Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cora și garanțiile reduse

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
mi-am luat și eu un aspirator de opt sute de mii din cora. toate bune și frumoase, l-am probat, merge, are un an garanție, sunt fericit.
ajung acasă, și constat că pe cutie nemțălăii scriau că dau 2 ani garanție!! (apropos, n-am văzut pe nicăieri scrisă proveniența produsului, deși am căutat cu lupa).
citesc manualul de utilizare în vreo 14 limbi, dintre care și româna, și peste tot scria de garanție de 2 ani.
mă rog, nu-s prea supărat, că oricum mai mult n-aveam pretenție, dar mi-am adus aminte că atunci când am luat aspiratorul, cineva în fața mea tocmai proba un calculator pc (o unitate centrală). la completarea garanției, omul observă că angajatul cora trece un an, cănd el știa de 2! (cred că scria pe cutia lui, și probabil și prin niște pliante). Angajatul l-a trimis la departamentul clienți dacă vrea să se certe cu cineva.
deci, care ții la siguranța garanției, cască ochiu' bine când faci cumpărături pe-acolo.

#2
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postretele, on Nov 30 2005, 16:52, said:

mi-am luat și eu un aspirator de opt sute de mii din cora. toate bune și frumoase, l-am probat, merge, are un an garanție, sunt fericit.
ajung acasă, și constat că pe cutie nemțălăii scriau că dau 2 ani garanție!! (apropos, n-am văzut pe nicăieri scrisă proveniența produsului, deși am căutat cu lupa).
citesc manualul de utilizare în vreo 14 limbi, dintre care și româna, și peste tot scria de garanție de 2 ani.
mă rog, nu-s prea supărat, că oricum mai mult n-aveam pretenție, dar mi-am adus aminte că atunci când am luat aspiratorul, cineva în fața mea tocmai proba un calculator pc (o unitate centrală). la completarea garanției, omul observă că angajatul cora trece un an, cănd el știa de 2! (cred că scria pe cutia lui, și probabil și prin niște pliante). Angajatul l-a trimis la departamentul clienți dacă vrea să se certe cu cineva.
deci, care ții la siguranța garanției, cască ochiu' bine când faci cumpărături pe-acolo.
In legatura cu proba din cora cati draci mi-am facut la bancu de probe.
Dvd care mi l-am luat era stricat.
Dupa 2 ore de stat la coada imi zice sa ma duc sa iau altul nu stiu de unde dracu si sa ma intorc inapoi sa mil probeze, am facut un scandal monstru m-am inervat deoarece in loc sa se duca iei ma trimit pe mine dupa 2 ore de stat la coada, pana la urma au venit cu altul si era si ala strict cand am vazut asta mi-am luat banii inapoi si am plecat acsa.

#3
Dalla

Dalla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.12.2004
Se pare ca asta e o modalitate a lor de a atrage clientii: produsele au preturi mai mici dar si garantie redusa (de ex. DVD-RW LG, la ei e mai ieftin decat la distribuitori dar are doar 12 luni garantie)

#4
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Si la televizoare e chestia asta.
Eu am vrut sa iau un TV Sony de la Domo / Altex si aveau 2 ani garantie. M-am dus la SonyCenter si mi-au dat 3 ani la tv si 2 ani la dvd.
La Home Cinema , Panasonic mi-a dat 2 ani garantie. La magazinele astea gen Altex / Cora etc, era 1 an.
Probabil pentru ca ei le cumpara si zac pe raft nu stiu cate luni pana le ia cineva.

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
La produsele importate de altii nu vad ce cistiga cind dau garantie mai putin! Doar daca in urma negocierii unui pret mai bun, importatorul oficial le taie 1 an sau 2 din garantie.

Edited by H725, 01 December 2005 - 09:58.


#6
gargarita

gargarita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.09.2005
Si mie mi-a lasat un gust amar Cora in ceea ce priveste garantia. Am cumparat o pereche de patine .Bineinteles ca am asteptat 20 de minute sa vina cineva la raion . Patinele nu aveau ambalaje, chei de reglare dar nici conditii de a le proba nu existau.
Le-am platit la casa apoi m=am dus la raionul de proba si garantii.
La inceput mi-au zis ca nu de da garantie, apoi ca am doar 30 de zile pe baza bonului,apoi, cand am cerut sa vina un sef, mi-au oferit 6 luni, dar sa vin peste cateva zile  ca nu aveau tipizate.Apoi , cand am cerut condica de reclamatii si am cerut sa vorbesc cu seful de tura, am primit 1 am garantie.ASTA DA NEGOCIERE, NU.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
gargarita, cand mai am vreo problema, te iau cu mine.

#8
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View Postgargarita, on Dec 28 2005, 02:19, said:

Si mie mi-a lasat un gust amar Cora in ceea ce priveste garantia. Am cumparat o pereche de patine .Bineinteles ca am asteptat 20 de minute sa vina cineva la raion . Patinele nu aveau ambalaje, chei de reglare dar nici conditii de a le proba nu existau.
Le-am platit la casa apoi m=am dus la raionul de proba si garantii.
La inceput mi-au zis ca nu de da garantie, apoi ca am doar 30 de zile pe baza bonului,apoi, cand am cerut sa vina un sef, mi-au oferit 6 luni, dar sa vin peste cateva zile  ca nu aveau tipizate.Apoi , cand am cerut condica de reclamatii si am cerut sa vorbesc cu seful de tura, am primit 1 am garantie.ASTA DA NEGOCIERE, NU.

Idem pentru masinile de spalat. Eram convins ca voi primi garantie 10 ani la cuva si am primit 1 an... desigur, dupa ce m-am dus a doua oara pentru ca nu aveau tipizate de garantie, bata-le norocu' de tipizate. Si ma mai trimite sa-mi iau si cos din parcare. Am avut noroc ca nu am stat la coada fiind un produs fara proba. Dar noi suntem iertatori si ingaduitori, nu-i asa? Vive la France, sau cum s-o scri' !

#9
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
hai ca va zic eu una si mai tare, dar  din pacate f reala
m-a pus naiba sa iau calculator din metro, ca a gasit nevasta-mea o superofera, cu unitate, monitor, dar si birou si scaun ... si e rentabil tare
Toate bune si frumoase, nu am mari probleme cu PC-ul, Doamne ajuta. Pentru ca, rasfoind ulterior cartea tehnica si certificatuld e garantie am vazut ca eventualele reparatii au loc NUMAI la sediul firmei respective... adica la Oradea judetul Bihor!!!!!!!!!!!!!!
PS noi am luat calculatorul de la metro Constanta :lol:

#10
tzeegunoo

tzeegunoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.07.2005

View Postvirgil67, on Jan 29 2006, 18:49, said:

hai ca va zic eu una si mai tare, dar  din pacate f reala
m-a pus naiba sa iau calculator din metro, ca a gasit nevasta-mea o superofera, cu unitate, monitor, dar si birou si scaun ... si e rentabil tare
Toate bune si frumoase, nu am mari probleme cu PC-ul, Doamne ajuta. Pentru ca, rasfoind ulterior cartea tehnica si certificatuld e garantie am vazut ca eventualele reparatii au loc NUMAI la sediul firmei respective... adica la Oradea judetul Bihor!!!!!!!!!!!!!!
PS noi am luat calculatorul de la metro Constanta :lol:

la firma ASUS S.R.L. ;)  Am luat si eu un dvd writer de la metro constanta si tot acolo am garantia.Cica in caz de probleme il duc la ei si il trimit la oradea si se intoarce intr-o saptamana( oare?).

#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Asus SRL? =)) :lol:

creca-mi fac si eu Intel SNC

Edited by add, 30 January 2006 - 10:08.


#12
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Mai nou, am vazut la Cora un banner mare pe care scria ca daca iei un  produs pentru firma, nu beneficiezi de garantie!!!

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu exista cumva o lege care te obliga sa dai un minim de garantie la orice produs de folosinta indelungata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate