Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4411
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
am si eu o rugaminte, stiu ca mai este pana atunci, dar vorba romanului, omul gospodar isi face vara sanie si iarna carut asa si eu, vreau sa fac o semanatoare de porumb pe doua randuri dupa motocultor.
daca a mai facut cineva, rog sa puna cateva imagini s-au sa puna lincuri cu ceva asemanator, nu am vazut nimic in urma legat de asa ceva, va multumesc anticipat

#4412
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc pentru link Nelucroitoru

#4413
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postgrifonul_alb, on 04 septembrie 2016 - 17:39, said:

Va rog, daca aveti poze cu cutia de viteze a oricarei motosape pe pinioane, de genul Apollo 100, ori stiti linkuri cu asemenea ceva, publicatile aici.
Va multumesc.
http://www.o-mac.ro/...cp-cu-roti.html

Vezi ca s cateva scheme. Sper sa ajute

#4414
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc unic635 pentru link. Stiam de cel de la Apollo 100 de pe site-ul O-mac, dar nu prea intelegeam cum se imbina si cum lucreaza pinioanele acolo. Dar cu filmul de pe youtube a rusului, cel publicat de nelucroitoru cat si inca unul pus de rus tot pe acolo, am inteles cum functioneaza treaba si cat de simpla este cutia de viteze.

#4415
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Stie cineva daca viteza de la priza de putere (ProSeries 1350 Diesel) este egala cu cea de la roti sau cu cea a motorului?!

#4416
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Daca are numai una, ar trebuie sa fie sincrona cu motorul.

Poti vedea usor, daca se invarte cand e scos pe liber.

Edited by e_miron, 07 September 2016 - 14:58.


#4417
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
chiar nu a facut nimeni de aici o semanatoare de porumb?

#4418
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Nu imi aduc aminte sa fi vazut. Vezi ca s pe olx pt motocultoare, cu 1/2 sectii, si pe tube mai era un clip. Cele de la omac le am vazut pe viu in dedeman, par de jucarie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvFazD4Ik3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4419
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postvali123456, on 08 septembrie 2016 - 14:54, said:

chiar nu a facut nimeni de aici o semanatoare de porumb?

Am facut eu si am tot aratat-o pe aici pe vechile "topice", moto a mea e de 7cp, doream sa fac semanatoare pe doua randuri insa nu am putut impaca doua lucruri, adincimea garantata de semanare si puterea caprei si asa am ramas la un singur rand, poate ca ar merge defapt merge sigur insa eu am vrut si carut, astfel in ordine am moto, carutul si semanatoarea, roata de antrenare o am dintr-o geanta de masina de 13 toli umpluta cu beton Posted Image astfel calca ferm si apasat peste rand, nu ramine niciun bob dezgolit, si totodata apasa ferm si pe semanatoare deoarece pintenul care "sapa" in pamant la mine chiar sapa adica pot semana cu ea si pe un teren nearat, l-am facut sa se infiga in pamant la o adancime destul de adinca sa nu-mi manance ciorile boabele si astfel e la limita pentru moto a mea, doua semanatori la fel nu le poate duce nu are aderenta, poate daca renunti la carut poti face pe doua randuri, la mine solul nu e prea afinat si de acea trebuie forta bruta pentru a infige boabele...

Repun si ceva poze:
Attached File  1.jpg   148.18K   106 downloads
Attached File  2.jpg   156.14K   107 downloads
Attached File  3.jpg   101.3K   105 downloads
Attached File  4.jpg   98.26K   102 downloads
Attached File  5.jpg   91.6K   98 downloads

#4420
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, deci asa ai folosit rotile de la remorca chinezeasca

#4421
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Da, dupa ce am facut vreo trei pene consecutiv deoarece acel material din ele nu e cauciuc am pus roti auto de 13 pe remorca iar din rotile "originale" am facut caruciorul....

#4422
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@NickRvl...,tu nu ai vazut cum arata patinele la semanatorile de porumb?!Daca folosesti asa ceva ,in mod sigur,capra de 7 caluti poate trage 2 sectii.Adancimea de semanat la porumb este de 7-8cm

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ug8YX-vuDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sistem simplu ,insa gresit realizat.Camera de [ deversare ] in patina trebuie sa aiba peretele cat mai langa axul cu discul cu cupe.

Attached Files


Edited by gcom61, 09 September 2016 - 12:38.


#4423
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Ai astfel de semanatoare dupa motosapa?

#4424
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
NU...are un vecin dupa...cal.Rotile au cam 60cm diametru si totul este fix(sudat);ma refer la patine fata de cuva de deversare.Masinaria a aparut imediat dupa revolutie pt a fi utilizata dupa animale.Singura modificare pe care a facut-o a fost sa ajusteze gaurile din discurile ce iau boabele din cuva si le transvazeaza in patina.Acele discuri sunt din plastic de ~2 cm grosime si initial avea gaurile adanci ,incat lua cate 4-5 boabe.Le-a umplut cu poxipol si acum ia cam 2 boabe.Eu am fost sa o vad in ideea de a face ceva dupa capra de 7 cai,pt gradina(mazare,fasole)....pt camp, am semanatoare dupa U445.

#4425
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
O să vezi diferența când o să o agăți după motosapa..... si daca mai ai  si pamant tare de fapt ce am eu merge foarte bine.

#4426
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu seman cu semanatoare cu patine din '92 si stiu exact cum se comporta acestea.
Oricum,terenul trebuie frezat inainte de semanat.Pe terenul frezat patinele chiar intra mai mult de cei 8 cm maxim(care este adancimea optima de semanat).
Sistemul tau de...[ patina ] este folosit la unele utilaje mai grele pt tehnologia ''no till'.
Eu,cu ceva ani in urma,pt ca incepuse picaturi de ploaie,nu am mai asteptat prietenul cu discul(cel cu care lucram in tandem) si am bagat semintele direct in aratura .
Desi dupa semanat diferenta dintre tarlale nu era prea mare [vizual] porumbul a iesit mai repede sau mai tarziu in functie de adancimea la care au intrat patinele,pt ca semanatoarea nu a mai putut pastra o adancime constanta...Am semanat ultimele 4 randuri pe ploaie si am avut noroc,pt ca in urmatoarele saptamani nu a mai plouat...

Oricum,fiecare face cum doreste....eu doar expun din experienta proprie si nimic mai mult.

#4427
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View Postgcom61, on 09 septembrie 2016 - 12:10, said:

@NickRvl...,tu nu ai vazut cum arata patinele la semanatorile de porumb?!Daca folosesti asa ceva ,in mod sigur,capra de 7 caluti poate trage 2 sectii.Adancimea de semanat la porumb este de 7-8cm

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ug8YX-vuDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sistem simplu ,insa gresit realizat.Camera de [ deversare ] in patina trebuie sa aiba peretele cat mai langa axul cu discul cu cupe.

Voi salva acest filmulet, nu se stie cand ma apuc de mesterit asa ceva.
Gcom61, daca poti face poze la semanatoarea vecinului, cea trasa de cal, te rog, fa poze din toate pozitiile si la toate elementele care tie ti se par importante, mai ales la partile care "desfac" pamantul pentru a cade samanta, partile care acopera apoi samanta cu pamant.
Multumesc.

Edited by grifonul_alb, 10 September 2016 - 16:42.


#4428
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@grifonul_alb...Patinele,''care "desfac" pamantul pentru a cade samanta''sunt cele folosite la semanatorile romanesti pt tractoare;am pus poze ceva mai inainte.

Mai jos o mazgalitura sa intelegi ce am spus mai inainte referitor la [camera de deversare ] in patina.

Attached Files

  • Attached File  sem.jpg   49.18K   32 downloads

Edited by gcom61, 10 September 2016 - 19:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate