Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Indreptarea sapei unui bloc vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Pentru a reface o sapa a unui bloc din 1981 ne-am apucat sa scoatem (prin spargere) sapa veche.
Motivul a fost ca era mult prea stramba, iar a o incarca cu ceva in zonele mai joase, ar fi insemnat o incarcare de 30 mm exact in zona pragului usii, unde gresia din hol ar fi ramas prea jos.
Am ales sa spargem aproximativ jumatate din sapa veche in vederea inlocuirii (zona inalta) si sa pastram aproximativ jumatate in vederea incarcarii cu inca 8-12 mm (zona joasa).

Intrebari:

1) Ce compozitie sa facem sapa de ciment care inlocuieste sapa veche astfel incat sa semene cu cea veche, adica un strat -jos- mai nisipos si usor de spart la o adica, iar la suprafata un strat mai greu de spart, care nu s-a macinat si a fost impermeabil (exceptand putinele crapaturi).
Oare sapa veche avea aproximativ urmatoarea compozitie (ne uitam la bulgarii scosi si nu putem intelege cu certitudine compozitia)  :
- stratul de jos :  1 parte ciment - 3 parti nisip grosier,
- partea de sus : 1 parte ciment - 2 parti nisip cernut  ?

2) Ce material ar putea sa adere bine pe zona de sapa veche, impermeabila si aproape lucioasa, astfel ca noul material adaugat sa nu sune a gol ca si cum nu s-ar fi lipit de vechea sapa ?
Am incercat atat cu ciment-nisip 1-2, cat si cu CM9 gata cumparat. Nici o varianta nu adera satisfacator.
Busardat nu merge pentru ca s-ar sparge suportul (vechea sapa).
S-ar putea da pe jos o amorsa inainte de aplicarea noului strat? Avem aracet de lemn si amorsa Dufa, dar probabil nici acestea nu vor ajuta suficient.
Poate ar fi bun alt liant cu mai multa rasina, ceva care sa lipeasca efectiv degetele intre ele.
Un prenadez ar merge?

Va multumim.

Edited by claudia2008, 09 August 2013 - 12:09.


#2
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
pfuiii, ce balamuc!
frate...scoate intreaga sapa si toarma una asa cum vrei (ma refer la nivel si planeitate)
compozitie,1 ciment la 3 nisip.
nu inteleg treaba cu o parte tare si una moale,aracet,prenadez,etc...aste-s prostii!

#3
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Probabil ai dreptate, ar fi trebuit scoasa toata, de aici apare nevoia de a adauga inca un strat peste sapa ramasa, iar la adaugare sa se creeze si aderenta (lipirea).

Cert e ca sapa blocului nu a fost toata facuta dupa o reteta, ci dupa doua retete (stratul de sus de cca 10-15 mm) este mult mai tare, mai greu de spart, mai impermeabil.
Noi am incercat si intrarea cu percutie intre cele doua straturi si mergea eliminat doar stratul de deasupra, dar mult mai greu decat varianta de a desprinde ambele straturi odata.
Sau sugerezi ca zona mai compacta si dura de deasupra sa fie doar o impresie lasata de prelucrarea de suprafata a sapei vechi (1981) ?

Alta chestie : inaite de a se turna sapa se facea ca un lapte de var, probabil pentru a se mai putea dezlipi vreodata? Pentru ca apare ca fiind si un astfel de strat alb, iar noi acest strat l-am curatat. Am gresit?

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ce iti trebe tie e o sapa cu mozaic.

aia sunt 1-2cm de suprafata.

deci cauta pe cineva care se pricepe sa faca sape mozaicate.

ca sa adere la sape f dure trebuie sa folosesti un adeziv de calitate si sa zgarii in prealabil bine suprafata lucioasa.

CM9 e un adeziv slab pt ce vrei tu. cm17 e mai bun dar e prea scump pt ce ofera.

Eu am folosit cu succes adezivi de la Isomat, ak20, 22 si 25 care sunt mult mai buni decat cei de la ceresit comparat cu cati bani dai pe sac.
Si Mapei are adezivi buni dar eu nu am folosit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate