Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#11647
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
O casa neincalzita, inchisa si izolata face o medie a temperaturilor de afara, deci nu vei vedea extreme decat daca ele dureaza foarte mult. Mai conteaza si inertia termica. Pentru o casa hai sa zicem obisnuita, dupa cateva zile cu temperaturi medii sub 0 si fara soare te poti astepta sa ai temperaturi de inghet in casa, dar sunt multi parametri de luat in calcul daca vrei ceva mai precis.

#11648
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018

View Postmaxmaia, on 28 mai 2019 - 13:01, said:

... sau poti umple instalatia cu aer sub presiune.

sub presiune nu exista nici o sansa sa se defecteze ceva?

#11649
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 09.09.2010

View PostM_ierdnA, on 29 mai 2019 - 07:16, said:

O casa neincalzita, inchisa si izolata face o medie a temperaturilor de afara, deci nu vei vedea extreme decat daca ele dureaza foarte mult. Mai conteaza si inertia termica. Pentru o casa hai sa zicem obisnuita, dupa cateva zile cu temperaturi medii sub 0 si fara soare te poti astepta sa ai temperaturi de inghet in casa, dar sunt multi parametri de luat in calcul daca vrei ceva mai precis.
Multumesc pentru raspuns. Oricum iarna asta voi lasa un termometru in casa si senzor afara sa vad cat o sa coboare minim temperatura inauntru in functie de minima de afara. Inca  nu stiu daca voi reusi sa o izolez complet pana la toamna. Casa va fi nelocuita si clar neincalzita. Era doar curiozitate, cum se intreaba mult, daca sa se puna antigel in IPAT, aveam curiozitatea asta cu minima exterioara pentru a ingheta pardoseala inauntru.

Edited by nico99900, 29 May 2019 - 15:06.


#11650
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postnico99900, on 28 mai 2019 - 21:12, said:

Din curiozitate, stie cineva cat sub zero trebuie sa fie afara, ca sa fie 0 grade intr-o casa izolata . Sa zicem o izolatie medie, un 10 polistiren pereti, un 25 in pod, geamuri bune?
Am la serviciu o constructie din lemn cu 10 cm vata intre pereti si 5cm polistiren pe afara. Fara nicio sursa de incalzire nu mi-a inghetat niciodata apa in pet-uri(bidon desfacut).
Ferestrele au orientare NV

Sau poti monta un AC inverter sa il ai pe viitor si il reglezi la minim sa tina temp.

Edited by MKdens24kw, 29 May 2019 - 19:55.


#11651
maxmaia

maxmaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 07.05.2004

View Postimnotarobot, on 29 mai 2019 - 14:13, said:

sub presiune nu exista nici o sansa sa se defecteze ceva?

Nu cred, asa au stat si la mine o perioada, pana sa fac umplerea finala cu apa.

Edited by maxmaia, 30 May 2019 - 10:44.


#11652
speedfan

speedfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.03.2011
Bună dimineața  
La sistemul IPAT am văzut ca teava este asezata pe suprafata polistirenului și prinsa cu diferite cleme sau legata de o plasa metalica dar tot la baza sapei.  Eu as dorii sa poziționez teava în mijlocul sapei de 6 cm grosime folosind distantiere și plasa metalica pentru a obține un transfer mai bun. As avea 3 cm de sapa peste teava,  plus finisajul 2 cm ( Adeziv și gresie). Greșesc undeva?

Edited by speedfan, 01 June 2019 - 07:52.


#11653
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Salut.
Vreau să îi mulțumesc pe această cale colegului scurt_pe_doi, pentru sfaturi și timpul pierdut fără a avea vreun interes!
Am reușit într-un final să realizez lucrarea, una peste alta pare mai complicat pe hârtie decât în practică. :)

La insistențele lui scurt_pe_doi :) am folosit polistiren extrudat grafitat de 5cm (eu vroiam 4), pas de 15 cm (2 circuite din living au 17 cm :) ) , distribuitor  inox complet echipat Ivar, eurokronuri ivar, țeavă voegel&noot. Deocamdată nu am folosit GPA, am 120 mp și sper să facă față centrala în a menține o temperatură constantă tur-retur, plus un debit constant. După ce s-a băgat aer in țevi, am turnat o șapă flotantă din ciment cu fibre și aditiv, cu o grosime de 5-6 cm de pe polistiren.
Departe de mine de a fi cunoscător, plus că nu știu dacă e o lucrare perfectă, probabil nu, nici nu am pretenția asta :), dar sper să funcționeze corect.

Sursa de încălzire va fi pe gaz, deși eram setat 99,99 % pe pompă de căldură aer-apă (discuția schimbării fiind mai lungă nu o mai expun) centrală în condensare, termostate Wi-fi cu senzori de pardoseală. Că finisaj voi folosi parchet laminat lipit (am văzut la Egger de 8mm cu coeficient 0.07) sau gresie, sau o combinație). Casa e parter, zidită cu BCA ytong 30cm, in pod am 30-35-40cm de celuloză (turnare liberă, densitate de minim 40kg mc), sub placă de pe pământ 8cm polistiren, fațada va fi ventilată cu o grosime de 15cm de vată, tâmplărie Salamander SL 76 plus, grosime pachet sticlă 40mm, 3 foi, 2 cu depunere, + argon.
Multă baftă tuturor.

Câteva poze de la lucrare;

Attached Files



#11654
speedfan

speedfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.03.2011

View Postspeedfan, on 01 iunie 2019 - 07:52, said:

Bună dimineața  
La sistemul IPAT am văzut ca teava este asezata pe suprafata polistirenului și prinsa cu diferite cleme sau legata de o plasa metalica dar tot la baza sapei.  Eu as dorii sa poziționez teava în mijlocul sapei de 6 cm grosime folosind distantiere și plasa metalica pentru a obține un transfer mai bun. As avea 3 cm de sapa peste teava,  plus finisajul 2 cm ( Adeziv și gresie). Greșesc undeva?
Revin asupra mesajului poate primesc pareri/recomandari
Mulțumesc

#11655
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Păi nu țeava iți transmite căldura, ci șapa. Că e la 3 cm, sau la 5, șapa tot așa se incălzește atâta timp cât păstrezi o grosime recomandată de producătorul țevii. Mai degrabă te gândești să ai o izolație termică bună sub țeavă, aia e cel mai important. Dacă aș da timpul inapoi, aș lăsa loc 20 cm de izolație, 15 cm EPS150 și 5 cm extrudat.

Plus că e risc mare de cutare a țevii cu distanțierele respective la turnarea sapei, nu stă nimeni să calce exact intre țevi.

Edited by froome, 04 June 2019 - 22:47.


#11656
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Probabil ca daca citesti mai in spate o sa gasesti raspunsuri. Eu zic asa (in plus fata de ce spunea colegul mai sus ca sigur muncitorii vor calca pe tevi): 1. cine iti garanteaza ca sub teava nu raman goluri? si 2. grosimea sapei deasupra tevilor are si rolul de a uniformiza temperatura la suprafata. Cu cat sapa e mai subtire, cu atat uniformizarea va fi mai proasta si daca totusi vrei sa ai tempraturi uniforme atunci trebuie pas mai mic la tevi, deci ce iei pe mere, dai pe pere.

#11657
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

View Postspeedfan, on 04 iunie 2019 - 21:51, said:

Revin asupra mesajului poate primesc pareri/recomandari
Mulțumesc

poti sa maresti un pic bugetul si sa folosesti o placa cu nuturi. eu o am pe cea de la austrotherm si tine teava cam la 1 cm peste placa. nu stiu daca e asta motivul dar eu merg cu temperaturi si debite scazute fata de majoritatea celor care posteaza pe aici(in jur de 35 grade tur si 1-2 l/min pe circuite). as merge probabil si cu 30 grade pe tur dar am cazan pe lemne si fac un singur foc pe zi. si am casa izolata mediu(10 cm grafitat).

Edited by csi1, 05 June 2019 - 08:07.


#11658
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Salut,

Casa demisol, parter, mansarda, incalzire in pardoseala, toata casa, au venit meseriasii au montat centrala, urmeaza sa facem PIF. Intrebarea mea e ce e chestia aceea maro? e schimbator de caldura?

ACM este din boiler, cu pompa separata, un circuit pentru calorifere (portprosop bai si garaj, demisol) si un circuit pentru incalzire in pardoseala

pompe wilos pico pe cele 2 circuite, cazan ariston genius one system, tevaraie rehau.

o fi bine ?

Attached Files



#11659
jemy

jemy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2010

View Postdablue12, on 05 iunie 2019 - 09:05, said:

Salut,
Intrebarea mea e ce e chestia aceea maro? e schimbator de caldura?
Chestia aia este o BEP -butelie de egalizare a presiunii si se foloseste, in general, acolo unde sunt mai multe circuite.

#11660
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Chestia aia maro este o BEP (Butelie de Egalizare a Presiunilor). Sau o mai intilnesti sub denumirea de Separator Hidraulic
Eu as fi montat diferit butelia. Rasucita 180grd fata de axa verticala. Turul centralei sa fie mai sus fata de turul instalatiei. De altfel pe partea de catre centrala, deia si are 2 stuturi de tur, pentru ca sa legi 2 circuite.  Logic era sa fie cu stuturiele ale catre circuite si nu catre centrala.

Boilerul nu trebuie sa aiba pompa separata. Boilerul se foloseste de pompa centralei.
Pompa de la boiler, nu cumva este vorba de pompa de recirculare apa calda ? Nu cumva ai 2 tevi de apa calda si pe una dintre ele ai pompa respectiva ?
Cind merge pompa, invrte apa prin tevile de apa calda, ca ai intoarcere la cel mai indepartat consumator si astfel sin tinute tevile calde si cind deschizi tu un robinet de apa calda, curge direct calda si nu mai astepti pina ce se umple teava de apa calda cu apa din boiler.

Se poate spune ca-i ok cum au facut

Edited by florin71_skoda, 05 June 2019 - 09:32.


#11661
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
2 pompe yonos pico, una pentru incalzire in pardoseala si una pentru calorifere
1 pompa pentru circuitul de ACM, pentru circularea apai calde, sa am apa calda peste tot la robinete .. m-am exprimat eu prost :)

Pompele nu se monteaza in general pe retur? sau nu are importanta?

#11662
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdablue12, on 05 iunie 2019 - 11:00, said:

Pompele nu se monteaza in general pe retur?....

Ba da. Numai ca tu avind BEP, trebuie montate pe tur.
In primar BEP ai centrala care are pompa pe retur, iar in secundar ai pompele de circuite, care trebuie sa fie pe tur. Trebuie sa diefere primarul de secundar. Deci este bine cum sint montate.

#11663
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcsi1, on 05 iunie 2019 - 08:07, said:

poti sa maresti un pic bugetul si sa folosesti o placa cu nuturi. eu o am pe cea de la austrotherm si tine teava cam la 1 cm peste placa. nu stiu daca e asta motivul dar eu merg cu temperaturi si debite scazute fata de majoritatea celor care posteaza pe aici(in jur de 35 grade tur si 1-2 l/min pe circuite). as merge probabil si cu 30 grade pe tur dar am cazan pe lemne si fac un singur foc pe zi. si am casa izolata mediu(10 cm grafitat).
Nu asta este motivul.
Eu am montaj cu cleme tacker pe XPS si am mers si cu 25 ... 27 C.

#11664
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postcsi1, on 05 iunie 2019 - 08:07, said:

poti sa maresti un pic bugetul si sa folosesti o placa cu nuturi. eu o am pe cea de la austrotherm si tine teava cam la 1 cm peste placa. nu stiu daca e asta motivul dar eu merg cu temperaturi si debite scazute fata de majoritatea celor care posteaza pe aici(in jur de 35 grade tur si 1-2 l/min pe circuite). as merge probabil si cu 30 grade pe tur dar am cazan pe lemne si fac un singur foc pe zi. si am casa izolata mediu(10 cm grafitat).
aia cu nuturi e mai proasta decat varianta cu tracker, doar ca e mai usor de instalat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate