Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
331 replies to this topic

#37
mihai3939

mihai3939

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.04.2013
Ca o ultima incercare , ca sa zic asa, a fost sa o pun sa aleaga intre acesti sectanti si mine. Raspunsul ei a fost imediat si categoric - ca nu va renunta niciodata la ei. Este ca o lovitura de trasnet, stiind care este scopul ocult al acestei secte. Este foarte greu, cum nici nu va puteti imagina prin ce trec , dar nu am in acest moment nici o solutie viabila, salvatoare, ci doar ma adancesc si mai mult intr-o angoasa naucitoare. Si totusi ea se duce si la psiholog de vreo 10 sedinte incoace, dar se pare ca acolo i se intareste si mai mult aceasta alegere, contrar asteptarilor.

#38
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmihai3939, on 15 aprilie 2013 - 09:56, said:

Ca o ultima incercare , ca sa zic asa, a fost sa o pun sa aleaga intre acesti sectanti si mine. Raspunsul ei a fost imediat si categoric - ca nu va renunta niciodata la ei. Este ca o lovitura de trasnet, stiind care este scopul ocult al acestei secte. Este foarte greu, cum nici nu va puteti imagina prin ce trec , dar nu am in acest moment nici o solutie viabila, salvatoare, ci doar ma adancesc si mai mult intr-o angoasa naucitoare. Si totusi ea se duce si la psiholog de vreo 10 sedinte incoace, dar se pare ca acolo i se intareste si mai mult aceasta alegere, contrar asteptarilor.
Mai spun o părere, dar mai întreabă și pe alții...
Ținînd cont că ai copii cu ea, încercarea nu trebuie să fie ultima. Trebuie răbdare, grijă și fermitate în convingerile tale.
Întrucît există oameni care au scăpat, va scăpa și ea, așa trebuie să crezi. Dar nu cu abordări extremiste.
Nici nu ai epuizat toate căile, ai unele variante... dar trebuie să ai grijă la comportamentul tău,
pentru că altfel o poți adînci și mai mult spre martori.
Psihologii nu prea ajută DE LOC, au și ei idei încornorate și modernizate.
Fă-o să înțeleagă că se află sub o influență malefică, caută exemple și argumente, undeva vei găsi un punct slab, dar părerea mea este că ține mult și de rugăciune la tine, și de sprijinul unui duhovnic adevărat, pentru că tu nu lupți numai cu ea.

Edited by ioham, 15 April 2013 - 10:08.


#39
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 aprilie 2013 - 10:30, said:

Parerea mea e sa cauti un duhovnic bun si sa o duci la el sa stea de vorba. Acesta ii poate deschide ochii sa vada adevarul. O carte foarte buna in acest sens este "Calea Imparatiei"  a parintelui Arsenie Boca.

Vei avea rezultate mult mai bune decat cu un psiholog, care nu face decat sa-i intareasca convingerile ca ceea ce face, face bine.

#40
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 09:50, said:

Totuși, nu ți se pare că ești prea arogant?
Prietene, eu nu am vrut sa par arogant...si m-as bucura sa ma insel in afirmatia aia.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 09:50, said:

Eu nu-s pregătit așa cum spui și totuși nu pot fi furat de martori și nici chiar de către tine care ești
ante-mîntuit și te crezi (speri) frate (fizic) cu Iisus.
Conteaza pe ce esti bazat. Daca ai la baza niste invataturi omenesti, ai casa zidita pe nisip si la o furtuna mai mare, se va prabusi. Ortodoxia e 100% bazata pe invataturi omenesti...si am zis ca poate exista un procent care sa faca exceptie , desi daca ar exista s-ar distanta de cultul asta. Am zis sa fiu optimist, totusi.
Tu crezi ca nu poti fi furat...atunci zi-mi pe ce iti bazezi credinta asta. Pe invataturile "sfintilor parinti", ale lui Arsenie Boca si pe duhovnicii la care il trimiti pe initiatorul topicului? Toti astia sunt oameni...

View Postmihai3939, on 15 aprilie 2013 - 09:56, said:

Ca o ultima incercare , ca sa zic asa, a fost sa o pun sa aleaga intre acesti sectanti si mine. Raspunsul ei a fost imediat si categoric - ca nu va renunta niciodata la ei. Este ca o lovitura de trasnet,
Pentru ea a fost ca si cum ai pus-o sa aleaga intre Dumnezeu si tine , de ce te mira alegerea ei ?   Ea nu stie ca se inchina la un dumnezeu inventat de secta aia, cu reguli si cu o biblie modificata... deci daca o iubesti, nu o forta sa faca o astfel de alegere. In primul rand, trebuie sa intelegeti amandoi ca nu e normal sa tii la un cult mai mult decat tineti unul la altul (valabil si pentru tine)

Dar un credincios adevarat va tine la Dumnezeu in felul asta. Deci arata-i sotiei tale ca dumnezeul ei este fals (inventat de oameni) si nu cel adevarat. Bine, pentru asta trebuie ca tu insuti sa Il cunosti pe Dumnezeu , cum am spus si in postul precedent.

Falsitatea sectei martorilor lui Iehova e evidenta cand te uiti la prezicerile lor care nu s-au adeverit niciodata, la biblia modificata dupa placul lor si la renumele prost pe care il au...iar daca ii pui sa vorbeasca despre relatia lor cu Hristos, vezi ce habarnisti sunt. Bineinteles ca pentru asta, trebuie ca tu sa studiezi problemele astea...din nou, cum am spus in postul precedent.

Edited by kruger, 15 April 2013 - 14:23.


#41
mihai3939

mihai3939

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.04.2013
Din pacate,din cauza ca si eu am studiat o perioada cu ei, impreuna cu sotia mea, mi s-a alterat destul de mult credinta ,vazand cum niste oameni - o secta in speta- se poate juca cu mintea oamenilor in numele lui Dumnezeu. Eu am devenit, ca sa spun asa, un pic inversunat din acest motiv, indepartandu-ma de Dumnezeu (am cam dat vina pe El) . Este adevarat ca nu am avut nici norocul sa fiu inzestrat cu inclinatie spre credinta, fiind doar un biet ortodox nepracticant, fiind totodata mai mult inclinat spre stiinta si explicatiile ei. In schimb am citit biblia, repet, cu ajutorul martorilor, insa Adevarul lor nu mi l-am putut insusi, pt ca eu"am despicat firul in patru" si datorita inclinatiei mele spre stiinta ,dar si pt ca am observat la timp masinatiunile lor, asistand la scoala lor teocratica, unde se formeaza robotii. Va multumesc oricum de sprijinul vostru , pt ca am mare nevoie de el si ma regasesc cu drag in multele voastre afirmatii.

#42
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmihai3939, on 15 aprilie 2013 - 14:54, said:

Din pacate,din cauza ca si eu am studiat o perioada cu ei, impreuna cu sotia mea, mi s-a alterat destul de mult credinta ,vazand cum niste oameni - o secta in speta- se poate juca cu mintea oamenilor in numele lui Dumnezeu. Eu am devenit, ca sa spun asa, un pic inversunat din acest motiv, indepartandu-ma de Dumnezeu (am cam dat vina pe El) . Este adevarat ca nu am avut nici norocul sa fiu inzestrat cu inclinatie spre credinta, fiind doar un biet ortodox nepracticant, fiind totodata mai mult inclinat spre stiinta si explicatiile ei. In schimb am citit biblia, repet, cu ajutorul martorilor, insa Adevarul lor nu mi l-am putut insusi, pt ca eu"am despicat firul in patru" si datorita inclinatiei mele spre stiinta ,dar si pt ca am observat la timp masinatiunile lor, asistand la scoala lor teocratica, unde se formeaza robotii. Va multumesc oricum de sprijinul vostru , pt ca am mare nevoie de el si ma regasesc cu drag in multele voastre afirmatii.
Prietene, Dumnezeu este singurul care te poate ajuta ... si El vrea sa te ajute. Renunta un moment la orgoliul tau sau la ce te impiedica sa te pui in genunchi si sa I te rogi. Cere-I Lui ajutor in intelegerea Scripturii si citeste-o fara niciun fel de "indrumar" al oamenilor, increzandu-te in Dumnezeu. El poate sa iti ierte pacatele si sa puna in tine un om nou, dupa voia Lui si care sa primeasca invatatura de la El, prin Duhul Sfant, pana la venirea lui Isus pe pamant. Apoi tot El te va indruma si in relatia cu sotia ta...


Apoi vei intelege ca relatia cu Dumnezeu este intai de toate personala. Iar relatia de credinta intre doi oameni este asa: 1 are relatie cu Dumnezeu, 2 are relatie cu Dumnezeu => 1 si 2 sunt frati in credinta. Pentru ca Scriptura spune : "Comuniunea noastra este cu Tatal si cu Fiul" .

#43
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
bre,o decizie e greu de luat in situatia ta.
fa un pas lateral fata de toate cele si vezi ce se intampla.... judeca la rece si decide in consecinta.
un om care alege o directie,gresita sau nu,isi asuma anumite responsabilitati.
din ce inteleg, ea e cu ei si tu cu nimeni,totul e paralel. stiu ca e greu, dar asta nu inseamna sa te epuizezi in zadar,pastreaza ceva si pt tine.
ea isi va reface viata f usor si repede,esti constient de asta...si tu cu ce te alegi,la urma? a?
fii barbat!

#44
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkruger, on 15 aprilie 2013 - 14:08, said:

Prietene, eu nu am vrut sa par arogant...si m-as bucura sa ma insel in afirmatia aia.

Conteaza pe ce esti bazat. Daca ai la baza niste invataturi omenesti, ai casa zidita pe nisip si la o furtuna mai mare, se va prabusi. Ortodoxia e 100% bazata pe invataturi omenesti...si am zis ca poate exista un procent care sa faca exceptie , desi daca ar exista s-ar distanta de cultul asta. Am zis sa fiu optimist, totusi.
Tu crezi ca nu poti fi furat...atunci zi-mi pe ce iti bazezi credinta asta. Pe invataturile "sfintilor parinti", ale lui Arsenie Boca si pe duhovnicii la care il trimiti pe initiatorul topicului? Toti astia sunt oameni...
Kruger, mă dezamăgești, nu mă așteptam să gîndești așa, nu despre mine, pentru că eu sînt vai de păcatele mele, dar să spui asta despre toată ortodoxia, asta este o obrăznicie fără margini. CUM MĂ, ortodoxia se bazează pe învățături omenești? KUUUM?
KUUUM mă să numești Biserica Ortodoxă Sobornicească și Apostolească, într-un mod peiorativ și malițios cult?...
Înțeleg să spui cult unei secte ca „martorii”, dar să calci în mod jignitor pe ortodoxie, care este cea care are în capul ei pe Hristos și din care s-au rupt toate, asta e prea mult. Nu spun că nu se fac excese de către unii, sau că nu este oarece cădere sau că nu va mai fi și mai și, dar să treci ca un tăvălug peste toți, asta nu e bine Kruger.
Uite eu, spre deosebire de poziția ortodocșilor, care spun că cei ce s-au rupt de ei sînt neapărat eretici, am o poziție mai nuanțată și cred că se pot mîntui și tipi ca tine, și poate că și unii protestanți, chiar și destui păgîni, căci numai Dumnezeu știe, dar tu văd că știi la fel ca EL și judeci fără drept de apel.
Și oare pe ce crezi tu că sînt bazat de-mi pui prețioasa întrebare? Cît de arogant și infatuat poți să fii?
Vestitorule!... care taci chitic despre diavol. Dumnezeu să te aibă în pază și fii mai neîncrezător în neprihănirea ta!

Și unde ai fi vrut să-l trimit pe om dacă nu la un duhovnic bun și i-am zis să se roage?... Unde, la necurat?
Dacă el nu are putere să creadă, crezi că doar citind din Biblie, e suficient? Crezi că toți sînt „echilibrați” ca tine și artiști în Scriptură, încît să nu aibă nevoie de ajutor direct din partea altui suflet bun? Sau crezi că pe pămînt singurii capabili de a oferi sprijin sînt cei de tip kruger? Tu i-ai înțeles cu adevărat drama omului?

Edited by ioham, 15 April 2013 - 18:35.


#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmihai3939, on 14 aprilie 2013 - 11:29, said:

Eu nu sunt martor a lui iehova sau studentii bibliei, cum dealtfel s-au numit la inceput ,  (nu stiu de ce si-au schimbat numele in doar 50 de ani de la aparitia lor, ca doar crestinii adevarati sunt de 2000 ani cu acelasi nume,   oare de ce?...
Pentru simplul fapt ca Martorii lui Iehova nu sunt crestini. Ai fost la ei dar nu te-ai prins inca de acest simplu fapt?

#46
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmihai3939, on 14 aprilie 2013 - 11:29, said:

   Spuneti-mi voi dragilor, daca eu m-am casatorit cu o anume persoana, care acum a fost schimbata de aceasta secta (putea foarte bine sa fie oricine) si daca eu m-am dedicat familiei , copiilor, nu am facut niciun rau ,eu fac curatenie, eu fac cumparaturile, nu fumez, nu beau, nu preacurvesc, o sutin cu afectiune dar si  financiar , ca sunt costuri f mari , sa mearga lunar in Italia pt a face tratament impotriva cirozei, etc(poate pt unii as parea un fraier),
da da, esti un fraier. iti meriti soarta.

#47
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

Kruger, mă dezamăgești, nu mă așteptam să gîndești așa, nu despre mine, pentru că eu sînt vai de păcatele mele, dar să spui asta despre toată ortodoxia, asta este o obrăznicie fără margini. CUM MĂ, ortodoxia se bazează pe învățături omenești? KUUUM?
Ai replicat fara sa gandesti. Da, ortodoxia este bazata pe "Sfanta Traditie", considera ca Scriptura reprezinta o parte din acea Traditie ... si ca orice scrie in Scriptura trebuie interpretat asa cum spune Traditia. Ortodoxia se bazeaza pe invataturile "sfintilor parinti", pe popi (duhovnici), pe ritualuri din afara Scripturii (ca sunt din Traditie) ...  care e diferenta intre Ortodoxie si Martorii lu Iehova? Una de nuanta, pentru ca sunt pe aceeasi pozitie -> idolatre, pline de invataturi false, cu invatatori dupa poftele lor.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

cred că se pot mîntui și tipi ca tine,
Nu se poate mantui niciun om, singur sau cu ajutorul altuia. Mantuirea nu e o lucrare omeneasca si daca nu ai fi intr-o secta bazata pe oameni, ai realiza asta.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:


Și oare pe ce crezi tu că sînt bazat de-mi pui prețioasa întrebare?
Pe ce ti-au spus alti oameni despre Dumnezeu si mantuire, pe asta te vad bazat ... si nu imi place deloc sa vad sau sa spun asta. Uite dovada ca nici nu ai putut sa imi raspunzi la intrebare, m-ai numit doar obraznic.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:


Vestitorule!... care taci chitic despre diavol. Dumnezeu să te aibă în pază și fii mai neîncrezător în neprihănirea ta!
Eu nu ma incred in neprihanirea mea. Incearca sa vezi ca nu imi asum niciun merit pentru nimic...dar sunt deplin increzator in faptul ca sunt mantuit, fara sa fi meritat asta.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

Și unde ai fi vrut să-l trimit pe om dacă nu la un duhovnic bun și i-am zis să se roage?... Unde, la necurat?
Astea sunt singurele variante pe care le vezi: la duhovnic sau la necurat? Cu alte cuvinte, ori la dracu, ori la ta-su ?

Ai incercat sa ridici vreodata "privirea" de la oameni si sa iei in considerare o eventuala relatie cu Dumnezeu Insusi? Scriptura spune ca intre El si tine exista un singur mijlocitor: Isus Hristos...deci ce cauti tu la duhovnic si de ce trimiti pe altii la el, in loc sa-i indrumi catre Hristos? Simplu: pentru ca asa te-a invatat ortodoxia si asa a functionat ea dintotdeauna: daca nu esti cu ea si cu duhovnicii ei, esti cu necuratu'.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

Dacă el nu are putere să creadă, crezi că doar citind din Biblie, e suficient?
Tocmai de asta am spus ca numai Dumnezeu il poate ajuta...ai citit acolo? "Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta. Recunoaste-L in toate caile tale si El iti va netezi cararile"
Nici tu nu stii ce inseamna sa te increzi in Dumnezeu ca te va ajuta sa citesti Scriptura...si fara alti oameni care sa te "ajute" te simti pierdut.

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

Sau crezi că pe pămînt singurii capabili de a oferi sprijin sînt cei de tip kruger?
I-am zis eu ca il pot ajuta cu ceva in relatia cu sotia lui? Ia uita-te:

Quote

Prietene, Dumnezeu este singurul care te poate ajuta
[...]
Renunta un moment la orgoliul tau sau la ce te impiedica sa te pui in genunchi si sa I te rogi.Cere-I Lui ajutor in intelegerea Scripturii si citeste-o fara niciun fel de "indrumar" al oamenilor, increzandu-te in Dumnezeu. Apoi tot El te va indruma si in relatia cu sotia ta.
[...]
trebuie ca tu insuti sa Il cunosti pe Dumnezeu
Observi ce am tot incercat sa-i spun eu lui ?

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 18:26, said:

Tu i-ai înțeles cu adevărat drama omului?
Eu cred ca am inteles-o foarte bine, spre deosebire de tine. O pot si rezuma: initiatorul topicului vede ca sotia lui este prinsa intr-o secta primejdioasa. El e sigur ca acea secta nu este dupa voia lui Dumnezeu (poate datorita renumelui pe care si l-au facut), dar nu stie destul despre Dumnezeu pentru a-i demonstra acest lucru sotiei sale. E destul de sincer sa recunoasca faptul ca nu a fost niciodata in "ortodox practicant" - felul lui de a spune ca nu L-a luat pe Dumnezeu in serios (ortodoxia fiind poate singurul mod prin care stia el ca se ia Dumnezeu in serios).

De asta eu i-am zis ca, pentru a o ajuta pe sotia lui, trebuie sa fie in stare sa i-L arate pe Dumnezeul adevarat, in comparatie cu care toti ceilalti dumnezei, fiind inventati de oameni si deci falsi, isi pierd complet valoarea. Deci initiatorul trebuie sa se intoarca la Dumnezeu, in singurul fel posibil: sincer, realizand in ce stare de pacat se afla si ca prin jertfa lui Isus Hristos poate deveni un copil al lui Dumnezeu. Apoi va incepe sa creasca in cunostinta Lui si va putea sa Il arate pe Tatal lui altora.

#48
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkruger, on 16 aprilie 2013 - 08:21, said:

.
KRUGER, nici nu mă mai obosesc să-ți răspund, să te citez.
EȘTI AUT cu toate, îmi interpretezi RĂUVOITOR cuvintele, ÎMI PUI cuvinte în gură...
Ești mai rău ca o țață de la gard care- ceartă pe trecători.
PA ! Arogantule! NEPRIHĂNITULE.
PERFECTULE !

Edited by ioham, 16 April 2013 - 10:45.


#49
mihai3939

mihai3939

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.04.2013
Am vazut ca cineva dintre voi ma facea fraier in conditiile in care eu explicam cat de mult ma implic in treburile gospodaresti a casei, in grija si educatia copiilor etc,  insa acest lucru eu il fac din dragoste, ca asa simpt , iar faptul ca ma faceam fraier , era retoric.Spun aceasta pentru ca , ma intrebam de ce nu ar conta aceste lucruri pentru o sotie (cati , oare , dintre barbatii din Romania, fac aceste lucruri pentru familie? sau mai bine zis :cate sotii nu si-ar dori ca barbatii lor sa faca macar cateva dintre aceste "indatoriri"). Stiu ca iubirea este unul dintre stalpii cei mai importanti ai uni casnicii, insa, ma intreb ea oare ma mai iubeste? Zilele trecute a vorbit in treacat, asa, ca in cazul in care ne-am desparti, ar face-o mai degraba pentru un barbat care sa o inteleaga. Oare ce sa insemne aceasta?...Spuneti-mi voi, dragilor!

#50
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmihai3939, on 16 aprilie 2013 - 10:47, said:

Stiu ca iubirea este unul dintre stalpii cei mai importanti ai uni casnicii, insa, ma intreb ea oare ma mai iubeste? Zilele trecute a vorbit in treacat, asa, ca in cazul in care ne-am desparti, ar face-o mai degraba pentru un barbat care sa o inteleaga. Oare ce sa insemne aceasta?...Spuneti-mi voi, dragilor!
io te faceam fraier, mi s-a parut ca vrei un raspuns sincer la intrebarea retorica pe care ai pus-o.
nu te mai iubeste, stii de ce? pentru ca esti mult prea banal, chiar tu ai spus chestia asta. probabil ca de asta a ajuns sa umble cu martorii lui iehova, se simtea plictisita si nu gasea un sens vietii, viata mult prea monotona cu tine a adus-o aici.
amu hai sa-ti dau si un sfat prietenesc, se pare ca ti l-au mai dat si altii, daca o iubesti si-ti iubesti familia asa cum zici, las-o sa mearga cu martorii, nu tre sa te desparti doar pentru atit. discutati frumos, clarificati programul zilnic, sa nu fii tu si restul familiei afectat de lipsa ei de acasa( inevitabil, tre sa mearga la "program" si in "lucrare"), in rest viata mere inainte ca si pina acum.

#51
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postcirus6, on 16 aprilie 2013 - 11:06, said:

amu hai sa-ti dau si un sfat prietenesc, se pare ca ti l-au mai dat si altii, daca o iubesti si-ti iubesti familia asa cum zici, las-o sa mearga cu martorii, nu tre sa te desparti doar pentru atit. discutati frumos, clarificati programul zilnic, sa nu fii tu si restul familiei afectat de lipsa ei de acasa( inevitabil, tre sa mearga la "program" si in "lucrare"), in rest viata mere inainte ca si pina acum.
După cum îi știu pe martori agresivi, insistenți și răi... (sigur, cu zîmbetul pe buze....)...
o vor presa pe ea că să-l atragă și pe el spre martori sau o vor face să se despartă.

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postioham, on 16 aprilie 2013 - 11:14, said:

o vor presa pe ea că să-l atragă și pe el spre martori sau o vor face să se despartă.
asta cam asa e, aici nu te contrazic si de obicei persoanele care cad in plasa iehovistilor sint oameni slabi fara personalitate cu cunostinte precare atit in stiinta cit si in religie, foarte usor de manipulat iar in situatia asta iehoovistii sint foarte convingatori. pentru a schimba raportul de forte ar trebui ca in preajma sotiei sa fie cineva putin mai bine pregatit decit un "batrin" iehovist, si sa-i arate cu dovezi excrocheria facuta de iehovisti.
din pdvul meu secta iehovistilor e una dintre cele mai periculoase, scoaterea ei inafara legii ar fi ceva pozitiv, insa asta i-ar face pe unii dintre ei si mai convinsi de dreapta credinta, argumentul persecutiei intarind si mai mult credinta.

ps. cel mai bun argument antiiehovist e biblia lor, modificata astfel incit apare numele yhwh in noul testament, dovada mai mare de frauda nici ca ar fi necesara. numele de yhwh nu apare nicaieri in nt original.

Edited by cirus6, 16 April 2013 - 11:47.


#53
mihai3939

mihai3939

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.04.2013
Chestia cu ei e urmatoarea (ca am stat printre ei vreo 6 luni) :mai devreme sau mai tarziu , cine isi va insusi credinta lor, va incerca sa converteasca pe oricine cunosc ei , de la sot/sotie, copii ,parinti si pana la rude , prieteni, colegi ,amici,  (o fac pentru tot restul zilelor lor), nemaivorbind de convertirea pe strada sau din usa in usa cu orice necunoscut - asta e telul lor- indus prin faptul ca daca TU cunosti ADEVARUL si nu il transmiti mai departe , faci un mai mare pacat decat un ateu sau unul care chiar pacatuieste. TOTI cei care s-au convertit in religia lor nu au mai avut raporturi bune cu cei enumerati mai sus si care nu au trecut de partea lor, ori lepadandu-se de ei ori vorbindu-le tot timpul despre religia si adevarul lor.Atunci cand ei cred ca au epuizat orice cale de a reusi in convertirea cuiva, inceteaza sa mai relationeze in vreun fel cu persoana respectiva, chiar daca este frate , parinti, fii, prieteni, vecini etc.  Asta numesc eu o mare spalare pe creier si care iacata, la acesti oameni se demonstreaza.
P.S. -  Ii multumesc persoanei care mi-a trimis clipul in care se vede pe mormantul lui Russel - cel care a inventat aceasta religie - crucea, cruce pe care ei de altfel zic ca e de la satan. Pentru mine a fost incredibil cand am urmarit clipul, mai ales ca ei spun - si iarasi ii multumesc celui ce mi-a trimis materialul - ca SUFLETUL lui Russel este sus in ceruri , de unde ii vegheaza , un alt lucru care este deasemenea in contradictie cu invataturile lor. Despre altele vom mai vorbi...

#54
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View Postioham, on 15 aprilie 2013 - 09:50, said:

Tu ai descoperit o a treia cale ?

Da,prietene.
Dupa cum bine stii omul va fi judecat dupa faptele sale.Deci nu poti da vina pe tartalici de cate ori greseti!
Poti alege pe Dumnezeu,pe satanache,sau iti poti urma propria cale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate