Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce distributie Linux sa folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Bogdan998

Bogdan998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.04.2013
As vrea sa stiu care sunt cerintele minime pentru fiecare distribuție/versiune Linux, care este cea mai stabilă si care este mai ușor de folosit pentru cineva care a folosit doar Windows pana acum...

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ubuntu este cel mai bun. Si daca ai avut XP pe PC, o sa poti utiliza Linux cu si mai mult spor, fiind mai economic decat Windows.

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
In principiu Ubuntu este cel mai recomandat daca e prima data cand folosesti Linux, insa mai sunt si alte fariante dragute si stabile asemanatoare Ubuntu, spre exemplu Fuduntu(care merge si pe PC-uri destul de slabe), are o interfata mai "OSX" Style.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBogdan998, on 22 aprilie 2013 - 22:52, said:

As vrea sa stiu care sunt cerintele minime pentru fiecare distribuție/versiune Linux
Ubuntu 12:
- proc peste 1600 Mhz
- ram peste 1 giga
- placa video cam ca pentru W7 ( pentru efecte). Astea se pot dezactiva daca ai sistem mai slab.
- spatiu pe hard, peste 6 giga.
Astea sunt cerintele minime lentru Ubuntu 12, dar pentru versiunile mai vechi, merge si ceva mai slab.

#5
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Linux Mint

#6
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View PostYOUR_GOD, on 22 aprilie 2013 - 23:03, said:

Ubuntu este cel mai bun. Si daca ai avut XP pe PC, o sa poti utiliza Linux cu si mai mult spor, fiind mai economic decat Windows.

Cea mai mare minciuna. XP e stabil, oricine poate sa-l foloseasca. Linux in schimb, pana il inveti cum trebuie, iti scoate peri albi. Din experienta, fiecare distributie gratuita vine cu defecte multe si enervante. Dupa ore de cautari pentru o solutie, o sa vezi ca ce funtioneaza este chmod 777 sau sa rulezi tot ca root, ceea ce e o mare gaura de securitate, dar altfel nu merge. Suitele Office in principiu functioneaza, dar din cand in cand iti fac praf documentul si trebuie sa o iei de la zero.
Pe scurt, Linux nu e pentru oricine, si XP e mult mai usor de utilizat.

#7
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si uite cum incepe un flame :)
Testeaza Linux Mint live cd si vezi daca te atrage, ca orice chestie noua e diferita. Eu mai multe batai de cap am avut cand am folosit macos de exemplu. Cel mai util lucru in linux am gasit colectiile de software, fiecare distributie in general ofera asa ceva, fie ca instalezi Firefox dintr-un utilitar grafic sau din command line e acolo pt tine si cam toate chestiile functioneaza in 99% din cazuri. Nu vei fi nevoit sa dai 70 de clickuri pe next. Pe langa asta, partea de networking e foarte misto, ai un firewall foarte configurabil built in, trafic shaping faci in cateva minute, nat, proxy, etc. Mai multe detalii despre ce anume i-a facut pe oameni sa treaca la linux gasesti pe un topic separat, sunt cateva pagini in care fiecare spune de ce a renuntat la Windows si-a trecut la Linux.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ne-ar spune si noua ce masina are si pentru ce vrea sa o foloseasca, ce bine ar fi!

@tin cup
ce spui tu acolo este complet fals. cred ca sunt in jur de 40 mil de utilizatori de linux, oare sunt tampiti?

Edited by rich1974, 23 April 2013 - 07:45.


#9
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Eu prefer Kanotix sau Knoppix - sunt distributii LIVE DVD care le poti folosi direct de pe DVD fara sa le instalezi pe HDD, iar daca-ti place, il poti instala.

#10
Ciuciulete

Ciuciulete

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 23.10.2011
Da, Knoppix functioneaza fara eroare. Si iti detecteaza din start mai toate componentele calculatorului. Pe hard se instaleaza in maxim 10 minute.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTinCup, on 23 aprilie 2013 - 07:29, said:

Cea mai mare minciuna. XP e stabil, oricine poate sa-l foloseasca. Linux in schimb, pana il inveti cum trebuie, iti scoate peri albi. Din experienta, fiecare distributie gratuita vine cu defecte multe si enervante. Dupa ore de cautari pentru o solutie, o sa vezi ca ce funtioneaza este chmod 777 sau sa rulezi tot ca root, ceea ce e o mare gaura de securitate, dar altfel nu merge. Suitele Office in principiu functioneaza, dar din cand in cand iti fac praf documentul si trebuie sa o iei de la zero.
Pe scurt, Linux nu e pentru oricine, si XP e mult mai usor de utilizat.
Eu ma refeream la cel mai simplu Linux, plecand de la Windows XP. Nu este cazul sa facem un versus aici, dar daca am pune totul pe hartie, nu as risca sa tin cu Windows.

#12
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View PostBogdan998, on 22 aprilie 2013 - 22:52, said:

As vrea sa stiu care sunt cerintele minime pentru fiecare distribuție/versiune Linux, care este cea mai stabilă si care este mai ușor de folosit pentru cineva care a folosit doar Windows pana acum...

Incearca si PCLinuxOS. Merge si pe calculatoare mai slabute si nu o sa iti para rau!

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai bine spui ce configuratie ai.

#14
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Daca vrei ceva pt un calculator mai slab , incearca Zorin OS 6.2 LITE ....vei fi foarte multumit ..se misca aproape ca Puppy Linux poate la fel ca Knoppix
Daca calculatorul are o configuratie decenta incearca Ubuntu  Lubuntu sau chiar cu Gnome pe deasupra... Linux Mint


Zorin Core are interfata asemanatoare cu windows 7 Iar versiunea LITE seamana cu XP > are un buton de start --- in l;oc de icoana standard LxDE
What are the minimum system requirements that I need to install Zorin OS?
For the GNOME based versions (non Lite):
700 MHz x86 processor
3GB of Hard Drive space
376 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution
Sound card


For the LXDE based versions (Lite):
266 MHz x86 processor
2GB of Hard Drive space
128 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution
Sound card

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 10:37.


#15
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Distributia nu are importanta, oricare dintre ele va rula fix la fel, daca setezi acelasi desktop environment.

#16
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Te invit sa iti sustii ideea - PRACTIC !

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e nevoie. Linux-ul e unul singur. Distributiile doar ofera diverse aplicatii. Ca altii fac setari default mai bune sau mai rele iarasi se poate regla. Dar pentru userul ce nu-si bate capul poate fi relevanta distributia !

Edited by neagu_laurentiu, 23 April 2013 - 15:46.


#18
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Esti un las dai bir cu fugitii, zic asta razand desigur :)) , sustineti ideea PRACTIC, ca romanul din mine e plin de teorie culeasa din auzite  !!!

Edited by rocket1982, 23 April 2013 - 16:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate