Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Ce avantaj aș avea să am abonament de firmă la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22 ianuarie 2013 - 01:04, said:

Am inteles. Nu vad de ce nu, doar platesti. Problema e de ce ai vrea asta ? Clientul cu bani vrea de la tine factura pentru serviciile prestate, vrea incredere si multe altele. Ce inspira o persona fizica in jocul asta care azi e maine nu ?

Stiu ca ar fi total ilogic sa faci asta. Intrebasem doar ca imi facusem impresia ca nu s-ar putea.

#20
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

View Postmsmihai, on 22 ianuarie 2013 - 01:04, said:

Daca iti permiti limitarile unui abonament personal, de ce nu? Tu, la randul tau, vei vinde serviciul tau la un pret mai mic decat alte servicii similare insa nu vei include in oferta ta access non-stop garantat, etc.

Bine şi are cineva de aici ab de firmă la ei? E chiar aşa cum scrie la reclamă? Asta voiam să ştiu.
Apoi dacă cade un copac şi rupe cablurile, (în cartiru respectiv, sau pe strada aia), se întrerupe netu şi la ăla care are ab de 30 lei şi la cel cu ab de 300 lei. Unde este avantajul atunci?

#21
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Mai degraba fura tiganii fibra decat sa cada copacul. Posted Image

Astfel de situatii nu fac obiectul contractului intrucat nu sunt ei direct raspunzatori.

Exemplu de subpunct dintr-un contract oarecare (gasit pe net):


Quote

Echipamentul de telefonie furnizat de DCS este dependent de alimentarea de la reteaua de curent electric. DCS nu va fi responsabil pentru nici o intrerupere rezultata din cauze ce exced controlului sau, cum ar fi, dar fara a se limita la, intreruperi ale furnizarii energiei electrice, intreruperi ale legaturilor de interconectare cu alte retele, perturbari ale transmisiei datorate campurilor electromagnetice etc. si nici pentru pagubele pe care clientul le-ar putea suferi din aceste cauze.

Edited by msmihai, 23 January 2013 - 02:48.


#22
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006

View Postmsmihai, on 22 ianuarie 2013 - 16:09, said:

Daca iti permiti limitarile unui abonament personal, de ce nu? Tu, la randul tau, vei vinde serviciul tau la un pret mai mic decat alte servicii similare insa nu vei include in oferta ta access non-stop garantat, etc.

Mai degraba fura tiganii fibra decat sa cada copacul. Imagine publicată
Astfel de situatii nu fac obiectul contractului intrucat nu sunt ei direct raspunzatori.

Eu nu vînd nimic. Eu sînt firma X, care m-am gîndit să-mi fac facturile cu programul on-line Y. Mă întrebam de ce să plătesc ab de firmă la internet, dacă aş putea funcţiona şi utilizînd un ab obisnuit? (muult mai eftin). Posted Image
Din ce alte cauze ar putea apărea întreruperi ale traficului? (exceptînd situaţia în care fură ţiganii cablu) căci văd că pentru asta furnizoru de internet nu este răspunzător.

Edited by MiculDexter, 23 January 2013 - 12:50.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMiculDexter, on 23 ianuarie 2013 - 12:45, said:

Mă întrebam de ce să plătesc ab de firmă la internet, dacă aş putea funcţiona şi utilizînd un ab obisnuit?
Pai nu poti cand tu esti firma X, la incheierea abonamentului nu-ti dau pentru persoane fizice ci pentru cele juridice.

#24
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Nu ştiu dacă au cum verifica asta... Apartamentul poate fi pe numele soţiei (de exemplu). Apoi la adresa respectivă, îşi are sediu şi firma mea. Şi uite, folosesc netul pe abonament de pers fizică. Greşesc undeva? Ce am spus mai sus este doar o idee, dar nu cred că aş încălca vreo lege dacă ar fi şi pusă în practică ideea.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMiculDexter, on 23 ianuarie 2013 - 15:03, said:

Apoi la adresa respectivă, îşi are sediu şi firma mea.
Nici nu-i intereseaza. Aia nu-i o firma care sa conteze in businesul mare.

Edited by neagu_laurentiu, 23 January 2013 - 16:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate