Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sediul PFA la adresa de domiciliu din buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jujube

jujube

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2013
Buna,

Am deschis un PFA acum cativa ani pe care am inceput sa-l folosesc mai intens de curand si as vrea sa fac un contract de comodat, ca sa pot trece pe numele meu abonamentul de telefon, net etc. pentru decont. Sediul ar fi adresa mea de domiciliu, din buletin, iar proprietarul e mama mea. Am vorbit cu un contabil si mi-a spus insa ca nu pot face contract de comodat pe adresa din buletin, ci ca trebuie sa fie diferita si mi-a sugerat sa gasesc pe cineva cu un apartament la bloc dispus sa incheie contractul respectiv. Dar chiar daca as gasi pe cineva, asta ar insemna ca toata corespondenta legata de PFA (aici ma gandesc la scrisori de la fisc etc.) ar ajunge la adresa persoanei care a semnat contractul cu mine, nu?

Mi se pare cam aberanta prevederea asta legata de sediu, ar putea cineva mai versat in problemele astea sa ma lamureasca si pe mine?

Ce alte optiuni as avea, ca PFA, ca sa decontez cheltuielile (net, telefon, electricitate, gaz etc.)?

Multumesc anticipat.

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Sper ca iti dai seama ca abonamentele "pe firma" sunt substantial mai mari. Cand tragi linie, iesi in pierdere.

#3
jujube

jujube

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2013
Multumesc pentru sfat. Imi imaginez ca sunt mai mari costurile (o sa ma documentez oricum inainte de a schimba contractele), dar daca se poate deconta ceva, eu zic ca merita incercat, nu?

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu te ajuta cu nimic daca bagi cheltuieli pe PFA. TVA nu recuperezi, impozit platesti oricum 16% pe venituri, nu-i intereseaza ce cheltuieli ai. Te zbati degeaba.

Mai bine iti faci un SRL. Acolo recuperezi TVA si platesti 3% pe venituri pana la un prag de 65.000 de euro parca dupa care intri pe 16% impozit pe profit.

#5
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
La PFA se platesc 16% din cheltuielile pe Profit nu pe Venit.
PFA la adresa din buletin se poate face, cum sa nu, noi asa avem (titularul are contract de comodat la adresa din buletin!!!). Dar nu decontam telefonul si utilitatile (poate la asta s-a referit).

Edited by T Irina, 24 May 2013 - 19:11.


#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Poate ar trebui sa vorbesti cu inca un contabil. Toata lumea face sediul la domiciliu si in cele mai multe cazuri e vorba de contract de comodat cu proprietarii (rude). Poti deconta utilitatile, chiar daca facturile nu sunt pe PFA, dar doar pentru partea pe care o ai din apartament (de exemplu, ai apartament de 3 camere cu parintii proprietari, tu ca PFA iti vei desfasura activitatea intr-o camera si decontezi 1/3 din intretinere si facturile la lumina, apa, gaz, telefon, internet etc)

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Intreb si eu aici sa nu deschid alt subiect.As avea niste nelamuriri, iar parerile sunt impartite pe unde am intrebat.
Sediul pentru PFA este la casa socrilor mei, unde de altfel am si eu domiciliul trecut in C.I. La inceputul anului, cand am infiintat PFA, am facut un contract de comodat intre ei si mine, pe atunci locuind la alta adresa.
PFA-ul are ca si domeniu de activitate dezvoltarea de programe software la comanda.

Cheltuielile ar fi:
- curent, apa => contracte pe numele socrilor
- internet / telefon fix=> contracte pe numele meu de PF
- telefon mobil => numele meu de PF
Nu am nici un contract pe PFA.

Dintre cheltuielile de mai sus, ce pot sa inregistrez si in ce procent, pentru deducere ? De asemenea, pot deduce 50% din bonurile de combustibil de la masina ? Trebuie ceva justificare pentru masina ?

#8
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Contractul de comodat este pentru 40 metri patrati. Deci practic ar trebui sa aflu cat la suta din suprafata totala sunt acesti 40mp si acel procent as putea sa il deduc din cheltuieli ?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi aici: http://static.anaf.r...m#_Toc304299718
Si aici (chiar daca-s la alt capitol): http://static.anaf.r...m#_Toc304299669

#10
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Dupa o lecturare in mare, (mie imi cam scapa unii termeni) am inteles urmatoarele:

Quote

21.  cheltuielile cu funcţionarea şi întreţinerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înţelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;
Deci daca eu am 40 mp prin contract de comodat la casa si casa are 100 mp (pentru usurarea calculelor) inseamna ca as putea deduce 40% din facturile de intretinere (curent, apa calda, gaz etc) ? Sau cum s-ar putea calcula aceasta deducere. Mi se pare oarecum aiurea de ex sa platesc 40% din curent, cand poate eu consum 70%... Care e modalitatea de calcul ?

Quote

(2) Dacă vehiculele respective nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfăşurării activităţii, se limitează la 50% dreptul de deducere a cheltuielilor efectuate conform art. 48 alin. (4) şi (5) din Codul fiscal legate de aceste vehicule, cu excepţia cheltuielilor privind amortizarea pentru care se aplică regulile privind amortizarea prevăzute în titlul II, după caz. În cadrul cheltuielilor supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile fiecărui vehicul, inclusiv cele reprezentând: impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecţiile tehnice periodice, rovinieta etc.
Practic la masina, pot deduce 50% din combustibil, impozitul, asigurarea si rovinieta. De asemenea nu pare a preciza ca am nevoie de foaie de parcurs sau documente justificative pentru combustibil, decat daca autovehicolul ar fi folosit 100% pentru pfa.

Nu am reusit sa ma luminez daca pot sau nu deduce cheltuielile de internet/telefon de la adresa respectiva, daca nu sunt pe PFA... poate ma luminati voi. Teoretic, ar trebui sa pot deduce din ele la fel ca si la cele de intretinere...

Edited by alinescoo, 06 June 2013 - 10:10.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 alinescoo, on 06 iunie 2013 - 10:00, said:

Mi se pare oarecum aiurea de ex sa platesc 40% din curent, cand poate eu consum 70%...
Nu spunde nimeni ca modalitatea expusa in lege e perfecta, e un criteriu acceptat de lege. Altfel inchei contracte direct cu furnizorul si ai la milimetru cheltuilile.

 alinescoo, on 06 iunie 2013 - 10:00, said:

De asemenea nu pare a preciza ca am nevoie de foaie de parcurs sau documente justificative pentru combustibil, decat daca autovehicolul ar fi folosit 100% pentru pfa.
Daca masina nu-i trecuta la PFA nici 50% nu poti deduce. Foi de parcurs nu trebuie (astea-s documente interne, intre patron si angajati) dar facturi, bonuri fiscale etc trebuie sa ai (pe numele PFA).

Codul fiscal said:

ART. 48
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
i) cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă, cât şi în scopul personal al contribuabilului sau asociaţilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă activităţii independente;
De aici pleca cu analiza (telefon, interner si restul).

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2013 - 10:22.


#12
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,768
  • Înscris: 21.11.2005
Degeaba ca tot nu mi-e 100% clar. Ca sa recapitulez:

In cazul in care am la casa 160 mp, acesti 40m ar fi 25%, corect ?
Atunci as avea asa:
- Apa/electricitate - 25%
- telefon fix/mobil = 0% ca nu il folosesc in interes de firma
- internet = nu stiu ce procent.... practic il folosesc aproape excusiv doar pentru activitatea PFA si nu ar fi prea ok sa deduc doar 25%

Autoturism, fac contract de comodat PF->PFA si deduc:
- daca am dovezi justificative pentru transport, deduc 50% din cheltuielile cu combustibil
- 50% din asigurare, rovigneta si impozit

Am mai auzit si de contract de cesiune intre PF si PFA pentru telefon/internet. E posibil si asa ceva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate