu e cazul, baietii care au tras fibra pana in camera tehnica au zis doar ca vor suda fibra de ce am eu deja existent pana in apartament dar au zis ca nu pot sa imi spuna daca imi pun doua echipamente (unul pt TV, altul pt Internet).
Fix la fel am si eu, doar ca in apartament imi intra pe langa fibra si un coaxial plus un utp. La Telekom foloseam fibra, dar rds m-a conectat prin utp plus coaxial la echipamentele active din nisa de pe hol (fttb).

#4168
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005
Proiect fibra optica - Subtraversare Dunare (14.12.2018)

Attached File  fibra-dunare-digi.jpg   147.33K   140 downloads

https://www.digiroma...are-dunare-9683
http://www.anpm.ro/d...ar-s-c-rcs-rds-

Edited by deathnite, 15 December 2018 - 03:20.


#4169
ciobolincozaur

ciobolincozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.03.2010
a facut cineva upgrade la ei  recent? Am fiberlink 100 si vreau sa trec la 500, ma costa ceva instalarea? Fibra optica pe scara e, au bagat si in casa doar pana la cutiuta unde intra toate 3 firele.

#4170
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Nu te costa upgrade-ul. Vei semna o prelungire de contract pentru internet de 12 luni. Platesti doar materiale de instalare pe urmatoarea factura. De exemplu, poate sa iti vina 10-15 lei materiale de instalare pe factura ce se va emite peste 1 luna.

#4171
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Nu cred că este obligatorie prelungirea contractuală că doar migrezi la un pachet superior.

#4172
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Ba da. Prelungire pe 1 an sau 2 ani. Daca nu semnezi prelungire se plateste o taxa de activare serviciu, instalare serviciu si  reconfigurare retea. Toate astea costa undeva la 300 de lei.

#4173
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postcatalinman, on 18 februarie 2019 - 21:34, said:

Ba da.
Tupeu maxim. Dupa ce ca dai bani mai multi, iti mai cer si perioada contractuala. Iar ca sa te tina legat, iti baga si niste taxe inventate. Lasa omul sa stea in retea pentru ca oferi servicii excelente si cu un raport calitate pret imbatabil, nu pentru ca pui tu taxe din buzunar.

#4174
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Aiurea! Dacă te deranjează taxa aia, înseamnă că îți faci abonament la RDS cu gândul să-l desființezi! Unde este logica? Mai ales că, întotdeauna, RDS a avut cel mai bun raport beneficii - preț!

#4175
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Ma deranjeaza incercarea de teapa. In rest NU ai tu de unde sa stii de ce fac eu abonament.

#4176
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Și logica unde este? :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate