Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Incarcare telefon la amperaje diferite fata de original

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
geekthatit

geekthatit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.01.2013
Deci ideal ar fi sa fac o incarcare cu incarcatorul original ?

#20
geekthatit

geekthatit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.01.2013
se referea la timpul de incarcare ... adica ia 1000mA dar se va incarca mi repede ... asta era intrebarea mea

#21
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Ideal ar fi sa incarci cu incarcatorul original ... Practic in functie de preferinte poti sa il incarci linistit si rapid ...

#22
Ruby-Adria

Ruby-Adria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 07.12.2013
De reținut că deși cu cât crești amperajul , astfel crescând și viteza de încărcare, cu atât scazi durabilitatea bateriei! De exemplu dacă î încarci cu un încărcător de 700 mA, va ține mai puțin decât dacă îl încarci cu unul de 500 mA ( sau dacă î bagi la desktop în usb 2.0: 500mA@5V )

#23
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 30.03.2005
Am urmatoarea problema: am pus la incarcat telefonul in bricheta de la masina, in timp ce mergea si muzica la radio. In timp ce telefonul era la incarcat, bateria de la masina s-a descarcat complet, inclusiv telefonul. Am incarcat apoi telefonul la priza normala, dar am observat ca bateria nu mai tine 2 zile ca inainte, ci doar 8-9 ore. Am reusit sa "topesc" bateria ?

Edited by KENSINGTON, 25 July 2015 - 07:51.


#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La cat consuma telefonul pe incarcare si radioul..= vax.
Hai sa  folosesc cifre ca sa fiu mai clar..
In general bateriile sunt de 50 A/h, adica intr-o ora iti debiteza 50A.
Incarcatorul de la telefon iti ia sa zice 0.25 radioul hai tot atat, desi nu cred..
Deci ai 50/0,5=? ore
Eu cred ca ai uitat ceva, sa zice, niste becuri aprinse..Sau mai e posiilitatea ca alternatorul sa nu mai incarce..

#25
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 30.03.2005
Scuze de exprimare, vroiam sa intreb daca am reusit să stric bateria telefonului in acest fel. Intre timp m-am elucidat de ce se descarcă asa rapid, de la Windows Phone 10, instalat recent. Am revenit de duminica la WP 8.1 si bateria tine iar 2 zile.

Edited by KENSINGTON, 28 July 2015 - 18:45.


#26
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R0MNHVH-9b0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La telefonul meu S3 curentul absorbit este de 7-800 mA intre 20-80% apoi scade dupa 80 indiferent daca pun un incarcator de 2A. Ma gandeam ca pot folosi si o sursa de pc Posted Image as incarca 40 de telefoane odata Posted Image .

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai 40 de telefoane descarcate?Posted Image

#28
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
Asta e incarcator de cartier Posted Image Pai vad ca lumea se streseaza ca li se umfla bateria daca baga alt incarcator. Asa ca am pus un clip sa vada ca nu e chiar asa.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
E greu de inteles ca un A sau un V din SUA inseamna tot 1A sau 1 V in Romania.. La fel cum o masina produsa in japonia poate fi condusa si in Anglia si in Romania..

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Topicul acesta pe cat este de vechi pe atat de plin de idei gresite.
   A sustinut cineva ideea ca daca folosesti un incarcator cu amperaj mai mare telefonul se incarca mai repede. Gresit.
    Daca folosesti un incarcator cu un amperaj mai mare, telefonul isi ia amperajul de care are nevoie, nimic mai mult.
    Daca folosesti un incarcator cu un amperaj mic, telefonul se incarca incet, prost sau deloc.
    De-aia se si recomanda folosirea incarcatorului original. De obicei producatorul impacheteaza un incarcator cu tensiunea si amperajul care trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate