Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Semnare contract rezervare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Salut,

Am o intrebare legata de un astfel de contract, eu simt ca este o treaba ciudata.
Doresc sa achizitionez un apartament si firma care il vinde doreste sa semnam un contract de rezervare. Pentru aceasta rezervare se plateste cam 5% din pretul final al apartamentului.

Treaba este foarte ciudata deoarece eu ie-am propus din prima sa mergem direct la notar deoarece eu fac plata cash.
Ciudat este ca au refuzat ....vor neaparat contract de rezervare.

Acum vin si intreb ce riscuri presupune un astfel e contract ? Daca firma intra in insolventa pana se face efectiv vanzarea mai pot recupera banii ?

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 bello1, on 02 septembrie 2013 - 20:10, said:

Salut,

Am o intrebare legata de un astfel de contract, eu simt ca este o treaba ciudata.
Doresc sa achizitionez un apartament si firma care il vinde doreste sa semnam un contract de rezervare. Pentru aceasta rezervare se plateste cam 5% din pretul final al apartamentului.

Treaba este foarte ciudata deoarece eu ie-am propus din prima sa mergem direct la notar deoarece eu fac plata cash.
Ciudat este ca au refuzat ....vor neaparat contract de rezervare.

Acum vin si intreb ce riscuri presupune un astfel e contract ? Daca firma intra in insolventa pana se face efectiv vanzarea mai pot recupera banii ?

sau au rezervat vreo 100 de clienti si se trage la loto castigatorul?

Edited by sydneyaus2005, 02 September 2013 - 20:17.


#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
E ceva la mijloc....

Daca intra in insolventa numai recuperezi nici de un suc.

#4
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 bello1, on 02 septembrie 2013 - 20:10, said:

Doresc sa achizitionez un apartament si firma care il vinde doreste sa semnam un contract de rezervare. Pentru aceasta rezervare se plateste cam 5% din pretul final al apartamentului.
Treaba este foarte ciudata deoarece eu ie-am propus din prima sa mergem direct la notar deoarece eu fac plata cash.
Ciudat este ca au refuzat ....vor neaparat contract de rezervare.
Aceasta "rezervare" este exchivalentul avansului care se practica la tranzactiile intre particulari.

Apartamentul este intr-o cladire terminata complet, finisata, cu utilitati si tot ce trebuie? Pentru ca daca inca se mai lucreaza, poti astepta ani de zile pana te poti muta, au fost numeroase cazuri de astfel de tepe.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
cumpara apartament doar daca iti da cheile si actele de la el.altfel risti o teapa

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca ai toti banii, e ceva necurat la mijloc. Care e prostul care pe praful asta refuza contravaloarea unui apartament in cash?
Antecontractul in general se semneaza cand cumparatorul nu are toata suma (de obicei ia credit si automat nu are toti banii in momentul in care gaseste apartamentul), asa ca da o suma de bani vanzatorului, cu promisiunea (trecuta in acel antecontract) ca restul de bani sa fie platiti in 30-60-90 de zile, in functie de modul in care se inteleg ei. Daca vanzatorul se razgandeste in timpul asta, ii va da cumparatorului dublul avansului. Daca insa cumparatorul nu are banii la data stabilita, pierde avansul. Cel putin asa au facut toti colegii care au cumparat casa cu credit.

Ca fapt divers, ai verificat un pic firma respectiva?

#7
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

 Cap-shoot, on 02 septembrie 2013 - 20:21, said:

E ceva la mijloc....

Daca intra in insolventa numai recuperezi nici de un suc.

La asta ma gandeam si eu. De ce nu ar semna direct vanzare-cumparare cu omul care are banii cu el ?
Probabil pentru ca nu au actele ok sau ceva de genul asta ....

 Mocebon, on 02 septembrie 2013 - 20:29, said:

Aceasta "rezervare" este exchivalentul avansului care se practica la tranzactiile intre particulari.

Apartamentul este intr-o cladire terminata complet, finisata, cu utilitati si tot ce trebuie? Pentru ca daca inca se mai lucreaza, poti astepta ani de zile pana te poti muta, au fost numeroase cazuri de astfel de tepe.

Este finalizat. dar de ce trebuie sa plateasca rezervare un om care vrea sa plateasca cash ?
mai mult ....nu vor sa facem antecontract la notar, vor sa platesc rezervarea direct la ei Posted Image

 Lowrider, on 02 septembrie 2013 - 20:35, said:

Ca fapt divers, ai verificat un pic firma respectiva?

Da firma este infiintata in august 2013, complexul este finalizat prin 2007 ....e asta spun ca treaba este suspecta rau de tot.

Edited by bello1, 02 September 2013 - 20:58.


#8
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Ai incredere intr-o firma infiintata luna trecuta?

#9
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Spune și numele firmei; nu te sfii.

#10
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

 horatziu, on 02 septembrie 2013 - 21:05, said:

Ai incredere intr-o firma infiintata luna trecuta?

Nu ...asta a fost primul lucru care mi-a sarit in ochi.
Oricum am decis sa merg direct la notar cu ei ....daca vor daca nu, altii.

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Asta pute a teapa de zile mari. Lasa-i in pace, ca e pacat de banii tai.

#12
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Ha ha ha ! Pai tu le dai 5 % din suma si ei ce-ti dau in schimb ? O hartie ?
      Acu vreo 15 ani am luat la ocazie un nene care mergea de la Bacau la Bucuresti. Vanduse masina si platise comision unei firme care promitea ca-i gaseste de munca in strainatate, o suma destul de mare.
Semnase si contract cu firma respectiva, dar nu era specificat in contract in cat timp o sa primeasca un loc de munca. Ceea ce scria clar in contract era ca daca renunta, pierde banii. Asa ca, omu nostru batea drumu Bacau-Bucuresti de 3-4 ori pe luna, ca sa nu piarda banii sau locul de munca promis.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 bello1, on 02 septembrie 2013 - 20:54, said:

.........De ce nu ar semna direct vanzare-cumparare cu omul care are banii cu el ?..........

poate a girat cu apartamentele pentru vreun imprumut, asa ca nu poate face vanzarea direct.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cum sa achizitionezi apartament fara rezervare?! Cine a mai auzit?

#15
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

 Quantum, on 03 septembrie 2013 - 11:54, said:

Cum sa achizitionezi apartament fara rezervare?! Cine a mai auzit?

Ce nevoie am de rezervare daca platesc cash oricand ?

Intre timp s-a luminat povestea. Firma x care a construit apartamentele este in insolventa.
O alta firma y, le-a preluat (nu stiu prin ce metoda) si acum incearca sa le vanda.

Ce parere aveti ?

#16
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

 bello1, on 03 septembrie 2013 - 20:45, said:

Firma x care a construit apartamentele este in insolventa.
O alta firma y, le-a preluat (nu stiu prin ce metoda) si acum incearca sa le vanda.

Ce parere aveti ?


...ca ar trebui sa fugi mancand pamantul Posted Image

Ce naiba, s-au terminat apartamentele in oras si ramai fara? Cauta in alta parte si nu te opri decat cand ai gasit o oferta serioasa. Discuti direct cu proprietarul si nu accepti decat intrarea in posesie imediata, fara ocolisuri si detalii care pot fi capcane impachetate frumos. Avand banii cash, tu esti cel care face regulile.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 bello1, on 03 septembrie 2013 - 20:45, said:

Ce parere aveti ?
Cauta altceva.

#18
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011
Cu ceva ani in urma se utiliza des un precontract in care partile erau obligate sa definitiveze tranzactia la o data limita.In acesata perioada cumparatorul isi definitiva problemele financiare prin imprumut la banca, sau alte resurse In cazul in care cumparatorul renunta ,pierdea avansul, dar si vanzatorul trebuia sa suporte aceleasi repercursiuni in cazul renuntarii , conform precontractului; dar firma de intermediere isi pastra partea de comision pentru munca depusa.
O firma infiintata cu o luna in urma si care solicita rezervare nu miroase bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate