Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Calculator incet pentru asa configuratie!

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
@undercoverbrother asa este si eu am observat asta.
Totusi din cate vad initiatorul are un singur Hdd.

#56
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai sa mai ia unul sau un SSD pt sistem.

#57
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postenergymonsta, on 10 noiembrie 2013 - 19:59, said:

In CpuUsage vedeti si voi ce aveam deschis si era i5-ul la 12%...
in pozele de aici aveai cele 15 taburi de chrome deschise? ai fi uimit cat de mult ocupa alea.

sunt aproape sigur ca nu mai ai destula memorie (mai ales ca ziceai ca ai si lol deschis) si incepea sa foloseasca page file... si cum aveai si torentu deschis, normal ca merge greu...

asadar: fa un upgrade de ram.

#58
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postshmu, on 11 noiembrie 2013 - 11:27, said:

sunt aproape sigur ca nu mai ai destula memorie (mai ales ca ziceai ca ai si lol deschis) si incepea sa foloseasca page file... si cum aveai si torentu deschis, normal ca merge greu...

asadar: fa un upgrade de ram.
adica cum am zis eu la inceput si astia au ignorat. Deci vedeti ca nu doar baietii se pricep la aparate electrice?

#59
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View PostOriginalCopy, on 11 noiembrie 2013 - 08:41, said:

Acum încearcă şi alt sistem de operare. Nu o altă versiune de windows. Să vedem dacă e de la Microsoft sau nu.
Nu, nu sistemul de operare este problema. Am folosit 4-5 luni windows 7 si a mers perfect.

View Postundercoverbrother, on 11 noiembrie 2013 - 09:09, said:

Sfat prietenesc.
Tine torrentii pe un al 2lea HDD.
Cand faci D/U la viteze f mari la mai multe fisiere de-odata pui in cur si un sistem f bun daca ai un singur HDD.
Cu 2 HDD nici nu vei simti.
Un sfat bun, da. Intr-adevar si torrentul contribuie la problema, dar nu din cauza lui sunt freez-urile astea neincetate cand mai deschid cate un program. L-am oprit, se misca mai bine, DAR TOT GREU. Nu este torrentul de vina, iar ramul este suficient. Problema tine de hardware nu de software. Eu va intreb ce ar putea fi stricat printre componente si nu caut sfaturi de genul "cumpara-ti un ssd" sau "schimba-ti hardul" sau "mai cumpara ram" sau "ia-ti un calculator nou" si asa mai departe. Asta merge foarte bine doar ca ceva s-a stricat si nu stiu ce. Pot sa ma duc cu tot sistemul la garantie? Sa-l testeze ei pe tot? Poate sa fie si de la placa de baza si de la procesor si de la ram si de la hdd, nu am de unde sa-mi dau seama.
Cu softul instalat pe el nu cred ca e nicio problema. Mie nu-mi convine cum se misca nici in primele zile dupa reinstalare de windows. Lasati programele de pe el in pace va rog, nu e asta problema!

Edited by energymonsta, 11 November 2013 - 15:32.


#60
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
EDIT: a inceput sa-mi urce procesorul pe la 14-15 % cand ia o comanda, dupa care coboara la 2-3. In battlefield 4 se duce si pe la 80%. E normal asa ceva? Pana acum nu aveam problemele astea. Parca m-a auzit de cand am postat topicul si a inceput si el sa urce de nebun...

Edited by energymonsta, 11 November 2013 - 19:53.


#61
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postenergymonsta, on 11 noiembrie 2013 - 15:24, said:

Nu, nu sistemul de operare este problema. Am folosit 4-5 luni windows 7 si a mers perfect.
Logica ta e defectuoasă. Doar pentru că a mers, nu înseamnă că trebuie încă să meargă.

Poate ţi-a tras Microsoft un update prin dos fără să ştii.

Încearcă un alt sistem de operare doar cu singurul scop de a determina dacă se mişcă la fel de nasol, ca să poţi elimina cu siguranţă o componentă problematică: sistemul de operare.

Nu mai fă pe deşteptul, dacă tot ceri ajutor.

#62
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
@OriginalCopy

Dacă nu a prins aluzia până acum cu siguranţă Linux nu e de el.

#63
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View PostOriginalCopy, on 11 noiembrie 2013 - 20:12, said:

Logica ta e defectuoasă. Doar pentru că a mers, nu înseamnă că trebuie încă să meargă.

Poate ți-a tras Microsoft un update prin dos fără să știi.

Încearcă un alt sistem de operare doar cu singurul scop de a determina dacă se mișcă la fel de nasol, ca să poți elimina cu siguranță o componentă problematică: sistemul de operare.

Nu mai fă pe deșteptul, dacă tot ceri ajutor.

Sunt doar suparat ca nu-mi pot folosi calculatorul la adevarata lui capacitate. Se pare ca de cand am inchis torrent-ul ramul s-a stabilizat (manca 15% cand aveam upload mai maricel) si se misca mai bine. Daaaaaar! Hdd tot caraie uneori si caraie exact atunci cand se misca greoi sistemul. Acum de exemplu e silentios. Daca deschid un program caraie 3 secunde si se potoleste. + problema cu procesorul care a inceput sa urce prea mult dupa parerea mea.

Am informatii proaspete... Dupa al 3-lea scan pentru bad-uri mi-a gasit in sfarsit ceva. Abia dupa al 3-lea?!

Attached Files


Edited by energymonsta, 11 November 2013 - 21:00.


#64
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
stai ca nu inteleg ceva... hd tune pro la errror scan ar trebui sa ai numai patratele verzi. ale tale de ce arata ca un curcubeu?

#65
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postshmu, on 11 noiembrie 2013 - 21:48, said:

stai ca nu inteleg ceva... hd tune pro la errror scan ar trebui sa ai numai patratele verzi. ale tale de ce arata ca un curcubeu?
banuiesc ca ramsese pe speed map (nu stiam ca se poate) pentru ca atunci cand am apasat acolo toate s-au facut verzi. Am dat din nou scan si e verde peste tot. Nu are badd-uri.

#66
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Te referi la cele de pe pagina precedenta?in acel print i-a facut speed map, nu error scan.

Monsta incearca utilitarul producatorului, vezi ce spune acela.

Poftim si link.

Quote

Am informatii proaspete... Dupa al 3-lea scan pentru bad-uri mi-a gasit in sfarsit ceva. Abia dupa al 3-lea?!
Nu cred ca ti-a gasit nimic, vezi sa nu fie "speed map" apasat.

Edited by SperSaTinMinteAcestCont, 11 November 2013 - 22:03.


#67
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
problema lui reala, are setari pe controler ide, din bios. Nu a comutat/salvat pe ahci in BIOS. E necesar trecerea pe ahci si reinstalare de win, restul e can can.

Edited by xkos, 11 November 2013 - 22:00.


#68
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ia verifica ce a spus colegu mai sus. ^^^

#69
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am verificat, am vorbit cu el si sunt pe ide setarile. Urmeaza sa reinstalez windows-ul cu setarile pe ahci maine si va tin la curent cu noutatile. Sper sa mearga.

#70
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am reinstalat cu setarile pe ahci si merge mult, mult mai bine spre deosebire de ide. Mai are el freez-uri uneori cand il stresez mai tare si caraie in acelasi timp, dar viteza s-a imbunatatit drastic per total. Va multumesc tuturor de sfaturi si in special lui xkos pentru sfatul salvator:D. Poate ca o sa duc intr-o perioada la garantie si hdd si procesorul sa fiu eu linistit ca sunt ok ambele, dar mai incolo. Deocamdata sunt multumit de cum se misca.

#71
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am scapat si de freez-uri cu asta http://www.coderbag....Parking-Utility si acum calculatorul pare sa mearga ca in vremurile lui bune.

#72
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013
HARDUL 100% asa patesc eu cu cel de pe netbook (de test doar...) si merge prapadit pc-ul si nu e o configuratie chiar modesta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate