Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15787 replies to this topic

#15409
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009
Proaspat instalat, pana acum a mers in parametri.
Paris - Orange France
[ https://www.speedtest.net/result/12488136455.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Moscow - MGTS


Las Vegas - CenturyLink - 2
[ https://www.speedtest.net/result/12488144954.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by ioanradu, 19 December 2021 - 06:55.


#15410
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009
Vodafone Net 500

Moscow - MGTS
[ https://www.speedtest.net/result/12488148873.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ioanradu, 19 December 2021 - 06:58.


#15411
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
@ioanradu, sa fie intr-un ceas bun, sa te bucuri maxim de conexiune! Functioneaza foarte bine!
In alta "dezordine de idei", la Ploiesti... ca aici "habitez", pe stalpii din preajma blocului, la un colt de strada apropiat de blocul meu, a aparut zilele trecute, in afara de ce stiam ca este pus pe stalpi, un "fel" de splitter asemanator cu un clasic TAP, in care intra... aici chiar imi pun intrebarea daca o fi RFoG sau simplu coaxial? Este mai subtire decat coaxialele vechi ale magistralei iar cele 4 (parca din ce-am "diclit" cu ochiul liber) iesiri sunt mai "fine"... parca mai subtiri ca filet fata ce ceea ce stiu eu si se afla pe vechea magistrala. Nu am avut telefonul la mine sa fac poze... duceam gunoiul la ghenaPosted Image si "beleam" ochii la noua "minune" "coaxialo/fibroasa" ce a fost cablata acum... putine zile! Cred ca este ceva RFoG fiindca difera ca "finete" fata de coaxialul de magistrala... se vede cu ochiul liber.
Astazi ies tarziu de la serviciu, o sa fie noapte si nu am cum sa fac poze clare dar poate zilele urmatoare sa am posibilitatea sa va si arat despre ce este vorba. Cred ca Ploiestiul incepe incet-incet sa fie luat in seama la modernizarea infrastructurii astfel incat sa avem si noi 1Gbps. Eu sunt multumit si daca am 500Mbps dar pe infrastructura noua, lucru ce duce la viteze de 500... mai 500 decat ce avem pe infrastructura actuala, veche si peticita de pe vremea Astral-ului. Cam astea "noutati" le am. Sper ca ceea ce este pe stalp, sa fie inceputul pentru ceea ce asteptam noi toti!Posted Image
Va tin la curent ca sunt interesat ca si voi de modernizarea retelei si Gigabit-ul mult asteptat!Posted Image

#15412
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009
Din ce mi-a spus domnul care mi-a instalat serviciile fixe Vdf, sunt zone unde se modernizeaza reteaua, la mine cel putin acum cativa ani pe vremea upc-ului era praf reteaua, decuplari zilnice, erori T4 aproape zilnic, upload-ul de la 25 mbps ajungea in cateva ore la 5 mbps. Acum vad ca lucrurile stau total diferit, netul merge bine, am viteza maxima la orice ora din zi si din noapte, upload-ul la fel. Domnul care mi-a instalat serviciile are acasa abonamentul de 1Gbps de la Vdf si o zis ca merge foarte bine, viteza maxima si mi-a aratat print screen-uri pe telefon cu viteze putin peste 700 mbps prin wifi.

#15413
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Ma bucur de informatiile pe care mi le-ati dat, reteaua in zona DVS. este bine pusa la punct. Si la noi este (cea veche dar modernizata pana la 500Mbps - in viitorul apropiat 1Gbps) OK din punct de vedere viteza-parametri.
In ce zona/oras locuiti? Ca sa-mi fac o idee cum este reteaua ca lucru de modernizare la nivel national, cu aproximatie. Si eu astept noua retea. Deocamdata numai acel TAP era pe stalp instalat. De la el probabil vor pleca cu noua retea spre blocuri.
Va multumesc!

#15414
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,851
  • Înscris: 07.07.2009
Mărirea vitezei la 500 nu e permanentă? În reclamele Vodafone apare ca fiind un cadou valabil 3 luni.

#15415
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009

View Postrouterboard70, on 20 decembrie 2021 - 11:40, said:

Ma bucur de informatiile pe care mi le-ati dat, reteaua in zona DVS. este bine pusa la punct. Si la noi este (cea veche dar modernizata pana la 500Mbps - in viitorul apropiat 1Gbps) OK din punct de vedere viteza-parametri.
In ce zona/oras locuiti? Ca sa-mi fac o idee cum este reteaua ca lucru de modernizare la nivel national, cu aproximatie. Si eu astept noua retea. Deocamdata numai acel TAP era pe stalp instalat. De la el probabil vor pleca cu noua retea spre blocuri.
Va multumesc!
In Iasi.

#15416
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009

View PostKLM2009, on 20 decembrie 2021 - 12:11, said:

Mărirea vitezei la 500 nu e permanentă? În reclamele Vodafone apare ca fiind un cadou valabil 3 luni.

Eu zic ca e permanenta.
In mail-ul primit de la Vodafone in luna octombrie nu scrie nimic de 3 luni.
Dar e posibil orice.

Edited by Yonutx, 20 December 2021 - 14:40.


#15417
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

View PostKLM2009, on 20 decembrie 2021 - 12:11, said:

Mărirea vitezei la 500 nu e permanentă? În reclamele Vodafone apare ca fiind un cadou valabil 3 luni.

La un vecin de-al meu ce avea Internet+Telefon+TV, Internet la 300Mbps download si 6Mbps upload, l-au updatat la 500Mbps/25 fara prelungire de contract,scumpire sau perioada provizorie.
L-au notificat sa-si schimbe vechiul modem cu unul nou pentru 500Mbps (un Compal negru a primit). A mers la un centru Vodafone (fost UPC) unde a primit noul modem. Ca o paranteza, i l-am trecut in modul modem si am pus dupa el un router MikroTik hap AC2.
Verifica ce-ai primit prin SMS! Suna la ei si intreaba in cazul tau!

#15418
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006
Nici la mine in mail nu este specificat ca ar fi doar pentru 3 luni. Ar fi si o tampenie, deoarece mi-au schimbat si echipamentul.

#15419
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,851
  • Înscris: 07.07.2009
În mail nu specifică așa ceva.
M-am luat după reclama lor:

Attached File  cadou.jpg   73.53K   71 downloads

De fapt numai la TV scrie 3 luni.

#15420
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
La TV pentru 3 luni ai acces la extraoptiunea HBO cu Cinemax-urile aferente. Este promotional.
La Internet si restul pachetului TV, la Internet 500, totul ramane activ dupa cele 3 luni, se opresc doar HBO-urile.Sau... ca aici nu stiu sigur, este bine sa intrebi daca nu ti le lasa dar cu taxarea optiunii.

#15421
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 27.02.2006
https://zoom.vodafon...plet/#section_1

Dacă ești deja client Vodafone poți primi un upgrade automat și gratuit la Net 500 pentru abonamente cu Net 300, pe toată perioada contractului. Tot ce îți rămâne de făcut este să te bucuri de o experiență online mai bună, cu semnal puternic în toată casa. Upgrade-ul de viteză de la 300Mbps la 500Mbps se face automat și nu presupune cost adițional și nici prelungirea perioadei contractuale. De asemenea, ai acces automat și gratuit, timp de 3 luni, la cel mai mare număr de canale TV. Ai experiențe de neratat pentru sărbători de neuitat alături de cei dragi!

Dacă te gândești ca anul acesta să faci cadouri diferite față de anii trecuți, poți arunca o privire peste următoarele oferte.
�� Adu filmele de Crăciun la tine acasă cu ofertele de Televiziune & Internet Vodafone
Trebuie să recunoaștem, Crăciunul ar fi mai puțin magic fără filmele Singur acasă, Cum a furat Grinch Crăciunul, Elf sau A Christmas Story. Așa că anul acesta clienții Vodafone primesc oferte care aduc acasă filmele de Crăciun.
Dacă ești client nou Vodafone poți alege un pachet de televiziune cu Net 500 sau Net 1000 și primești acces la 197 de canale, plus două CADOURI:
Vodafone TV (aduce singurul mediabox 4K de pe piața din România care îți oferă canale TV, funcții TV interactive și acces rapid la conținutul celor mai cunoscute aplicații cu mii de ore de filme și seriale),
Acces gratuit la extraopțiunea 4K pentru cea mai tare experiență TV la tine acasă la abonamentul Home Deal 500.
Astfel, poți vedea filmele preferate de Crăciun la super calitate. Intră în atmosfera magică a sărbătorilor la nivel 4K.

Edited by Iaro, 20 December 2021 - 21:43.


#15422
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,882
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina trag fibra la greu in toate zonele. Unde nu termina, lasa peste noapte sau zile intregi rola/tamburul de fibra din care pleaca sus pe stalp. Posted Image

#15423
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021
Oare când o să avwm și noi la 1 GB viteza de 50 MB/s? La cehi se poate...
[ https://i.ibb.co/W0H6CHb/Screenshot-20220107-100138-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15424
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

 YoGMan95, on 07 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Oare când o să avwm și noi la 1 GB viteza de 50 MB/s? La cehi se poate...
[ https://i.ibb.co/W0H6CHb/Screenshot-20220107-100138-com-android-chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se va putea si la noi. Fibra ce se trage acum si noile echipamente ce se vor monta, va duce la un update de 100Mbps pentru abonamentele de 1Gbps. Lasa cehii ca aia au un DOCSIS 3.1 din prima generatie, facut pompieristic. Noi am intarziat dar la final le vom da clasa! Stiu din surse foarte sigure, nu sigure!!!

#15425
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021

 routerboard70, on 07 ianuarie 2022 - 11:37, said:



Se va putea si la noi. Fibra ce se trage acum si noile echipamente ce se vor monta, va duce la un update de 100Mbps pentru abonamentele de 1Gbps. Lasa cehii ca aia au un DOCSIS 3.1 din prima generatie, facut pompieristic. Noi am intarziat dar la final le vom da clasa! Stiu din surse foarte sigure, nu sigure!!!

În regulă, dar în zonele unde Vodafone folosește infrastructura Telekom/Orange ce se va întâmpla?

#15426
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

 YoGMan95, on 07 ianuarie 2022 - 12:27, said:

În regulă, dar în zonele unde Vodafone folosește infrastructura Telekom/Orange ce se va întâmpla?

Vodafone nu foloseste nicaieri infrastructura Telekom/Orange, nici la nivel de magistrala/transport nici la nivel de semnalizari! Sunt de mult pe tehnologie IP!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate