Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Calculator incet pentru asa configuratie!

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
valtud

valtud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.11.2005
Buna seara, am si eu o problema cu un calculator care, desi n-ar trebui merge ca melcul.
E drept, nu am termenul de comparatie, insa pentru cei ce stiu jocul World Of Tanks, vreau sa spun ca nu-l pot juca pentru ca, cu grafica pe mediu, obtin doar 5-6, maxim 8fps iar maus-ul se misca mult mai lent in interfata jocului.

In control Panel obtin urmatoarele scoruri cu Windows 7 - 64 bits proaspat instalat si toate driverele instalate actualizate de la producator cu Live Update 5 (placa de baza e MSI 945P Neo):
- Procesor  3.3
- Memory (RAM)  4.3
- Graphics   4.8
- Gaming graphics  6.1
- Primary hard disk  5.3

Configuratia este: placa de baza MSI 945P Neo, procesor Intel Dual Core 3Ghz, 3 GB RAM (2 pe un canal si 1 pe al doilea), placa video cu chipset Nvidia GeForce 9500GT 512 MB dedicati. Calculatorul e legat la net prin router, am FiberLink 100 de la RDS si placa de retea e legata prin 1 GB la router.

Mentionez ca pe un laptop cu dual Centrino, placa video mai slaba si legat wireless la router jocul merge foarte bine, cu 30-45fps.

Poate cineva sa-mi indice unde ar putea fi buba? Sau poate nu e, daca ansamblul nu poate mai mult. Repet, nu am factorul de comparatie.

Multumesc anticipat!

Edited by valtud, 19 November 2013 - 19:18.


#74
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
-procesorul este un CPU ieftin si lent (pentium dual core E5xxx sau pentium D vechi)
-video o fi pe 64 biti
-probabil tii deschise toate tampeniile in timpul jocurilor si consuma
-poate virrusi
-poate un SO rau si defect
-poate si probleme cu racirea

Scorul de CPU e prea mic. Ala 3,3 scoti cu in single core

Edited by adelina16, 19 November 2013 - 20:38.


#75
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
instaleaza everst si afla clar procesorul.
pune o poza cu ce ai deschie prin taskbar (exemplu)
deschide task manager la tabul performace, joaca-te 2 minute si fa printscreen.
intra in tabul processes si da o sortare dupa CPU% si vezi daca e vre-un proces care mananca mult

@adelina - daca tot te bagi, explica omului si cum sa restranga posibilitatile, cum sa investigheze...

#76
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Are pentium D ca m-am uitat pe sit si placa aia suporta doar atat daca ea e placa. http://www.msi.com/p...?div=CPUSupport

Ar trebui la CPU un scor de peste 4 fiind dual core de totusi 3Ghz. E o problema banuiesc, ceva virus sau prea multe procese prin taskbar cum spunea si d-l moderator

Sau asa sa fie scorul normal pt acel CPU?

Edited by adelina16, 19 November 2013 - 21:33.


#77
valtud

valtud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.11.2005

View Postadelina16, on 19 noiembrie 2013 - 20:36, said:

-procesorul este un CPU ieftin si lent (pentium dual core E5xxx sau pentium D vechi)
-video o fi pe 64 biti
-probabil tii deschise toate tampeniile in timpul jocurilor si consuma
-poate virrusi
-poate un SO rau si defect
-poate si probleme cu racirea

Scorul de CPU e prea mic. Ala 3,3 scoti cu in single core


Eu te creditez cu posibilitatea ca ai putea fi un/o mare meserias(a) in ale calculatoarelor, dar asa cum am mai vazut prin postarile din forumul asta, ai tendinta de a te auzi vorbind si scriind ,,tampenii" asa cum iti place sa te exprimi.
Daca ai fi citit CU ATENTIE postarea mea, am specificat ca e vorba de un Windows 64 proaspat instalat, singurele ,,tampenii" instalate fiind ultimele drivere de la producator si, bineinteles, jocul. Nu antivirus, nu ,,tampenii", nimic.

Am solicitat doar o parere despre configuratie daca jocul ar trebui sa functioneze sau nu.

La sfatul unui alt coleg de forum, am demontat cooler, radiator, procesor, le-am curatat bine de pasta termoconductoare veche (praf nu avea, era destul de bine intretinut) si am aplicat un nou strat de pasta.
Rezultatul a fost ca noul scor al procesorului (dupa cca 5 minute de functionare in gol) a fost 4,3 (sau 4,6. Sunt la serviciu si nu mai tin bine minte zecimala), la grafica a cescut cu 2-3 zecimi si la memorie tot cam asa. Cu toate acestea, jocul (de fapt controlul din mouse) merge lent, chiar la nivel de detaliere setate la minim.
Odata cu instalarea driverelor Nvidia (331 parca), s-a instalat si un utilitar care testeaza placa video si afiseaza o lista de jocuri compatibile cu placa. World Of Tanks este acolo.  Deci este vorba de altceva.
Daca ne uitam la scoruri, sistemul ar fi peste medie (pe scara lor de la 1 la 7,9) nu pricep de ce se comporta asa.

A jucat cineva W.O.T. pe o configuratie asemanatoare?

#78
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Daca te-a deranjat asa mult ce am spus imi cer scuze si ma retrag.
Vezi ca nu ai raspuns la intrebarile puse de altii inclusiv de d-l moderator.

Ai curatat ala si a crescut scorul de CPU, deci e clar, se supraincalzea si mergea rau.

Daca inca nu e ok ar trebui sa afli ca placa ta video e pe 64 biti nu pe 128 biti si asta are mare importanta

Ce mai vrei mai mult?

Eu nu am jucat asa joc pe asa configuratie si nici nu voi juca prea curand
iar pt jocuri ar trebui XP pe ala. E f vechi de vreo 6-7  ani

Edited by adelina16, 20 November 2013 - 16:09.


#79
valtud

valtud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.11.2005
Atasez cateva imagini din Task Manager si din Everest.
Daca concluzia este ca nu are cum sa mearga pentru ca................ asta este.
Exista cineva care are o configuratie asemanatoare sau mai slaba si a jucat jocul?

Insist pentru ca, desi nu sunt mare amator de jocuri, W.O.T. chiar imi place si am luat de la cineva sistemul DOAR PENTRU ACEST SCOP, intrucat am un laptop pe care merge perfect, wireless (desi este vechi si ala de vreo 5-6 ani) si mi-e mila sa-l ,,frec" pentru joc.

Multumesc pentru tentativele de ajutor, daca nu e sa fie, nu e!

Attached Files



#80
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
parca ziceai ca ai ceva i5 prin PC, nu-mi explic cum de in WEI ai obtinut notele acelea asa de slabe,
Incearca un update de BIOS/resetare de bios/ testat fiecare componenta in parte, eu as incepe cu placa de baza

ai setat cumva prin windows sa-ti foloseasca procesorul pana intr-un anumit procent?


acum vad ca esti alt user, era indicat sa deschizi un alt topic

Edited by gumball3000, 20 November 2013 - 18:07.


#81
valtud

valtud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.11.2005
Nu stiu daca regulamentul forumului permite deschiderea unui topic ,,Calculator incet pentru asa configuratie 2" Posted Image Posted Image

Dar a propos: se poate face o setare ca Windows sa foloseasca procesorul pana la un anumit procent?!!! Cum se face?

Edited by valtud, 20 November 2013 - 18:37.


#82
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
tocmai asta e si ideea, deschizi un alt topic tocmai pt. ca daca postezi in topicurile altora nu se mai intelege nimic
da se poate seta asa ceva din windows, prin control panel la power

#83
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am uitat complet de topicul asta, creat cu ceva timp in urma. Intr-adevar problema era de la hdd, el imi incetinea calculatorul. Am cumparat un ssd intel 840 evo si se misca impecabil. Hdd-ul il tin doar pentru stocare de date acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate