Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Burta jos. Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Eu am auzit ca e bine sa dai jos cam 4 kg pe luna , adica ar veni un kg pe saptamina , cica este cel mai sanatos, nu fortezi organismul....

#56
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
E bine dar greu realizabil, la numarat e usor dar efectiv se lasa foarte greu duse::)))

#57
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Am o tipa la sala, a dat jos in 9 luni 40 de kg, regim vegetarian si sport zilnic.
Mi-a spus ca acum ii e cel mai greu, mentinerea, e adevarat, slabesti cum slabesti dar mentinerea e ucigatoare!

View PostKabana, on 27 ianuarie 2013 - 22:28, said:

Asta nu inseamna neaparat un lucru bun


Eu capoasa nu sunt, mi-a stricat apa 2 ore de topaiala si am abandonat-o dar  o sa imi reiau sticluta dupa mine si beau inghitituri mici, sa ma hidratez, poate asa ajung si la targetul dorit pentru care lupt de ceva vreme::)))

Edited by Corina2009, 27 January 2013 - 22:34.


#58
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postxeleron, on 27 ianuarie 2013 - 22:18, said:

Ce sa fac?Ard mai mult decat consum,asta fac.A salta mesele(dupa cum zic unii cina si micul dejun) e o practica foarte proasta,intrucat organismul detecteaza ca il infometezi si asta face si mai dificil slabitul.

Corect, face dificil slabitul pentru ca atunci corpul incepe sa consume mai putina energie si sa se incetineasca metabolismul pentru ca el este obisnuit cu un anumit ritm, si cand nu mai are acel ritm incearca sa se adapteze.Ca sa slabesti metabolismul trebuie sa fie in continua miscare, de aia e bine sa mananci cantitate mic, dar des.

Edited by catalinuptm, 27 January 2013 - 22:34.


#59
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mesele regulate sunt esentiale pentru ca este IMPERATIV ca nivelele substantelor ce participa la  metabolism(si aici vorbim de vitamine/minerale/calorii etc) sa ramana in parametrii fiziologici 24 din 24.De ce credeti ca analizele de sange se fac dimineata,inainte de mancare?Se fac atunci pentru ca este cea mai mare distanta intre mese(teoretic) astfel dimineata esti la un minimum minimorum din toate punctele de vedere,ei asta urmaresc,sa ramai in parametrii tot timpul.Eu va povestesc din cunostinte si din experiente reale,am mai intalnit pe cineva care salta cina,si uite ca intr-o zi organismul a spus nu si noaptea a avut o cadere de calciu(o chestie relativ banala) ,cadere care l-a facut sa isi inghita limba,bine ca era cineva langa el si l-au dus la urgenta,altfel ii caram praporul,nu va jucati cu organismul vostru fratii mei,ca va pare rau.
Edit:am uitat punctul.

Edited by xeleron, 27 January 2013 - 22:42.


#60
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
N-am nimic, nicio problema medicala, arsuri, dificultati, etc.
Doar o topaiala nebuna pe ritmul muzicii.

#61
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 20:08, said:

Deci micul dejun e obligatoriu, iti da energia necesara ptr intreaga zi si in plus se consuma rapid caloriile mancate, e o tampenie sa renunti la el.
La fel si fructele trebuie mancate cu cap.Nu mai zic de fasolea aia care nu are ce cauta in meniu.

@Corina2009, Tocmai, dimineata in loc sa bagi cantitati de mancare... maninci un mar, astfel forrtezi organismul sa ia energia din stratul de grasime de pe burta....
Si eu am avut un inceput de burta.Cum am bagat mere dimineata si am renuntant la cornuri dulciuri paine si am limitat carnea cum a disparut burta.

Simplul fapt ca omul are burta,  asta arata clar ca are de unde sa ia energia pe care nu o va lua de la micul dejun...
Invata un pic de biologie umana.Asta functioneaza pentru orice individ cu burta ... fie barbat sau femeie...
Doar trebuie sa ai ambitie.

Edited by adrian_2011, 27 January 2013 - 23:09.


#62
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Simplul fapt ca dai burta jos nu inseamna ca slabesti cum trebuie.Nu stiu daca iti dai seama dar tu faci o mica infuzie de glucide din marul ala,nu e plastic nedigerat.Uite,iti dau un exemplu de balta:contractia musculara are nevoie de calciu pentru a se executa optim.Daca acesta nu este suplimentat,organismul are 2 optiuni;prima e calciul din sange,a 2-a e calciul din oase.Daca mananci ultima masa la 6 seara si faci exercitii la 8 dimineata cam cate ore de lipsa ai?
In plus nu stiu de ce toti aveti impresia ca proteinele in organism sunt exclusiv cu rol in structura muschilor.Metabolismul acestora este foarte complex,pe langa rolul structural,acestea se regasesc in organism sub forma de enzime si coenzime,se gasesc in structura peretilor celulari,participa activ la generarea si regenerarea celulara,sunt parte structurala a unor hormoni, etc,iar in lipsa aportului proteic,organismul pur si simplu apeleaza la cea mai accesibila sursa de proteine,muschiul.Acelasi lucru se poate spune si despre lipide.
Cat despre partea cu biologia,poti incerca o carte de fiziologie corelata cu o carte de chimie,metabolismul asta nu e chiar o apa de ploaie de invatat si inteles,am facut scoala cu el 1 an jumate si asta doar asa ca sa inteleg mecanismele fundamentale.

#63
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Bineinteles ca ne poti spune si cum a evoluat procentul de grasime pe masura scaderii in greutate si astfel poti concluziona ca n-ai pierdut nici muschi nici apa, nu?
Asta ignorand pentru o clipa faptul ca fructele sunt doar fibre, apa si fructoza, iar fructoza dupa ce-a completat rezervele de glicogen din ficat trece direct in grasime.

#64
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si mult mai multi neglijeaza nevoia organismului de odihna,ohoo,putem discuta pe tema pierderii de greutate saptamani intregi.

#65
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Bun, hai să vă întreb punctual un lucru.
Cum ar trebui să-mi setez bicicleta, pe nivel mic și să pedalez foarte repede și pentru mult timp sau să o setez pe nivel mai mare și să pedalez mai încet ca și ritm, dar pentru același timp?


#66
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 22:33, said:

Eu capoasa nu sunt, mi-a stricat apa 2 ore de topaiala si am abandonat-o dar  o sa imi reiau sticluta dupa mine si beau inghitituri mici, sa ma hidratez, poate asa ajung si la targetul dorit pentru care lupt de ceva vreme:Posted Image))
nu inteleg. ce anume ti-a stricat apa? cum? :huh:

#67
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmesersmith, on 28 ianuarie 2013 - 11:29, said:

Bun, hai să vă întreb punctual un lucru.
Cum ar trebui să-mi setez bicicleta, pe nivel mic şi să pedalez foarte repede şi pentru mult timp sau să o setez pe nivel mai mare şi să pedalez mai încet ca şi ritm, dar pentru acelaşi timp?
Sa o setezi astfel incat sa ai pulsul cam 50-80% din pulsul maxim si depinde de scop si nivelul tau la momentul asta.
Ideal ar fi bine sa mergi la cateva ore de spinning cu profesor care sa-ti arate pozitiile si sa faci o ora in care treci prin toate!

#68
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Si pulsul maxim este...cat? Sau cum il aflu?
Scopul este sa ard burta, asa cum spune titlul topicului pe care l-am deschis aici.
Spinning? Cuvantul mi-e usor de tradus, insa nu prea ii inteleg sensul in contextul unei sali.

#69
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
http://rhinofitness....te_testing.html

#70
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Pulsul maxim este 220-varsta.
Ca sa "arzi" burta trebuie sa umbli in primul rand la alimentatie, ea are ponderea cea mai insemnata in procesul de slabire.
E foarte mult de discutat in privinta asta, eu in locul tau as face o evaluare ca sa vad unde ma aflu si pe ce drum o apuc si in ce fel. Asta ar fi primul pas, dupa alimentatie.

#71
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Evaluare, ok, dar cum si unde trebuie s-o fac?

#72
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Pai in primul rand trebuie sa cauti un aparat d-ala cu curenti slabi care sa-ti spuna cata masa musculara ai, cum e ea distribuita, cata grasime ai si cum e distribuita. Nu e the best dar e un inceput pentru ca in functie de procentele astea si distributia lor iti poti stabili antrenamentul. De obicei salile de fitness mai rasarite au asa ceva in dotare, daca nu vezi ceva cabinete medicale particulare.
Dar repet, cel mai important lucru e alimentatia, poti sa bagi ca turbatu sport pana la epuizare, daca nu te hranesti adecvat e degeaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate