Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Totul despre Ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Royal33

Royal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.07.2012
Salut. As dori sa vand ceva pe ebay dar nu m-am descurcat cu optiunile... As vrea sa stiu exact de ce am nevoie. Am mai cumparat de pe ebay folosind paypal. Cautand pe google am gasit numai supozitii pareri, nimic concret de la cineva cu experienta pe acest site...


As vrea sa stiu concret care sunt pasii si de ce anume am nevoie. Ce fel de cont unde sa fie facut si tot asa. :)

P.S. Am un card in dollari de la BRD l-am folosit pentru diverse plati pe internet.

Multumesc!

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Iti trebuie un cont de paypal care sa fie "legat" la un cont real, pe care inteleg ca deja il ai.

Dupa activare contul de paypal poate fi configurat sa traga automat bani de pe contul real la plati online care depasesc cat ai in cont (de obicei 0). Asadar, cand vrei sa achizitionezi ceva prin paypal, dupa ce selectezi pay now te va duce la o sub-pagina de la paypal unde iti introduci datele, ti se spune in moneda contului "real" cati bani te costa efectiv ce vrei sa cumperi (in cazul meu lei) si mai dai inca o data confirmarea de plata. Atat. Platile apar direct catre vanzator pe extrasul de cont.

In concluzie, fa-ti cont de paypal.

#3
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Royal, ce inseamna ca ai facut cumparaturi pe ebay cu paypal ? Te-ai inregistrat pe acele saituri ca sa faci cumparaturile sau ai facut treaba asta cu ajutorul altor prieteni/colegi care au asa ceva ?

paypal-ul trebuie sa contina informatii 100% adevarate, deoarece ele se verifica in amanunt. Acolo dai contul sau numarul cardului (pentru cumparaturi de da numarul cardului, pentru vanzari nu stiu), adresa adevarata, etc. Dupa verificare ti se opresc 1,5euro, care ti se returneaza la prima tranzactie efectuata.

Contul de ebay se link-uieste cu contul de paypal si cam asta e. Pe ebay, trebuie sa urmezi pasii pe care ti-i da saitul, adica incepi cu my Ebay in dreapta sus, apoi "sell an item" s.a.m.d., scrii ce vrei acolo, pui poza, etc.

Mai mult decat atat, dupa inregistrare pe ebay, ai un link in prima pagina care zice "how to sell". Acolo, daca stii engleza de nivel cel putin "genunchiul broastei" este imposibil sa nu intelegi.

Edited by cristi.r, 24 March 2013 - 15:16.


#4
Royal33

Royal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 18.07.2012
Cumpar diverse lucruri de pe ebay, am cont de paypal (infromatiile e recomandat sa fie reale, dar paypal NU are juristictia legala sa te verifice ). Anyway, stiu sa cumpar si stiu cum functioneaza paypal...

Dar eu vreau acum sa vand, si vreau sa stiu daca trebuie un cont business de paypal, am card in USD pe care doresc sa il folosesc pt vanzari si un cont diferit de ebay pentru asta. Romanii nu pot adauga bani pe conul de paypal la cumparare se trasnfera automat in rest nu poti pune tu bani de pe card pe paypal, asta este una din limitarile la care sunt supuse romanii, vreau sa stiu daca mai sunt astfel de limitari de care trebuie sa stiu.


Este cineva vanzator pe ebay care ma poate indruma catre lucruri concrete in ceea ce priveste conditiile "speciale" pentru romani. Multumesc!

#5
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012
Nu mai bine vnzi cu plata direct in contul tau bancar, fara paypal? pt cei din afara tranzactiile bancare sunt comisionate cu un cost extrem de mic..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate