Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Suspendare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
Salutare,

As avea o intrebare in legatura cu desfiintarea unui PFA. Doresc sa imi suspendez PFA-ul (pe norma de venit) la sfarsiitul lui Iulie. Din cate stiu, procedura e una mai complicata. Printre pasii ce trebuie parcursi, dupa obtinerea deciziei de suspendare, se numara si platirea CAS, CASS si impozit la zi.

Intrebarea mea e: daca ma duc la registrul comertului si depun cererea pt desfiintarea PFA pe 29 Iulie, exista un delay de 3-4 zile pana cand primesc decizia de suspendare. Daca din nefericire primesc aceasta decizie sa zicem pe 2-3 August, va trebui sa platesc si impozitul/CAS/CASS aferent lunii August(Intregii luni august?) Sau aceste taxe se platesc pana in ziua in care se depunde efectiv cererea de suspendare? Eu sunt PFA pe norma de venit, intreb acest lucru deoarece mi-am deschis PFA-ul pe 30 Nov, si a trebuit sa platesc impozit pe intreaga luna Noiembrie...

Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Procedura nu-i complicata, te duci la Registrul Comertului cu actele in original si se rezolva. Nu-i ca la SRL sa fii conditionat de impozitele si taxele platite fiindca ori exista PFA-ul ori nu datoriile tot sunt in carca ta ca persoana fizica (nu esti juridica), raspunderea e aceeasi de la constituire.

Edited by neagu_laurentiu, 28 May 2013 - 16:49.


#3
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Dupa cum ai observat excrocheria , abuzurile si hotiile institutiilor fiscale sunt in topul marsaviilor.Daca depui cerere de incetare a unei activitati , ei spun ca va fi operata ( fiscal) dar abuziv , de luna urmatoare. Daca inscrii ceva i-ti ia banii si pe luna in curs chiar daca mai este o zi din luna. La fel se intampla daca platesti sume in plus. Te pun sa faci cerere de restituire dar pentru luna in curs nu-ti mai restituie sumele care logic si de drept ar trebui restituite , ci de luna urmatoare ,iar sumele ti-le restituie dupa ce mai astepti inca o luna in care se folosesc ei de acea suma si dobanzile aferente. Contribuabilul este cel inselat si in pierdere tot timpul .Aceasta practica hoteasca le aduce nenumarate beneficii banesti si ar trebui sanctionate de catre cetatenii acestei tari.

Edited by GeorgeGeo, 28 May 2013 - 17:33.


#4
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
Am inteles. Deci cu alte cuvinte, nu am cum sa scap de plata pe luna August.

O alta intrebare - aveti idee daca pentru suspendarea PFAului tb sa ma duc eu personal? Sau e OK sa se duca si altcineva, cu actele in original, caruia i-am lasat procura pentru plata taxelor, dar nu si pentru suspendarea PFA(cred ca sunt operatii un pic divergente :) )

#5
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
GeorgeGeo, vorbesti prostii si esti si agramat.
1. Cererea se opereaza cum spui de luna urmatoare si e normal, pentru ca ai lucrat in timpul lunii si ai de platit impozite pe acea luna, da? TVA, impozit pe venit, contributii - astea trebuie declarate si platite. Sau ai impresia ca te duci pe 20 si gata, iti opereaza cu 21? Oricum, nu are influenta: sa stii ca impozitele nu cresc odata cu numarul de zile, ca nu se calculeaza ca dobanda. Poti sa intrerupi activitatea si pe 10 ale lunii mai si pe 1 ale lunii iunie, si daca n-ai mai facut nici o activitate nu iti ia nimeni impozite. Pricepi?
2. Nu exista intrerupere de activitate fiscala si nu se opereaza asa ceva. Inactivitatea fiscala e altceva si se inscrie si in cazierul fiscal, ca sa stii. Din punctul de vedere al fiscului, persoana fizica sau juridica ce isi intrerupe activitatea la Oficiul Comertului nu este inactiva, ci este chiar foarte activa si isi mentine toate obligatiile fiscale. Stii care sunt alea? Depunerea declaratiilor si plata impozitelor, in cazul in care mai are asa ceva, pe langa altele.
3. Daca statul nu-ti da banii imediat sa stii ca nu se foloseste de dobanda. Banii statului stau in trezorerie si este o ineptie ca cineva sa-si plateasca singur dobanda. Sau ai impresia ca fiscul pune banii la banca?

Daca vrei sa-ti versi fierea pe stat sau pe altcineva, in primul rand documenteaza-te, apoi scrie corect, ca sa nu transformi mesajul intr-unul hilar (excroc, i-ti, ti-le).

Ca o recomandare, tine cont de semnatura ta si e mai bine.

#6
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,

Revenind la intrebarea mea, ca inca nu mi-e clar:

Depun  cererea de suspendare PFA pe 29 Iulie, imi vine decizia de suspendare pe 2 August. Chiar daca am depus pe 29 Iulie, tb sa platesc taxele si pe luna August? Sau se considera data depunerii?

Din cate inteleg de la voi, cererea se opereaza din August(ca a fost depusa in Iulie), deci e normal sa platesc pe Iulie taxele, dar nu si pe August.

Sau?

Multumesc!

Edited by arthuraxeit, 29 May 2013 - 10:55.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 arthuraxeit, on 28 mai 2013 - 16:29, said:

primesc aceasta decizie sa zicem pe 2-3 August, va trebui sa platesc si impozitul/CAS/CASS aferent lunii August(Intregii luni august?)
Data luata in calcul e cea inscrisa in documentele primite de la Registru, cu ele mergi la ANAF. Iar taxele se calculeaza la nr. de zile cat intri in August daca acolo va fi operata.

Codul fiscal said:

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(4) În cazul în care un contribuabil desfăşoară o activitate independentă, care generează venituri comerciale, pe perioade mai mici decât anul calendaristic, norma de venit aferentă acelei activităţi se corectează astfel încât să reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfăşurată activitatea respectivă.

Edited by neagu_laurentiu, 29 May 2013 - 11:10.


#8
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
Multumesc pentru clarificare!

#9
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Salut,

Din Aprilie am inceput sa lucrez din nou pe CM, drept urmare ma vad nevoit sa imi suspend activitatea ca PFA. Tinand cont ca incepand cu luna Aprilie 2014 nu am mai avut incasari si ca sunt angajat cu CM, mai platesc ceva la CAS/CASS? Mentionez si ca am depus o rectificativa la 220 cu venituri/cheltuieli.

Multumesc

#10
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 ahyle-blue, on 12 iunie 2014 - 11:57, said:

Salut,

Din Aprilie am inceput sa lucrez din nou pe CM, drept urmare ma vad nevoit sa imi suspend activitatea ca PFA. Tinand cont ca incepand cu luna Aprilie 2014 nu am mai avut incasari si ca sunt angajat cu CM, mai platesc ceva la CAS/CASS? Mentionez si ca am depus o rectificativa la 220 cu venituri/cheltuieli.

Multumesc

Nu cred ca mai platesti ceva. Oricum in momentul cand suspenzi activitatea ti-au dat o foaie cat mai ai de plata.

Numai sa aveti grija ca eu am patit -o, suspendarea e doar pe maxim 3 ani. Dupa care se reia activitatea din oficiu. Daca esti pe norma iti vor veni automat de plata impozitele aferente normei.

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Am si eu o intrebare, daca suspenzi activitatea, mai trebuie sa depui vreo declaratie dupa suspendare ? mai ai vreo treaba cu fiscu ?

#12
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
Buna.
As vrea sa suspend activitatea unui PFA, insa nu stiu daca trebuie sa inchid si contul de la banca. Sau se inchide automat?
Ideea e ca am clienti cu facturi restante si am nevoie de contul ala inca vreo 2-3 luni, dar n-as mai tine PFA-ul activ fara rost.
Multumesc

#13
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Nu se inchide automat, din cate stiu. Si nu cred ca are treaba Fiscu' cu incasarile tale de dupa depunerea cererii de inchidere - cata vreme incasarile vor fi declarate la timpul cuvenit.

#14
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

 ana_2008, on 02 martie 2015 - 11:08, said:

Buna.
As vrea sa suspend activitatea unui PFA, insa nu stiu daca trebuie sa inchid si contul de la banca. Sau se inchide automat?
Ideea e ca am clienti cu facturi restante si am nevoie de contul ala inca vreo 2-3 luni, dar n-as mai tine PFA-ul activ fara rost.
Multumesc

Oricum ai grija ca daca il suspendezi activitatea dupa 3 ani trebui sa te duci sa iti clarifici din nou situatia. Daca esti pe norma e posibil sa te trezesti dupa terminarea celor 3 ani ca va trebui sa platesti o caruta de bani.

#15
ana_2008

ana_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.10.2008
@mihaionescu, da pe norma. de ce-as avea de plata pe timpul suspendarii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate