Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15234 replies to this topic

#10765
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
In cazul ipat predomina sapa semiumeda, fiind mai usor de pus in opera, mai ales la nivele superioare
Sapa clasica ce neajunsuri are?
Ce fel de aditivi se folosesc in cazul sapei clasice?

#10766
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013

 autocargo, on 21 aprilie 2018 - 20:54, said:

Doresc sa montez incalzire in pardoseala intru-un garaj (garajul este in aceeasi cladire cu casa)... Cat de groasa trebuie sa fie sapa si plasa de armatura ca sa sustina greutatea masinii? S-ar putea folosi plasa de armare din fibra de sticla sau musai cea metalica? Va multumesc.

 autocargo, on 21 aprilie 2018 - 20:54, said:

Doresc sa montez incalzire in pardoseala intru-un garaj (garajul este in aceeasi cladire cu casa)... Cat de groasa trebuie sa fie sapa si plasa de armatura ca sa sustina greutatea masinii? S-ar putea folosi plasa de armare din fibra de sticla sau musai cea metalica? Va multumesc.
În primul rând ar trebui să torni o sapă udă compactă și cu plasa metalică

Edited by boci76, 23 April 2018 - 09:36.


#10767
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008

 92-BYA, on 21 aprilie 2018 - 13:39, said:

Mulțumesc de răspunsuri! M-ati mai linistit! Având în vedere ca teava este uponor, cred ca o sa o las asa șI o sa-i pun totuși și acea curba conductoare!
Ar trebui sa-i bati obrazul celui care te-a sfatuit sa pui plasa striata. Nu se face

#10768
92-BYA

92-BYA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.11.2014
De pus pe plasa striata m-am hotărât după ce-am citi pe acest forum despre ipat, nu am avut de unde închiria aparat taker iar pe placi cu nuturi, după ce ca-s scumpe, am înțeles că se mai pierde si la transferul de caldura dintre teava și sapa! Oricum am pus bucăți de furtun intre teava și plasa pentru a mai atenua frecarea intre ele. Din ce am mai înțeles eu, după ce se toarnă sapa și se folosește incalzirea, teava nu se mai freacă de plasa.

#10769
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 92-BYA, on 21 aprilie 2018 - 13:39, said:

Mulțumesc de răspunsuri! M-ati mai linistit! Având în vedere ca teava este uponor, cred ca o sa o las asa șI o sa-i pun totuși și acea curba conductoare!
Nu conteaza ca e de mare firma .... acolo teava e ingustata, e ingustat debitul...cand va fi prinsa in beton  nu are cum sa-si revina niciodata , oricat de mare firma este,,asa ca remediaza acum problema ..
Desfa  colierele ce tin teava pe o portiune de 1ml si pe o parte si pe alta ..sa fie libera teava ..sa nu mai stea tensionata   ca sasi revina , si ajut-o putin... prin incalzirea cu un feon...dupa ce si-a revenit , las-o sa se raceasca   si monteaz-o la loc  dar putin mai larg in zona unde a fost cuta ..daca e nevoie desfaci si cealalta bucla de pe exterior  sa ai largime ..apoi incepi sa pui  colierele de acolo ..si  mai dese pana treci de curba ca sa nu forterze sa o indoaie iar..

Edited by ciobi_mar, 24 April 2018 - 06:30.


#10770
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Salut. Ce fel de agent trebuie folosit în instalație? Apă normală, dedurizată, distilată?

#10771
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,582
  • Înscris: 30.01.2008
Poate fi si apa normala, recomandat ar fi sa fie dedurizata !

#10772
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am facut PIF la IPAT si de ce imi era frica nu am scapat. Prima zi am setat temperatura la 25 oC, dupa vreo o zi si ceva am urcat la 30 oC, dupa inca o zi jumate am urcat la 35 oC si ulterior la 40 oC unde am mentinut aproape 3 zile(fara cateva ore) dupa care am dat la 35 oC, ulterior 30 oC si dupa am oprit instalatia.

Problema e ca mi-a aparut o crapatura urata la un colt al camerei si nu stiu ce e de facut in continuare. Am observat ca daca apas tare cu piciorul pe zona respectiva se aude um mic fasnit de la banda perimetrala si/sau XPS-ul dedesupt si se misca putin 1-2 mm. Sapa are  aproximativ 5 - 5,5 cm, a fost folosite fibre de armare cat si aditiv de elasticizare. In camera respectiva o sa fie parchet laminat si ma gandesc la 3 posibile solutii dar nu stiu care este cea mai buna si postez aici deoarece mai mult ca sigur si altii au avut acesta problema si imi pot recomanda solutia cea mai buna.

1) Prima si cea mai simpla solutie ar fi sa nu fac nimic si sa las asa, voi pune folie si laminat de 10 mm si ma gandesc ca laminatul find suficient de gros si placa lunga si lata o sa se rigidizeze ca structura si nu se va simti ulterior daca apas cu piciorul. Oricum zona e pe colt iar acolo probabil nu va fi mobilier si nimeni nu va sta la colt pe zona aia. In acesta varianta imi este teama ca in timp zona crapata de sub parchet sa se deschida mai mult sa macine zonal in zona fisurii deja existente si sa devina si mai instabila.

2) Echipa cu finisajele de lucreaza acum la casa mi-au zis sa fac un un mic sant de 1 cm dealungul crapaturii si 3-4 santuri perependiculare pe crapatura in care sa pun niste OB-uri de 6 si peste santuri sa torn un mastic, un ciment fluid, un grout ceva. Pare o solutie buna dar oare acel mastic daca ajunge la teava nu incomodeaza sau influneteaza negativ? Acea lipitura cand se intareste si nefiind flexibila poate sa crape din nou exact pe lipitura turnata.

3) A treia solutie este sa sparg sapa pe suprafata respectiva si sa torn zonal alta sapa care sa se prinda de cea veche.  Acesta soutie ma feresc cel mai mult deoarece vad multe impedimente: pot risca spargand sa ating si teava sa o sparg si pe ea, trebuie sa cumpar din nou aditiv si fulgi iar sapa o fac la galeata si nu va avea aceasi consistenta ca prima, va fi uda, nu semiumeda. Ma gandesc ca priza respectiva pe vechea sapa sa nu crape ulterior sub parchet avand in vedere ca sunt de consistente diferite turnate separat.

Eu as merge pe prima sau a doua varianta., e OK, care credeti ca este cea mai buna solutie pe care trebuie sa o aleg in acest caz?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   270.83K   99 downloads
  • Attached File  2.jpg   450.6K   93 downloads
  • Attached File  3.jpg   477.14K   89 downloads


#10773
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Exista mai multe posibile cauze, cat si mai multe potentiale rezolvari.

Personal, as scoate sapa de pe acel colt, as rigidiza suportul termoizolant de dedesubt(pe placa) si apoi as realiza o reparatie cu adeziv tip CM16. Evident, cu incalzirea oprita cateva zile. Fii linistit, sapa la tine se scoate usor, doar trebuie un pic de atentie.

Insa, posibil ca in timp sa mai apara probleme de acest gen si in alte locuri.

PIF la incalzirea prin pardoseala este mai indicat de realizat când temperaturile exterioare nu depasesc 10 *C. Altfel, e cam degeaba...

Banda perimetrala este recomandat sa se taie "la nivel" dupa ce se monteaza finisajul(oricare ar fi acesta).

#10774
doome27

doome27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.08.2009

 spanu110976, on 27 ianuarie 2018 - 14:47, said:

Este extraordinar de scumpa oferta.
Teava este cu 3 straturi si nu cu 5!!!
Nu vad unde este specificat costul manoperei. Nu vad ofertat aditivul pentru sapa si fibrele pentru armarea sapei. Nu sunt cuprinse scaritele/portprosoapele din bai.
Butelia de egalizare nu are ce cauta in sistem.


Unde ai gasit informatia ca "TEAVA UPONOR COMFORT PIPE PLUS,PE-PEX-A INCALZIRE IN PARDOSEALA PN6BAR, 17X2,0MM" din oferta la care te referi ar fi cu 3 straturi si nu cu 5?

#10775
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 scurt_pe_2, on 07 mai 2018 - 21:02, said:

Exista mai multe posibile cauze, cat si mai multe potentiale rezolvari.

Personal, as scoate sapa de pe acel colt, as rigidiza suportul termoizolant de dedesubt(pe placa) si apoi as realiza o reparatie cu adeziv tip CM16. Evident, cu incalzirea oprita cateva zile. Fii linistit, sapa la tine se scoate usor, doar trebuie un pic de atentie.

Insa, posibil ca in timp sa mai apara probleme de acest gen si in alte locuri.

PIF la incalzirea prin pardoseala este mai indicat de realizat cĂąnd temperaturile exterioare nu depasesc 10 *C. Altfel, e cam degeaba...

Banda perimetrala este recomandat sa se taie "la nivel" dupa ce se monteaza finisajul(oricare ar fi acesta).


Exact varianta ce imi displace cel mai mult.. cea cu spargerea locala a sapei si turnarea alteia.  Spui "cat si mai multe posibile rezolvari", care varianta ar mai fi excluzand-o pe cea deja mentionata? Ce parere ai vizavi de primele doua variante expuse de mine anterior?

Edited by Mirel_85, 07 May 2018 - 21:56.


#10776
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Eu zic să-ți vezi de viață...pune parchetul și pa.

#10777
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 Mirel_85, on 07 mai 2018 - 21:54, said:

Exact varianta ce imi displace cel mai mult.. cea cu spargerea locala a sapei si turnarea alteia.  Spui "cat si mai multe posibile rezolvari", care varianta ar mai fi excluzand-o pe cea deja mentionata? Ce parere ai vizavi de primele doua variante expuse de mine anterior?

Exista si alte potentiale rezolvari ale situatiei, asa cum am afirmat, insa nu ma pot pronunta precis doar din ce vad in foto si din explicatiile ce le oferi. Si-atunci, varianta cea mai sigura este cea propusa de mine in postul anterior.
Pot reprezenta o alternativa si variantele ce le-ai expus(desi, cel putin la prima vedere imi par frectii la picior de lemn, fiindca nu elimini cauza), insa, cum spuneam, nu sunt acolo ca sa pot evalua eu situatia.

#10778
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Mirel, daca sapa s-a crapat si se lasa in jos acolo cand o calci inseamna ca poate polistirenul nu era bine lipit de placa si s-a lasat sub greutatea sapei. Pune un stalp fix in colt, proptit si in tavan, cumva, sa o apese ca lumea, iar crapatura sa se largeasca, tine temperatura cumva la un mediu de exploatare, ca eventuale dilatari si contractari sa fie "egal distantate" si sapa un pic in jurul crapaturii cu o daltita. Dupa aia cu CM17 sau alt adeziv cat mai flexibil finisezi totul. Daca poti decoperta un pic si din "insula" ca sa adere mai bine CM17, care in mod normal ar trebui sa aiba o grosime de vreo 3-4 mm, si mai bine. Lasi o vreme asa, iei stalpul, vezi daca mai misca sau crapa, repari si sub stalp si basta. Si daca mai crapa un pic, discret dar fara sa se simta la picior, asta e. Sub folie / parchet nu cred ca o sa simti. Poate nu simti nici asa, poti testa cu 1-2 mp de parchet incepand fix de acolo.

#10779
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,582
  • Înscris: 30.01.2008

 doome27, on 07 mai 2018 - 21:13, said:

Unde ai gasit informatia ca "TEAVA UPONOR COMFORT PIPE PLUS,PE-PEX-A INCALZIRE IN PARDOSEALA PN6BAR, 17X2,0MM" din oferta la care te referi ar fi cu 3 straturi si nu cu 5?

Scrie la ei in fisa tehnica ..ca e de 5 ...straturi cu BO la mijloc .Ar trebui intrebat sau cerut o fisa tehnica

Attached File  uponor Pex A.jpg   25.12K   52 downloads


In general tevile de tip Penta( cu 5 straturi) au bariera de oxigen la mijloc .Tevile cu bariera de oxigen la exterior sunt cele cu 3 straturi !

Edited by Daco_Get, 11 May 2018 - 10:42.


#10780
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
[ http://siebenart.ro/wp-content/uploads/2014/10/Rautherm-S-compozitia-tevii2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum am vazut si eu ca teava de la Rehau Rautherm S are 3 straturi cu bariera de oxigen in exterior. Eram foarte hotarat sa merg pe IPAT Rehau sistem complet. Imi recomandati UPONOR COMFORT PIPE PLUS , Purmo PexPenta  sau TECEFLOOR SLQ PE-XA ? Toate acestea au 5 straturi cu bariera de oxigen in mijloc.

Edited by crysty_sev, 11 May 2018 - 16:26.


#10781
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Si PENTAGOL (PEXGOL PE-Xc) are tot 5 straturi.
PexCellent VOGEL und NOOT, la fel.

Daca neaparat vrei teava PEX cu 5 straturi, pe langa cele doua de mai sus, poti alege din variantele expuse de tine, teava de la Uponor. Desi, au inceput sa se porceasca, adaugand la exterior strat PE, in loc de PEX. Ca sa fie pretul mai competitiv, altfel erau ceva mai sus cu el. :D

In rest... piua la 5 strate! In opinia mea umila, bineinteles.

#10782
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Nu prea vad avantajul celor cu 5 straturi. Deteriorarea barierei de oxigen se poate face numai in timpul montajului sau inainte de turnarea sapelor.Pe langa asta, vine si un strat in plus de adeziv ce separa straturile de material PE doar pentru a interpune BO. Cred ca raman cu Rehau Rautherm PE-XA, ei ofera si asigurare cu despagubire 10 ani in afara de garantia de 50 ani pentru tot ce este ingropat. Ce parere aveti de distribuitoarele lor si de "manson alunecator" Rehau fata de inel de strangere?
Partea de automatizare Rehau pare invechita si as merge mai degraba pe SALUS, cu centru de comanda, servomotoare si termostate. Caut ceva termostate care sa stie si senzor extern,de pardoseala...poate in viitor vreau sa merg si cu racirea prin pardoseala.

Edited by crysty_sev, 14 May 2018 - 14:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate