Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Masti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
533 replies to this topic

#487
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 14:05, said:

Aia e simpatie, afectiune. Ma incapatanez sa cred ca prietenia se intemeiaza pe reciprocitate.
Pui egal între prieten și partener, eventual iubit... merge, dar nu exclude ce am spus.
De fapt ăia sînt prieteni, care nu așteaptă ceva, mă gîndesc... fifi lozofez și eu... dacă nu aici atunci unde?    Posted Image

#488
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 14:04, said:

A fost doar o problema de contradictie de termeni si nu de contradictii intre idei. Posted Image
Aha. E o placere sa intalnesti oameni care impartasesc aceleasi idei ca ale tale. Posted Image

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 14:11, said:

Pui egal între prieten și partener, eventual iubit... merge, dar nu exclude ce am spus.
De fapt ăia sînt prieteni, care nu așteaptă ceva, mă gîndesc... fifi lozofez și eu... dacă nu aici atunci unde? Posted Image
Vai, ce parere proasta ai despre mine! Da, consider ca e foarte important ca partenerul sau iubitul sa-ti fie si prieten, dar asta nu inseamna ca eu as crede ca toti cei care-ti sunt prieteni trebuie sa-ti fie automat iubiti sau ca doar partenerul iti poate fi prieten. Am prietene femeie si niciodata n-am fost atrasa fizic de femei, ce naiba! Posted Image

Edited by On_my_way, 26 January 2013 - 14:16.


#489
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 14:04, said:

A fost doar o problema de contradictie de termeni si nu de contradictii intre idei. Posted Image
Asta din cauza ca nu ati clarificat de la inceput un lucru.
Iubirea nu are componenta sexuala, iar dragostea are.
Dragostea este inclusa in iubire.
Poti iubi fara sa fii indragostit: parinti, frate sora,
Poti iubi pe cineva fara sa fii indragostit - aici sunt ceva mai confuz.
Poti iubi si sa fii indragostit in acelasi timp de o persoana.
Poti fi indragostit fara sa iubesti?
Posibilitatile astea le-am vazut eu in momentul asta. S-ar putea sa mai fie variante.

Edited by johnnickelby, 26 January 2013 - 14:23.


#490
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
Iubirea nu are treaba cu sexul, asa e, prin urmare, dragostea n-are cum sa fie inclusa in iubire. Poti sa iubesti fara sa fii indragostit, poti sa fii indragostit si fara sa iubesti (esti atras doar fizic de o persoana, respectiva persoana nu are calitati care sa-ti trezeasca admiratia si respectul) si se poate ca dragostea sa se suprapuna peste iubire.
Eu asa vad.

#491
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 14:15, said:

Vai, ce parere proasta ai despre mine! Da, consider ca e foarte important ca partenerul sau iubitul sa-ti fie si prieten, dar asta nu inseamna ca eu as crede ca toti cei care-ti sunt prieteni trebuie sa-ti fie automat iubiti sau ca doar partenerul iti poate fi prieten. Am prietene femeie si niciodata n-am fost atrasa fizic de femei, ce naiba! Posted Image
M-am exprimat grăbit... așa reieșea din răspunsul tău... sigur că ai vrut să spui altfel.
Mi-am dat o palmă, să zici dacă mai trebuie... Posted Image

Mențin totuși ce am spus...
Poți să ai prieteni care să nu aștepte reciprocitate... nici aprobare.

Edited by ioham, 26 January 2013 - 14:34.


#492
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postjohnnickelby, on 26 ianuarie 2013 - 14:17, said:

Asta din cauza ca nu ati clarificat de la inceput un lucru.
Iubirea nu are componenta sexuala, iar dragostea are.
Dragostea este inclusa in iubire.
Poti iubi fara sa fii indragostit: parinti, frate sora,
Poti iubi pe cineva fara sa fii indragostit - aici sunt ceva mai confuz.
Poti iubi si sa fii indragostit in acelasi timp de o persoana.
Poti fi indragostit fara sa iubesti?
Posibilitatile astea le-am vazut eu in momentul asta. S-ar putea sa mai fie variante.
Pavel spune dragoste. Deci am putea pune egalitate intre iubire si dragoste. Ca unii ataseaza doar componenta erotica unuia sau altuia dintre termeni e problema lor...

#493
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Da, atunci se poate formula fara probleme de interpretare sintagma "iubeste-ti aproapele".
Acum nu-mi dau seama de ce am privit din punct de vedere matematic ca sa zic asa relatia dintre iubire si dragoste.
Daca le despartim atunci pare mai logic.

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 14:33, said:

Pavel spune dragoste. Deci am putea pune egalitate intre iubire si dragoste. Ca unii ataseaza doar componenta erotica unuia sau altuia dintre termeni e problema lor...
Eu cred ca mai ales acum, a pune egalitate intre aceste doua notiuni poate duce la intrepretari si nu o spun cu ironie.
Daca ar fi despartite cum spune On my way atunci totul ar fi mai clar, cel putin asa mi se pare mie.

#494
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postjohnnickelby, on 26 ianuarie 2013 - 14:39, said:

Eu cred ca mai ales acum, a pune egalitate intre aceste doua notiuni poate duce la intrepretari si nu o spun cu ironie.
Daca ar fi despartite cum spune On my way atunci totul ar fi mai clar, cel putin asa mi se pare mie.
Daca am avea ca in greaca, termeni diferiti, nu am mai avea probleme de intelegere. Cum nu avem, ramane sa ne lamurim in functie de context.

Edited by mario_bril, 26 January 2013 - 14:44.


#495
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 14:33, said:

M-am exprimat grăbit... așa reieșea din răspunsul tău... sigur că ai vrut să spui altfel.
Mi-am dat o palmă, să zici dacă mai trebuie... Posted Image

Mențin totuși ce am spus...
Poți să ai prieteni care să nu aștepte reciprocitate... nici aprobare.
Nu, asa ai inteles tu. De ce sa-ti dai palme? Oamenii au dreptul sa gandeasca despre semenii lor ce vor. Si pot sa le spuna acestora ce gandesc despre ei, atata timp cat o fac intr-un mod civilizat. :)

#496
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 14:44, said:

Daca am avea ca in greaca, termeni diferiti, nu am mai avea probleme de intelegere. Cum nu avem, ramane sa ne lamurim in functie de context.
Tocmai la asta ma gandeam, la faptul ca limba vorbita este vie si se modifica in timp. Apar cuvinte noi, iar multe din cele vechi isi modifica partial intelesul sau exprima mult mai putin din ceea ce facea cu multa vreme in urma. De aici apar si interpretarile periodice care trebuie sa aduca la zi si sa sincronizeze ideea initiala a unui text cu cuvintele uzuale ale prezentului.

#497
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
L-ai emotionat si a recunoscut, civilizat.
Isi trage palme dar mentine, prinzi?
on

Edited by Takumi, 26 January 2013 - 14:57.


#498
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 14:33, said:

Pavel spune dragoste. Deci am putea pune egalitate intre iubire si dragoste. Ca unii ataseaza doar componenta erotica unuia sau altuia dintre termeni e problema lor...
Dar Pavel nu da de inteles ca ar exista vreo legatura intre iubire si atractia. Ca asta e erosul, nu? Pasiune, dorinta sexuala, nevoia de a-l poseda pe celalalt.

Edited by On_my_way, 26 January 2013 - 14:58.


#499
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 14:54, said:

Nu, asa ai inteles tu. De ce sa-ti dai palme? Oamenii au dreptul sa gandeasca despre semenii lor ce vor. Si pot sa le spuna acestora ce gandesc despre ei, atata timp cat o fac intr-un mod civilizat. Posted Image
E decît vorbe pe aici... nu ne știm cu adevărat... că doar despre măști era vorba.
Palmele e bune, ajută circulația...        Posted Image

#500
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Instinct si sentiment iti spune ceva? Ce treaba are apostolul Pavel?
on, sa vorbim despre iubire, vrei?
esti curtata.

Edited by Takumi, 26 January 2013 - 15:00.


#501
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 14:58, said:

E decît vorbe pe aici... nu ne știm cu adevărat... că doar despre măști era vorba.
Palmele e bune, ajută circulația... Posted Image
Poate acum intelegi de ce spuneam eu ca prietenia e chestie reciproca. Un om care iti e prieten stie lucruri despre tine pe care altii nu le cunosc si niciodata nu le vor cunoaste. E genul de persoana careia poti sa-i spui orice si nu te va judeca, chiar daca de te va certa o va face pt. ca iti vrea binele. El iti cunoaste nu numai calitatile, ci si defectele, mai ales defectele. Si, in ciuda acestui fapt, nu-si schimba sentimentele fata de tine. Si reciproca valabila, desigur. Posted Image

Edited by On_my_way, 26 January 2013 - 15:09.


#502
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 15:09, said:

Poate acum intelegi de ce spuneam eu ca prietenia e chestie reciproca. Un om care iti e prieten stie lucruri despre tine pe care altii nu le cunosc si niciodata nu le vor cunoaste. E genul de persoana careia poti sa-i spui orice si nu te va judeca, chiar daca de te va certa o va face pt. ca iti vrea binele. El iti cunoaste nu numai calitatile, ci si defectele, mai ales defectele. Si, in ciuda acestui fapt, nu-si schimba sentimentele fata de tine. Si reciproca valabila, desigur. Posted ImagePosted Image
M-ai descris frumos. Mercic. Posted ImagePosted Image

#503
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 15:20, said:

M-ai descris frumos. Mercic. Posted ImagePosted Image
N-ai pt. ce, eu am descris ce inseamna pt. mine un prieten.

#504
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 14:57, said:

Dar Pavel nu da de inteles ca ar exista vreo legatura intre iubire si atractia. Ca asta e erosul, nu? Pasiune, dorinta sexuala, nevoia de a-l poseda pe celalalt.
Bineinteles ca nu la componenta erotica se referea Pavel. Este evident.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate