Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Posibilitati de investie in aur

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
fratilor daca chiar vreti aur fizic maple leaf e pe toate gardurile. daca il cumperi din locuri decente gen Elvetia de unde l-ai cumparat ti-l ia inapoi daca nu l-ai desigilat fara sa pierzi nimic la el (evident cu conditia sa fie acelasi spot price-ul nu sa apari peste 3 ani cand aurul o sa fie la pret de apa minerala :)) )

#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postchinaman, on 24 decembrie 2013 - 14:41, said:

nu sa apari peste 3 ani cand aurul o sa fie la pret de apa minerala Posted Image
Tu o zici in gluma, insa afirmatia asta s-ar putea adeveri (poate in ceva mai mult de 3 ani), numai ca prin alt mecanism decat cel la care te gandesti tu. Nu ca s-ar prabusi pretul aurului, ci ar putea exploda pretul apei daca se extinde ciuma extragerii gazelor de sist prin fracturare hidraulica.

#21
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostSeb, on 24 decembrie 2013 - 14:47, said:

Tu o zici in gluma, insa afirmatia asta s-ar putea adeveri (poate in ceva mai mult de 3 ani), numai ca prin alt mecanism decat cel la care te gandesti tu. Nu ca s-ar prabusi pretul aurului, ci ar putea exploda pretul apei daca se extinde ciuma extragerii gazelor de sist prin fracturare hidraulica.

Eu cred ca merg amandoua impreuna, una creste alta scade :))

#22
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Aurul vine din Elvetia . Pe coleta era scris Lugano si nu mai stiu ce .

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Or fi fost lingouri proaspat pescuite.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce sa nu investesti in actiuni la Rosia Montana? Tot in aur, la o adica, Investitie de viitor. Pentru ca tot se va extrage aurul de acolo, nu va putrezi in pamant

Edited by myshyk, 24 December 2013 - 15:57.


#25
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Nu ar fi mai convenabil sa investesti in rodiu, paladiu si alte materiale de genu?

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postredcamel, on 24 decembrie 2013 - 16:12, said:

Nu ar fi mai convenabil sa investesti in rodiu, paladiu si alte materiale de genu?
http://bbc.co.uk/new...gazine-25255957

#27
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
NU mai cumparati aur sau alte metale pretioase. Pe masura ce criza va trece, pretul acestora va scade treptat. Aurul se cumpara in perioade de boom, cand preturile sunt la minim.

#28
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostWittmann2, on 24 decembrie 2013 - 19:46, said:

NU mai cumparati aur sau alte metale pretioase. Pe masura ce criza va trece, pretul acestora va scade treptat. Aurul se cumpara in perioade de boom, cand preturile sunt la minim.

Si cand trece criza (care criza) ?Posted Image

Edited by chinaman, 24 December 2013 - 19:56.


#29
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
1 an, 2 ani, 3 ani...

#30
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

View PostWittmann2, on 24 decembrie 2013 - 19:46, said:

NU mai cumparati aur sau alte metale pretioase. Pe masura ce criza va trece, pretul acestora va scade treptat. Aurul se cumpara in perioade de boom, cand preturile sunt la minim.

Eu stiam ca in ''boom'' preturile sunt cele mai mari ca apoi dupa ''boom'' sa scada brusc .

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostHighClass, on 24 decembrie 2013 - 20:10, said:


Eu stiam ca in ''boom'' preturile sunt cele mai mari ca apoi dupa ''boom'' sa scada brusc .

Zicea de boomul economic, nu boomul aurului.

#32
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Indiferent .

BOOM s.n. 1. Ridicare rapidă și mare a valorilor pe piață; lovitură economică de răsunet, reușită (mai ales economică). 2. Înviorare bruscă a activității economice în țările capitaliste, creată și întreținută prin intensificarea speculațiilor la bursă, prin umflarea prețurilor mărfurilor și a cursului hârtiilor de valoare

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostHighClass, on 24 decembrie 2013 - 15:24, said:

Aurul vine din Elvetia . Pe coleta era scris Lugano si nu mai stiu ce .
Dar Elvetia e la doi pasi de Milano, pana in Bucuresti oare e de 10 ori mai mare tariful de curierat?

Acuma te rog sa ma scuzi pentru insistenta, dar ai incercat vreodata sa vinzi ceva din aurul fizic? L-au recumparat?

Poti sa vinzi si altcuiva decat firma de la care le-ai cumparat?

In afara de asta, cine garanteaza autenticitatea metalului si inscrisurilor, se poate verifica cumva?

View Postmyshyk, on 24 decembrie 2013 - 15:56, said:

De ce sa nu investesti in actiuni la Rosia Montana? Tot in aur, la o adica, Investitie de viitor. Pentru ca tot se va extrage aurul de acolo, nu va putrezi in pamant
Si de unde le cumperi?
Actiunile sunt ceva oarecum virtual, doar hartie, de fapt tu cumperi incredere in societatea care vinde acele actiuni; cine e acea societate? cat de renumita e? cat de solida?

View Postredcamel, on 24 decembrie 2013 - 16:12, said:

Nu ar fi mai convenabil sa investesti in rodiu, paladiu si alte materiale de genu?
Si ce faci cu ele in caz de criza majora? te duci la piata si ii spui taranului ca ii dai rodiu, paladiu, o sa se cruceasca de nebunia celui ce vrea legume de la el, fara sa plateasca.

Edited by altnume, 25 December 2013 - 05:00.


#34
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Din cate am inteles se foloseste in eloctronica s.a. Lla cat am inceput sa avansam in tehnologie mie greu sa cred ca va scade piata acestor materiale exclus aur, mai ales ca sunt mai rare. Poate ma insel!

#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostWittmann2, on 24 decembrie 2013 - 19:46, said:

NU mai cumparati aur sau alte metale pretioase. Pe masura ce criza va trece, pretul acestora va scade treptat. Aurul se cumpara in perioade de boom, cand preturile sunt la minim.
Tocmai ce am spus ca am actiuni!!!
Diferenta intre actiuni la societati diverse (energie, finante, farmaceutice, ...), si aur este: in vreme de criza actiunile scad si aurul creste, DAR;
daca luam ca exemplu actuala criza conform graficelor, desi noi avem inca imnpresia crizei, actiunile au inceput sa creasca simtitor de cativa ani, 1-3 ani; pe de alta parte, deja aurul resimte stabilizarea situatiei si drept dovada scade de anul trecut.
Actiunile si aurul sesizeaza diferit crizele, adica exact in sens opus, cand actiunile cresc, aurul scade si invers, insa, in ambele sensuri exista o plaja in care are loc suprapunerea celor doua, la inceputul si sfarsitul crizelor (vorbim de luni si chiar un an si mai bine, depinde cat de mare a fost spaima investitorilor).

View Postchinaman, on 24 decembrie 2013 - 19:56, said:

Si cand trece criza (care criza) ?Posted Image
Depinde cat de in tema e persoana si daca are ceva de investit, daca se ia dupa ceea ce aude la televizor, va afla ca a trecut criza cand de fapt actiunile deja se prabusesc, semn clar al inceperii urmatoarei crize, bursa e cel mai sensibil indicator al crizei, e prima care sesizeaza inceputul unei crize.

Edited by altnume, 25 December 2013 - 05:52.


#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu cred sa mai scada pretul aurului, chiar cred ca din februarie creste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate