Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#19135
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007

View PostPralaya, on Apr 6 2007, 02:00, said:

Beton !   :roflmao:
Esti un lau !  :roflmaofast:


bha poate sa spuna ce vrea...si sa fie cat vrea de rautacios...

raspunsul la intrebarea ta este DA!

daca vrei raspunsul unui barbat vei avea raspunsul unui barbat. DA!
daca vrei raspunsul unei femei vei avea raspunsul unei femei: DA!

multumit?

si nu, nu sunt hermafrodit!
si nici androgin!

doar ca asa cum unii deja stiu suntem doi!  ;)

si ca lumea sa nu fie zapacita am ales ca toate mesajele sa fie scrise intr-un singur fel! si asa va fi si de acum incolo...

sunt multi care deja stiu povestea, nu e niciun mare secret...

#19136
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007

View Postbhairava, on Apr 6 2007, 01:23, said:

da, am observat ca vi si repeti ce ai invatat de la mine acum n posturi. :P

>>> vezi, nici nu am zis ca gata si deja plangi dupa mine ca nu mai ai cu cine combate!
in hohote.

>>>intelege odata ca nu am nicio problema cu tine
intimplator mi-a soptit o pasarica ca fierbi. :P (parca mai era nevoie...)
asa ca, poti sa pozezi in continuare in ce vrei tu, pentru lumea de pe forum, dar adevarul il stim amindoi...

>>>dar eu mai am si alta treaba decat sa iti fac tie educatie...
e, aici ai inceput sa repeti ce ai invatat de la mine in chiar postul anterior. putina subtilitate, ce dracu. asteapta si tu 2-3 pagini, poate uit si nu-mi dau seama.

>>>nu faci altceva decat sa iti faci un autoportret ...si atat!
stim stim, "cine zice ala e". cum ne-a invatat doamna educatoare. hai ma ghe, tot la nivel de gradinita sintem ? incearca si tu ceva original, macar la nivelu asta la care esti, de rafuieli personale...

p.s. stai linistita, nu "doar bravez". si iarasi stai linistita ca nu pun poze pe forum care n-au legatura cu subiectul topicului. :P


draga bha, din pacate continui sa arati cine esti de fapt ..
daca poti sa faci asa ceva unui prieten doar ca sa te dai cocos pe un forum inseamna ca lama avea dreptate in privinta ta...chiar nu ai nicio legatura cu spiritualitatea...
pentru ca oricate tehnici ai face nu ai dobandit inca nici macar bunul simt comun....
mie imi pare rau pentru "pasarica" ta dar se pare ca tie nu...

cu un gust amar,
ghe

#19137
euridice

euridice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru cei care nu au aflat inca si sunt interesati:

"ANUNT FOARTE IMPORTANT

La rugamintea ghidului nostru spiritual -Gregorian Bivolaru- se realizeaza un DVD de 3 ore care va contine marturii filmate despre starile spirituale referitoare la relatia ghid spiritual-discipol sau stari spirituale traite cu ocazia exemplificarilor realizate la 12   martie.
Acest DVD va fi difuzat in tabara de la Herculane de anul acesta.

Ghidul nostru spiritual nostru considera ca aceste marturii sunt foarte importante pentru a contracara calomniile si injuriile aduse pe nedrept scolii noastre de Yoga.

Timpul este extrem de scurt si va invitam sa ne mobilizam cu totii pentru a duce la bun sfarsit aceasta actiune spirituala solicitata de  ghidul nostru spiritual.

Filmarile vor fi realizate miercuri 11 aprilie, la intalnirea cu instructorii, Sala Pipera.
Ii rugam pe cei care se hotarasc sa participe la aceasta actiune sa-si aduca o vestimentatie adecvata unui interviu.

Multumim anticipat pentru participarea dumneavoastra la aceste filmari care ii vor ajuta pe multi sa inteleaga autenticitatea acestei cai spirituale. "

#19138
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 01:17, said:

Pai da, da' daca insumezi energia tuturor micutilor care pleaca... si a celor care ajung prin alte destinatii... :lol:

Iti zic (sa stii ca :D), intr-o populatie cu distributie echilibrata a sexelor (50-50), si masculii si femelele cheltuiesc aceeasi cantitate de energie / urmas, altfel s-ar crea un dezechilibru (ar fi mai avantajos sa fii de un sex decat de un altul). Avand in vedere ca, in medie un mascul (nu neaparat om) investeste mai putin in cresterea puilor decat o femela, probabil ca investeste mai mult in podoabe, lupte pentru suprematie si sex. :lol:

Deci, cum ramane cu energia aia sexuala?
Dragule imi amintesti de cuvintele lui osho:
Barbatul se simte inferior femeii. Acest complex de inferioritate este adanc inradacinat in subconstientul masculin de mii de ani, si la baza acestui complex de inferioritate sta capacitatea femeii de a da viata. Femeia este sursa vietii, ea creeaza viata.

Barbatul reprezinta initiativa, aventura, ratiunea, este deschizatorul de drum.
Femeia este energia , ea sustine barbatul , da viata ideilor acestuia. Astfel aventura capata inspiratie, poezie; In prezenta femeii sufletul barbatului se umple de viata, de savoare, capata culoare.

Barbatul singur este gol, lipsit de viata, nu poate ajunge prea departe oricate idei marete ar avea. Femeia singura este o mare de energie ce se risipeste aiurea, nu are directie.
Probabil de aceea se spune ca: "in spatele oricarui om remarcabil din istorie a stat o femeie"?  ;)

Barbatul este mai puternic din punct de vedere fizic: forta muschilor; insa femeia este mult mai  mai puternica din alte puncte de vedere: este mai rezistenta, se imbolnaveste mai rar, durata de viata este mai lunga.
Acum logic vorbind: nu ti se pare normal ca natura sa fi inzestrat femeia cu capacitati energetice superioare barbatului, tinand cont de faptul ca  ea "duce greul" perpetuarii speciei?

#19139
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Posteuridice, on Apr 6 2007, 12:17, said:

Pentru cei care nu au aflat inca si sunt interesati:

"ANUNT FOARTE IMPORTANT

La rugamintea ghidului nostru spiritual -Gregorian Bivolaru- se realizeaza un DVD de 3 ore care va contine marturii filmate despre starile spirituale referitoare la relatia ghid spiritual-discipol sau stari spirituale traite cu ocazia exemplificarilor realizate la 12   martie.
Acest DVD va fi difuzat in tabara de la Herculane de anul acesta.

Ghidul nostru spiritual nostru considera ca aceste marturii sunt foarte importante pentru a contracara calomniile si injuriile aduse pe nedrept scolii noastre de Yoga.

Timpul este extrem de scurt si va invitam sa ne mobilizam cu totii pentru a duce la bun sfarsit aceasta actiune spirituala solicitata de  ghidul nostru spiritual.

Filmarile vor fi realizate miercuri 11 aprilie, la intalnirea cu instructorii, Sala Pipera.
Ii rugam pe cei care se hotarasc sa participe la aceasta actiune sa-si aduca o vestimentatie adecvata unui interviu.

Multumim anticipat pentru participarea dumneavoastra la aceste filmari care ii vor ajuta pe multi sa inteleaga autenticitatea acestei cai spirituale. "

Wow, oare ma primesc si pe mine?
Dar spuneti-mi si mie, care e la voi vestimentatia adecvata ptr interviu?
Oare merge in rochie mini rosu cu negru plus cornite de dracoaica si trident? :rolleyes:
Si cui sa trimit pozele fata si profil, evident in rochia aia - ptr selectie?

Edited by cecilia.ghitulescu, 06 April 2007 - 13:09.


#19140
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

View Postghe, on Apr 6 2007, 12:06, said:

daca poti sa faci asa ceva unui prieten doar ca sa te dai cocos pe un forum  [....]

"ASA CEVA" CE ?

nu eu am inceput cocoseala. nu eu am inceput cu argumentele ad hominem. am ridicat doar manusa. daca te ignoram te simteai mai bine ?

hai ca m-am plictisit.

#19141
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

View Postcecilia.ghitulescu, on Apr 6 2007, 13:08, said:

Wow, oare ma primesc si pe mine?
Dar spuneti-mi si mie, care e la voi vestimentatia adecvata ptr interviu?
Oare merge in rochie mini rosu cu negru plus cornite de dracoaica si trident? :rolleyes:
Si cui sa trimit pozele fata si profil, evident in rochia aia - ptr selectie?

le poti trimite la board at freebsdfoundation dot org :D

#19142
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postsilvia bungrazescu, on Apr 6 2007, 12:43, said:

Dragule imi amintesti de cuvintele lui osho:
Barbatul se simte inferior femeii. Acest complex de inferioritate este adanc inradacinat in subconstientul masculin de mii de ani, si la baza acestui complex de inferioritate sta capacitatea femeii de a da viata. Femeia este sursa vietii, ea creeaza viata.

Barbatul reprezinta initiativa, aventura, ratiunea, este deschizatorul de drum.
Femeia este energia , ea sustine barbatul , da viata ideilor acestuia. Astfel aventura capata inspiratie, poezie; In prezenta femeii sufletul barbatului se umple de viata, de savoare, capata culoare.

Barbatul singur este gol, lipsit de viata, nu poate ajunge prea departe oricate idei marete ar avea. Femeia singura este o mare de energie ce se risipeste aiurea, nu are directie.
Probabil de aceea se spune ca: "in spatele oricarui om remarcabil din istorie a stat o femeie"?  ;)

Barbatul este mai puternic din punct de vedere fizic: forta muschilor; insa femeia este mult mai  mai puternica din alte puncte de vedere: este mai rezistenta, se imbolnaveste mai rar, durata de viata este mai lunga.
Acum logic vorbind: nu ti se pare normal ca natura sa fi inzestrat femeia cu capacitati energetice superioare barbatului, tinand cont de faptul ca  ea "duce greul" perpetuarii speciei?

Daca ar fi numai greul ala al perpetuarii speciei, silvia...
Dar nu e numai ala.
Ca am tacut pina acum, dar acum mi s-a pus pata.

Va spune ceva filmul Samsara?

Ca eu de atunci am zis ca imi bag picioarele in filmele spirituale.
Acolo se vede clar ce si cum cu sexul ala tare. Fuge dupa himere, dupa dorinta si iar dorinta (da, de aia sexuala zic). Mare e constiiinta aia la care au ei acces. Pe bune.

Poate va amintiti de scrisoarea pe care i-a scris-o maestrul inainte de moarte parca maretului lui discipol. Aia in care il intreaba de "sanatate". Si finalul e foarte tare...super barbatesc.
Mie din filmul ala numai pasajul cu sari-ul  atirnat de tavan si gagica pusa in el cind faceau dragoste mi s-a parut valabil.
Restul e the same old story. Barbat = fuga dupa placere si cocoseala ca sint superspirituali prin treaba asta.

Eu refuz in continuare sa cred ca asta inseamna barbat si nu ma luati cu definitiile alea de rahat. Eu cred ca a fi barbat inseamna mult mai mult decit a fugi dupa pasarici cit mai proaspete eventual de pe gardul vecinului (ca fructul oprit e mereu mai misto ca ala pe care il ai, in viziunea unora bineinteles). Si cred ca mai exista si specimene din astea, desi probabil ca grosul sint cocoseii aprinsi dupa pasarici.

#19143
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postsilvia bungrazescu, on Apr 6 2007, 13:43, said:

Dragule imi amintesti de cuvintele lui osho:
Barbatul se simte inferior femeii. Acest complex de inferioritate este adanc inradacinat in subconstientul masculin de mii de ani
Osho generalizeaza. Eu nu ma simt inferior. :D


Quote

Barbatul singur este gol, lipsit de viata, nu poate ajunge prea departe oricate idei marete ar avea. Femeia singura este o mare de energie ce se risipeste aiurea, nu are directie.
Probabil de aceea se spune ca: "in spatele oricarui om remarcabil din istorie a stat o femeie"?  ;)
Este o problema de randament. Uite, spre exemplu, jocul la bursa. Exista jucatori care investesc sume considerabile intr-un singur pachet (analogul femeii). Ei cauta in general mai mult timp compania in care vor investi - sunt prudenti - si, atunci cand investesc, o fac pentru o perioada mai lunga - investesc in stabilitate si crestere mica dar sigura. Exista si jucatori care investesc sume poate la fel de mari, dar in pachete mici (analogul barbatului). Ei sunt oportunisti, investind in mai multe companii dupa o analiza sumara, pe termen scurt. Sunt doua moduri diferite de abordare a jocului, dar nu se poate spune ca, statistic, unul aduce profituri mai mari decat altul.


Quote

Acum logic vorbind: nu ti se pare normal ca natura sa fi inzestrat femeia cu capacitati energetice superioare barbatului, tinand cont de faptul ca  ea "duce greul" perpetuarii speciei?
1. Femeia nu duce greul perpetuarii speciei. Perpetuarea speciei nu inseamna numai stabilitate ci inseamna si adaptabilitate si fluiditate a materialului genetic in cadrul speciei.
2. Nu stiu ce intelegi prin "capacitati energetice". Omul nu se naste cu o anumita energie pe care o consuma in timpul vietii, ci o metabolizeaza din hrana, aer etc. Cum femeia nu mananca, statistic vorbind, mai mult decat barbatul si randamentul procesarii hranei e acelasi pentru ambele sexe, afirmatia ta imi pare falsa. :D

Edited by bonobo, 06 April 2007 - 13:36.


#19144
endeuce

endeuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.02.2007

Quote

Timpul este extrem de scurt si va invitam sa ne mobilizam cu totii pentru a duce la bun sfarsit aceasta actiune spirituala solicitata de ghidul nostru spiritual.
imi spunea cineva mai demult ca daca ar fi fost sa se apuce acum (asta era acum vreo 6 ani) de yoga, nu ar face-o avand in vedere atmosfera de la curs...
Frazele de genul asta omoara (zic eu) tot ce e (mai e) autentic la curs...
Se vorbea la un moment dat de simplitate.
Am senzatia acum ca am de a face cu texte scrise de tocilara clasei, cea mai tare la compuneri... (gen omagii).
Se desavarseste arta de a nu spune nimic prin vorbe mari.

#19145
endeuce

endeuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcecilia.ghitulescu, on Apr 6 2007, 14:22, said:

Daca ar fi numai greul ala al perpetuarii speciei, silvia...
Dar nu e numai ala.
Ca am tacut pina acum, dar acum mi s-a pus pata.

Va spune ceva filmul Samsara?

Ca eu de atunci am zis ca imi bag picioarele in filmele spirituale.
Acolo se vede clar ce si cum cu sexul ala tare. Fuge dupa himere, dupa dorinta si iar dorinta (da, de aia sexuala zic). Mare e constiiinta aia la care au ei acces. Pe bune.
Ma bucur ca ai adus in discutie filmul asta. Sa inteleg ca nu ti-a placut finalul? Pai mie mi s-a parut o mare palma data 'barbatului' din film. Pana la urma femeia apare ca fiind aceea 'on the ball' si barbatul in toata sfintenia sa spirituala, este de fapt un idiot sau un 'pacalit' pentru ca nu a stiut sa vada sfintenia din viata lui, care a fost langa el tot timpul...

#19146
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 13:33, said:

Exista jucatori care investesc sume considerabile intr-un singur pachet (analogul femeii). Ei cauta in general mai mult timp compania in care vor investi - sunt prudenti - si, atunci cand investesc, o fac pentru o perioada mai lunga - investesc in stabilitate si crestere mica dar sigura.

daca vrei ca analogia sa fie perfecta, atunci acest jucator, nu doar investeste in pachet, ci si ajuta ulterior compania cu fonduri, trafic de influenta, etc....

>>>Perpetuarea speciei nu inseamna numai stabilitate ci inseamna si adaptabilitate si fluiditate a materialului genetic in cadrul speciei.

corect. dar in timp ce barbatul da doar o "scinteie de geniu", femeia se epuizeaza in urma ciclurilor (cit ii ia unui barbat sa fie "up and ready" dupa o ejaculare ? 5 min ? juma de ora ? hai, o zi ? - unele femei sint terminate pina si o saptamina intreaga, in jurul momentului ciclului); urmeaza sarcina (mai lunga sau mai scurta) timp in care puiul este efectiv o forma de viata parazitara pe corpul femeii ; urmeaza alaptarea si ingrijirea care poate tine luni de zile.... ti se pare echitabil ? :)

>>> Cum femeia nu mananca, statistic vorbind, mai mult decat barbatul si randamentul procesarii hranei e acelasi pentru ambele sexe, afirmatia ta imi pare falsa. :D

randamentul procesarii este acelasi. dar in timp ce 99% din energia rezultata, in cazul barbatului, merge spre "alte activitati" (dintre care nu ultima este GINDIREA :P), la femeie majoritatea acestei energii este dedicata speciei.

LE: in scopul clarificarii "potentialelor neintelegeri" voite sau nu, mentionez ca procentul indicat mai sus este utilizat in sens metaforic, si nu trebuie considerat a se vrea o valoare obiectiva obtinuta in urma unor studii stiintifice.

Edited by bhairava, 06 April 2007 - 14:00.


#19147
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 13:33, said:

Osho generalizeaza. Eu nu ma simt inferior. :D
Este o problema de randament. Uite, spre exemplu, jocul la bursa. Exista jucatori care investesc sume considerabile intr-un singur pachet (analogul femeii). Ei cauta in general mai mult timp compania in care vor investi - sunt prudenti - si, atunci cand investesc, o fac pentru o perioada mai lunga - investesc in stabilitate si crestere mica dar sigura. Exista si jucatori care investesc sume poate la fel de mari, dar in pachete mici (analogul barbatului). Ei sunt oportunisti, investind in mai multe companii dupa o analiza sumara, pe termen scurt. Sunt doua moduri diferite de abordare a jocului, dar nu se poate spune ca, statistic, unul aduce profituri mai mari decat altul.
Vorbim limbi diferite. Mi se pare aiuritoare comparatia cu jocul la bursa. Ca nuca in perete. Fara suparare.

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 13:33, said:

1. Femeia nu duce greul perpetuarii speciei. Perpetuarea speciei nu inseamna numai stabilitate ci inseamna si adaptabilitate si fluiditate a materialului genetic in cadrul speciei.
unde vezi tu stabilitate in  procesul de formare a fatului si nastere?

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 13:33, said:

2. Nu stiu ce intelegi prin "capacitati energetice". Omul nu se naste cu o anumita energie pe care o consuma in timpul vietii, ci o metabolizeaza din hrana, aer etc. Cum femeia nu mananca, statistic vorbind, mai mult decat barbatul si randamentul procesarii hranei e acelasi pentru ambele sexe, afirmatia ta imi pare falsa. :D
Nu ma refer la energia externa, la combustibilul necesar "functionarii umane", asigurat de hrana, respiratie, apa. Nu are absolut nici o legatura cu metabolismul.

#19148
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postbonobo, on Apr 6 2007, 13:33, said:

Osho generalizeaza.


Si eu imi zic ca generalizeaza. Desi un simbure de adevar cred ca este in ce zice el.
Nu-mi place ideea de: care e mai tare femeia sau barbatul. Eu vreau o oarecare armonie. Dar poate nu e asta cuvintul potrivit.
Si maica-mea imi tot vintura faza cu femeia din spatele barbatului. In anumite cazuri e adevarat, ca sint pampalai care nu se descurca singuri oricit de isteti ar fi. Dar la fel exista si femei care vai de ele.
Eu una nu vreau pampalau, dar nici nu vreau sa pic pe post de vai de mine.
Nu cred ca e vreunul care sa nu recunoasca faptul ca jmekeria cea mai cea e in doi, ca altfel nu ne-am mai cauta unii pe altii ca tembelii. Eu asa o vad.
Eu cred ca lipseste educatia necesara ca sa fim capabili de asaceva. Ptr ca iubirea asta te trozneste din senin, dar tre sa faci ceva ca sa ramina in viata si daca ramine in viata te doare undeva ca trece timpul, ca ai aceeasi cocoana linga tine sau acelasi mascul. Eu asa o vad. E un test spiritual daca vreti. Aia tari il trec, aia mai impotenti nexam. Si lumea e cam plina de impotenti de ambele sexe.  :cursing:

Quote

Eu nu ma simt inferior. :D
Da, frumos ptr tine. Nu ca as vrea sa afirm contrariul. Ca nu te cunosc. Dar iti dai seama citi oameni zic asta? Si citi umbla de la pisalog la pisalog sau chiar psihiatru.

Quote

Este o problema de randament. Uite, spre exemplu, jocul la bursa. Exista jucatori care investesc sume considerabile intr-un singur pachet (analogul femeii). Ei cauta in general mai mult timp compania in care vor investi - sunt prudenti - si, atunci cand investesc, o fac pentru o perioada mai lunga - investesc in stabilitate si crestere mica dar sigura. Exista si jucatori care investesc sume poate la fel de mari, dar in pachete mici (analogul barbatului). Ei sunt oportunisti, investind in mai multe companii dupa o analiza sumara, pe termen scurt. Sunt doua moduri diferite de abordare a jocului, dar nu se poate spune ca, statistic, unul aduce profituri mai mari decat altul.

Cu asta cu bursa, m-ai jignit, pe bune. Ce comparatie minunata. Si te mai luai de bha.
Cu ce comparai oare chestia asta daca ne aflam pe vremurile cind nu aruncasera masculii bursa in lume, bursa care a contribuit sa faca din lumea asta acest mare rahat. Boah, ce m-ai suparat. Noroc ca sint buna.


Quote

2. Nu stiu ce intelegi prin "capacitati energetice". Omul nu se naste cu o anumita energie pe care o consuma in timpul vietii, ci o metabolizeaza din hrana, aer etc. Cum femeia nu mananca, statistic vorbind, mai mult decat barbatul si randamentul procesarii hranei e acelasi pentru ambele sexe, afirmatia ta imi pare falsa. :D
Aici m-ai ametit un pic.
Tu iti dai seama ce mare alchimista am fost eu cind am fost gravida si cind am alaptat un an si ceva copilul?
Ca am facut din rahat bici, ca sa zic asa. Si nu mincam cit minca exul, ca nu intra atita in mine, dar nici nu eram ca un pui de crevedia (aia de se vindeau doi la punga la cit de scheletici erau), chiar eram bine formata  si mai si hraneam copilul in si ma preocupam de el si de tot restul menajului.
Nu ti se pare ca am fost destul de capabila dpdv energetic?

Edited by cecilia.ghitulescu, 06 April 2007 - 14:21.


#19149
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postsilvia bungrazescu, on Apr 6 2007, 14:58, said:

Vorbim limbi diferite.
Clar. Apreciez limbajul poetic, dar nu in transarea unor chestiuni practice. ;)


Quote

unde vezi tu stabilitate in  procesul de formare a fatului si nastere?
Stabilitate in comportament si obiective.


Quote

Nu ma refer la energia externa, la combustibilul necesar "functionarii umane", asigurat de hrana, respiratie, apa. Nu are absolut nici o legatura cu metabolismul.
Atunci la ce te referi? Ce sunt, concret, acele "capacitati energetice" de care vorbesti?

Ce este acea 'energie sexuala' de care se vorbeste aici si care pentru bhairava a ajuns sa se confunde cu energia cheltuita pentru perpetuarea speciei? Cum poti sa sublimezi (prin continenta) ceea ce inca nu ai? :lol:

#19150
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postendeuce, on Apr 6 2007, 13:43, said:

Ma bucur ca ai adus in discutie filmul asta. Sa inteleg ca nu ti-a placut finalul? Pai mie mi s-a parut o mare palma data 'barbatului' din film. Pana la urma femeia apare ca fiind aceea 'on the ball' si barbatul in toata sfintenia sa spirituala, este de fapt un idiot sau un 'pacalit' pentru ca nu a stiut sa vada sfintenia din viata lui, care a fost langa el tot timpul...
Da asa e, nu mi-a placut finalul. Ptr ca eu nu vreau sa iasa femeia invingatoare la puncte, poate nu s-a prins toata lumea de treaba asta.
Am luat-o in barba de la exul, dar nu am ajuns sa urasc barbatii ptr asta. Eu cred in rahatul ala de il ziceau la curs, ca impreuna ajungem la totul ala din care a aparut lumea asta. Altfel nu vad sensul la majoritatea chestiilor care se intimpla.

Sintem diferiti, barbatii de femei, din multe pdv, dar in esenta, aia spirituala sintem foarte asemanatori, zic eu.
Si together o putem scoate la liman chiar onorabil as zice eu.
De ce sa il vad pe barbat mai idiot? Mie nu-mi plac idiotii. Ala din film s-a comportat ca un idiot, asa e, si sint multi ca el. Dar eu tot sper, dracu, ca va ridicati la adevarata voastra valoare. La fel cum sper ca si noi femeile o sa ne ridicam la adevarata valoare. Ca pina una alta ne meritam unii pe altii.
E un fel de cerc vicios.  Daca voi nu sinteti cum trebuie, nici noi nu putem fi cum trebuie. Si e valabil si invers.
Trebuie sa punem osul la bataie cu tontii. Nu sa asteptam sa o faca celalalt. Asa cred eu.
Sint idealista rau, stiu. Dar am de ales? 'Voi nu vedeti ce kkt e lumea asta? :worthy:

#19151
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006

View Postcecilia.ghitulescu, on Apr 6 2007, 14:18, said:

Si eu imi zic ca generalizeaza. Desi un simbure de adevar cred ca este in ce zice el.
Nu-mi place ideea de: care e mai tare femeia sau barbatul. Eu vreau o oarecare armonie. Dar poate nu e asta cuvintul potrivit.
Tocmai ca osho este pt egalitatea femeie barbat.
el spune ca sunt diferiti, dar complementari. Sunt egali , fiecare avand caracteristici proprii dar tocmai asta e frumusetea jocului: se completeaza si se implinesc reciproc.
Osho este impotriva feminismului, spune ca este nenatural ca femeia sa isi asume rolul barbatului. Fiecare a trebui sa isi cultive propriile caracteristici.

Din punctul meu de vedere , osho a punctat f direct si simplu problematica relatiei femeie-barbat.

#19152
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

View Postbhairava, on Apr 6 2007, 13:57, said:

daca vrei ca analogia sa fie perfecta, atunci acest jucator, nu doar investeste in pachet, ci si ajuta ulterior compania cu fonduri, trafic de influenta, etc....

>>>Perpetuarea speciei nu inseamna numai stabilitate ci inseamna si adaptabilitate si fluiditate a materialului genetic in cadrul speciei.

corect. dar in timp ce barbatul da doar o "scinteie de geniu", femeia se epuizeaza in urma ciclurilor (cit ii ia unui barbat sa fie "up and ready" dupa o ejaculare ? 5 min ? juma de ora ? hai, o zi ? - unele femei sint terminate pina si o saptamina intreaga, in jurul momentului ciclului); urmeaza sarcina (mai lunga sau mai scurta) timp in care puiul este efectiv o forma de viata parazitara pe corpul femeii ; urmeaza alaptarea si ingrijirea care poate tine luni de zile.... ti se pare echitabil ? :)

>>> Cum femeia nu mananca, statistic vorbind, mai mult decat barbatul si randamentul procesarii hranei e acelasi pentru ambele sexe, afirmatia ta imi pare falsa. :D

randamentul procesarii este acelasi. dar in timp ce 99% din energia rezultata, in cazul barbatului, merge spre "alte activitati" (dintre care nu ultima este GINDIREA :P), la femeie majoritatea acestei energii este dedicata speciei.

LE: in scopul clarificarii "potentialelor neintelegeri" voite sau nu, mentionez ca procentul indicat mai sus este utilizat in sens metaforic, si nu trebuie considerat a se vrea o valoare obiectiva obtinuta in urma unor studii stiintifice.
Ce bine ca ai adaugat ultima chestie, ca ma pregateam sa iti decupez los cojones, dragutelule.

Mi-a picat odata un studiu in mina, de la americani, ca numai aia ce poa sa scoata minuni din astea.
Cica copiii mostenesc inteligenta de la mama. La care exul a zis foarte inspirat, ca bineinteles, eu o mai am pe a mea.
Ei, bha, afla ca energia aia multa de la mamici alapatatoare sau nu, in cazul meu s-a dus nu numai in titze si griji ptr copchil, am mai umblat si pe la facultate in vremea aia. Si macar de un pic de creier am avut nevoie.  :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate