Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Mol Romania - politica de corporatie in detrimentul angajatului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Au navalit molistii si antimolistii, fiecare cu cate 1-2 posturi.

#38
carol22

carol22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2013
Sincer nu inteleg de ce nu se găsesc oameni care sa citeasca un text cap-coada un text, ca apoi sa își pot da cu opinia intr.un mod matur, echidistant si de bun simt. Am apelat la acest forum in speranță ca voi gasi răspunsuri in privința problemei cu Mol Romania. Multumesc

Sincer nu inteleg de ce nu se găsesc oameni care sa citeasca un text cap-coada un text, ca apoi sa își pot da cu opinia intr.un mod matur, echidistant si de bun simt. Am apelat la acest forum in speranță ca voi gasi răspunsuri in privința problemei cu Mol Romania. Multumesc

#39
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
hahahaahaaaaa...
ti-ai dat arama pe fata:))) pana acum nu ai recunoscut ca despre tine e vorba.
penibil. Daca taceai, filosof ramaneai.
Si daca ai fi fost angajatul meu, pana acum te-as fi dat in judecata de mult.

#40
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
D-na sau d-soara Sabina

Realismul este o calitate. Moderatia la fel. Coerenta de asemenea. Femeia cu mainile in solduri si vocea stridenta, aratand cu degetul precipitata, verde la fatza de prea mult vorbit in gol si autoritara precum o lamaie acra nu doar ca nu mai este la moda ci devine indezirabila chiar si pentru structurile pe care le slujeste intr-un mod atat de neinspirat si de grosolan. Nu se pune problema ca eu as aspira vreodata la postul de angajat al dvs. Acest lucru ar fi o imposibilitate din simplul motiv ca imi cunosc valoarea si nu m-as cobori nicicand la nivelul la care sa imi pun la dispozitie serviciile acelei persoane care nu ar putea vreodata sa fie imaginea onorabila a propriei companii ci poate cel mult mascota.

Stiti, cand eram la scoala pe care ziceti dvs. ca nu o am, imi placeau foarte mult clasicii pentru ca povestile lor pline de personaje fantastice erau nespus de asemanatoare cu povestile si personajele din viata reala. In mod special se remarcau vrajitoarele calare pe matura, cu parul incalcit si grimasa zbarcita, imbracate intotdeauna in negru, suparate pe viata si certate cu toata lumea, la aparitia carora pana si cainii urlau si pisicile scuipau. Problema cu aceste personaje atat in poveste cat si in realitate este ca prezenta lor nu era dorita de nimeni si de fiecare data cand voiau ceva trebuiau sa recurga la tot felul de subterfugii pentru a se mentine intr-o pozitie cat de cat privilegiata sau pentru a fi macar privite de printul care isi cauta consoarta. Din pacate pentru ele, efortul lor era efemer si, aproape fara exceptie, pana la sfarsitul povestii cadeau intr-un asemenea derizoriu incat si uitai ca au existat.

Am vazut la TV ca lumea mai merge si azi la vrajitoare pentru "consultanta". Am vazut in cazul Oanei Zavoranu ce se poate intampla atunci cand ajungi sa colaborezi cu o astfel de sursa a "facerii de bine". Client, angajat sau colaborator, e clar ca orice ai alege nu-i a buna atunci cand vine vorba de asocierea cu astfel de surse toxice de informatie si infaptuire!

Edited by Eduard, 07 November 2013 - 20:02.


#41
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
Tinere,
Adresarea corecta este doamna sau domnisoara Ionescu. D-na Sabina se spune la caminul cultural pe care il frecventezi. Iar ceea ce spui tu este din categoria " e adevarat ca eu si prietenul meu suntem mincinosi, dar tu esti urata". Super argumentatie, toata lumea o va crede. Nu mai meriti efortul de a discuta.

#42
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
D-na sau d-soara (numele chiar nu conteaza)

E limpede ca jigniti tot ce prideti dar, vedeti dvs, tinerii din ziua de azi nu mai sunt impresionabili cand vine vorba de practici autoritariste si marlanesti de la 1900 toamna. Cu atat mai mai mult cu cat ele ne aduc aminte si de comunismul de trista amintire pe care tot dvs. il invocati si il imputati altora, cand de fapt nu faceti decat sa il evidentiati in propriile apucaturi si comportamente aducand atat de bine cu practicile de tip Ana Pauker si Cabinetul 2.

Banuiesc insa ca v-ati gasit vreo sustinere pe undeva de va permiteti luxul sa va afisati public intr-un asemenea mod, cu atat mai mult cu cat afirmati ca lucrati in mediul de business.

Doar ca si remarca aleatorie: observ ca v-ati facut profilul ieri iar toate postarile dvs. sunt pe acest thread. Propaganda lucreaza (si macar daca ar face-o la un nivel de inteligenta cat de cat decent)!

Edited by Eduard, 07 November 2013 - 20:48.


#43
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostEduard, on 01 noiembrie 2013 - 21:30, said:

Legea junglei este prezenta si pestele cel mare inghite pe cel mic. Context specific capitalismului salbatic.
welcome to my world! cam peste tot este asa, poate aia pe-afara e mai educati, nu ragaie asa zgomotos si nu trag partzuri cand benchetuiesc

View Postrich1974, on 02 noiembrie 2013 - 08:13, said:

faci contractul si semnezi cu ochii deschisi...
maestre, aici e vorba de plebei, nu de somitati, pune aici pe sticla sa vad si eu care-i firma aia di Ro sau de aiurea unde face muritorul de rand contractul

#44
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
Cine vorbea de coerenta, realism si moderatie...
Al cui  iubit prieten comenteaza prima data ca fiind terta parte ca apoi sa admita din greseala ca de fapt despre el e vorba...

Edited by sabinaionescu, 07 November 2013 - 21:17.


#45
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Chiar ma intrebam cand se va ajunge si la supozitii despre viata personala. Banuiesc ca e inevitabil atunci cand te bagi intr-o discutie fara sa ai nimic de spus, doar ca sa te certi ca la usa cortului si sa te umpli de ridicol. In final scoti din haznaua personala tot ce gasesti: jigniri, insulte, calomnie, denigrare, defaimare. Doar doar o conta.

#46
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
??? Ce tot indrugi acolo? Tu vorbesti de insulte, dupa ce ai trecut de la vrajitoare la Ana Pauker si zgripturoaice pe matura? Cu prieteni ca tine, cel pe care spui tu ca il ajuti nu mai are nevoie de dusmani

#47
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Sa raspund si celor care cred ca Mol Romania nu are legatura cu JET SRL. Tocmai am publicat situatia unui concurs national in care Mol Romania isi premiaza angajatii din benzinarii in functie de vanzarile inregistrate timp de 6 luni per statie (inclusiv in statiile francizate). In aceasta situatie, evident ca MOL Romania este implicat in activitatea de vanzare din statii, ceea ce inseamna ca are legatura cu disciplina, regulamentele de ordine interioara, bunele practici si cazurile speciale. Cel putin in teorie. In practica insa, Mol Romania nici macar nu se intereseaza de incadrarea legala corespunzatoare a propriilor angajati premiati si nici de respectarea contractelor de munca ale angajatilor de catre francizorii agreati. Mai mult, un angajat care a primit diploma de merit de la entitatea MOL Romania pentru rezultate deosebite - diploma pe care se afla inclusiv semnatura d-nei Daradics (CEO Mol Romania) - este dat afara de SC JET fara ca MOL sa se intereseze macar de situatia reala a angajatului.

Si inca un exemplu de indiferenta, indolenta si ignoranta marca Mol Romania via SC JET: Premiile sub forma de bonusuri salariale pentru vanzarea de carburant fiind acordate per statie, primesc aceste indemnizatii nu doar oamenii din pompe si de la casa - adica cei care efectueaza propriu-zis vanzarea - ci si seful de statie, secretara sau d-na administrator. Ok, nu ma deranjeaza atata timp cat daca vine un client si trage tzeapa la carburant (asa cum am aratat deja ca se intampla) nu este scos doar baiatul din pompe bun de plata ci, pe de o parte, seful de tura, d-na secretara si d-na administrator cauta sa gaseasca o procedura echidistanta fata de toti angajatii de acoperire a prejudiciului iar Mol Romania se autosesizeaza in legatura cu aceste cazuri (numeroase de altfel in tara) si intocmeste proceduri speciale de combatere si corectare a situatiilor in care clientul este lasat sa abuzeze deliberat de angajat iar Mol Romania se spala pe maini spunand ca nu cunoaste faptul ca proprii angajati ajung sa incaseze la sfarsit de luna 500 lei salariu.

In aceste conditii imi permit sa consider ca Mol Romania contribuie cu succes - din profitul sau net de 17 milioane de euro pe an - la “Top 20 de milioane cei mai saraci oameni din Romania”, un inventar exahustiv - dupa modelul celebrului Top Forbes - al celor mai saraci romani în functie de cat de multi bani nu au.

Edited by Eduard, 08 November 2013 - 22:24.


#48
carol22

carol22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2013
D-ra sau d-na Ionescu, asa cum va place sa vi se spuna, haideti sa va explic in cateva randuri, ca tot  va dati de partea DREPTATII, sunt curios de anumite fapte in legatura cu ceea ce conduceti ca si afacere:
- V-ati permite sa nu va platiti angajatii timp de 6 zile?
- V-ati permite ca in timp ce un angajat al d-voastra este in concediu medical, sa-i schimbati postul?
- V-ati permite sa nu va platiti angajatii pe concediu de odihna?
- V-ati permite sa va laudati in stanga si in dreapta ca dati afara un anjagat, dar de fapt il puneti pe el sa-si scrie demisia?
Nu doresc sa continui lista ptr ca sunt sigur ca nu aveti raspunsuri la toate intrebariile, sunteti prea ocupata cu grija de a corecta gramatical pe oricine de pe aici dar fara sa aveti un raspuns clar la problemele despre care se discuta, sau poate nivelul d-voastra de comunicare ne depaseste iar d-voastra ne cititi pe diagonala. Va rog mult daca doriti sa raspundeti textului, sa-l cititi de 5 ori inainte, ptr. a da un raspuns pertinent, inteligent si destul de matur ptr. a fi inteles de totii taranii care frecventeaza caminele culturale (v-am citat din postarea de mai sus).

Edited by carol22, 09 November 2013 - 03:18.


#49
catalinho85

catalinho85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Ce tare..cat "teatru" pe unii..
@Eduard, de unde stii ca acest prieten al tau si-a indeplinit obligatiile contractuale si dupa ce a fost premiat?oricum, tu gandeste-te ca stii doar varianta prietenului tau, nu si a sefei lui de la Jet...
Atat timp cat SRL-ul face bani nimanui de la MOL Romania nu o sa ii pese ca angajatul x( care nici macar nu  este al lor) este nemultumit sau dat afara.
Nicio alta companie mare nu cred ca se implica in gestionarea personalului unui colaborator...atat timp cat srl-ul isi respecta obligatiile contractuale cu MOL Rom, aceata nu are de ce sa intervina.

Carol 22- demisia nu esti obligat sa o semnezi. Daca un angajat se considera nedreptatit se poate adresa ITM-ului, unei instante de judecata...

Edited by catalinho85, 09 November 2013 - 07:30.


#50
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
@carol
Imi pare rau dar credibilitatea ta este foarte jos, dupa ce te-ai dat drept altcineva pe forum.
Un singur sfat: nu mai apela la prietenul tau toxic, pentru ca betia lui de cuvinte e contra productiva. Adreseaza-te catre ITM, dar pana atunci comporta-te ca angajat de buna credinta, altfel sansele tale legale scad. Daca in schimb vrei sa faci doar circ, nu mai am nimic de spus.

#51
carol22

carol22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2013
D-ra sau D-na ionescu, asa cum va place sa vi se spuna, daca a-ti citit textele noastre, eu de la primul mesaj am spus ca sunt angajat al Mol Romania (in cazul de fata, al francizei respective) si tipul respectiv Eduard- a zis din primul mesaj despre mine <un cunoscut de-al meu>. Va rog inca odata cititi textele cap-coada si apoi daca credeti de cuvinta sa raspundeti, incercati sa aveti un raspuns pe subiectele scrise, nu cat de fals este unul si altul ci cu ce bicicleta se plimba nu stiu cine.

NU VREAU SA CRED CA FACANDU-VA ACESTE CONT DE PE DATA DE 06.11.2013 SI IN CARE AVETI POSTARI NUMAI PE ACEASTA PAGINA (ceea ce este foarte curios, sa faceti cont acum cateva zile si sa va dati cu opinia numai pe acest subiect), ESTE FACUT CU SCOPUL DE A PERTURBA DISCUTIILE SI DE A DEVIA SUBIECTELE CELOR CARE CHIAR VOR SA AFLE INFORMATII DESPRE CUM ESTE UN ANGAJAT TRATAT IN CORPORATIILE ASTEA MARI, ASA CUM VA PLACE D-VOASTRA SA LE NUMITI.

Astept un raspuns la subiect si fara concluzii care nu au nici o legatura cu ceea ce s-a scris. MULTUMESC

#52
sabinaionescu

sabinaionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
@carol
Daca recitesti ce ai scris, se vede clar ca prima data ai spus "si eu sunt angajat" al firmei si nu "eu sunt angajatul" despre care vorbea prietenul tau.
Dar daca tu crezi ca ai fost nedreptatit, sunt cai legale de urmat, dupa cum am spus si eu si altii. Nu imi da lectii de dreptul muncii pentru ca nu ai cum. Iar faptul ca dai detalii care pot fi considerate confidentiale referitoare la politica de bonusare si alte operatiuni ale firmei, nu va fi in favoarea ta intr-un eventual litigiu. Sfat simplu si la obiect: du-te la itm, dar cand scrii plangerea nu mai folosi "a-ti citit". E descalificant

Edited by sabinaionescu, 09 November 2013 - 15:39.


#53
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Dar care este schepsisul Sabi? Esti vreo shefoaica si combati aici pentru ca vreun shefoc sa vada si sa primesti o prima mai mare decat premierea celor de jos? Posted Image

Ca entitatea Mol este ceva abstract, nu intrupat ca-sa zici ca a aparut vreo jena care trebuie scarpinata. Hm?

#54
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Catalin, care este experienta / expertiza ta in urma careia tragi concluzii de genul "totul este un teatru"? In viata reala oamenii atat de siguri pe ei sunt in general si cei mai periculos de plasat in functii care implica raspundere si decizie, deoarece au impresia ca la cei 28 de ani ai lor au aflat deja tot ce se putea afla despre lume si viata, afisand o falsa si neproductiva siguranta de sine, permitandu-si sa dea verdicte din prea putinul lor si autoproclamandu-se prin inteventiile si limbajul impertinent o autoritate in varii domenii. Observ in continuare ca pe acest forum unele persoane asculta doar ca sa dea replica si nu ca sa cerceteze mai indeaproape un proces sau un fenomen, dar precizez ca obiectivul discutiei nu este acela de a ne umple timpul cu ceva actiune de care nu avem parte in alte conjuncturi, ci sa reusim sa facem din mediul in care traim unul mai bun, mai destept, mai deschis la evolutie si progres.

Si acum sa-ti raspund punctual:

Varianta d-nei administrator de la SC JET a fost constatata deja prin intermediul avocatilor care au preluat cazul amicului meu si au sesizat numeroase nereguli procedurale, incalcari ale drepturilor, nerespectarea unei minime conduite organizationale, profesionale si morale pe care Mol Romania in calitate de francizor si SC Jet in calitate de francizat ar fi trebuit sa o aiba - prin insasi carta francizei sau manualul operational daca vrei - in mod clar stabilita si aplicata in relatia cu angajatii si in ceea ce priveste desfasurarea activitatilor in statii. Datorita tuturor acestor neregului, cazul a fost de asemenea preluat de ITM, Garda Financiara si Politia sectiei 6.

Atat pentru francizat cat si pentru francizor, personalul angajat este poate cea mai importanta achizitie raportata la bunul mers al lucrurilor. Angajatii sunt un fel de extensie operationala si de imagine a brandului si afacerii, asigurand, cel putin in teorie, o desfasurare normala a operatiunilor zilnice din companie, chiar si atunci cind francizatul sau francizorul nu sunt de fata sa supravegheze orice detaliu. Insa pentru ca acest lucru sa se petreaca, este necesar ca investitia in angajat sa se intample la toate nivelele: de training, de respect, de recompensare decenta si mai ales de feedback biunivoc intre angajat si factorii de decizie. De aceste aspecte nu a tinut cont nici SC Jet (francizatul) si nici Mol Romania (francizorul).

Edited by Eduard, 10 November 2013 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate