Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#1
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Partea a doua a topicului "motosapa", nu va mai semăna cu prima parte.
Începe cu un link spre regulament, (chiar dacă link spre acesta apare mare pe orice pagina a forumului), pentru a nu se mai întreba nimeni "da' de ce".

Spor la discuţii folositoare şi alegeri inspirate să aveţi !

#2
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
Imi permit a propune ca in acest topic sa fie admise si comentariile despre motocultoare fiindca atat motosapele cat si motocultoarele functioneaza cu doua roti si cu doua picioare ceea ce face incadrarea lor la grupa mica, iar tractorasele si tractoarele, fiind cu patru roti, cu sistem hidraulic, deci caracteristici comune, ar putea fi comentate, dezbatute, laudate sau criticate la grupa mare.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Asa o fi dar avem un topic separat despre motocultoare.
De asemenea sint diferente semnificative in folosirea si intretinerea lor.
In felul asta se mai "aeriseste " topicul si e mult mai usor de gasit o info.
dupa o perioada de timp mai mare.

Grig

P.S.
Dupa mine nu cred ca ar fi o tragedie daca le mai incurcam intre ele dar tot noua ne foloseste
pina la urma ordinea in topice.

Edited by Ion_Bumbu, 14 February 2013 - 19:58.


#4
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Avem sectia "motocultoare" ? Unde ? Un link mi-ar fi de ajutor. Multumesc.

#5
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@vicris
http://forum.softped...s/page__st__900 aici dar nu cred ca ar fi o crima daca ar fi unul comun motosapa- motocultor.
@Ion_Bumbu
Sunt diferente intre motocultor si motosapa, dar mult mai mici decat intre motocultor si tractoras. Mie cel putin topicul motocultor sau tractoras imi suna a "strut sau camila"
Nu ma deranjeaza daca ramane asa. Ma supun dorintei d-voastra.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
http://forum.softped...-sau-tractoras/

Grig

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobuadr, on 14 februarie 2013 - 20:51, said:

...Sunt diferente intre motocultor si motosapa, dar mult mai mici decat intre motocultor si tractoras. Mie cel putin topicul motocultor sau tractoras imi suna a "strut sau camila"...
Mie îmi sună la fel, rămânem aici la grămadă.
Cine se simte înghesuit poate evada pe celelalte, pe restul îi ajutăm să nu se piardă.

#8
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

View Postscaiba, on 14 februarie 2013 - 16:07, said:

Partea a doua a topicului "motosapa", nu va mai semăna cu prima parte.
Începe cu un link spre regulament, (chiar dacă link spre acesta apare mare pe orice pagina a forumului), pentru a nu se mai întreba nimeni "da' de ce".

Spor la discuţii folositoare şi alegeri inspirate să aveţi !


Bună seara.
1.Să înțeleg că subiectul < Motosapa, de care ? > e închis / kaput / kanieț(scuze dar nu am chirilicele setate la tastatură) sau că dvs. ca un veteran ( a se citi moderator) în ale SoftPedia nu vă mai ocupați de acesta ? Dacă varianta a doua e viabilă, presimt că vor fi destui care vor zice "Doamne, ajută !".
2. Pe parcursul celor 327 de pagini din topicul < Motosapa, de care ? > am observat destule "chestii" care nu de puține ori m-au făcut să cred că sunt cel puțin 2-3 persoane care intervin în discuții folosind identități diferite ( adică userii diferiți). Asta poate înseamna  :
  I.   unii, din plictiseală , se bagă în vorbă indiferent dacă au sau nu habar de subiectul discutat, sau
  II.  alții, folosind identiăți diferite, dau senzația unui dialog veritabil, atrăgând astfel și alte persoane în discuție; iar, asta nu se face decât cu un scop anume.
3.Oricât s-ar dori evitarea momentelor publicitare pentru un produs anume ( sau pentru un brand - cine se simte vinovat, să-și verifice musca de pe căciulă), cred că nu se poate vorbi așa, la nivel filozofal despre niște lucruri concrete, reale - să le zicem fierătanii. Sunt de acord cu încercarea de a stopa activități de genul <ia-o p-asta neamule, ia-o că ie eftin și bun, ia-o de la mine, nu te duce la ăla că e nașpa> dar tot atât de convins sunt că dacă nu se spune lucrurilor pe nume ( fabricant-importator-vânzător zonal-condiții de garanție-caracteristici-puncte slabe/forte observate de utilizatori-etc...etc) se poate lăsa o ceață densă asupra subiectului discutat, mai ales că nu toți vizitatorii din forum sunt ași în tehnică.
4. Am apreciat de fiecare dată ideile de tip homemade vs. bani grei pe lucruri de nimic.
5. Aș aprecia dacă pe noul topic s-ar regăsi mai multe idei puse în practică, adică nu lăsate la nivel de idee (sau dacă preferați - în coadă de pește). Era o vorbă: Teoria ca teoria, dar practica ne omoară.
6. La alții ( americani, ruși, cehi) acest gen de forum sunt mult mai bine garnisite cu link-uri, dimensiuni clare, păreri. Dacă s-ar importa  aceste aspecte și aici, ar fi un plus pentru noi, românii, care nu avem rivali la cârcoteală.
Acestea fiind zise, vă urez să moderați (poate un pic mai corect ar fi fost să păstoriți) un subiect/topic căt mai folositor pentru mulți și cât mai puțin manipulabil pentru unii.
Sănătate !

#9
biddi

biddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.12.2007
Deci sa continuam...,mi-am adunat materiale sa ma apuc de remorca (carut) la motosapa,am achizitionat 2 roti de roaba si ax pentru prindere sasiul il fac din patrat de 50mm pe 30mm,pe rotile din fata de la motosapa am sa pun pinioane de cutie de viteze de camion pentru greutate (sa nu am surpriza sa patineze),iar in spate accesorile necesare,plug,prasitoare,etc.
Am in proiect sa fac ceva asemanator cu cel prezentat la pagina 322

#10
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

View Postscaiba, on 14 februarie 2013 - 21:00, said:

Mie îmi sună la fel, rămânem aici la grămadă.
Cine se simte înghesuit poate evada pe celelalte, pe restul îi ajutăm să nu se piardă.

Subscriu.
Dețin câte un reprezentant din fiecare categorie, deci e de studiat.

View PostIon_Bumbu, on 14 februarie 2013 - 20:51, said:


Aș fi dat dublu like, dar nu permite configurația forumului ! Mulțumesc.

#11
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010
salut am doua roti de motosapa la care s/a rupt in unele parti cauciucul.aveti idee cum sa repar asa ceva?

Attached Files



#12
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Se "repara" cu unele noi.
Sunt in jur de 80-120 bucata (4.00-8).

#13
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Salut. Pe piata au aparut pompe de apa care se pot monta la motocultoare/motosape si costa aproximativ 300lei.O motopompa e de vreo 2 ori mai scumpa.A folosit cineva aceste pompe ?

#14
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca citeai citeva pagini in urma,vedeai discutia pe marginea lor.Dar inca nu este tarziu.
Vezi aici.

Edited by alexbjorg, 15 February 2013 - 17:07.


#15
mcnino

mcnino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.03.2007
Am o intrebare pt. utilizatorii de motosape:
- am o motosapa si as dori sa stiu daca este rentabil sa cumpar o prasitoare plus rotile de rigoare?
- un prieten mi.a zis ca nu e rentabil deoarece nu face fata, merge mai mult pe deasupra, iar rezultatele cele mai bune le au sapele din dotare.
- terenul va fi afanat , arat de toamna, porumb, vie si gradina ca si culturi
-rog pareri de la cei ce au folosit deja combinatia sau au vazut cum lucreaza.
-ms. anticipat!

Edited by mcnino, 15 February 2013 - 17:43.


#16
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009

View Postbiddi, on 14 februarie 2013 - 22:41, said:

Deci sa continuam...,mi-am adunat materiale sa ma apuc de remorca (carut) la motosapa,am achizitionat 2 roti de roaba si ax........
Eu nu iti sugerez roti de roaba. Sunt proast calitativ din toate punctele de vedere, mai ales al rulmentilor. Ti se vor sparge in timp foarte scurt. Sunt patit.

#17
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009

View Postmcnino, on 15 februarie 2013 - 17:41, said:

Am o intrebare pt. utilizatorii de motosape:
- am o motosapa si as dori sa stiu daca este rentabil sa cumpar o prasitoare plus rotile de rigoare?
- un prieten mi.a zis ca nu e rentabil deoarece nu face fata, merge mai mult pe deasupra, iar rezultatele cele mai bune le au sapele din dotare.
- terenul va fi afanat , arat de toamna, porumb, vie si gradina ca si culturi
-rog pareri de la cei ce au folosit deja combinatia sau au vazut cum lucreaza.
-ms. anticipat!
Motosapele sunt facute sa SAPE pamantul ; restul accesoriilor sunt in majoritate de "decor"

#18
stefanel01

stefanel01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 04.12.2011

View Postvasile59, on 16 februarie 2013 - 02:56, said:

Motosapele sunt facute sa SAPE pamantul ; restul accesoriilor sunt in majoritate de "decor"
Ce interesant !!!
Si cu ce sapa ? Ca SAPATOARE nu am gasit la accesorii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate