Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Televizoare Sharp: pareri si experiente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2443 replies to this topic

#217
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Are idee cineva ce fel de support am nevoie pentru sharp LC50LE752V ? Vesa 200 sau 400,de care trebuie?Pentru ca al meu nu are loc in biblioteca de o am si sta sa cada de acolo,m-am gandit sa il pun pe perete.

#218
tziganushu

tziganushu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.05.2013
@cosito
Pe site-ul sharp gasesti la sectiunea specificatii ceva despre suport. "Montare VESA pe perete = (mm) 200 x 400"
Sper sa te ajute.

#219
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Ok tiganushu,multumesc de raspuns,vreau sa te mai intreb altceva pentru ca observ ca ai acelasi tv ca al meu.Cum te impaci cu imaginea,dupa 5 zile mama nu il mai suporta,are dureri puternice de cap si stari de voma,chiar nu am crezut-o,dar azinoapte m-am uitat la el vreo 4 ore cu becul stins si asa se intampla,pur si simplu te rupe la ochi.Am dat pe economie energie,pe contrast 8 din 20 pe luminozitate 8 din 20 pe intensitate culoare 8 din 20,pe lumina de fundal 50 din 100,adica mai toate optiunile sunt sub jumatate si cu toate astea te zapaceste la ochi,este prea puternic..
Daca e sa cobori mai jos cu iluminarea si alte setari deja tv-ul nu va mai arata cum trebuie,vor fi imagini prea inchise,nenaturale,totusi nu imi vine sa cred,de ce este asa daunator ochilor acest tv?
Am LG in casa mai mare ca asta,samsung de cativa ani de zile,bai dar nu am intalnit deloc aceasta problema pana acum,astept cateva pareri in legatura cu asta.Asa imaginea este superba,te incanta cand o vezi,dar are urmari dureroase,mama deja face spume,ca isi vrea vechiul tv samsung 40C5700 ca ea nu se mai uita la asta si sa fac ce vreu cu el,WTF,cam asa este pana la urma,am descoperit aseara pe propria piele....



Later edit: Observ ca acum modelul SHARP LC-50LE752V este acum la altex din nou la oferta la 3299 lei dar acum ofera si 2 perechi de ochelari sharp,mie nesimtiti nici wifi dongle nu mi-au pus in pachet,vad ca nu vor sa imi dea modulul de wifi,asa ca ramane sa le fac plangere la OPC,nu vad alta rezolvare.

Edited by cosito, 13 January 2014 - 12:41.


#220
tziganushu

tziganushu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.05.2013
Aceasta problema am avut si noi in familie dar doar in primele 1-2 zile. La mine cred ca a foat din cauza ca am trecut de la 81 la 127 ...
E drept ca la mine distanta pana la tv este de aprox 3.5m
Nu stiu cat de mult conteaza asta ...
Zilele astea vin pe la mine mama+soacra (stiu ca ma invidiati :)... ) si am sa vad reactia lor dupa maratonul de telenovele ... :(

Edited by tziganushu, 13 January 2014 - 13:27.


#221
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Cosito, cauta in setari ca are undeva mod: "utilizator, dinamic , magazin" .Tv-ul vine de la fabrica setat  in modul" magazin" ,trebuie setat modul utilizator.De asemenea in setari imagine are optiunea "imbunatatire calitate film" activata  .Seteaza si acolo "oprit"si imaginea o sa curga altfel. Si pe mine m-a inebunit vre-o doua zile dar  dupa ce am mai citit pe net si am facut setarile astea  s-a rezolvat.

Edited by ovideos, 13 January 2014 - 13:30.


#222
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Nu e setat pe magazin,am umblat pe acolo,am pus si ultima versiune de software,am incercat sa il reglez cat mai bine pentru ochi,dar se pare ca nu reusesc,cei drept la mine distanta este de 2.5 m fata de locul unde stau....

Edited by cosito, 13 January 2014 - 14:01.


#223
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Recunosc ca si pe mine ma tenteaza SHARP LC-50LE752V la oferta actuala de la Altex. De ceva timp caut un tv pt camera de zi, 3, 5 m distanta de vizionare, camera luminata normal. Am urmarit mult timp 50st60e pana a aparut stirea  cu disparitia plasmelor asa ca m-am orientat si spre altceva. Mai am un Samsung 40es5500 in dormitor care mi se pare ok, deranjant pt mine ar fi doar ca dimens. subtitrarii nu se poate mari suficient( vreau si eu dimens. ca la posturile tv). Mai mult de 4000  lei nu vreau sa dau pt tv din camera de zi asa ca Sharpul pare ok. Am citit si parerile negatie ale unor useri...parerea mea e ca pot fi facute comparatii intre tv doar de aceleasi dimens. la aceleasi preturi. Oricum, 3300 lei pt tv-ul asta pare ok. Alte pareri mai exista referitor la el? De la cei care il detin sau lucreaza in domeniu. Multumesc.

Edited by luciana5, 13 January 2014 - 14:32.


#224
tziganushu

tziganushu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.05.2013
@luciana5
Eu personal, daca ar fi sa cumpar inca odata televizor de 127, cred ca m-as orienta catre altceva.
Problema mea cea mai mare este ca nu pot rula filme cu sub+sunet !!!!
In rest, sunt super multumit ... insa repet, nu pot sa-l compar cu nimic altceva decat din review-uri.
Chiar daca este 3300 ron (eu l-am luat cu 4000), este frustrant sa nu poti vedea filme cu sub+sunet. Greseala mea ca nu m-am informat suficient inainte de a-l achizitiona ... :(

Sfatul meu, informeaza-te bine inainte ...

#225
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Astazi a  aparut inca o versiune de soft  V0.2.3.5 . Cine descarca si vede ceva imbunatatiri il rog sa posteze.Pentru cei care spera ca s-a rezolvat cu sunetul DTS sau cu subtitrarile de pe USB deja am verificat si nici o modificare.Pentru oferta de la Altex la 3300 Ron TV de 127 cu 3D + 2 ochelari + smart wifi+ posibilitate retur 31 zile  adevarat afacere .Un player extern e cca 300 Ron si e mult mai destept decat orice player intern de la orice marca de tv.

Edited by ovideos, 13 January 2014 - 17:12.


#226
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Solutia in cazul celor care au achizitionat televizoare fara decodare sunet DTS sau cu mediaplayer slab (Sony, Sharp, etc) este sa va cumparati si un mediaplayer pentru redarea a diferite formate audio-video, pe care sa-l conectati prin HDMI la tv.

Din pacate, aceste televizoare sunt in general destinate unor piete in care gradul de piraterie a materialelor audio video e neglijabil. Samsung, Lg fiind produse in Europa pentru Europa sunt pesemne mai atenti la nevoile cumparatorilor.

Imi fac si eu mea culpa, am cumparat acum un an un Samsung pe aceleasi criteriu pentru ca, dupa parerea mea un televizor care nu poate sa redea un continut de care eu dispun e aproape inutil.

View Postcosito, on 13 ianuarie 2014 - 12:18, said:





Later edit: Observ ca acum modelul SHARP LC-50LE752V este acum la altex din nou la oferta la 3299 lei dar acum ofera si 2 perechi de ochelari sharp,mie nesimtiti nici wifi dongle nu mi-au pus in pachet,vad ca nu vor sa imi dea modulul de wifi,asa ca ramane sa le fac plangere la OPC,nu vad alta rezolvare.


De ce nu-l trimiti inapoi (in 31 de zile)? Si apoi sa comanzi altceva...(deja esti uzat cu procedurile astea) :)

View Postovideos, on 13 ianuarie 2014 - 16:56, said:

Un player extern e cca 300 Ron si e mult mai destept decat orice player intern de la orice marca de tv.

Posibil sa fie cum spui tu. Totusi exista un dezavantaj in cazul player-ului extern (ca si al STB-ului HD). Cand legi un player extern acesta va play-a un semnal de sa spunem 1080p sau 1080i @50/60 Hz pe HDMI. Ceea ce poate genera un oarecare flicker in functie de ochiul privitorului si functie de rata de refresh a televizorului.

Edited by clausio, 13 January 2014 - 17:19.


#227
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011

View Postclausio, on 13 ianuarie 2014 - 17:30, said:

De ce nu-l trimiti inapoi (in 31 de zile)? Si apoi sa comanzi altceva...(deja esti uzat cu procedurile astea) Posted Image

Asta vreau sa fac,dar daca nesimtiti de la Altex spun ca mi-au trimis dongle wifi ce fac?Nu imi primesc produsul inapoi.Le-am scris 3 emailuri pana acum,de miercurea trecuta,am primti raspuns sec si vag astazi ca cica domne tv-ul nu vine cu ochelari 3d,ba firar ochelari vostri ai dracu,eu am pus problema de modulul de wifi....Am sunat astazi la relatii client,asta bineanteles dupa 47 de minute de asteptare a robotului,si vb cu una imi zice lasati-ma sa verific si va sun inapoi,draci laci nu a mai sunat nimeni inapoi ,maine o sa fac mare tambalau,ma duc direct in showroom Altex...

Edited by cosito, 13 January 2014 - 17:44.


#228
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Cosito daca nu rezolvi maine cu vorba buna iti dau o idee. Mai comanzi un TV ca tot e la oferta cu tot cu ochelari, iei frumusel modulul dongle de la asta nou desfaci carcasa(se poate desface ca m-am uitat atent) si montezi inauntru un stick ordinar care-l gasesti in talcioc dupa care il returnezi la nesimtitii de la Altex cu tot cu tv. Partea electronica o pastrezi si ii faci o carcasa dintr-o cutie de chibrite, carcasa marker  sau ceva de genulPosted Image . Pun pariu ca tipii de la retur produse nu o sa verifice functionalitatea modulului wi fi ca ar dura prea mult timp sa-l  configureze.Si uite asa te faci si cu tv si cu ochelari si cu dongle si ramai si cu ceva cashPosted Image

Edited by ovideos, 13 January 2014 - 18:18.


#229
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Si de unde mai scot eu inca 33 milioane de lei,si asa In 3 saptamani am luat de la altex 2 tv-uri de 9000 de lei....Nu am cum sa fac asta,nu pot sa risc cu asa ceva....Oricum,daca nu ma rezolva cu wifi dongle jur ca returnez amandoua tv-urile si ma fuck pe ei cu altexul lor cu tot...

#230
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Clausio , am remaracat deja ca la filmele 3d rulate de pe laptop prin hdmi sub windows  daca setez rezolutia la 60 i hz se vede groaznic . Daca setez la 50 hz se vede acceptabil dar parca tot nu-s multumit. Cred( nu sunt sigur ) ca ecranul tv totusi merge la 100 hz si transforma cumva semnalul primit pe cablu de la laptop dar nu stie sa-l transforme perfect. Nu exista cumva un player extent care sa mearga la rezolutie de 100 hz?Care este diferenta dintre i si p?

Edited by ovideos, 13 January 2014 - 18:27.


#231
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
i=interlaced
p=progressive

Ar trebui sa citesti putin teoria semnalului HD pe site-uri: http://en.wikipedia.org/wiki/1080p, http://hometheater.a...080ivs1080p.htm

Eu am avut o plasma 42PV80 Panasonic si tot asa avea un flicker usor cand legam un laptop sau un player. Daca te uiti la specificatiile STB-ului Orange Tv au specificatii chiar mai inferioare de genul 1080p@45 sau 720p@30 n-as vrea sa gresesc dar asa imi amintesc.

Avand experienta asta cu plasma respectiva am zis ca o sa-mi iau furnizor de cablu HD pe mufa de antena (deci fara STB) si un tv cu media player incorporat. Asa am ajuns la RDS si Samsung. Mai am si un blu-ray player legat pe HDMI si asta scoate tot 1080p@60 dar cu asta n-am avut senzatia de flicker (Philips BDP7700/12).

Nu stiu care e cel mai bun mediaplayer de pe piata. Eu am vrut sa cumpar un media player Egreat 7A pentru iesirea 5.1 analogica dar n-am mai gasit pe piata si deocamdata am renuntat.

View Postcosito, on 13 ianuarie 2014 - 18:24, said:

Si de unde mai scot eu inca 33 milioane de lei,si asa In 3 saptamani am luat de la altex 2 tv-uri de 9000 de lei....Nu am cum sa fac asta,nu pot sa risc cu asa ceva....Oricum,daca nu ma rezolva cu wifi dongle jur ca returnez amandoua tv-urile si ma fuck pe ei cu altexul lor cu tot...

Pai dongle-ul ala aparea in comanda sau macar in oferta lor comerciala cand ai comandat (in emailul de la ei apare)?

#232
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Cosito teoretic returnezi insa suntem in Romania unde firmele de genul Altex au OPC la degetul mic sigur de sarbatori  seful de la OPC  a primit un cos mare mare cu bunatati din partea Altex asa ca nu te astepta sa se miste prea repede pentru clienti . Ca sa returnezi trimiti pe cheltuiala ta( 50 60 ron cel putin ) cu curierul  produsul si trebuie sa fie complet... si fara dongle nu e complet...Sanse mari sa nu-ti aprobe returul si sa ti-l trimita inapoi.Poti refuza coletul si sa deschizi actiune in instanta insa dureaza muuuult si bine pentru un stick de 200 ron nu prea merita.Pe mine  de cate ori am avut probleme cu comenzile online si m-am dus in showroom m-au luat cu bla bla ca magazinul online e separat de ei ca nu stiu , nu pot... sa sun la serviciul clienti unde stai ore si nu-ti raspunde si cand iti raspunde nu te rezolva si treburi din acestea...Succes si rabdare muuultaPosted Image

#233
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011

View Postclausio, on 13 ianuarie 2014 - 18:38, said:

i=interlaced
p=progressive
Pai dongle-ul ala aparea in comanda sau macar in oferta lor comerciala cand ai comandat (in emailul de la ei apare)?

Da modulul de wifi,bateriile si suruburile trebuiau sa fie in pachet,chiar ei mi-au spus lucrul asta,si in oferta se stipula la fel,doar ca nu am gasit nimic din astea 3...EI ma iau cu faze de genul domne ca nu are cum sa se intample asa deoarece acesta este un tv sigilat din depozitul lor central...Eu mereu m-am intrebat,bai nene daca in loc de tv este o scandura,eu cum naiba dovedesc,ca nu am cum?Curierul nu permite desfacerea coletului....Oricum,daca maine nu ma rezolva,tot returnez tv-ul LG de care sunt multumit,si nu ma las,asa ceva este inadmisibil sa ma duca cu zaharelul si sa raspunda dupa 5 zile....
Or avea pile nu or avea eu voi face plangere la OPC daca nu se finalizeaza cu bine ceea ce eu cer,ori sa imi dea modul wifi ori sa isi ia tv-ul inpoi.

Edited by cosito, 13 January 2014 - 19:10.


#234
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Clausio dupa parerea dvs. pentru filme 3 d rulate de pe laptop prin hdmi cum credeti ca ar trebui setata rezolutia din windows. Am facut teste si 50p hz  mi se pare ca se vede mai bine decat 60p hz dar mi se pare ca si 24p hz  se vede ok.Am tot citit de cablul hdmi 1.4 ca ar suporta 100 hz. S-ar putea sa existe totusi un player care sa transmita 100 hz p prin hdmi ?S-ar putea ca tv-ul sharp sa nu accepte pe intrarea hdmi semnal 100  hz p? Flickerul la 3d ( ca la imagine normala nu l-am obsevat indiferent ce rezolutie setez in windows )de unde credeti ca vine din transformarea semnalului 24 hz p, 50 hz p , 60 h pz in semnal de 100 hz? caci repet , totusi cred ca ecranul tv e conceput sa mearga doar la 100 hz si transforma cumva semnalul primit prin hdmi ca sa mearga asa

Edited by ovideos, 13 January 2014 - 19:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate