Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Nexus 7 vs Samsung Galaxy Tab2 P3110

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Poll: Google Nexus sau Samsung (29 member(s) have cast votes)

Care dintre cele doua tablete (Nexus 7 si Galaxy Tab 2) considerati ca este o mai buna optiune?

  1. Nexus 7 (19 votes [65.52%])

    Percentage of vote: 65.52%

  2. Samsung Galaxy Tab 2 P3110 (8 votes [27.59%])

    Percentage of vote: 27.59%

  3. Alta tableta (va rog sa specificati tableta si sa motivati votul) (2 votes [6.90%])

    Percentage of vote: 6.90%

Vote Guests cannot vote

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Dupa cateva experiente neplacute cu tablete romanesti (Allview Speed 3 Duo) sau chinezesti (PNI HD77D) m-am decis sa-mi iau o tableta serioasa. In aceiasi gama de pret gasesc Nexus 7 cu procesor quad-core si 16/32GB memorie interna, dar fara posibilitatea de expanisune prin card microSD si Samsung Galaxy Tab2 P3110 cu procesor dual-core, dar cu memorie interna de 8GB si posibilitatea expansiunii memoriei prin card microSD. Intrebarea mea simpla: ce imi recomandati dintre cele doua tablete? Exista si alte optiuni la banii astia (max 1100 lei)?

Edited by DeuxEx, 31 December 2012 - 10:03.


#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Gasesti P3100 pe la baieti, ai si 3G inclus.
Daca nu vrei 3G, mergi pe nexus.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Ce zici de Lenovo IdeaTab A2107? Dual-core, dual-sim 3G + GSM (poti suna), autonomie 8 - 10 ore, microSD etc. Posted Image Nu ar fi prima alegere pentru jocuri, pentru gaming mergi pe Nexus.

Edited by LensFlare, 31 December 2012 - 10:20.


#4
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Eu am mers pe Nexus, dar varianta cu 3G si sunt foarte multumit. Personal ma incanta si faptul ca primesti update-urile de android direct de la google, nu trebuie sa astepti dupa producatorul tabletei.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLensFlare, on 31 decembrie 2012 - 10:18, said:

dual-sim 3G + GSM (poti suna)
Ai vreun link despre cum merge treaba asta in soft (ce restrictii are, ce configurari poti face)? Pare sa fie un super-feature (pentru cei care folosesc scula mai mult decit in casa linga wifi-ul propriu)!

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@f300 descarca manualul de utilizare de pe site-ul Lenovo, poate gasesti detalii suplimentare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h9QzHYQB0ZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 31 December 2012 - 11:26.


#7
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 11.01.2011

View PostLensFlare, on 31 decembrie 2012 - 10:18, said:

Ce zici de Lenovo IdeaTab A2107? Dual-core, dual-sim 3G + GSM (poti suna), autonomie 8 - 10 ore, microSD etc. Posted Image Nu ar fi prima alegere pentru jocuri, pentru gaming mergi pe Nexus.

Procesorul MTK 6575 ARM Cortex-A9 este single core.http://www.androidau...rtphones-53307/

Edited by chflorin, 31 December 2012 - 11:32.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@chflorin hmmm pe unde am citit eu scria dual-core... oricum din ce vad e destul de potent: 720p playback, 3D etc. Pentru navigare web, filme si messenger e ok.

#9
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 11.01.2011

View PostLensFlare, on 31 decembrie 2012 - 11:35, said:

@chflorin hmmm pe unde am citit eu scria dual-core...
Galbejitii mint la specificatii de multe ori .

#10
tudorel92

tudorel92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.03.2008
salut! voi ce ati recomanda... nexus 7 cu 3g sau fara?

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@tudorel92 ai nevoie sau nu de 3G? :D

#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Nu vreau inca o "chinezarie" cu chipset MTK. Vreau o tableta de firma cu care sa nu am emotii pe viitor.

#13
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
tudorel92
salut! voi ce ati recomanda... nexus 7 cu 3g sau fara?
Dupa parerea mea, e mai bine sa iei fara 3g, in conditiile in care un stick 3g e mult mai la indemana (RDS iti da gratis, imprumuti de la prieten, ai pe gratis la job, etc). Mai mult, majoritatea stickurilor 3g sunt detectate de android (via pppwidget). Cu diferenta de pret mai bine iti iei niste accesorii faine: husa, tastatura....

#14
zuup

zuup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.12.2009
Eu as alege (de fapt am ales, mai trebuie doar sa o cumpar, undeva pe sfarsitul saptamanii viitoare) Nexus 7. Tot intre aceste doua modele oscilam si eu, dar dupa mai multe vizite prin magazine am ramas la Nexus 7 deoarece are ecran si procesor mai bune, sistem de operare mai nou, bateria un pic mai mare si micro-USB (pentru mine e un avantaj), carcasa de pe spate este dintr-un material care nu aluneca din mana; in schimb, ce are P3110 in + nu imi este necesar: card (16gb din care ~13 cat sunt disponibili la Nexus este suficient pentru mine), camera de 3mp (de care nu am nevoie)...si cam atat. Ca fapt divers, Nexus vine si cu Google Earth instalat.
La samsung din cei 8gb, vreo 4,6 sunt liberi, atat avea cea pe care am umblat in magazin. Mai exista si varianta de 16gb la acelasi pret cu Nexus 7 16 gb, acum depinde si ce vrei sa faci cu ea, mie 16gb imi sunt suficienti, de 3g nu am nevoie...daca iti trebuie mai mult spatiu poti lua varianta de 32gb.
Zicea cineva mai sus de Lenovo...are single core, am citit cate ceva zilele trecute despre acea tableta, bateria e putin mai slaba, iar pentru jocuri nu prea e recomandata, este mai mult pentru cine vrea sa stea pe net (3g la un pret accesibil).
Cel mai bine este sa te duci in magazin si sa le testezi pe ambele, oricum indiferent de ce ai alege, nu se compara cu niciuna romaneasca.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Poststate, on 31 decembrie 2012 - 17:04, said:

Dupa parerea mea, e mai bine sa iei fara 3g, in conditiile in care un stick 3g e mult mai la indemana (RDS iti da gratis, imprumuti de la prieten, ai pe gratis la job, etc). Mai mult, majoritatea stickurilor 3g sunt detectate de android (via pppwidget). Cu diferenta de pret mai bine iti iei niste accesorii faine: husa, tastatura....
Daca ai banii si folosesti 3G investitia in tableta cu 3G este de departe "cel mai fain accesoriu" pe care il poti avea, chiar daca nu te poti lauda prea bine la prieteni cu el, fiind in interiorul tabletei. Da, 3G-ul e mult mai scump "in tablete" decit un stick (probabil au copiat modelul Apple) dar folosirea 3G cu stick (eventual + cablu usb host necesar la majoritatea tabletelor) e pentru masochisti. Poate merge asa daca folosesti tableta la birou si n-o iei de acolo niciodata dar in rest e dezastru. Nu poti sa o pui in geanta/buzunar cu toata improvizatia conectata (deci este offline 99% din timp), cind esti pe strada, in magazin sau intr-un mijloc de transport in comun (astea fiind utilizarile mobile uzuale, ce ar mai fi, intr-un bar/restaurant?) nu poti scoate tableta sa te uiti repede de ceva pe ea, trebuie sa te cauti prin geanta sau alte buzunare sa scoti cablul si stick-ul, sa le conectezi si abia dupa aia sa te incepi sa faci ce aveai de facut. Nu mi se pare rezonabil decit daca chiar trebuie sa faci economii cu orice pret, atunci n-ai de ales.

#16
tudorel92

tudorel92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 28.03.2008
Vă multumesc tuturor pentru răspunsuri.Cred că voi merge pe varianta fără 3G din două motive: 1. cu diferenţa de bani îmi voi lua accesorii şi 2. în mare parte am acces la wi-fi iar pentru momentele fără o să folosesc un stick.

#17
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Probabil o sa raman si eu la Nexus 7, dar fara 3G. Daca o sa gasesc vreo promotie la cea de 32GB, probabil pe aceea o s-o aleg.

#18
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
merita diferenta de bani pentru 3g, niciodata nu stii cand ai nevoie de net, un gps, maps sau search pe google
am decupat cu foarfeca un sim prepay de la digi si merge foarte bine
singurul dezavantaj este ca nu se poate dezactiva simul, doar datele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate