Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Android sau Windows Phone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
asa credeam si io pana mi-a plecat netul pe o luna in doua zile. apoi, incet, incet am invatat ca  imi trebuie un task manager, un firewall ca altfel toate aplicatiile umbla danga-langa pe intenet (nu ca dupa ce tai la sange drepturile de iesire pe net, nu se consuma banda multa) , ba chiar si un antivir, o aplicatie de baterie, in incercarea de a mai lungi autonomia, root, ca altfel nu puteam pune aplicatii pe card, etc. Nu ca dupa firewall nu mi-a facut o surpriza, intr-o zi i-am dat net de pe telefonul wp, el a crezut ca e pe router si m-a lasat in 2 ore fara netul care trebuia sa-l mai am pe telefon o saptamana. noroc ca nu mai aveam credit.
pe wp intr-o zi in care nu stau pe net, imi papa 1-2 mega pe zi, cat consuma cu mess, mail, in fundal.

#20
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmary78, on 11 aprilie 2013 - 20:04, said:

danutz96 , am avut numai Nokia de la 3310 incoace si am fost, si sunt foarte multumit de Nokia mai ales de autonomia bateriei, numai ca de vreo 5 ani de cand folosesc Symbian nu m-am impacat niciodata cu aranjamentul de gramada al melodiilor din el,nu ca asta ar fi impedimentul principal la alegerea telefonului ,numai ca ma gandesc ,ca poate au rezolvat problema in WP
Aici vorbim de SO diferite, si in niciun caz nu putem compara WP cu Symbian-ul.
Cel mai bine este insa sa mergi intr-un magazin undeva si sa pui tu mana pe telefoane sa vezi ce si cum iti place, si ce nu.

#21
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postsergiu_spooky, on 11 aprilie 2013 - 19:40, said:

Nici despre atentia acordata de dezvoltatori nu prea ai habar ce vorbesti. Avand in vedere ca e un OS aparut acum trei-patru luni, ce pana mea de atentie mai multa astepti? Primeste exact cat au primit iOS si Android la vremea lor.
Aplicatiile (alea inexistente, lol) care sunt (ar fi trebuit sa fie, mai bine zis) pe WP 7 /7.5, 7.5,3 x 2 sau whatever denumiri le pun astia, nu sunt valabile si pe WP8?Posted Image Bai, gasiti niste scuze incredibile, pe bune...

Crudul adevar este ca acest OS a fost lansat acum 2,5 ani si inca se zbate sa intreaca Bada (doh) la market-share. Restul e can-can.

Auzi, cica n-are aplicatii pt ca e un OS de doar patru luni...Posted Image

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
ca fapt divers wp marketplace are o rata de crestere mai rapida decat android google play.

Attached Files



#23
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postslai, on 11 aprilie 2013 - 20:36, said:

ca fapt divers wp marketplace are o rata de crestere mai rapida decat android google play.
Clar, daca nu are aplicatii, normal ca creste. In Google Play cred ca deja sunt in jur de 800.000. Sincer, ce sa mai creasca?

Daca eu sunt mancat/baut peste masura, iar tu n-ai mancat nimic de 3 zile, care dintre noi, pusi la aceeasi masa plina, mananca mai repede?Posted Image

#24
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
fratilor si eu pana la urma ce concluzie trag? pareri pro si contra care duc pana la urma la schimb de replici taioase si seci si care nu ma ajuta cu nimic.
multumesc mult dar pana la urma cred ca Lumia 920,al meu este.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
01010101, mai uita-te o data.
la lansare, marketul android a ajuns la 125.000 aplicatii in 26 luni.
la lansare, marketul wp a ajuns la 125.000 aplicatii in 24 luni.
nu comparam wp acum cu android acum. intelegi?

@mary, ia on-line, daca nu te impaci ai 30 de zile sa-l returnezi. e un avantaj imens, mai ales ca iei ceva necunoscut.

Edited by slai, 11 April 2013 - 20:50.


#26
a_cristian

a_cristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.07.2008

View Post0101010, on 11 aprilie 2013 - 20:31, said:

Aplicatiile (alea inexistente, lol) care sunt (ar fi trebuit sa fie, mai bine zis) pe WP 7 /7.5, 7.5,3 x 2 sau whatever denumiri le pun astia, nu sunt valabile si pe WP8?Posted Image Bai, gasiti niste scuze incredibile, pe bune...

Crudul adevar este ca acest OS a fost lansat acum 2,5 ani si inca se zbate sa intreaca Bada (doh) la market-share. Restul e can-can.

Auzi, cica n-are aplicatii pt ca e un OS de doar patru luni...Posted Image


probabil cele care nu prea au fost downloadate nu le-a mai uptadat ptr wp8 , majoritatea aplicatiilor sunt compatibile toate versiunile iar la saptamana primesc intre 6-10 update-uri la diferite aplicatii

#27
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
ok ,multumesc mult ptr, sfaturi, va salut.

#28
a_cristian

a_cristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.07.2008
Daca ai posibilitatea incearca-l undeva sa iti faci o idee , unii zic ca este cam greu iar la baterie o sa ai o zii de utilizare normala , eu as merge mai repede pe o varianta mai ieftina gen lumia720

#29
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postslai, on 11 aprilie 2013 - 20:49, said:

01010101, mai uita-te o data.
la lansare, marketul android a ajuns la 125.000 aplicatii in 26 luni.
la lansare, marketul wp a ajuns la 125.000 aplicatii in 24 luni.
nu comparam wp acum cu android acum. intelegi?
Nene, imi dai cifre dar nu stii ce sa faci cu ele, cum sa le citesti: da, in contextul in care s-a lansat Market-ul Android, cand lumea nu stia prea multe despre acest concept + ca doar ce se lansase si App Store-ul, e normal sa fi avut un start putin mai lent fata de cel al WP-ului, un sistem de operare + magazin de aplicatii lansate exact in unul dintre anii in care cele mai multe smartphone-uri s-au vandut si cele mai multe aplicatii s-au creat /downloadat pentru/ de pe magazinele on-line.

#30
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postslai, on 11 aprilie 2013 - 19:54, said:

@sergiu A vorbit si el din ce mituri urbane a auzit. multi sunt aia care nu au vazut un wp in viata lor dar au pareri.
Marketplace-ul avea in toamna 125.000 de aplicatii, cu o crestere medie de 350 aplicatii pe zi. Asta apropo's de interesul ala zero pe care il declama el.

@mary, relax, orice subiect de genul asta ajunge inevitabil la asa ceva.
Pentru cultura ta... am avut optimus 7 acum 2 ani... si in casa am un htc 8s... asta ca sa pricepi ca vorbesc in cunostiinta de cauza.

View Postsergiu_spooky, on 11 aprilie 2013 - 19:40, said:

Da ba, ma bucur ca iti poti da tu cu parerea despre experienta MEA cu telefonul MEU.
Ai citit tot ce-am scris? N-am folosit custom rom pe el, nici macar nu l-am rootat. Oficial, prin Kies.
Parerea mea e ca n-ai habar ce vorbesti, avand in vedere ca WP8 nu are cum sa sufere de problemele astea din moment ce OS-ul vine de la Microsoft si nu-si baga nimeni nasul in el, spre deosebire de Android
unde-si baga nasul producatorul (Samsung in cazul meu) si apoi operatorul (Orange in cazul meu).
Nici despre atentia acordata de dezvoltatori nu prea ai habar ce vorbesti. Avand in vedere ca e un OS aparut acum trei-patru luni, ce pana mea de atentie mai multa astepti? Primeste exact cat au primit iOS si Android la vremea lor.
Si nu ma lua drept fanboy sau stiu eu ce. Is programator in pana mea, dezvolt soft pe Android in continuare, nu o sa renunt la platforma pentru ca mi-am luat, pentru uz PERSONAL, WP.

Edit: Limitarile "tampite" sunt acolo tocmai pentru ca exista utilizatori ca mine care nu vor sa-si cumpere iPhone dar si-ar dori stabilitatea iOS. Solutia Microsoft mi se pare de calitate, cu (din punctul meu de vedere ca si consumator de rand) toate plusurile iOS-ului si fara marele minus, faptul ca e un produs Apple care te obliga sa te joci doar cu jucariile lor in ecosistemul lor inchis (no external memory card, microUSB etc.).

Mai citeste de 3-4 ori ce am scris.

#31
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Acum sincer cine mama naibii foloseste 800.000 de aplicatii pe un telefon? Multe aplicatii de pe Android sunt niste rahaturi. Imi pare rau ca mi-am luat android in loc de Windows Phone. Nu imi surade ideea sa ma tot frec cu basebanduri si sa tot dau inchidere aplicatii din setari ca sa mi se miste mai usor sau sa primesc restart cand imi e lumea mai draga. Eu recomand Windows Phone, l-am testat, imi place, si nu are nevoie de multe resurse ca sa functioneze fluid, deoarece nu e virtualizat ca si android. Si autonimia e usor crescuta fata de un Android.

#32
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Ce android ai?

#33
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Noi vorbim de terminale high-end...  Normal ca dacă ai cine știe ce telefon low end sa ai astfel de probleme.

#34
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postmary78, on 11 aprilie 2013 - 20:04, said:

danutz96 , am avut numai Nokia de la 3310 incoace si am fost, si sunt foarte multumit de Nokia mai ales de autonomia bateriei, numai ca de vreo 5 ani de cand folosesc Symbian nu m-am impacat niciodata cu aranjamentul de gramada al melodiilor din el,nu ca asta ar fi impedimentul principal la alegerea telefonului ,numai ca ma gandesc ,ca poate au rezolvat problema in WP
Nu poti face play pe foldere din aplicatia nativa care seamana cu cea de pe Belle ca functionalitate. Nu stiu daca e vreo aplicatie care sa faca asta ca n-am cautat.
Cat despre ce spun baietii cu aplicatiile, venind de pe Symbian o sa ai mult mai multe aplicatii oficiale sau de o calitate net superioara. Eu am trecut de la Noikia 700 la Nokia 820 si cred ca n-am gasit vreo 2 aplicatii din ce foloseam, in schimb am o alta multitudine de aplicatii importante care nu existau pe Symbian. Ca viteza sau fluiditate nu sunt multe de spus, deja si haterii recunosc superioritatea wp. Exista inca ceva buguri dar tocmai a mai fost anuntat un update in urmatoarele 2 saptamani care mai rezolva cate ceva si oricum este un calendar de updateuri destul de consistent in urmatorul an.

#35
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

View Postalin62, on 11 aprilie 2013 - 21:53, said:

Ce android ai?

4.0.4 pe Xperia Arc S. A fost High-end la timpul lui zic eu. M-a costat 400€

Edited by PlasticBoy18, 12 April 2013 - 00:23.


#36
mary78

mary78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.05.2009
ok mulțumesc mult de sfaturi , AVLAD mersi  de play pe foldere

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate