Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calculator incet pentru asa configuratie!

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postenergymonsta, on 10 noiembrie 2013 - 17:25, said:

Da, am incercat pe xp sp3 si se misca la fel. Se simte fortarea aia de sistem care nu ar trebui simtita.
XP nu este un alt sistem de operare, este acelaşi sistem de operare (windows), dar o altă versiune.

Testează cu un alt sistem de operare.

#20
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

View Postadelina16, on 10 noiembrie 2013 - 17:23, said:

eu chiar nu am aceeasi problema la pc-uri. Un single core vechi am si merge ca uns
dar 15 taburi la un browser, sa ma iertati, dar ai 15 ochi?
Si inca 5 programe? sa ma iertati din nou,

Nu ca-i mult pt acel sistem, dar mai economisiti si inchideti si voi programele care nu va trebuiesc.

La cate ai deschis acolo poti umple 4 GB de memorie de fapt si sa mearga din hard cu swap dupaia si greu.

Ia baga tovarase o curatare a cachului la browsere si sa-mi zici cum e treaba

daca ai formatat si pus iar windoaza si merge lafel de rau e clar, e ceva stricat

Da. Eu am mai mult de 15. Sunt momente in care cauti mai multe si nu stai mereu sa dai back sau sa duci mouse-ul sus in bara de search.. dai direct ctrl + t intrii pe google si te apuci sau cauti (sau alt site).Sau nu vrei sa ai in acelas timp un topic de pe softpedia si alt topic de pe alt forum. si tot asa.. Mai sunt si unii care fac asa. Si nu umplii 4gb ram cu 15tab-uri de browser. umplii doar daca ai continut bogat de flash sau alte nebunii.



@Eu tot zic ca problema e de la HDD.






@@@Ce vrea sa zica Original Copy, mai pe intelesul tau, este sa instalezi Linux de exemplu si sa vezi cum merge pe ala.

Edited by dorurad, 10 November 2013 - 17:30.


#21
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postdorurad, on 10 noiembrie 2013 - 17:29, said:

Da. Eu am mai mult de 15. Sunt momente in care cauti mai multe si nu stai mereu sa dai back sau sa duci mouse-ul sus in bara de search.. dai direct ctrl + t intrii pe google si te apuci sau cauti (sau alt site).Sau nu vrei sa ai in acelas timp un topic de pe softpedia si alt topic de pe alt forum. si tot asa.. Mai sunt si unii care fac asa. Si nu umplii 4gb ram cu 15tab-uri de browser. umplii doar daca ai continut bogat de flash sau alte nebunii.



@Eu tot zic ca problema e de la HDD.






@@@Ce vrea sa zica Original Copy, mai pe intelesul tau, este sa instalezi Linux de exemplu si sa vezi cum merge pe ala.

Sunt de aceeasi parere cu hdd-ul, dar acum doua saptamani am fost cu el si mi l-au schimbat cu unul nou. Ma rog, "nou", merge exact la fel ca ala defect cu acelasi zgomot enervant de care nu ma bucuram cand mi l-am cumparat initial.

Edited by energymonsta, 10 November 2013 - 17:34.


#22
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Incearca unul cu 64mb buffer. Si sa nu iei din seria Green de la Western Digital. Doar Blue sau Black.

#23
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postdorurad, on 10 noiembrie 2013 - 17:34, said:

Incearca unul cu 64mb buffer. Si sa nu iei din seria Green de la Western Digital. Doar Blue sau Black.

Repet... la inceput si asta cu 16mb mergea foarte bine. Din moment ce inca am garantie de ce sa cumpar altul?

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdorurad, on 10 noiembrie 2013 - 17:34, said:

Incearca unul cu 64mb buffer. Si sa nu iei din seria Green de la Western Digital. Doar Blue sau Black.
Pentru cunoştinţele noastre, pe baza cărui raţionament recomanzi contra celor green?

#25
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pune te rog un print screen cu ce ai la hdd in device manager, cu + pe hdd si ide/ata controller

#26
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2013 - 17:37, said:

Pentru cunoştinţele noastre, pe baza cărui raţionament recomanzi contra celor green?

Sunt lente.

#27
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Si un print screen cu Task Manager.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postenergymonsta, on 10 noiembrie 2013 - 17:32, said:

Sunt de aceeasi parere cu hdd-ul, dar acum doua saptamani am fost cu el si mi l-au schimbat cu unul nou. Ma rog, "nou", merge exact la fel ca ala defect cu acelasi zgomot enervant de care nu ma bucuram cand mi l-am cumparat initial.
HDD-urile obosesc în timp, şi sunt cele mai lente componente importante dintr-un sistem. Dacă l-ai primit "nou", şi nu în ţiplă, probabil că ţi-au dat unul la fel de obosit ca cel pe care l-ai predat.

View Postdorurad, on 10 noiembrie 2013 - 17:39, said:

Sunt lente.
Şi silenţionase şi consumă puţin. Doar pentru că e WD green, nu înseamnă că e prost. Depinde ce vrei de la ele. Şi oricum cele green de 7200 RPM sunt destul de rapide, mai ales cu cache mare.

#29
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2013 - 17:41, said:



Şi silenţionase şi consumă puţin. Doar pentru că e WD green, nu înseamnă că e prost. Depinde ce vrei de la ele. Şi oricum cele green de 7400 RPM sunt destul de rapide, mai ales cu cache mare.

Nu am zis ca sunt proaste (poate asta s-a inteles). Eu am vazut la un coleg un WD Green si se misca greu/lent de tot fata de al meu WD cu 7200rmp si 64mb buffer (windows-ul a fost pus de mine + driverele si tot ce trebuie). Pe el nu-l derajeaza ca era lent :D
Eu nu i-am recomandat WD Green pentru ca am vazut ca el vrea sa i se miste rapid, nu vrea sa astepte (daca nu-l deranja, nu facea topicul asta).

#30
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

Quote

1. procesorul s-a defectat
nu prea

Quote

2. ramul s-a defectat
posibil una din placute

Quote

Mi-au inlocuit hdd-ul cu unul la fel de stricat ca cel pe care l-am dus, din moment ce mi se misca si caraie la fel ca celalalt.
torentul iti distruge hardul. Acuma stiu ca-i la moda torentul, dar ce downloandezi asa mult?

Quote

Acum daca am 3-4 taburi deschise si cateva programele moare.
cum moare??

Quote

Are momente cand isi revine si se misca bine (nu ca la inceput, nu se mai misca ca la inceput de multa vreme), dupa care isi reia iar starea de oboseala.
evident ca termina treaba

Quote

Cand merge greu se aude hdd-ul cum proceseaza si se chinuie sa prelucreze datele.
ce anume proceseaza?? vezi ce proceseaza. Poate proceseaza virusi, sau updateaza dezor

Arata un screensot cu task manager in grafic sa vedem cat RAM consuma.

Edited by adelina16, 10 November 2013 - 17:50.


#31
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postxkos, on 10 noiembrie 2013 - 17:38, said:

pune te rog un print screen cu ce ai la hdd in device manager, cu + pe hdd si ide/ata controller

Va trebui sa ma indrumi putin. Nu stiu ce anume vrei de acolo. "cu ce ai la hdd" da-mi locatia exacta la care sa ma uit si pun poza.

View PostOriginalCopy, on 10 noiembrie 2013 - 17:41, said:

HDD-urile obosesc în timp, şi sunt cele mai lente componente importante dintr-un sistem. Dacă l-ai primit "nou", şi nu în ţiplă, probabil că ţi-au dat unul la fel de obosit ca cel pe care l-ai predat.

Era bulk, in tipla, sigilat, ca la carte. Am pus nou in ghilimele pentru ca nu se comporta ca si cand ar fi nou.

View Postjohnnickelby, on 10 noiembrie 2013 - 17:39, said:

Si un print screen cu Task Manager.

Attached Files


Edited by energymonsta, 10 November 2013 - 17:53.


#32
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

View Postadelina16, on 10 noiembrie 2013 - 17:50, said:


cum moare??


I se taie rasuflarea, da ortul popii, inchide ochii, apoi invie. Ce miracol! Dumnezeu exista!

#33
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Moare, adca in sensul ca merge f greu si pana deschide alelalte dureaza mult
naiba stie.

Eu dpa simptome zic ca e de la ceva balast care se umfla si umple ramul si apoi swapeaza in hard. Sau si de la cpu daca-l ocupa ceva complet, de exemplu updatatrea antivirusuli, windoazei, conectarea skipului

#34
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postdorurad, on 10 noiembrie 2013 - 17:52, said:


I se taie rasuflarea, da ortul popii, inchide ochii, apoi invie. Ce miracol! Dumnezeu exista!
Posted Image Posted Image
Moare adica se misca foarte greu cand ia o comanda si are freez-uri.

#35
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Pare ok Task Managerul. Eu am 82 de procese ocupare procesor 1-5% si 59% Physical Memory.
Si merge de rupe, si nu am decat un dual core E8500.

Edited by johnnickelby, 10 November 2013 - 17:59.


#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
2 pagini umplute total aiurea...

Instaleaza HD Tune pune print screen cu taburile health, info, benchmark (inchide toate programele si da-i un test la citire sa vedem cum arata graficul), eror scan (nu bifa quick, dupa ce termina de scanat pune print screen + inca unul dupa ce apesi pe speed map).
Tot in HD Tune poti vedea in timp real la disk monitor cat de mult este solicitat HDD-ul.

Instaleaza si HWMonitor si pune un print screen si de acolo cu temperaturile.

Edited by gumball3000, 10 November 2013 - 18:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate