Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Cum/Ce/ este Dumnezeu pentru tine?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#109
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 18:23, said:

eu traiesc in bucuresti, adevarat iti spun, nu vine un cutremur mare fara voia lui Dumnezeu, nu adie vantul fara voia lui Dumnezeu

Nu înțeleg, ce înțelegi tu prin: "voia lui Dumnezeu!" :)

#110
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
se intampla fix ce vrea Dumnezeu

#111
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 18:32, said:

se intampla fix ce vrea Dumnezeu

Dacă Dumnezeu, vrea (fix) ca tu să fi un om bun, dar în schimb, tu ești un om rău... de ce nu se întâmplă așa cum vrea (fix) Dumnezeu?! :)

#112
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
esti judecat dupa ce faci .. daca faci bine, ai o viata linistita, daca faci rau, Dumnezeu cu mila

apocalipsa a fost scrisa, toate prorociile au fost scrise , fiindca Dumnezeu stie viitorul, stie care poate si care nu

Edited by legit10, 27 July 2018 - 18:42.


#113
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheart_of_ice, on 27 iulie 2018 - 17:23, said:

1. Tu îți poți imagina cum arată Iubirea pură de exemplu?

2. Eu personal cred că este de ajuns să credem în Creator și să facem voia Lui.
1. Am o idee despre iubirea sanatoasa, nu stiu de aia pura:

Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; nu pizmuieste; nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.
(1 Corinteni 13)

2. Ce porunci ale lui Iahve, din NT, ti se par incompatibile cu voia (imaginataPosted Image ) (a) Creatorului (imaginatPosted Image )?

Edited by -Daniel, 28 July 2018 - 14:11.


#114
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Post-Daniel, on 28 iulie 2018 - 14:07, said:


1. Am o idee despre iubirea sanatoasa, nu stiu de aia pura:

Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; nu pizmuieste; nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.
(1 Corinteni 13)

2. Ce porunci ale lui Iahve, din NT, ti se par incompatibile cu voia (imaginataPosted Image ) (a) Creatorului (imaginatPosted Image )?

1. Se pare că matale nu știi să deosebești dragostea de iubire! Pentru matale ambele sunt identice, isn't? :)
Da' nu-i bai, ai timp, ești tânăr! :)

2. "Creatorul imaginat", este Adevăratul Creator! Și ca să-ți răspund la întrebare: NT prezintă lucrurile într-un mod diferit față de VT (practic este vorba despre o altă religie), nu degeaba evreii resping ("pe bună dreptate"), NT!
Sunt de acord cu anumite practici ale NT, cum ar fi: iubirea necondiționată, iertarea, mila, credincioșia, fraternitatea, etc., dar în schimb, nu sunt de acord cu altele, cum ar fi: permisiunea sclavagismului, întoarcerea obrazului, consumul de carne, etc.! :)

În orice sistem de gândire uman, indus sau nu, există două laturi, una pozitivă și cealaltă negativă... secretul constă în a deosebi cele două laturi și a o alege pe cea pozitivă!

Apostolul Pavel ne îndeamnă:

   "20Nu disprețuiți profețiile, 21însă cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun! 22Feriți-vă de orice fel de rău!"
      1 Tesaloniceni 5:20,21,22 (NTR)

Edited by heart_of_ice, 28 July 2018 - 22:40.


#115
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,547
  • Înscris: 04.05.2006

View Postlegit10, on 26 iulie 2018 - 15:43, said:

sa te urasc pe tine este umilitor pentru mine...sunt oameni care psihic m-au facut praf si pulbere, simplul fapt ca acolo unde ma duc eu , ei nu pot veni...este de ajuns sa ma consolez
Asta e deja trufie

#116
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 27 iulie 2018 - 18:41, said:

esti judecat dupa ce faci .. daca faci bine, ai o viata linistita, daca faci rau, Dumnezeu cu mila
Tu ai facut rau si nu ai viata linistita , se pare . Si mai te plangi de raul facut de altii. Te-ai pocait de raul facut altora ?
Tatal ceresc te iubeste si mai mult daca te vei pocai. Si vei fi prea-ales daca vei indura cu strasnicie umilinta, batjocura si bataile . Posted Image

#117
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
degeaba incercati

sunt un om cuminte,

Edited by legit10, 29 July 2018 - 13:11.


#118
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlegit10, on 29 iulie 2018 - 12:46, said:

degeaba incercati

sunt un om cuminte, vorbesc mai murdar pentru ca vreau sa ies din tipar, sa se retina ceva dupa mine...eu cred ca un crestin nu trebuie sa fie o mamaliga dar nici un om injust

Ce-o zis ăsta mă?! Că vorbește mai murdar, ca să iasă din tipar, să se rețină ceva după el?! Hahahahaha...
Am trăit s-o aud și p-asta!! :)
Ești tare amice, go for it! :)

Edited by heart_of_ice, 29 July 2018 - 13:09.


#119
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
tocmai voiam sa editez, dar ai fost rapid, tu nu stii de cate ori am primit avertisment

dintre toti cei care vorbesc aici, tu esti cel mai slab pregatit, as spune ca Dumnezeul tau e pagan ca tine

https://s33.postimg....n4f/Capture.png

de foarte multe am scapat

#120
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
hai sa spun ceva

tu care nu stii absolut nimic spui ca Dumnezeu are consoarta si ca toti vor avea, da ? daca in cer lumea se spala, nu trebuie sa lucreze cineva la canalizare ? aia care lucreaza mai sunt in paradis ?

dar tu nu poti gandi, pentru ca nu ai cu ce

#121
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Off-topic :
Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei. 7:5)

Eu zic să nu mai jignim și să nu ne mai dăm cu părerea despre alții într-un topic al cărui subiect nu are nicio legătură cu asta.

#122
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlegit10, on 29 iulie 2018 - 13:17, said:

tocmai voiam sa editez, dar ai fost rapid, tu nu stii de cate ori am primit avertisment

dintre toti cei care vorbesc aici, tu esti cel mai slab pregatit, as spune ca Dumnezeul tau e pagan ca tine

https://s33.postimg....n4f/Capture.png

de foarte multe am scapat

Tu vorbești?! Păi inepțiile tale n-au margini! Tu ești un fel de măscărici al Softpediei! Dacă tu, care nu înțelegi nimic din ceea ce citești și aberezi la foc automat, spui despre mine că sunt "slab pregătit", atunci nu mai e mult până la sfârșitul lumii...
Auzi la el "slab pregătit", dar de când îți dai tu cu părerea despre alți useri, tu care nici gramatica elementară nu o știi, pe ce te bazezi când faci astfel de afirmații, "academicianule"...?!


Vai-și-amar de capul tau de măscărici!* Posted Image

Edited by Karhu, 30 July 2018 - 09:04.
* Post sanctionat


#123
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene daca fiii lui satan nu rad de tine, nu esti crestin , citeste biblia

iti amintesc ca Dumnezeu te condamna la moarte daca vorbesti despre el fara sa ai permisiunea lui

daca eu am permisiunea sa vorbesc, ramane intre mine si Dumnezeu...nu stiu pe cine putea Dumnezeu sa aleaga intre voi

Edited by legit10, 29 July 2018 - 18:28.


#124
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheart_of_ice, on 28 iulie 2018 - 22:23, said:

1. Se pare că matale nu știi să deosebești dragostea de iubire! Pentru matale ambele sunt identice, isn't? Posted Image
Da' nu-i bai, ai timp, ești tânăr! Posted Image

2. "Creatorul imaginat", este Adevăratul Creator!

1. Prin ce se deosebesc?
2. Care-i voia adevaratului Creator? Va exista vreo judecata la finalul vietii?

#125
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dar prorocul care va avea indrazneala sa spuna in Numele Meu un cuvant pe care nu-i voi porunci sa-l spuna, sau care va vorbi in numele altor dumnezei, prorocul acela sa fie pedepsit cu moartea." (Deut.18:20)

poate e timpul sa deschideti ochii, nu e asa usor sa vorbesti despre Dumnezeu, nu oricine poate vorbi

Edited by legit10, 29 July 2018 - 19:12.


#126
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 29 iulie 2018 - 18:28, said:

...nu stiu pe cine putea Dumnezeu sa aleaga intre voi
numai tu esti bun de purtator de cuvant, nu-i asa? :)
tu si numai tu, restul sunt niste habarnisti. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate