Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cum prind un wifi de la 500m ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postndor, on 04 martie 2015 - 12:12, said:

Diferenta nu e numai in pret . Ca daca o iei asa pun pariu ca se gaseste vreun manelist care la banii lui .....cumpara 3 site-uri gsm sa le dea internet in bloc !! Posted Image
Diferenta este de protocol de comunicatie , puteri aceptate in Tx , latime de banda ..etc
Una e sa emiti cu 1W EIRP cu 20 sau 40 Mhz latime de banda  in WiFi in mediu cu interferente si alta e sa emiti cu 20 W in impulsuri la o latime de banda de 200khz in banda licentiata !!
Plus ca un telefon in voce poate radia si cu 2 W in impulsuri ,in Tx .Pe cand un WIFI sa radieze cu 0.5W . !!
Diferentele sunt mult mai multe si mai mari.



PS- Chiar si la 20 -40 000 de euro ,un site gsm nu poate radia la distante oricat de mari .Ar insemna sa violeze unele legi ale fizicii in materie de propagare ! Posted Image

Ceea ce vorbiti voi aici pe mine ma depaseste mintal.... sunt prea prost sa inteleg :)))

#38
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postcarmenclara1, on 27 februarie 2015 - 17:32, said:

2

Salut,

Ma poti invata si pe mine unde sa ma uit pentru a ochi un router bun?
Am gasit o smecherie dar habar nu am daca este ceva de capul lui si cam cat ii bat antenele, multumesc

http://www.emag.ro/r...M/?#new_reviews

#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tu tot nu intelegi ca nu acopera cu nimic in plus pe Wi-Fi modelul acela la 1500 lei fata de un amarat de router la 50 lei.

#40
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgumball3000, on 04 martie 2015 - 22:03, said:

Tu tot nu intelegi ca nu acopera cu nimic in plus pe Wi-Fi modelul acela la 1500 lei fata de un amarat de router la 50 lei.

Pai de unde sa inteleg? Sunt praf in chestii gen, de aceea va si intreb... Sunt o biata gaina care va tot streseaza ... deci, tot de antene am nevoie, mama lor de antene...aia de 400lei

View Postgumball3000, on 04 martie 2015 - 22:03, said:

Tu tot nu intelegi ca nu acopera cu nimic in plus pe Wi-Fi modelul acela la 1500 lei fata de un amarat de router la 50 lei.

Te mai stresez ultima oara, de asta ce zici? Mii de scuze Man
http://www.cel.ro/wi...source=price-ro

#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
uita de wireless.  de ce nu va luati cateva simuri de la operatorul care are acoperire 3/4 G in acea locatie plus cateva routere wireless mobile si ai rezolvat problema?

#42
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postcarmenclara1, on 05 martie 2015 - 01:01, said:

uita de wireless.  de ce nu va luati cateva simuri de la operatorul care are acoperire 3/4 G in acea locatie plus cateva routere wireless mobile si ai rezolvat problema?

internetul costa 3euro/saptamana x50insi = 150euro x4 600euro, cu banii astia vrem sa luam un sistem wireless ce poate transmite si pe luna :)))) dar am inteles ca nu se poate, nu? bugetul a crescut la 2mii lei

#43
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005
Eu inteleg ca vreti sa face-ti acolo un hotspot . Dar banda de internet cine v-o asigura ? De cata banda dispuneti acolo ? Curentul sa alimentati echipamentele ?

#44
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Posteosforfly, on 05 martie 2015 - 17:10, said:


internetul costa 3euro/saptamana x50insi = 150euro x4 600euro, cu banii astia vrem sa luam un sistem wireless ce poate transmite si pe luna :)))) dar am inteles ca nu se poate, nu? bugetul a crescut la 2mii lei


nu este nevoie ca fiecare persoana sa aibe un sim/optiune.  de aceea router 3g portabil cu baterie.

#45
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

View Postcarmenclara1, on 05 martie 2015 - 17:43, said:

nu este nevoie ca fiecare persoana sa aibe un sim/optiune.  de aceea router 3g portabil cu baterie.


aaaaaaaaaaaaaaaaaa mintea mea creazta acum s a prins, deci, exista router pe baza de sim? si curent? pe baterie, nu?

View Postndor, on 05 martie 2015 - 17:38, said:

Eu inteleg ca vreti sa face-ti acolo un hotspot . Dar banda de internet cine v-o asigura ? De cata banda dispuneti acolo ? Curentul sa alimentati echipamentele ?

avem un RDS de 40lei abonament dar inca nu avem router, este un cablu :))))

#46
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
http://www.tp-link.c...218&model=M5360

#47
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 21.04.2005
Pune o schita ,un desen ,un Google Earth , ceva cu locatia cu hala , cu campul ..sa ne dam seama ce e acolo ce vreti sa face-ti si cum s-ar putea face . Specifica si unde e cablul ala de la RDS si ce zona vreti sa acoperiti . Macar sa vorbim la obiect .

#48
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013
Aceeasi problema si in ziua de azi, e greu cu taranii :)))


ultima oara va mai stresez, cati metri bate acest router wireless si daca este bun de ceva, taranii pe asta au pus ochii, nu vor antene de montat etc, vor un router cu antene :))))


http://www.emag.ro/r...M/?#new_reviews
era vorba de Asus AC87 dar am vazut ca se cam plange lumea de el. Va multumesc

#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
....

Edited by carmenclara1, 25 March 2015 - 02:35.


#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
voi aveti nevoie de un router cu manivela, nu cu antene, ca in camp trebuie sa ai in primul rand de la ce sa-l alimentezi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate