Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Idei de afaceri pentru studenti..

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005
Ce am putea face ca studenti? Solutii de angajare part time din care sa ai un profit nu sunt multe..(cel putin nu am gasit nimic pana acum)...Are cineva idei? Eu sunt in timisoara..student la informatica in anul I..Singura oferta atractiva part-time (pentru ca nu vreau sa neglijez faculta) mi s-a parut cea de la Daedalus.A lucrat cineva acolo..nu avea program(este pe baza de proiect)..si castiga binisor.dar iti trebuie recomandare...In acest caz singura posibilitate care o vad este sa incepi o mica afacere din care sa obti un profit chiar daca e mai mic la inceput...Are cineva ceva idei?? Bineinteles ca nu beneficiez de sume mari pentru inceput dar pentru o afacere mica cred ca a-si reusi sa strang..:) As dori ideile si parerile dvs...Multumesc..

#2
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Chat( 3 euro pe minut)
Boys home alone :arigato:
Trebuie un calculator, abonament mai bun la net, cateva conturi(aici trb sa ai pe cineva afara), si treaba merge.(chiar si la baieti)
P.S:vezi sa nu te dezbraci, ca intra baietii cu ochi albastri peste tine :lol:

#3
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
bagate pe interes ;)

#4
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004
Incearca sa construiesti un site, doua, trei ... poate incep sa iasa bani.

#5
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005
k..e bine ca incep sa vina ideile..:)

#6
aboteanu

aboteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2005
pai depinde ce stii sa faci...

pt proiecte IT vezi www.rentacoder.com. eu din asta fac bani.

vezi sa nu-ti trimiti mai putin de 200$ acasa prin Western Union (metoda asta o folosesc eu) ca o sa-ti opreasca multi bani comision astia de la WU.

nu uita sa citesti bine toate contractele, terms and conditions, sugestii, etc. pe site ca sa intelegi bine treaba.

mai sunt si alte situri da eu doar pe asta il folosesc si mi se pare f. ok.

multa bafta si nu uita ca poti sa faci ceva daca stii sa faci ceva. nu e de ajuns sa vrei.

#7
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005
mersi mult..am intrat si mi se pare interesant..o sa vad ce pot face..

#8
bravesoul

bravesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.06.2006
Astept cu interes idei noi. :)

#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
sunt valabile aceleasi idei de mai sus

#10
Forex_Trader

Forex_Trader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2008
invata sa joci poker dar calumea, si joaca online. prinzi multi fish pe online

#11
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008

View Postaboteanu, on Dec 10 2005, 07:53, said:

pai depinde ce stii sa faci...

pt proiecte IT vezi www.rentacoder.com. eu din asta fac bani.

vezi sa nu-ti trimiti mai putin de 200$ acasa prin Western Union (metoda asta o folosesc eu) ca o sa-ti opreasca multi bani comision astia de la WU.

nu uita sa citesti bine toate contractele, terms and conditions, sugestii, etc. pe site ca sa intelegi bine treaba.

mai sunt si alte situri da eu doar pe asta il folosesc si mi se pare f. ok.

multa bafta si nu uita ca poti sa faci ceva daca stii sa faci ceva. nu e de ajuns sa vrei.


Esti genial , foarte tare siteu , sper sa si mearga chestia asta . Alte siteuri de genu asta 99designs.com , getafreelancer.com , foarte multi useri si cei mai multi dintre ei sunt foarte priceputi.

#12
bravesoul

bravesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.06.2006
Mda...astea ar fi solutii destul de...clasice. M-ar interesa o afacere care poate fi demarata cu minimum de resurse (sa zicem...maxim 1000 E), care sa nu ceara experienta deosebita si care sa nu implice riscuri mari si nici cunostinte de specialitate (gen cunoasterea buna a unor programe informatice avansate, deci exclus programare/design). Exclus credite pe termen mediu si lung. As vrea sa se faca o diferenta intre intreprinzator si...persoana care activeaza intr-un anumit domeniu, chiar si cu plata pe prestatie (gen coder, consultant financiar part time, etc.)

Sa zicem...oferirea de servicii de tehnoredactare si imprimare, poate chiar xerox (desi imi pare foarte obositoare fotocopierea pagina cu pagina pentru 500/1000 lei pagina) sau deschiderea unei firme care se ocupa cu consilierea tinerilor (in cariera sau nu) (un website, bineinteles). Poti angaja 1-2 psihologi part time. (ma indoiesc ca ar merge in Romania, dar...e un exemplu).

Ce incerc de fapt sa va comunic: rezumati-va la idei de afaceri pentru studenti, adica faceti diferenta intre afacere si modalitate de a face bani. Sa fii coder platit pe proiect NU e o afacere, e o modalitate de a face bani, deci nu se incadreaza in topic.

Va multumesc pentru intelegere si...sper sa reusim sa gasim niste idei cu adevarat originale si viabile. Numai bine!

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Desi ai dreptate, cred ca ai si PRETENTII.

#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postbravesoul, on Jan 30 2009, 02:00, said:

...
poate chiar xerox (desi imi pare foarte obositoare fotocopierea pagina cu pagina pentru 500/1000 lei pagina)
...


Ah, deci cauti ceva care sa fie inceput cu bani putini, care sa nu necesite cunostinte aprofundate in vreun domeniu, care sa nu te solicite prea mult? Simplu, de ce n-ai spus asa? :lol:

Legat de copiator, cred ca NU AI IDEE, nici vaga macar, cati bani se scot cu un Xerox plasat unde trebuie. Intr-adevar, e si de munca ( obositor, naspa! ), te mai si enerveaza niste foi blocate in masinarie, mai trebuie schimbat si tonerul ( iar oboseala ), trebuie sa stai in picioare ( vaai! ), dar nu stii ca se fac bani din asta. Pai doar la o carte de cateva sute de pagini, un operator cu putina experienta iti face 3 x A4 pe minut, adica sase pagini de carte. Ia calculeaza cati bani incaseaza ( de multe ori fara bon fiscal ) un copiator doar de la o carte de 400 de pagini. Si asta e cea mai lenta miscare, cartea fiind dificil de manevrat. In sesiune se trag sute de mii de pagini de curs. Mai adaugam un buletin, niste cupoane, niste adeverinte, niste formulare si ai sa vezi cum se strange banul.

Idee de afacere pentru studenti nu stiu daca poate fi un copiator intr-un chiosc de 5 m2, ca e consumator de timp. Mult. Ca bani s-ar incadra, cred eu, pana in 2000 euro pentru un copiator second si ceva hartie.

#15
bravesoul

bravesoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.06.2006
Mda, genul asta de discutie e utila pentru un viitor student antreprenor. Merci, spe. Stiu ca e foarte greu ce vreau eu, dar nu imposibil. Cand zic sa nu manance foarte mult timp, ma refer la a nu afecta foarte mult activitatea de pregatire pentru facultate. Ar fi rezonabil 4-6 ore pe zi, eventual vinerea si sambata mai mult.

#16
djody

djody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 07.04.2008
Inca o iedee ar fi amplasarea unor tonomaturi de cafea in zonele dens populate ,insa nu stiu dak iti trebuie atutorizatie si alte aprobari!

#17
electronick-teckie

electronick-teckie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.04.2005
Salut,
Interesant topicul!
DAR,
daca ar fi asa de usor cu 1000 de euro investitie sa faci o afacere care sa aduca profit de sa zicem un salariu mediu pe luna fara cunostiinte detaliate in vreun domeniu, si cu program redus cred ca deja facea toata lumea asta.
Sunt idei desigur, poate si metode, insa au fost descoperite lucrand la o firma, sau avand legatura cu oamenii, sa auzi diverse chestii sa inceapa sa se invarta rotitele si sa vezi oportunitatea.
Si desigur astfel de know-how nu se pune pe un forum pentru toata lumea.
Aceste idei vin in timp, odata cu experienta profesionala si/sau de viata.
Si eu sunt tot student, si ar fi interesanta o afacere... dar cu fonduri limitate aproape ca nu mai poti sa faci nimic acum.

sigur ca mereu auzi povesti si zici de ce nu pot sa fac si eu la fel ....
de obicei lucrurile care le auzi - povesti de succes - sunt deja fumate sau e coada la ele.
trebuie sa te gandesti tu ce te pricepi sa faci, si sa vezi cum cu resursele tale poti sa faci ceva nou, care s-ar vinde.

o poveste care am auzit-o era ca un tip a ramas fara locuinta, si a stat o vreme la un prieten, apoi tipu nu a mai putut sa il tina si i-a zis..
acum tipu asta i-a cerut 100 de mii sa aiba si el ziua aia... si pana la sf zilei facuse din aia 100 - 1mil 400 ... cumparand leucoplast dala 3 la 10.000 si vanzandul prin centru, repetend miscarea pana seara.... acum nuj ce sa zic ...

sun multe chestii care merg dar nu le-ai face....

cersetoria - venituri aprox 50 mil pe luna
vanzarea pe strada de kkturi -  cred ca tot pe acolo mai ales de sarbatori

e greu omule, nu iti da nimeni gasca cu oua de aur pe forumuri......
si eu as vrea sa fie asa dar nu e ...
fecare se zbate pt el ...

daca ai o idee ceva da-mi un PM poate mai vorbim sau pe mess la id alxfirst.

idei dastea de bani pe net, dar nu asa pay-to-click este shutterstock.com unde faci fotografii stock - adica genealizate -  el uploadezi si astepti sa vezi daca se vand... unii fac si 6000$ din asta pe luna (u aparate profi, si experienta) dar poti sa incepi daca iti place foto.....
ar mai fi controversatele domenii -site-scam- care cica ar merge... dar nu bag mana in foc... mi se pare dubios
cum a zis si tipu de mai sus - rent a coder sau ceva de genu ..
ar mai fi sa faci un site de succes si sa il vinzi
sa faci n mic magazinas online unde sa vinzi produse inedite - de ex daca ai prin jona mesteri dastia care fac linguri de lemn .. chestii traditionale ..poate gasesti pe cineva interesat si poti sa le cumperi ieftin
si multe idei.... succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate