Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

pastrare grosime stroke in eps plasat in InDesign CS3

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Salut tuturor,

Se da urmatoarea problema:

Doua elemente vectoriale care se intersecteaza, facute in Illustrator.
Un element este negru 100%, celalalt pantone 100%.
La cel pantone setez stroke 0,14 mm overprint pentru a face trapping de 0,07 mm (stroke este Align stroke to center, deci este jumatate in interior si jumatate in exterior).
Salvez ca eps. Plasez in Indesign CS3
Ce setari trebuie sa fac pentru ca la redimensionarea in InDesign stroke-ul sa nu se modifice ca grosime, sa ramana tot 0,14 mm?
Sau o alta solutie pentru a pastra trapping-ul de 0,07 mm.

Cu multumiri anticipate,

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
illustrator / preferences / general  =  verifică bifa la Scale stokes & effects

#3
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postdacuburebista, on 07 aprilie 2013 - 13:51, said:

illustrator / preferences / general  =  verifică bifa la Scale stokes & effects
stiu bifa respectiva.
se refera la scalarea in illustrator.
eu vreau sa fac scalarea in indesign.
e vorba de un logo pe care sa il pun in indesign si sa il scalez la 200%, spre exemplu.
prin scalare, grosimea stroke-ului se dubleaza. dar stroke-ul respectiv l-am folosit pentru a simula trapping-ul, iar un trapping de 0,14 mm e cam mare.
dar daca il scalez la 500%? rezulta trapping de 0,35 mm.
eu vreau ca stroke-ul sa ramana la 0,14 mm indiferent de scalarea pe care o dau in indesign.
se poate asa ceva?

Edited by mdmilan, 07 April 2013 - 14:31.


#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
scoate toate setările pe care le-ai facut in illustrator
trappingul il setezi numai pentru fisierul pe care-l dai tipar, altfel nu poți controla setările multiple...
lucrând în tipografie, e mai ușor pentru tine să faci câteva probe pentru control
totuși scalările la 200% sau mai mult, nu sunt recomandabile, știi asta bine, nu?
presupun că era vorba de un exemplu ipotetic, nu pot crede că lucrezi micoscopic în illustrator ca să fii nevoit să scalezi așa mult in indesign
;)

#5
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004

View Postdacuburebista, on 07 aprilie 2013 - 19:55, said:

scoate toate setările pe care le-ai facut in illustrator
trappingul il setezi numai pentru fisierul pe care-l dai tipar, altfel nu poți controla setările multiple...
lucrând în tipografie, e mai ușor pentru tine să faci câteva probe pentru control
totuși scalările la 200% sau mai mult, nu sunt recomandabile, știi asta bine, nu?
presupun că era vorba de un exemplu ipotetic, nu pot crede că lucrezi micoscopic în illustrator ca să fii nevoit să scalezi așa mult in indesign
Posted Image
de obicei lucrez 1:1
dar fiind vorba de un logo, il fac o singura data la dimensiunea la care am nevoiea acum.
si daca omul vrea un banner cat Intercontinental?

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:)) și ce faci cu ăia 5486 de milimetri ai indesignului?
de aia zic că nu o să ajungi să scalezi atât de mult în indesign

#7
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Pai nu ti-e mai simplu sa pui stroke-ul in indd? Iti faci un object style special pentru logo-ul ala si gata.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ce nevoie ai de trapping la un banner? :)

#9
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
Mie mi se pare mai simplu si mai safe daca ai un eps pentru fiecare instanta de dimensiuni diferite. Mai ales daca este atat de sensibil acel aspect pentru tine. Daca ai un folder assets al lucrarii din InDesign, makes more sense. Daca faci un banner, nu pentru asta e InDesign. e program de paginare si formatare text. Illustrator e programul potrivit pentru celelalte.
Eu pentru siguranta as folosi acelas fisier pentru un obiect care apare in mai multe locuri DACA SI NUMAI DACA acest obiect ramane fix la fel peste tot. Nu inseamna ca daca un program anume stie si poate ceva, trebuie neaparat sa si folosesti.

Daca un workflow din punct de vedere tehnic e corect si nu iti da erori, poate fi considerat gresit deoarece nu ia in calcul factorul uman care poate intra in contact cu lucrarea ta. Daca exista cel mai mic potential de neclaritate, proiectul poate sa se strice. Nu toti gandesc la fel. Asta nu-i face in mod necesar prosti. Pentru a face treaba bine, e bine sa faci fisierele pentru prosti. Totul sa fie evident in fiecare moment. Fara dichisuri.
Avand un singur fisier pentru toate siglele, salvezi spatiu pe disc putin. Pe de alta parte, sa  faci una pentru fiecare dimensiune (presupunand ca nu ai sute de dimensiuni diferite) ar trebui sa ia un minim de timp. Oarecum egal cu setarea dimensiunilor in indesign, numai ca lucrezi in ill.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate