Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15787 răspunsuri în acest subiect

#15373
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Nup . Ma duc in garaj sa văd dacă mai am ceva splittere de când lucram la upc . Sa îți demonstrez

Fișiere atașate


Editat de costywinner, 05 octombrie 2021 - 14:07.


#15374
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Pune si tu o poza cu un spliter care amplifica semnalul, ca sunt chiar curios cum arata.

#15375
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.436
  • Înscris: 23.08.2020
Si cand lucrai la UPC puneai din alea de jos pentru amplificare?.. cred ca stim de ce e la trecut.

#15376
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Nu știu dacă se vede clar pe tru ca aici se comprima fotografiile uploadat , dar cele albastre au -7,5 pe ieșiri iar cele roșii 8,3 și 4,5 fără minus in fata

Eram agent de vanzari la upc dar aveam de unde sa iau … nu știam dacă mai am ca am tot împărțit pe la cine a avut nevoie

Explica-ne tu diferența dintre ele , te rog .

Eu am vrut doar sa va zic ca existau 2 tipuri de splittere in mașinile celor de la Instalari . Aveau câte 2 cutii de splittere cu ei , unele albastre , altele roșii . Ce am presupus eu , a fost ca se folosesc in funcție de semnal slab sau prea puternic .

Editat de costywinner, 05 octombrie 2021 - 14:12.


#15377
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Ambele splitere au atenuare. Daca ai lucrat cu ele, pune mana si masoara, o sa vezi cu ochii tai rezultatul.

#15378
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Nu amplifica nimic. Cel de jos e nebalansat și e rosu pentru ca e gama Ecoline.
Cel de sus e alt producător și notează altfel vizual. Și e balansat și are clasa A+ la ecranare.

#15379
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 04.08.2011

 Znevna, on 05 octombrie 2021 - 14:08, said:

Si cand lucrai la UPC puneai din alea de jos pentru amplificare?.. cred ca stim de ce e la trecut.

La ei nu mai lucrez pt ca am vrut sa evoluez și am țintit ceva mai sus , ca idee . ;)

 baribalu, on 05 octombrie 2021 - 14:12, said:

Ambele splitere au atenuare. Daca ai lucrat cu ele, pune mana si masoara, o sa vezi cu ochii tai rezultatul.

Da probabil , dar totuși trebuie sa fie o diferența semnificativă între ele .

 baribalu, on 05 octombrie 2021 - 14:12, said:

Ambele splitere au atenuare. Daca ai lucrat cu ele, pune mana si masoara, o sa vezi cu ochii tai rezultatul.

Da probabil , dar totuși trebuie sa fie o diferența semnificativă între ele .

 baribalu, on 05 octombrie 2021 - 14:12, said:

Ambele splitere au atenuare. Daca ai lucrat cu ele, pune mana si masoara, o sa vezi cu ochii tai rezultatul.

Da probabil , dar totuși trebuie sa fie o diferența semnificativă între ele .

#15380
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Cei mai slabi si cu multe probleme. De cand au preluat UPC in zona Roman, jud. Neamt, saptamanal cade netul. Am trimis cerere de reziliere. Aceeasi retea, cand era UPC nu stiu daca in 6 ani cat am fost pana a fi prelyat daca am avut de vreo 5 ori probleme. Gardul si cu leopardul.

#15381
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.747
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am probleme de ceva timp cu internetul de la Vodafone (Bucuresti, sector 6). Random, de x ori pe zi nu imi mai merge internet-ul, pe Wi-fi. Isi revine relativ repede (20-30-40 secunde), insa evident este foarte neplacut.

Ce am facut pana acum:

1. Sunat la ei, au verificat, cica totul pare bine, nu sunt pierderi. Evident, in cele 5 minute cat am stat cu ei in telefon, internetul a mers, deci nu s-a vazut nimic.
2. Resetat router-ul Connect Box la factory settings.
3. Sunat din nou la ei, au trimis pe cineva fizic si mi-au inlocuit Connect Box-ul, insa problemele apar si cu noul router.
4. Schimbat canalele de pe Auto pe manual, face la fel.
5. Am reusit intr-un moment in care era picat sa deschid repede o aplicatie pe telefon si sa "inregistrez problema" - atasat

Fișier atașat  signal mapper.jpg   59,1K   100 download-uri



Mai pateste careva asa ceva? Mai pot face ceva in afara de a trece pe RDS?

Editat de mynameismada, 18 octombrie 2021 - 11:51.


#15382
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postmynameismada, on 18 octombrie 2021 - 11:50, said:

Eu am probleme de ceva timp cu internetul de la Vodafone (Bucuresti, sector 6). Random, de x ori pe zi nu imi mai merge internet-ul, pe Wi-fi. Isi revine relativ repede (20-30-40 secunde), insa evident este foarte neplacut.

Ce am facut pana acum:

1. Sunat la ei, au verificat, cica totul pare bine, nu sunt pierderi. Evident, in cele 5 minute cat am stat cu ei in telefon, internetul a mers, deci nu s-a vazut nimic.
2. Resetat router-ul Connect Box la factory settings.
3. Sunat din nou la ei, au trimis pe cineva fizic si mi-au inlocuit Connect Box-ul, insa problemele apar si cu noul router.
4. Schimbat canalele de pe Auto pe manual, face la fel.
5. Am reusit intr-un moment in care era picat sa deschid repede o aplicatie pe telefon si sa "inregistrez problema" - atasat

Attachment signal mapper.jpg



Mai pateste careva asa ceva? Mai pot face ceva in afara de a trece pe RDS?
Schimba serverele dns atat connect box cat si dipozitiv .
Daca tot face la fel e de la ei si pur si simplu se produce latenta temporara uriasa pe linie si pare ca si picat netul .
Pe lan sigur nu se intampla?

Desi poti ameninta cu rezilierea daca nu iti schimba connect boxul si asa poate fi o rezolvare .
Valorea docsis in meniu la connect box care e?
ceilalti care is priceputi pe asa ceva sa iti explice ce si cum pe aici.

#15383
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.747
  • Înscris: 05.09.2005
Mi-au schimbat Connect Box-ul si am aceleasi probleme. Nu stiu ce vrei sa zici cu valoarea DOCSIS - te referi la SNR (dB)? Daca da, este la 36 dB, indiferent de canal.

Pare plauzibila teoria ta cu latenta temporara pe linie. Asta e unul din motivele pentru care am postat aici, pentru ca daca ar fi asa, nu ar trebui sa fiu singurul - mai pateste careva asa?

#15384
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 03.05.2021
36dB este o valoare scazuta - proasta! Suna-i si spune-le sa-ti verifice semnalul in casa si sa rezolve problema cu puterea si calitatea acestuia.
Valoarea corecta este de 38 - 39dB pe toate canalele sau pot fi alternante 39 - 38dB. Tu ai desincronizari ale modemului din cauza asta.Vreun amplificator reglat prost pe magistrala,coaxial "copt", retea corectabila... etc. Suna-i sa rezolve ca ai semnal prost la intrarea in modem! Poate vreun splitter cu probleme chiar la tine in casa. Rezolva ei!

#15385
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.416
  • Înscris: 05.12.2010
Pare mai degraba un defect in reteaua lor decat ceva legat de modem. Din cele descrise mai sus, fireste.
In legatura cu valorile normale intr-un modem DOCSIS, aveti totul aici si, eventual, aici.

#15386
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Am modem alb Super Wi-Fi Box si abonament de 500 Mbps iar de black friday am prins o oferta buna la un router TP-Link Archer C80. Doresc sa va intreb cum fac sa opresc Wi fi de la Super Wi-Fi Box sau sa il trec in bridge si sa ies doar cu cablu din el catre routerul nou ?

Editat de minisoferul, 15 noiembrie 2021 - 10:33.


#15387
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
Intri in setarile echipamentului de la Vodafone si acolo faci toate modificarile.

#15388
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Multumesc mult. Daca sti cumva unde ar trebui sa ma uit la setari sa nu fac vreo ghidusie.

#15389
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.705
  • Înscris: 23.10.2006
La WI-FI pui pe disable si pe pe urma il treci in bridge.

#15390
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.416
  • Înscris: 05.12.2010
E mai simplu decat pare, nu trebuie dezactivat nimic din modul router samd, ci:
1. accesezi cu browser adresa
http://192.168.0.1/
2. pe coloana din stanga apesi pe tabul
"modem mode" (sau cum i-o zice in romana, e al treilea tab)
3. bifezi "Enable Modem Mode" (automat se debifeaza "Enable Router Mode")
4. reboot (il cere singur)
5. dupa ce activezi astfel modul modem, conectezi la el ce vrei etc
*atentie, in modul modem rezultat din procedura de mai sus, accesul nu se mai face la aceeasi adresa ca pentru modul router (cea de la punctul 1), ci la:
http://192.168.100.1

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate