Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Ce povesti mai citim copiilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Dragi parinti,

ce povesti mai cititi copiilor vostri?

Ma tot framanta intrebarea asta de ceva vreme pt ca cei mici au primit o carte frumoasa de Fratii Grimm, o editie de lux de la o anumita editura, in fine, cartea este ilustrata frumos, povesti destule.
Ceea ce ma nelinisteste un pic este continutul povestilor, si anume faptul ca majoritatea sunt pline de violenta, sunt multe fraze pe care trebuie sa le schimb in momentul citirii, sunt pasaje pe care le improvizez.
De ce?
Păi pt ca de ex este o poveste in care un imparat trebuie sa isi ucida cei 12 baieti din cauza ca regina trebuie sa dea nastere unei fetite, in alta poveste( pe care fi-miu o adora) sunt unii care fura luna de pe cer si povestea furtului este foarte amuzanta pt copii, dar pe termen lung nu mi se pare ok sa le induci ideea ca a fura este un lucru pozitiv.
Si tot asa....

Deci, aveti idee de povesti mai putin violente?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

#2
flams

flams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.07.2012
Mai bine citeste-le realitatea ca se vor deprinde cu povesti.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 10.08.2005
Mai bine le povestesti (fapte reale) despre cum era "cand era bunica fata mare".

cele mai tari povesti la ora actuala sunt cele ale "cercatatorilor britanici"

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postflams, on 29 ianuarie 2013 - 14:41, said:

Mai bine citeste-le realitatea ca se vor deprinde cu povesti.

Ce sa le citesc? Libertatea si Can-Can? Asta e mizeria de realitate.

Sau te referi la tratate de psihologie? :)

View PostMarianG, on 29 ianuarie 2013 - 14:45, said:

Mai bine le povestesti (fapte reale) despre cum era "cand era bunica fata mare".

cele mai tari povesti la ora actuala sunt cele ale "cercatatorilor britanici"

Ei vor povesti din carte Posted Image

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003
Diana baga-ti mintile in cap Posted Image

Ai citit Capra cu trei iezi? Sa vezi acolo poveste de groaza! Nu am auzit sa fie vreunul marcat de cele intamplate acolo! Greuceanu, Harap-Alb etc toate povestile contineau violenta si uita ca suntem bine mersi! Poti sa le citesti linistita!

Singura poveste care marcat pe mine a fost "Tinerete fara batranete"! N-are nici un Dumnezeu finalul ala!

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBursul, on 29 ianuarie 2013 - 15:02, said:

Diana baga-ti mintile in cap Posted Image

Ai citit Capra cu trei iezi? Sa vezi acolo poveste de groaza! Nu am auzit sa fie vreunul marcat de cele intamplate acolo! Greuceanu, Harap-Alb etc toate povestile contineau violenta si uita ca suntem bine mersi! Poti sa le citesti linistita!

Singura poveste care marcat pe mine a fost "Tinerete fara batranete"! N-are nici un Dumnezeu finalul ala!

Mda, Grimm are o varianta numita Cei 7 iezi in care vine lupul si ii maninca pe 6 din ei, ala mic scapa, o anunta pe capra, apoi capra si iedul ramas nemincat ii despica burta lupului care dormea sub un copac, scot iezii neascultatori din burta, ii umplu burta cu bolovani la loc lupuluiPosted Image  si cat sar ei fericiti, lupul se scoala, i se face sete,  vrea sa bea apa,  apoi cade in fantana de unde voia sa se adape deoarece il tragea greutatea din burta in fantana.

Zi si tu poveste de spus unui copil de 4 ani si ceva.

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
poti incerca povestile din biblie. Alea din NT, ca alea din VT sunt si mai sinistre decat capra cu 3 iezi :)

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003
Eu ascultam povesti de la pick-up si acolo se povestea ca lupu a manjit peretii cu sange, iar capetele le-a pus in geam!
Ce ai descris acolo e o combinatie intre Capra cu trei iezi si Scufita rosie!
Poti sa gasesti pe net povesti: http://www.povesti-pentru-copii.com/ Sunt sigur ca, daca ai timp, gasesti povesti asa cum iti plac tie! Poti sa le pui un CD (tot pe net gasesti), sunt sigur ca povestile sunt adaptate sa nu para chiar asa de ingrozitoare!

O rugaminte: sa nu vii mai tarziu sa ne zici ca Tom si Jerry sunt violenti Posted Image

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBursul, on 29 ianuarie 2013 - 15:20, said:

O rugaminte: sa nu vii mai tarziu sa ne zici ca Tom si Jerry sunt violenti Posted Image

Mai tarziu?
Pai zic acum ca sunt :), dar macar aia mai mult se alearga decat zic tampenii.
Cel putin pe dvd-urile pe care le avem noi cu Tom si Jerry sunt in germana, turca sau engleza si nu inteleg mare lucru din ce tampenii mai scapa protagonistii :D

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Violenta este in firea noastra. De ce ne place sa ne uitam la filme de groaza? De ce cand este un accident cu mate, creieri pe sosea se aduna lumea si incep sa mai si filmeze cu telefoanele ?

Povestea porcului parca nu e asa violenta.

Edited by gerbil, 29 January 2013 - 15:47.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Cine se uita la filme de groaza?
Eu, NU.
Nici SF, nici cu violenta.

#12
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Ce varste au copiii tai? Daca sunt deja la scoala n-ar trebui "sa astepte" sa le mai citesti tu.

#13
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Cred ca ma voi caca pe mine de ras in 20 de ani cand toti tinerii vor fi niste panselutze naive :lol:. Sincer, eu am citit absolut toate povestile fratilor grimm, la fel ca toti copiii. Nu mi s-au parut in nici un fel violente. Si sunt un pacifist convins acum, deci nu m-au influentzat in nici un fel :lol:

#14
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Eu le citesc acum Habarnam. Am crezut ca e inofensiva. Cu toate astea s-au apucat sa-si traga colegele de cozi, ca "asa faceau prichindeii". Posted Image
Mai buna a fost "Hansel si Gretel". Nu au bagat pe nimeni in cuptor.

#15
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
[ http://www.raobooks.com/images/titluri/coperta_1471_big.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Traducator : Raluca Lungu
O carte minunata pentru copii... Si nu numai. Ilustratii superbe, un text plin de umor din care invatati tot ce trebuie sa stiti despre cresterea unui dragon. Avand la indemana aceasta carte extraordinara, veti petrece multi ani fericiti alaturi de cel mai misterios si mai incantator animal de companie."

Edited by karuna, 29 January 2013 - 21:04.


#16
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Postkaruna, on 29 ianuarie 2013 - 21:04, said:

[ http://www.raobooks.com/images/titluri/coperta_1471_big.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Traducator : Raluca Lungu
O carte minunata pentru copii... Si nu numai. Ilustratii superbe, un text plin de umor din care invatati tot ce trebuie sa stiti despre cresterea unui dragon. Avand la indemana aceasta carte extraordinara, veti petrece multi ani fericiti alaturi de cel mai misterios si mai incantator animal de companie."
Subscriu! E un deliciu. De văzut și filmul de desene animate după carte.

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMocebon, on 29 ianuarie 2013 - 16:09, said:

Ce varste au copiii tai? Daca sunt deja la scoala n-ar trebui "sa astepte" sa le mai citesti tu.

4 jumate si 6 jumate.
Nu-s la scoala.
Fii-mea citeste deja, dar piticu, nu.
Oricum, asta e obiceiul inainte de culcare, ei stau in patul lor si eu le citesc 1 poveste obligatoriu sau 2 daca avem timp suficient.

View Postbrainium, on 29 ianuarie 2013 - 16:17, said:

Cred ca ma voi caca pe mine de ras in 20 de ani cand toti tinerii vor fi niste panselutze naive Posted Image. Sincer, eu am citit absolut toate povestile fratilor grimm, la fel ca toti copiii. Nu mi s-au parut in nici un fel violente. Si sunt un pacifist convins acum, deci nu m-au influentzat in nici un fel Posted Image

Permite-mi sa te contrazic.
Grimm mi se pare violent.
Si nu, nu vreau sa ii cresc in glob de sticla.

View PostAbsint, on 29 ianuarie 2013 - 16:23, said:

Eu le citesc acum Habarnam. Am crezut ca e inofensiva. Cu toate astea s-au apucat sa-si traga colegele de cozi, ca "asa faceau prichindeii". Posted Image
Mai buna a fost "Hansel si Gretel". Nu au bagat pe nimeni in cuptor.

Habarnam nu stiu ce e, o sa googlaiesc dupa ea.

Revenind acum, in povestea cu Luna a lui Grimm, morala povestii e ca e fain sa furi, tu te alegi cu ceva si restul sa stea bine-merci fara obiectul ala.
Si e greu la 4 ani sa ii zici, tu nu fura pe viitor, cand el stie din povesti ca a fura= a avea.

View PostNarcotango, on 30 ianuarie 2013 - 09:37, said:

Subscriu! E un deliciu. De văzut și filmul de desene animate după carte.

Cam carei varste se adreseaza?
Repet, ai mei 4 jumate, 6 jumate.

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Adulţii văd şi reţin violenţa, că aşa-s ei, dereglaţi cu capu'. Copiii văd şi reţin că se pot întâmpla chestii naşpa, că uneori e greu, da' până la urmă, eventual cu puţin ajutor de la prieteni (vrăjitoare, furnici, albine, cai, pitici, urşi etc) tot binele învinge şi toate se termină cu bine, toţi sunt în siguranţă şi răii sunt pedepsiţi.
Povestea aia cu luna n-o ştiu, da' cu siguranţă morala nu e să furi. Ia întreabă copiii ce-au înţeles, vei fi surprinsă. Ca exerciţiu, pune-i să-ţi povestească povestea după ce le-o citeşti: cu ocazia asta vezi cât de "traumatizaţi" sunt, le poţi explica ce-au înţeles greşit şi-i ajuţi să-şi dezvolte abilităţile de comunicare, să se exprime coerent şi în propoziţii.

Că veni vorba de poveşti, ţin să vă anunţ că există o revistă românească de comics-uri (mă scuzaţ dacă nu aşa se scrie, io le zic desene neanimate), "Harap Alb continuă", care e super cul. Au apărut deocamdată primele două numere, al treilea înţeleg că apare în februarie.
Desenele sunt făcute în stil american, fetele împăratului roş sunt extrem de sexy, pe Harap-alb îl cheamă Ştefan, pe Gerilă Miron şi e jumătate uriaş, fiecare număr are, pe lângă fragmentul din povestea clasică (au ajuns la faza în care Harap-alb e trimis după gagică), şi povestea fiecăruia dintre prieteni (până acum, Gerilă şi Flămânzilă) desenată, şi în plus nişte hard fiction (text) care mie una mi s-a părut foarte tare. În plus, au concursuri cu premii (bicicletă, skateboard, postere, căşti) cu tichet din revistă şi altele pentru desene şi texte. Puţă al meu e înnebunit, mă întreabă zilnic când mai mergem la Reghin să-i luăm revista (am luat-o dintr-un Kaufland, dar se găseşte şi la benzinării, şi la supermarketuri), şi ca un foarte mare plus, a început să citească. Cărţi adevărate, de sute de pagini (Hobbitul lui Tolkien, seria Karazan...).


edit: http://www.facebook....arapalbcontinua

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate