Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Trecerea frontierei cu maceta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Brici13

Brici13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.11.2011
Salutare, vreau sa merg in Slovacia si as aprecia daca mi-as putea lua si maceta cu mine, are vreo 56 de cm  cu tot cu lama si maner. Se poate, daca o am in bagaj ? Cum trebuie sa procedez ca sa fie legal, nu as dori sa cumpar inca una de acolo, decat daca o pot aduce cand vin acasa.

#2
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Poti sa treci daca o bagi in bagajul de cala. Am lucrat cativa ani prin Africa si am carat dus -intors o maceta cumparata in Romania (am stat o vreme prin jungla). Escale in Paris si Amsterdam, nu am avut nici o problema.

#3
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Daca e legal sau ilegal nu stiu exact dar eu am fost la granita cu ungurii,bulgarii si turcii.Tin sa precizez ca am fost cu autocar 24 de persoane in turneu cu dansurile populare.
La unguri nu au fost deloc probleme abia ca s-au uitat peste imputerniciri(eram minrori majoritatea +) , sa nu ami spun de bagaje .. la fel si cu bulgarii in schimb la turci ne luau buletinul din mana se uitam la poza demp de 2 sec dupa aceea la noi 2 sec. iar cand au ajuns in spate a intrebat "Tegeri , alcul"(tigari si alcool) , va dati seama ca majoritatea aveau tigari si alcool 90 & ca ne-am cazat in gazda la turci si ca si cadou specific romanesc tuica de prune :D)+ ca a inceput sa ridice cateva perechi de pantaloni de pe scaunde si asa.Tot la turci daca treci cu masina personala sunt mult mai drastici ca la 200 m de autocarul nostru erau 3 containere mari in care ardeau hainele celor suspectati chiar daca nu au facut nimic.
Acum depinde si de fiecare vames,depinde cat de stresat esti daca vrei sa iesi cu ea fara sa te prinda , daca el are o ezitare te controleaza de la cap la coada si asa mai departe.
Nu am vrut sa povestesc pe unde am fost dar fiecare granita difera .. numai sa ai grija..

#4
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postkrystann, on 08 aprilie 2013 - 23:14, said:

Acum depinde si de fiecare vames,depinde cat de stresat esti daca vrei sa iesi cu ea fara sa te prinda , daca el are o ezitare te controleaza de la cap la coada si asa mai departe.
Nu am vrut sa povestesc pe unde am fost dar fiecare granita difera .. numai sa ai grija..

turcia - tara ramasa in urma, si mai vrea sa intre in ue. recent am fost in rusia, cultura vamei este peste multe tari din ue. mai intai trece un vames cu un caine care imediat a si adulmecat la 2 pasageri pastile, ce in rusia sunt interzise de a trece vama cu ele fara receta. apoi scaner xray, desi aveam 2 sticle cu alcool cu mine nu au comentat nimic. le-am zis doar ca am aparatul foto, laptopul si un stick care nu voiam sa le expun la scaner si au verificat manual. in autocar mai ramasesera 3 cutii cu imstrumente de diagnostic si masura electronice despre care nici nu m-au intrebat ci doar le-a mirosit cainele. am catorit 1 saptamana si voiam sa scriu despre calatoria mea in rusia. plec de 1-2 ori pe an dar din an in an raman tot mai impresionat de aceasta tara.

#5
Brici13

Brici13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.11.2011

View Postmymothman69, on 08 aprilie 2013 - 23:12, said:

Poti sa treci daca o bagi in bagajul de cala. Am lucrat cativa ani prin Africa si am carat dus -intors o maceta cumparata in Romania (am stat o vreme prin jungla). Escale in Paris si Amsterdam, nu am avut nici o problema.

O sa merg cu un autocar cred. nu cu avionul ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate