Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Win2000: fisiere inaccesibile/corupte - cum se repara?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Salutare la toata lumea!

Am o problema mai ciudata pe un PC cu Win2000 (cu SP3). PC-ul e folosit doar de user-ul administrator si are un HDD WD de 120 Gb care e partitionat astfel:
C: 8 Gb (partitie primara)
D: 8 Gb (part. logica)
E: 50 Gb (part. logica)
F: 50 Gb (part. logica)
(E: si F: sunt de fapt cate 1/2 din cat ramane, dar asta nu e atat de important)

Pe D: de intampla des ca unele fisiere (vechi sau chiar recente) sa nu mai poata fi deschise. La orice operatiune asupra lor (open, copy, move, etc) apare o eroare de 'access denied'. Totusi 'security settings' sunt OK, administrator si users avand 'FULL rights'. Singurul lucru care se poate face e stergerea fisierelor respective ... da, asta e culmea, drept de 'delete' exista.

Am verificat HDD-ul sa nu fie corupt, l-am testat cu zeci de programe - nici macar un bad sector. Desi sistemul de operare a fost instalat recent l-am scanat complet de virusi (also trojans) si n-am gasit nimic in neregula cu nici un program.
Ce se poate face? Sunt deschis la orice idee rezonabila. :)

Multumesc de sfaturi si s-auzim de bine,
Atomix

#2
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Tinand cont de multitudinea de raspunsuri primite si de faptul ca nimic logic nu a functionat am trecut la metode radicale de reparare. Am copiat tot continutul partitiei D: (mai putin fisierele problema) pe un alt disk si apoi am reformatat D:

Pana una alta nici o problema ... sper sa n-o zic intr-un ceas rau. ;)

#3
GaR

GaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2002
Pana ieri nici eu nu am crezut ca pot sa patesc chestii ciudate pe NTFS. Ieri am primit CRC la copierea unui fisier de pe un drive pe altul. Singura solutie a fost scandisk.
Am aflat ca un prieten a patit ceva si mai nashpa: pe un SERVER Microsoft a copiatun fisier, dupa 5 minute acel fisier nu mai exista. El recomanda folosirea FAT ca sist de fisere (dar ai spus ca ai 2000 si merge doar pe XP, cu pierderile de rigoare).

#4
dorian

dorian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2002
Am intalnit si eu aceasta problema si am rezolvat-o astfel:
Security/ADVANCED/OWNER  si bifezi: Replace owner .... dupa ce in prealabil ai selectat userul caruia doresti sa-i dai drepturi asupra directorului sau fisierului care nu poate fi accesat
In principiu dupa ce se va schimba dreptul de utilizare vei putea face cam ceea ce doresti cu fisierele respective.
O alta solutie ar putea fi aceea a convertirii partiei NTFS la una FAT32

#5
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Multumesc de sugestie Dorian, dar stiu ca am incercat si faza cu schimbarea owner-ului si a drepturilor de securitate si nu a functionat.

Oricum, daca mai apare vreodata problema asta voi incerca prima data sugestia ta si apoi restul de metode. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate