Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Așa merge un abonament Gigabit de la R.D.S.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6153 replies to this topic

#2719
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostdiZy, on 28 iunie 2018 - 15:04, said:

E uite ca nu le indeplinesti. Ai link in 100 verifica ca nu e doar unul. Ai si router nu?
Daca nu esti in stare fa sesizare si iti arata ei de unde e problema.

Bossule, eu am placa de baza cu retea LAN de 2x 10 Gbps. De ce sa fiu in stare mai exact? Eu cand faceam retea prin cartier 99,9 % din restul lumii nu stiau ce e aia. Am zis corect ca li s-a infundat teava la RDS ca acum vitezele au revenit, cat de cat la normalitate.
Acum daca pe aceeasi teava de fibra toata lumea are smartvuri 4K conectate la net, pcuri, telefoane cu wi-fi uri ac si RDS nu a facut in zona mea upgrade la reteaua de fibra si e aceeasi retea de fibra din 2009 e normal sa se satureze. Are zece ani reteaua totusi, fara niste canale de fibra in plus cand traficul abonatilor a crescut de 100 de ori e si normal sa gafaie cateodata. Voi altceva decat sa dati vina pe utilizator stiti?

Attached File  !! Digi Oradea 062820182224 7430447358.png   19.97K   8 downloads

View Postadiatric, on 28 iunie 2018 - 20:15, said:

Daca ai viteza aia gatuita la 100mbps e clar ca e o problema de la cablul de retea sau driverul placii de retea.
Dar eu cred ca problema e cablul de retea.

Nu a fost de la mine nicio problema. Pur si simplu reteaua nu face fata cateodata si scade automat linkul pe conexiune. Se intampla si la cei din jur treaba asta cu limitari de genul desi au gigabit de la digi, au parte de limitari cateodata, sa nu uitam ca viteza se imparte intre toti utilizatorii cateodata si daca utilizatorii abuzeaza la greu de latimea de banda a magistralei.. pica netul chiar de tot de genul ca se pierde conexiunea cu serverul rds... din ce in ce mai dese picarile astea pe la mine.

Edited by -koss-, 28 June 2018 - 21:39.


#2720
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Asa e bosulica nu e vina ta, e vina cablului ca e atat de "intelijent" ca face singur downgrade la 100 Mbps cand e congestie pe retea. Perla anului ce sa mai...

#2721
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
-

View Post-koss-, on 28 iunie 2018 - 21:37, said:

Bossule, eu am placa de baza cu retea LAN de 2x 10 Gbps. De ce sa fiu in stare mai exact? Eu cand faceam retea prin cartier 99,9 % din restul lumii nu stiau ce e aia. Am zis corect ca li s-a infundat teava la RDS ca acum vitezele au revenit, cat de cat la normalitate.
Acum daca pe aceeasi teava de fibra toata lumea are smartvuri 4K conectate la net, pcuri, telefoane cu wi-fi uri ac si RDS nu a facut in zona mea upgrade la reteaua de fibra si e aceeasi retea de fibra din 2009 e normal sa se satureze. Are zece ani reteaua totusi, fara niste canale de fibra in plus cand traficul abonatilor a crescut de 100 de ori e si normal sa gafaie cateodata. Voi altceva decat sa dati vina pe utilizator stiti?

Attachment !! Digi Oradea 062820182224 7430447358.png



Nu a fost de la mine nicio problema. Pur si simplu reteaua nu face fata cateodata si scade automat linkul pe conexiune. Se intampla si la cei din jur treaba asta cu limitari de genul desi au gigabit de la digi, au parte de limitari cateodata, sa nu uitam ca viteza se imparte intre toti utilizatorii cateodata si daca utilizatorii abuzeaza la greu de latimea de banda a magistralei.. pica netul chiar de tot de genul ca se pierde conexiunea cu serverul rds... din ce in ce mai dese picarile astea pe la mine.


Retele de cartier...
Era chiar o lista cu retelele de cartier
Doar ca unii au au avut si linii dedicate dsl + internet prin radiocom...
Atat timp cat ai fibra in casa trebuie sa ai link gigabit.
Mai e si ont-ul care daca nu ii convine placa ta de retea te lasa cu 100mbs.

Edited by adiatric, 28 June 2018 - 23:09.


#2722
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Link ai de Gigabit dar ai limitare din core la 500 Mbps, Apoi la 250 Mbps apoi cel mai drastic la 100 Mbps datorita congestiei. Evident nu sunt dese dar limitarile si caderile exista.

View PostdiZy, on 28 iunie 2018 - 22:11, said:

Asa e bosulica nu e vina ta, e vina cablului ca e atat de "intelijent" ca face singur downgrade la 100 Mbps cand e congestie pe retea. Perla anului ce sa mai...
Si tu esti userul habarnist al anului Posted Image

#2723
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Stiu, stiu. Pai da-ne niste lectii ce mai stai?

#2724
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-koss-, on 28 iunie 2018 - 21:37, said:

Acum daca pe aceeasi teava de fibra toata lumea are smartvuri 4K conectate la net, pcuri, telefoane cu wi-fi uri ac si RDS nu a facut in zona mea upgrade la reteaua de fibra si e aceeasi retea de fibra din 2009 e normal sa se satureze. Are zece ani reteaua totusi, fara niste canale de fibra in plus cand traficul abonatilor a crescut de 100 de ori e si normal sa gafaie cateodata.
Buna gluma, daca tot ai facut retele de cartier cand altii nu stiau ce e aia banuiesc ca ai idee ca pe fibra dai cat vrei fara sa faci upgrade la fibra. Ca asta e si spilu' cu FO, tragi sarma acum si o folosesti pana la moarte doar in capete schimbi ceva. Pe aceiasi sarma dai 10Gbps, 40Gbs, 100bps, 400Gbps ca de aia e fibra. Dar e amuzant ce zici acolo.
Altii viseaza sa aiba reteaua pe care o au cei de la RDS iar altii cred ca reteaua RDS e o basina de retea de cartier de 2 lei. Sa fim seriosi.

Edited by MembruAnonim, 29 June 2018 - 11:25.


#2725
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Vorbesti prostii. Si fibra este limitata la numarul de conexiuni impartite pe aceeasi fibra cum e GPONUL. De la 10 Gbps in sus deja iti trebuie retele multifibra. De la 100 Gbps in sus deja vorbim de multifibra cu 32 pana la 64 de coreuri.
Schimbi laserele din capete dar mai trebuie sa schimbi si fibra sa pui cu coreuri mai multe si sa faci altfel imparteala daca creste numarul abonatilor si traficul.

Si o fibra are o anumita bariera fizica care nu are cum sa fie depasita. Nu ai cum sa dai practic din punct de vedere al fizicii 400 Gbps pe un nucleu de fibra optica. E nevoie de multifibra pe langa multiplexuri. Vorbesti din vise si povesti de adormit copiii tu.



[ http://www.speedtest.net/result/7431879621.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/7431879621.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  7431879621.png   20.92K   2 downloads

Edited by -koss-, 29 June 2018 - 11:57.


#2726
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda multi experti pe lumea asta. Inr-un singur post ai dovedit ca nu ai nici o idee despre ce vorbesti si vorbesti doar asa sa fie. Pentru cunostiintele tale de mare expert te anunt ca anul trecut, decembrie 2017, juniper si Ciena au trimis cu succes 400Gbs pe aceiasi lungime de unda vorbim de DWDM. Bine asta daca ai habar de ce vorbesc eu aici ca decat sa vorbesc cu unul care nu are cunostiintele necesare intelegerii termenilor mai bine vorbesc cu un perete. A si apropo RDS are tronsoane pe care se trimit 100Gbps pe o lungime de unda adica o singura fibra aka un fir fara multiplexare.

In loc sa vorbesti prostii mai  bine gandeste ca sunt si altii care mai stiu lucruri.

Edited by MembruAnonim, 29 June 2018 - 12:12.


#2727
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Daca ar fi tehnicienii de la RDS ca tine, acum as avea 10 Mbps in loc de 1000 Mbps.. E si vina mea ca ma bag in seama cu toti desteptii, in loc sa imi umplu lista de block cu ei.

Edited by -koss-, 29 June 2018 - 12:16.


#2728
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca nu iti gasesti rezolvarea aici. Rezolvarea o gasesti prin sesizare la rds.

#2729
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Acum imi merge bine, 900 Mbps download si 500 Mbps upload dar sunt perioade cand vitezele se limiteaza drastic, nu doar la mine ci si la vecini care au Gigabit. Cand a fost reteaua construita si impartit GPONUL prin 2008-2009 erau multi abonati prin ADSL la romtelepom (mai mult de jumatate). Acum 100% sunt pe RDS si 80% au abonamente Gigabit, tvuri 4K, smartphone, routere ac. Abonamentele gigabit merg la jumatate sau sub jumatate cand este reteaua incarcata in zona. In mod clar trebuie facute upgraduri la retea pentru marirea capacitatii.

Edited by -koss-, 29 June 2018 - 12:28.


#2730
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu mai bine faci tu sesizare si ne lasi cu troleala asta ieftina?

#2731
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-koss-, on 29 iunie 2018 - 12:13, said:

Daca ar fi tehnicienii de la RDS ca tine, acum as avea 10 Mbps in loc de 1000 Mbps.. E si vina mea ca ma bag in seama cu toti desteptii, in loc sa imi umplu lista de block cu ei.
Daca ar fi toti angajatii telecom ca tine ne-am duce dracu toti si toate conexiunile la internet la fel.

#2732
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Mda si la mine viteza limitata pe Gbit.

#2733
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,878
  • Înscris: 14.10.2008
Faceti teste pe site-ul RDS si site-ul Next Gen, o fi de la flash-ul lui peste.

#2734
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as pune iperf in doua locatii conectate pe gigabit si as face teste fara sa ma complic cu jegul numit flash.

#2735
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostNeaceasca85, on 29 iunie 2018 - 13:54, said:

Faceti teste pe site-ul RDS si site-ul Next Gen, o fi de la flash-ul lui peste.

Nu e de la flash e de la RDS, cel putin la mine  nu e de la flash, html 5 ori performantele hardware ale pcului, exclus asa ceva, drept dovada ca.. merge bine cateodata Gigabitul.

Attached File  7432135658.png   20.95K   8 downloads

http://www.speedtest...sult/7432135658

Edited by -koss-, 29 June 2018 - 14:02.


#2736
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Post-koss-, on 29 iunie 2018 - 14:02, said:

Nu e de la flash e de la RDS, cel putin la mine  nu e de la flash, html 5 ori performantele hardware ale pcului, exclus asa ceva, drept dovada ca.. merge bine cateodata Gigabitul.

Attachment 7432135658.png

http://www.speedtest...sult/7432135658
i7 16GB RAM SSD Samsung,cablu CAT7 de la ONT si router.Ziceau cei de la suport ca e de la versiunea de Windows prea noua si asta incetineste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate