Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3817
maressalo

maressalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 10.08.2009

View Postovidel0791, on 25 februarie 2015 - 20:46, said:

Salutare tuturor,
dupa ce am citit topicul, m-am hotarat si am cumparat  un Lc75 .Nu mi-e clar din cartulia lui cum se face rodajul. Voi cum ati procedat?

Salut, eu am luat asta vara un LOCIN 75, rodaj făcut de minel: - functionat motor in jur de 8 ore în gol, de preferinta sa dai curelele jos pt. uzura, după care am schimbat uleiul în motor, în toamna am frezat o părticică din gradina in jur de 2 ore dar nu am forțat de loc, acuma urmează sa bag frezele când se va pune gradina cu ceapa si altele.

#3818
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu nu i-am facut nici un rodaj, l-am bagat direct in "paine".

#3819
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Vasile daca moto a mea rezista atat  are garantie la cat este folosita de mine dupa o schimb, la cat a costat si nu imi pare rau, sincer isi merita si ultimul leu asa ca...Ovidel0791 eu nu am facut rodaj a mers direct la freze la recomandarea celor de la o-mac si vad ca functioneaza , se pare ca acum vin cu rodajul facut asa ca decizia iti apartine. Maressalo rotile sunt de dacia 1100 sau cel putin asa a zis nenea ala de unde le-am luat si pintenii sunt din cornier de 4 pus inclinat , ca ambele roti daca sunt puse una langa cealalta sa formeze un V . Am masurat circumferinta si am pus cornierul la 11 , 12 cm nu mai stiu exact. Daca ai nevoie de ajutor te ajut cu placere asa cum si eu am primit ajutorul colegilor nostrii.

#3820
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvasile59, on 25 februarie 2015 - 20:01, said:

iti recomand sa strangi bine "baierele" de la punga, asa incat sa poti cumpara  un alt moto, cat de curand.
Tot așa i-am spus și eu ! Să pună bani deoparte, că peste 5 ani o să vrea alta ! :)

#3821
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postredovidiu, on 25 februarie 2015 - 21:32, said:


Pai...de la O-mac am ales LC90-ul...De BSR nu poate fi vorba pentru ca achizitia se va face cu CARD AVANTAJ, deci....sunt cam legat de ei.....LC90 sau Apollo 100(care e prea scump, deci...LC90

Prietene ! Eu am o motosapa de 6 CP. Cu frezele se descurcă excelent . Dar totuși e cam slăbuță . (Și ei cînd am luat-o , am primit sfatul să iau una pe curele, dar eu am vrut pr pinioane !)
O am de 2 ani (aproape) și am văzut ce înseamnă 0,5 CP.
-LC 90 are transmisia pe pinioane, BSR-ul pe curele.
-LC 90 are 6,5 CP, BSR-ul are 7CP.
Rindurile, prin grădină, de regulă se pun la 70 cm. Unele utilaje se segmentează la 55-60cm, altele la 80 și ... !
(BSR = Omak, Apollo, Zimbru sau cum le-o mai zice . Aceiași Mărie, cu altă pălărie. Vopseaua diferă !!! )
Eu nu vreau să te influențez nicicum.
Decizia îți aparține. Avem colegi care au LC 90 de ceva timp și nu sau plîns . Acum eu nu am nici, ... nici ! Dar , sincer aș alege una mai puternică. Și chiar mă gîndesc la BSR 500, sau Omak 750. Dacă ți-a picat cu “tronc” LC ... e decizia ta , pînă la urmă.
Știi vorba aceea ... măsoară de două ori și apoi taie.
Succes !

#3822
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Toate bune McJohn , numai ca tipul de motosapa pe care o ai tu nu e pe pinioane . Astea pe pinioane sunt gama profi . A ta e pe ax melcat ,si e diferenta de la cer la pamant intre motosapa pe ax melcat si motosapa cu grup conic .

Edited by nelucroitoru, 26 February 2015 - 08:39.


#3823
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnelucroitoru, on 26 februarie 2015 - 08:39, said:

Toate bune McJohn , numai ca tipul de motosapa pe care o ai tu nu e pe pinioane  .
Deci , e pe curele !!!
Of ... și cît am fugit de curele, da tot peste curele am dat !
Ghinion, ce să-i faci !
Bine, mulțumesc de informație ! Omul cît trăiește , învață !!!
La revedere !
...

#3824
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postmcjohn, on 26 februarie 2015 - 09:03, said:

Deci , e pe curele !!!...

Daca motosapa ta este cea cu motor cu ax vertical si o viteza inainte,atunci nu este pe curele.La cele pe curele,transmisia finala(catre axul frezelor) este pe lant si de regula acestea au cel putin si o viteza inapoi...iar motorul are axul orizontal...

#3825
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postredovidiu, on 25 februarie 2015 - 14:50, said:

Salut!
Am reusit sa citesc (in sfarsit!) topicul.... Mi-am facut o parere despre ce imi trebuie si m-am hotarat la un LC90. Vad ca pretul oscileaza la producator cu 200 lei. Acum este promotia respectiva(-200 lei). Din experienta voastra, e posibil sa mai scada pretul? Sa mai astept? A fost vreo data reducerea mai mare de 200?

cele reduse pe la 1890 in bf erau 3 segmente, celelalte sunt cu 4, e vb de cutite. erau prezentate ca si modelele diferite. nu stiu sigur daca materialul /dimensiunile frezelor sun identice, sau e doar diferenta la segementare. eu l-am luat cu 2300 anul trecut. daca ai nevie ia-l, nu astepta marea"izbavire" pentru 100-200 lei, ia-l si pune-l la treaba ca se descurca la multe. anul trecut eu l-am pus doar la frezat si n-a strambat din nas indiferent de sol.

#3826
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgcom61, on 26 februarie 2015 - 09:26, said:


Daca motosapa ta este cea cu motor cu ax vertical si o viteza inainte,atunci nu este pe curele....
Asta explică-i lui Nelu ! Eu știu ce "trag de coarne", ... da... el nu ...Batman, Batman !
Atunci fac și eu pe prostul și stau in banca mea !
La revedere !

#3827
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Iar te faci ca ploua McJohn . Motosapa ta nu e motosapa cu grup conic . Motosape cu grup conic sunt de exemplu loncin 90 ,apolo 100 , 135 , wm 1100 si altele asemanatoare . Motosapa ta nu e nici cu curele si lant ci pur si simplu e o pocnitoare cu ax melcat ,,,,cea mai hobby motosapa . Adica cea mai slaba gama de motosape . Sa i-i explice cineva in termeni mai tehnici caci colegul nostru se face ca nu intelege aceasta diferenta dintre grup conic si un ax melcat vai de capul lui .

#3828
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
In concluzie avem 3 tipuri. Nu-l mai necajiti. Important e ca el sa fie multumit. Sunt f bune la legumicultura si cele cu ax.

#3829
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Hotararea mea este luata in favoarea unei motosape cu grup conic. Deci LC90, Apollo 100 sau cele asemanatoare..... Singura problema este legata de o eventuala promotie mai consistenta. Eventual o sa imprumut una de la un vecin de la tara care are si mai astept..... Inca ma mai gandesc... Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Bafta si cat mai putine reparatii!

#3830
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009
Eu nu mă fac că plouă ?!
Chiar plouă ! Mă mir că la tine nu plouă !?
Ia privește tu aici !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rgNDwY6MASY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu la asta m-am referit . (Nu am stat să caut clipul lui Nicu, cu scula lui deșteaptă, cînd dădea și el printre cartofi). Va putea face LC 90, așa ceva ? Sau BSR 900, sau 1100 ?
Dacă vrei să frezezi 1 Ha de livadă cu motosapa (motocultorul), in loc să dai cu plugul cu tractorul, atunci se merită o sculă mare ca a ta, sau ca a lui Alex (sper că nu am încurcat borcanele). Dar dacă ai 1000-2000 mp de grădină și vrei să arunci banii pe o sculă mare, doar așa, ca să te bați cu pumnii în piept că "uite ce am eu și voi n-aveți așa ceva ca mine" !
Și muncești cu ea 1 poate 2 luni pe an, iar în rest o ții la umbră, iar tu cu sapa-n mînă ... și dăi și dăi printre rînduri , că de, ... magauaia nu încape printre roșii și ardei .
Da, na ! Eu mi-s mîndru că am cea mai mare sculă din sat ! Ah ce afacere am făcut !!! Mamă ce sculă mi-am luat ! Și le mai dai și peste nas vecinior, așa cînd în cînd, cînd mai stai de vorbă cu ei. Că de, ai băgat un pumn de bani în scula aia .

Mulțumesc ptr compliment !
Eu nu am auzit pe cineva să repare ceva la “pocnitoarea” aia (cum vrei tu săi spui, ) mai repede de 7-8 ani.

Dacă știe să citește românește ia privește-te aicilea în pozele astea !
Eu în dex eu am găsit cu totul altceva !
Attached File  uploadfromtaptalk1424949744934.jpg   32.05K   35 downloads

#3831
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Mcjohn referitor la clipul respectiv poti si cu cele mari face asta. Incaleci randul si folosesti pt bilonat discurile. Total de acord cu rationamentul tau sa adaptam la nevoi. Dar iti garantez ca ce faci cu una mica faci si cu ceq mare atat ca e mai greu de manevrat, invers insa e mai dificil. Tata a frezat porumbu cu lc90 si a mers , dar recomandabil e de prasit merge mult mult mai usor. hai sa nu mai polemizam a cui  e mare mai tare mai buna. apropos, niste sageti/cutite prasitoare/cultivator de pe unde as putea procura? ca nu m-as indura sa dau 370 lei pe una gata facuta?

Edited by unic635, 26 February 2015 - 13:41.


#3832
jenicaprod

jenicaprod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.02.2011

View Postredovidiu, on 26 februarie 2015 - 12:35, said:

Hotararea mea este luata in favoarea unei motosape cu grup conic. Deci LC90, Apollo 100 sau cele asemanatoare..... Singura problema este legata de o eventuala promotie mai consistenta. Eventual o sa imprumut una de la un vecin de la tara care are si mai astept..... Inca ma mai gandesc... Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Bafta si cat mai putine reparatii!
APOLLO 100. Eu am APOLLO 100 de un an si jumatate si nu am avut nici o problema. De lucrat am cam 1,5 - 2 ha. Am facut cu ea tot ce se poate. Este extraordinara. Acum vreau sa cumpar un dispozitiv de imprastiat ingrasaminte. Daca are cineva asa ceva, as vrea cateva pareri.

#3833
rodos10

rodos10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2014
Achizitionat Gardelina wm 500(BSR de fapt),montat roti si cutite,urmeaza sa ii fac rodajul. In cartea tehnica nu spune nimic despre asa ceva. Dupa rodaj se arunca uleiul din motor si din cutie? Am cumparat zilele acestea si o motocoasa de la husqvarna(RX 525) iar cei de acolo mi-au spus ca nu trebuie rodaj la aceasta,dar la motosapa nu stiu. Voi ce parere aveti?

#3834
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
In primul rand sa o stapanesti sanatos iar legat de rodaj , nu lasa pamantul sa astepte pune utilajul la munca fara nici o problema .Schimbul la motor dupa 3- 4 ore de functionare iar la transmisie mai tarziu ca acolo nu are aceasi uzura , eu la a mea inca nu i -am facut schimbul la transmisie abia acum urmeaza sa il fac .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate