Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cum/Ce/ este Dumnezeu pentru tine?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#91
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 26 iulie 2018 - 15:43, said:

sa te urasc pe tine este umilitor pentru mine...
a urî este umilitor pentru orice om. :)

#92
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
in lumea mea nu existi, esti un om care interpreteaza gresit biblia, si doar atat

#93
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ai face bine sa fie asa. :)

#94
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
in fiecare secunda ma plang lui Dumnezeu, crezi ca tu m-ai nemultumit ? nu prietene, esti fix un om care nu intelege

daca as vorbi despre ce mi-au facut mie unii, as ajunge la balamuc, spun putin sa nu se inteleaga nimic, din cauza durerii, nu pot sa tac

ramane sa vedem de ce parte este Dumnezeu...eu sau tortionarii mei ?

Adevarat va spun ca orice veti lega pe pamant va fi legat in cer; si orice veti dezlega pe pamant va fi dezlegat in cer. (Mat.18:18)

nu le vreau raul, nu are sens dar vreau sa nu ii mai vad niciodata, pe multi ii bateam face to face dar au lucrat in hoarde

Edited by legit10, 26 July 2018 - 16:06.


#95
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 iulie 2018 - 23:45, said:

1. Nu oricine și-L poate "imagina"... e nevoie de un pic de evoluție spirituală!

2. Anumite chestiuni ne scapă, din rațiuni pe care deocamdată nu le înțelegem!
1. Trebuie sa ai putina aplecare spre spiritualitate si ti-l imaginezi. De fapt, fiecare si-l imagineaza in felul propriu, ca in arta, unde, daca pui 10 pictori sa picteze un peisaj din natura, il vor face diferit.
2. Atunci prefer Dumnezeul neinteles din crestinism. Macar Acesta spune ca eu sunt de vina ca nu inteleg, dar prin Duhul Sfant voi intelege...ce trebuie inteles, macar.

N-ai venit cu o alternativa serioasa.Posted Image

Edited by -Daniel, 26 July 2018 - 19:48.


#96
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postdark, on 26 iulie 2018 - 13:02, said:

1. Da, exact acest argument l-a formulat un tânăr englez care a îmbrățișat forma de credință vodoo, motivul fiind că zeul vodoo vine și-l ajută, pe când Isus al creștinilor, nu.
Să nu uităm că același lucru l-a semnalat profetul Isaia, zicând așa :

Dar Tu esti un Dumnezeu care Te ascunzi, Tu, Dumnezeul lui Israel, Mantuitorule! Isa 45:15.

Așa ne testează credința Dumnezeul nostru!
Saul s-a grăbit să aducă jertfă fiindcă Samuel întârzia, și a păcătuit. Dumnezeu testează. Acum trăim niște timpuri grele, când Dumnezeu nu mai vorbește ca în trecut. Adică nu vorbește direct, prin profeți inspirați sau prin semne și minuni.

Eu invocam lipsa interventiei de sus in cazul Creatorului imaginat de heart of ice, propus ca alternativa la zeul crestin. Este evident ca Dumnezeul Biblic a luat contact cu oamenii.

Edited by -Daniel, 26 July 2018 - 21:35.


#97
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
alegerea fiecarui om este asta: alegi sa il asculti pe Dumnezeu sau nu .. binele si raul

orice divagatie este un pacat...

heart of ice nu stie ce face, Dumnezeu e ce vrea el pentru el

eu imi reprim personalitatea pentru Dumnezeu dar nimeni nu intelege, ca Dumnezeu e ce vrea el nu ce vrem noi

un crestin trebuie sa aiba ca scop depopularea iadului, nu sa fie destept, nu asta e menirea lui

Edited by legit10, 27 July 2018 - 10:58.


#98
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 10:49, said:

Spoiler

Omule, cât adevăr e în ceea ce spui.

P.S : Îmi place ce postezi.

#99
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
si mie imi place ce postezi

#100
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 26 iulie 2018 - 16:19, said:

in fiecare secunda ma plang lui Dumnezeu, crezi ca tu m-ai nemultumit ? nu prietene, esti fix un om care nu intelege
Practic tu spui ca dumnezeu te-a nemultumit. Te plangi Lui findca ai impresia ca EL ti-a gresit.

View Postlegit10, on 26 iulie 2018 - 16:19, said:

daca as vorbi despre ce mi-au facut mie unii, as ajunge la balamuc, spun putin sa nu se inteleaga nimic, din cauza durerii, nu pot sa tac
Mai frate ce plangacios esti. Pai fa comparatie intre suferinta ta si a lui isus. Crezi ca esti mai nedreptatit ? Poate tu ai suferit pe drept, exact cum talharul de pe cruce si-a recunoscut starea, insa suferintele, batjocurile, bataile suferite de isus sunt incomparabil mai mari, si totusi s-a rugat catre Tatal ceresc sa-i ierte. Tu toooot  te smiorcaiesti de parca ai fi fetiscana.
Tu esti barbat sau ce esti de te plangi. N-ai citit ca si apostolii au avut de suferit in lume ? Ce a spus isus, sa va bucurati daca sunteti prigoniti, findca cei ce vor rabda  vor primi cununa vietii vesnice.
Lasa vaicarelile si indreapta-i si pe ceilalti, rugamintile tale adresate Tatalui ceresc e sa fie inspre salvarea si alinarea sufletului celor apasati. Daca zici ca ai gasit credinta apai tu sa arati ca ai gasit comoara din tarina, si sa te bucuri pentru ca si altii sa fie partasi la bucuria ta.

#101
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
suferinta mea este enorma si va dura cat timp voi trai...sunt legat de sobolani cat timp voi trai...nu pot spune cum fiindca sfideaza stiinta...si da eu mi-am meritat pedeapsa

mi-e scarba de 2 lucruri pe lumea asta, sobolani si fecale, am avut parte de amandoua desi sunt omul cel mai curat, cu sens propriu

nu am avut probleme o data ci de zeci de ori cu oamenii

faptul ca sunt in viata este un miracol desi mi-as fi dorit sa nu fiu, daca muream ramaneam neimpacat cu Dumnezeu si era rau pentru mine

#102
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 14:35, said:

suferinta mea este enorma . . . .
Tu esti crestin sau nu ? Daca da atunci priveste catre suferinta lui Hristos si compara. In acele vremuri dupa ce ca era saracie crunta mai avea parte si de batjocura si batai. Tu traiesti intr-o perioada de zici ca e paradis, si esti strofoscat ca nu ai mai mult. Pocaieste-te de lancezeala asta spirituala si gandeste ca esti chemat la o credinta frumoasa.

#103
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu sunt curat..nu pot sta cu sobolani in mine, intelegi ?

29. Iata, din vietatile care se tarasc pe pamant, cele pe care le veti privi ca necurate: cartita, soarecele si soparla, dupa soiurile lor;
30. ariciul, broasca, broasca testoasa, melcul si cameleonul.
31. Sa le priviti ca necurate dintre toate taratoarele: oricine se va atinge de ele moarte va fi necurat pana seara.



cum sa traiesc daca sunt necurat la foc automat ? nu ma mai spala toata apa iordanului

Edited by legit10, 27 July 2018 - 14:55.


#104
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post-Daniel, on 26 iulie 2018 - 19:47, said:


1. Trebuie sa ai putina aplecare spre spiritualitate si ti-l imaginezi. De fapt, fiecare si-l imagineaza in felul propriu, ca in arta, unde, daca pui 10 pictori sa picteze un peisaj din natura, il vor face diferit.
2. Atunci prefer Dumnezeul neinteles din crestinism. Macar Acesta spune ca eu sunt de vina ca nu inteleg, dar prin Duhul Sfant voi intelege...ce trebuie inteles, macar.

3. N-ai venit cu o alternativa serioasa.Posted Image

1. Imaginația noastră, oricât de bogată ar fi, nu ne poate ajuta să ni-L imaginăm pe Creator așa cum este El în realitate! Sunt referințe chiar și în Biblie, care ne arată clar că Dumnezeu e: Duh, Putere, Energie, Iubire pură, etc., tu îți poți imagina cum arată Iubirea pură de exemplu?!

2. Păi dacă creștinismul (mai exact iudeo-creștinismul) are pretenția de a-L cunoaște pe Creator, de ce nu ni-L prezintă așa cum e?! Că văd că după mai bine de 2000 de ani de dezbateri, studii, contraziceri, războaie și tone de cerneală și sânge... nu s-a ajuns la niciun rezultat! Despre ce fel de "inspirație" vorbim în cazul Bibliei, dacă ea nu ne poate arăta Adevărul, ci doar interpretări ale Scripturii!! Chiar așa de ocultat este Adevărul din Biblie, de nu-L putem recunoaște și suntem cu toții în ceață! Adevărul este simplu, ușor de înțeles, frumos, curat, bun, etc.! Biblia ne prezintă altceva, în niciun caz Adevărul!

3. Eu personal cred că este de ajuns să credem în Creator și să facem voia Lui, nu să ne contrazicem toată ziua pe baza unor cărții scrise cu mii de ani în urmă, care mai sunt și pline de omisiuni, adăugiri ulterioare, traduceri inexacte, unele sunt apocrife, altele nu... etc.! Un adevărat talmeș-balmeș! Cu ce îi ajută pe unii colegi de forum, cum arată Dumnezeu de exemplu, dacă ei nu pun accentul pe moralitate, pe a face voința Lui... Pur și simplu se ceartă toată ziua ca gaițele și nu ajung la niciun rezultat, iar dacă încerci să le vorbești despre moralitate, sar cu toții de cur în sus, de parcă le-ai dat în cap cu ceva... curată ipocrizie! :)

Edited by heart_of_ice, 27 July 2018 - 17:52.


#105
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post-Daniel, on 26 iulie 2018 - 21:34, said:



Eu invocam lipsa interventiei de sus in cazul Creatorului imaginat de heart of ice, propus ca alternativa la zeul crestin. Este evident ca Dumnezeul Biblic a luat contact cu oamenii.

Eu nu am propus o alternativă la Dumnezeul creștin, ci pur și simplu L-am propus pe Adevăratul Creator, ca alternativă la zeii religiilor, care sunt: cruzi, barbari, geloși, mânioși, lacomi după sânge, criminali, etc.!
Adevăratul Creator se lasă descoperit de cei care fac voia Lui, care ajung la Automotivare Morală, și îl slujesc din iubire, nu de frica iadului sau anihilării...
Nu este important să cunoaștem noi cum arată El, ci ceea ce vrea El! Oricum, de la nivelul nostru uman/material de cunoaștere și înțelegere, este greu să ni-L imaginăm... și nici nu cred că este așa de important aspectul ăsta!

Edited by heart_of_ice, 27 July 2018 - 18:10.


#106
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
cine i-a omorat pe aia in grecia ? nu spun Dumnezeu, dar Dumnezeu putea sa ii apere

daca traiesti in pacat Dumnezeu la un moment dat te lasa in voia sortii

#107
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 18:12, said:

1. cine i-a omorat pe aia in grecia ? nu spun Dumnezeu, dar Dumnezeu putea sa ii apere

2. daca traiesti in pacat Dumnezeu la un moment dat te lasa in voia sortii

1. Nu știu la cine te referi mai exact! La cei care au pierit în calamitatea naturală care a lovit Grecia? Normal că nu Dumnezeu i-a lovit, ci un fenomen natural! Dumnezeu nu intervine așa ca hopa-mitică în lumea noastră!

2. Aici mă tem că, cam ai dreptate! :)
Așa este, dacă ai luat-o pe o cale greșită, Dumnezeu nu te mai poate ajuta în niciun fel! Dacă ești pe calea Lui, atunci lucrurile se schimbă!

Le mai nimerești și tu maestre, din când în când! :)

#108
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu traiesc in bucuresti, adevarat iti spun, nu vine un cutremur mare fara voia lui Dumnezeu, nu adie vantul fara voia lui Dumnezeu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate