Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce povesti mai citim copiilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
E drept ceea ce spui, dar mie povestile cu lupi haicuiti si copii ucisi doar pt faptul ca s-au nascut de sex masculin, nu imi plac.

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Dacă nu-ţi plac, nu le citi. Eu n-am suportat nicodată povestea cu tinereţe fără bătrâneţe şi pe aia cu doi feţi cu stea în frunte, ca urmare le-au citit singuri Posted Image Evident că n-am rezolvat nici o scofală, ba chiar aş putea spune că şcoul a fost cumva mai mare (cred că dacă le citeam când erau mucoşi trăgeau pur şi simplu concluzia că nu le place, le bifau la "ştiute" şi nu-şi mai băteau capul cu ele; aşa, mai mari fiind, au venit să întrebe de ce erau ăia aşa de proşti)
Ideea era să nu te sperii tu de violenţele din poveşti, că ei nu se sperie. Ştiu că există o psihoză colectivă cu feritul copiilor de orice prostie ni se pare nouă violentă şi că tendinţa generală e să li se spună doar poveşti cu iepuraşul drăgălaş care merge în vizită la veveriţa veselă şi singura lor problemă e că nu ştiu cum să-şi împartă morcovii, dar te asigur că sunt plictisitoare pentru copii de 4 ani. Eu cred că ei au totuşi nevoie să ştie că nu totul e roz, dar din fericire totul se poate rezolva.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Mda, stiu si eu, si stiu si ei ca nu e roz totul, dar ma gandeam ca exista o cale de mijloc totusi cu niste povestioare mai pacifiste Posted Image
Zici ca d-alea cu veverite si iepurasi pacifisti, nu gasesc, a? Posted Image

Edited by -Diana-, 30 January 2013 - 10:32.


#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Cum să nu. Cărţile alea scumpe şi colorate la care nu se uită nici dracu' :D

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Deci, d-aia nu le-am vazut nici eu pana acum Posted Image
Lasa ca il caut pe Habarnam ala sa vad cine e :P

#24
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Post-Diana-, on 30 ianuarie 2013 - 09:44, said:

Grimm mi se pare violent.

Cam carei varste se adreseaza?
Repet, ai mei 4 jumate, 6 jumate.

Nu știu dacă e chiar așa. Ideea basmelor e că există o luptă între bine și rău și că binele învinge. Copiii au nevoie de chestia asta. Noi am crescut cu Grimm și n-am ajuns violenți. Violența din basme nu e realistă, nu e ca cea pe care o văd la tv dacă îi lași să se uite la filme sau în diverse jocuri de calculator. Copiii sunt isteți, își dau seama de nuanțele astea chiar dacă nu le pot explica. Dar na, fiecare alege ce crede că e mai bine pentru copiii lui.

M-am uitat cu ăia mici (4 ani) la film și le-a plăcut foarte mult. Cartea încă nu le-am citit-o, poate ar trebui să încerc deși după film s-ar putea să nu-i mai atragă prea mult că știu deja povestea. Deocamdată nu citim că am început eu să le inventez o poveste despre un motănel și un cățel care se împrietenesc și trec împreună prin diverse aventuri. În fiecare seară câte un episod. Nu știu cât o mai pot duce că am ajuns pe la episodul 5 și mă cam lasă imaginația. :D

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Citind posturile voastre incep sa cred ca devin paranoica Posted Image

#26
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Ma mir ca nu stii de Habarnam, ca-i "de pe vremea noastra". Si aia cu Dragonul, desi nu o stiu, imi suna bine. Ce le-am mai citit si le-a placut: Roald Dahl, Charlie si fabrica de ciocolata. Mie imi place mult Dahl, si le-as mai citi, dar trebuie selectate. Nu ca i-ar traumatiza (ai mei is mai sadicuti, fiica-mea intr-o vreme ma punea sa-i zic in fiecare seara "Fetita cu chibrituri" numai fiindca, invariabil, ma apuca pe mine plinsul la final), dar se apuca sa puna in practica ceea ce le citesc. Si in ultima carte a lui Dahl ce mi-a picat in mina era un baietel care ii prepara bunicii sale morocanoase o potiune... destul de ciudata.
Eu mai am o problema: se intimpla des ca ceea ce ii place fetei sa nu-i placa baiatului si invers. Asa incit trebuie sa gasesc lecturi universal valabile.

#27
Narcotango

Narcotango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.12.2012

View Post-Diana-, on 30 ianuarie 2013 - 11:07, said:

Citind posturile voastre incep sa cred ca devin paranoica Posted Image
Neah ... :) Am mai auzit chestia asta cu violența basmelor și la alții. Nu e atât de gravă situația însă. Copiii nu trebuie subapreciați.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Eu bazai sistematic la un dvd/ cartea cu Povestea Craciunului Posted Image .
Bine, eu am bazait si la Happy Feet sau Rapunzel, dar cred ca sunt prea sensibiloasa Posted Image

#29
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Post-Diana-, on 29 ianuarie 2013 - 14:26, said:

ce povesti mai cititi copiilor vostri?


Al meu face doi ani in martie si adora sa ii spun poezioare si povesti.
Deocamdata ii spun din memorie (noroc ca am memorie buna si imi amintesc destule......), dar va trebui in curand sa ne imbogatim si noi biblioteca.
Am inceput cu "Punguta cu doi bani" si aproape doua luni numai pe asta o voia, daca incepeam alta, facea scandal, nu voia sa asculte.
De curand am introdus in repertoriu "Fata babei si fata mosului" si a acceptat-o, acum o asculta cu interes.
I-am spus si "Capra cu trei iezi" si, spunandu-i-o, am realizat ca e horror............... si am renuntat la ea deocamdata.
O sa mai citesc si eu pe aici, sa vad ce sugestii aveti voi Posted Image

In copilarie am avut o carte care mi-a placut foarte mult, despre o famiie mare de soricei si toate intamplarile prin care au trecut ei. Stiu ca soriceii aveau nume foarte haioase: Roadetot, Roademult, Chitchiron, Roademultuleasa.......... su nu mai stiu.
Daca aveti idee de cartea asta si de unde as putea sa o procur, imi spuneti, va rog.
A mea cred ca a fost distrusa incetul cu incetul, dupa ce a crescut fratele meu mai mic (nu prea a iubit cartile de fel)

Edited by ginaro, 30 January 2013 - 14:33.


#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ginaro, mai zic si eu din memorie, dar am epuizat memoria care e incarcata cu alte minuni in perioada asta :)

Eu nu prea am de ales pt ca ei isi iau cartea, singuri isi aleg povestea, apoi singuri isi dau la pagina respectiva, eu cand ma pun in pat, deja e deschisa cartea la povestea respectiva.
La 2 ani mai fraieresti copilul, mai incolo o sa vezi ca nu mai merge :)

#31
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View Post-Diana-, on 30 ianuarie 2013 - 14:28, said:

La 2 ani mai fraieresti copilul, mai incolo o sa vezi ca nu mai merge Posted Image

Daa, chiar ma uit la el uneori, cand misuna prin casa, si imi dau seama ca asta e perioada cea mai linistita (cred), nu gradinita, nu scoala, nu probleme..........

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postginaro, on 30 ianuarie 2013 - 14:35, said:


Daa, chiar ma uit la el uneori, cand misuna prin casa, si imi dau seama ca asta e perioada cea mai linistita (cred), nu gradinita, nu scoala, nu probleme..........

La gradi nu-s probleme, o sa ai si tu timp pt tine, ai mei sunt de la 8-17, sunt f bine ingrijiti si asa pot sa imi fac si eu jobul.
Perioade linistite eu consider ca-s alea in care sunt sanatosi, sa nu fie raciti etc :P

#33
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNarcotango, on 30 ianuarie 2013 - 09:37, said:

Subscriu! E un deliciu. De văzut și filmul de desene animate după carte.


Nu cumva tu te referi la "How to train your dragon"...care are ca autoare pe Cressida Cowell?

Asta de care zic eu ("How to Raise and Keep a Dragon") e scrisa de John Topsell si, din cate imi amintesc eu, e pentru copii cu varste cuprinse intre 8 si... 80 de ani.
Nu este o poveste cu dragoni, ci un manual... de unde se poate afla totul despre viata, cresterea si ingrijirea dragonilor, in eventualitatea ca va veti decide(si asta mai mult ca sigur) de a avea unul ca animal de companie. Cand veti mai vizita vreo librarie va recomand macar sa o rasfoiti... B)

#34
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Postkaruna, on 30 ianuarie 2013 - 17:56, said:



Nu cumva tu te referi la "How to train your dragon"...care are ca autoare pe Cressida Cowell?

Asta de care zic eu ("How to Raise and Keep a Dragon") e scrisa de John Topsell si, din cate imi amintesc eu, e pentru copii cu varste cuprinse intre 8 si... 80 de ani.
Nu este o poveste cu dragoni, ci un manual... de unde se poate afla totul despre viata, cresterea si ingrijirea dragonilor, in eventualitatea ca va veti decide(si asta mai mult ca sigur) de a avea unul ca animal de companie. Cand veti mai vizita vreo librarie va recomand macar sa o rasfoiti... Posted Image

Hmmm, am aruncat un ochi pe cartea de care zici. Nu prea mi se pare de citit seara, la culcare, pt. 4-6 ani. E interesanta, intr-adevar, dupa 8-9 ani.

#35
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postginaro, on 30 ianuarie 2013 - 14:18, said:


In copilarie am avut o carte care mi-a placut foarte mult, despre o famiie mare de soricei si toate intamplarile prin care au trecut ei. Stiu ca soriceii aveau nume foarte haioase: Roadetot, Roademult, Chitchiron, Roademultuleasa.......... su nu mai stiu.

Cartea se numeste "Familia Roademult", autor Florian Cristescu. O poti gasi online, da cautare pe google. A fost reeditata de curand.

Votez si eu cu "Habarnam si prietenii sai" si mai adaug pe lista "Apolodor" de Gelu Naum. Am auzit ca se studiaza la scoala acum, dar e faina si pentru copii mici, ca e in versuri.

Mai exista candva o carte in versuri cu Pacala, dar nu stiu daca a fost reeditata si nici cum se numea nu mai stiu. Tre` s-o-ntreb pe mamaPosted Image

#36
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
Da, da! Uitasem de Apolodor. Posted Image  Inclusiv adaptarea muzicala a Adei Milea a avut un succes remarcabil la picii mei. Invatasera pe de rost tot CD-ul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate