Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 

Masti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
533 replies to this topic

#469
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 12:24, said:

Ce este atasamentul, draga mea? Hai sa vedem daca are sau nu legatura cu iubirea. Ce este iubirea aproapelui?

Atasamentul este dependenta de ceva sau cineva, nevoia imperioasa de a face ceva sau a-ti dori sa fii cu cineva. N-ar fi ceva rau daca implinirea acestei nevoi nu ti-ar perturba viata si nu te-ar determina sa faci fapte reprobabile. Si de multe ori asta se intampla cand e la mijloc un atasament. Ti se pare ca dorinta ta de a-ti implini o nevoie are vreo legatura cu iubirea pt. o persoana? :)

#470
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 12:39, said:

Atasamentul este dependenta de ceva sau cineva, nevoia imperioasa de a face ceva sau a-ti dori sa fii cu cineva. N-ar fi ceva rau daca implinirea acestei nevoi nu ti-ar perturba viata si nu te-ar determina sa faci fapte reprobabile. Si de multe ori asta se intampla cand e la mijloc un atasament. Ti se pare ca dorinta ta de a-ti implini o nevoie are vreo legatura cu iubirea pt. o persoana? Posted Image
Inseamna ca ne referim la notiuni diferite. Eu vad altfel atasamentul. Adica il vad ca fiind iubirea agapica a aproapelui.

#471
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 12:28, said:

Vorba unui prieten de aici cu care ai discutat de curînd... : nu sînt cuvintele tale...

Pun o pveste aici...  E la temă...


Am un singur prieten pe forumul asta, dar nu posteaza pe aria asta, nu stiu la cine te referi. Posted Image
Clipul e frumos (versurile si melodia, de asemenea) dar n-are legatura cu iubirea, ci cu dragostea.

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 12:45, said:

Inseamna ca ne referim la notiuni diferite. Eu vad altfel atasamentul. Adica il vad ca fiind iubirea agapica a aproapelui.

Poti detaila?

Edited by On_my_way, 26 January 2013 - 12:47.


#472
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 12:48, said:

Poti detaila?
Uite ce explica Iisus ca este iubirea aproapelui.

29. Dar el, voind sa se indrepteze pe sine, a zis catre Iisus: Si cine este aproapele meu?
30. Iar Iisus, raspunzand, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, si a cazut intre talhari, care, dupa ce l-au dezbracat si l-au ranit, au plecat, lasandu-l aproape mort.
31. Din intamplare un preot cobora pe calea aceea si, vazandu-l, a trecut pe alaturi.
32. De asemenea si un levit, ajungand in acel loc si vazand, a trecut pe alaturi.
33. Iar un samarinean, mergand pe cale, a venit la el si, vazandu-l, i s-a facut mila,
34. Si, apropiindu-se, i-a legat ranile, turnand pe ele untdelemn si vin, si, punandu-l pe dobitocul sau, l-a dus la o casa de oaspeti si a purtat grija de el.
35. Iar a doua zi, scotand doi dinari i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grija de el si, ce vei mai cheltui, eu, cand ma voi intoarce, iti voi da.
36. Care din acesti trei ti se pare ca a fost aproapele celui cazut intre talhari?
37. Iar el a zis: Cel care a facut mila cu el. Si Iisus i-a zis: Mergi si fa si tu asemenea.
(Luca 10:29-37)

#473
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 12:48, said:

Am un singur prieten pe forumul asta, dar nu posteaza pe aria asta, nu stiu la cine te referi. Posted Image
Clipul e frumos (versurile si melodia, de asemenea) dar n-are legatura cu iubirea, ci cu dragostea.
S-a-ntîmplat tot pe acest topic, nu se cuvine să insist.
Mă bucur că-ți place clipul, dă-mi voie să ți-l dedic atunci.Posted Image

Are legătură... Mare.
Teoretizările... îndepărtează...   Posted Image

Edited by ioham, 26 January 2013 - 13:01.


#474
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Bai omule, ce jonglati voi cu versetele ceva de speriat, macar realizezi in totalitate ce scrie acolo?
Daca da, ce treaba ai tu cu asta? Efecte?
mario
tuflesti si gata, doar scrie, nu?

Edited by Takumi, 26 January 2013 - 12:59.


#475
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 12:51, said:

Uite ce explica Iisus ca este iubirea aproapelui.

29. Dar el, voind sa se indrepteze pe sine, a zis catre Iisus: Si cine este aproapele meu?
30. Iar Iisus, raspunzand, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, si a cazut intre talhari, care, dupa ce l-au dezbracat si l-au ranit, au plecat, lasandu-l aproape mort.
31. Din intamplare un preot cobora pe calea aceea si, vazandu-l, a trecut pe alaturi.
32. De asemenea si un levit, ajungand in acel loc si vazand, a trecut pe alaturi.
33. Iar un samarinean, mergand pe cale, a venit la el si, vazandu-l, i s-a facut mila,
34. Si, apropiindu-se, i-a legat ranile, turnand pe ele untdelemn si vin, si, punandu-l pe dobitocul sau, l-a dus la o casa de oaspeti si a purtat grija de el.
35. Iar a doua zi, scotand doi dinari i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grija de el si, ce vei mai cheltui, eu, cand ma voi intoarce, iti voi da.
36. Care din acesti trei ti se pare ca a fost aproapele celui cazut intre talhari?
37. Iar el a zis: Cel care a facut mila cu el. Si Iisus i-a zis: Mergi si fa si tu asemenea.
(Luca 10:29-37)
Dar unde e atasamentul in povestioara asta? Apropo, mi-a placut f. tare incat am citit-o de mai multe ori, eu nu-l vad.

#476
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 13:12, said:

Dar unde e atasamentul in povestioara asta? Apropo, mi-a placut f. tare incat am citit-o de mai multe ori, eu nu-l vad.
Empatia suferintei fata de aproapele tau, asta il numesc eu atasament... Am banuit ca ne referim la lucruri diferite.

#477
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 12:58, said:

S-a-ntîmplat tot pe acest topic, nu se cuvine să insist.
Mă bucur că-ți place clipul, dă-mi voie să ți-l dedic atunci.
Are legătură... Mare.
Teoretizările... îndepărtează...
Multumesc pt.dedicatie. Cum sa aiba legatura? Eu vad ca cei din clip sunt atrasi unul de altul si atat.

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 13:14, said:

Empatia suferintei fata de aproapele tau, asta il numesc eu atasament... Am banuit ca ne referim la lucruri diferite.
Asa este. Empatia si compasiunea sunt sentimente frumoase, dar ele se pot simti si fata de persoane pe care nu le iubesti (adica persoane care nu ti-au trezit admiratia si respectul profund). Nu crezi?

#478
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 13:14, said:

Empatia suferintei fata de aproapele tau, asta il numesc eu atasament... Am banuit ca ne referim la lucruri diferite.
Eu credeam că-i milă sau cum spun pasionații de „energii”... compasiune...

Atașamentul are și conotație de afecțiune...
---------------------------
...medicală.

#479
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 13:19, said:

Asa este. Empatia si compasiunea sunt sentimente frumoase, dar ele se pot simti si fata de persoane pe care nu le iubesti (adica persoane care nu ti-au trezit admiratia si respectul profund). Nu crezi?
Pai spusele lui Iisus anterior citate de mine ce reprezentau? Nu iubirea aproapelui care pana atunci iti era indiferent intrucat nu il cunosteai? Bineinteles ca tocmai asta este. :)

#480
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 13:19, said:

-Multumesc pt.dedicatie. Cum sa aiba legatura?
-Am un singur prieten pe forumul asta
-Eu vad ca cei din clip sunt atrasi unul de altul si atat.
-Avec plaisir.  Are.

-Poate mai ai prieteni dar nu știi?...

-Vrei să-ți arate chiar tot?...    Posted Image

#481
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 13:23, said:

Pai spusele lui Iisus anterior citate de mine ce reprezentau? Nu iubirea aproapelui care pana atunci iti era indiferent intrucat nu il cunosteai? Bineinteles ca tocmai asta este. Posted Image
Cred ca avem pareri diferite si despre iubire. :) Ce reprezinta pt. tine iubirea?

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 13:24, said:

-Avec plaisir.  Are.

-Poate mai ai prieteni dar nu știi?...

-Vrei să-ți arate chiar tot?... Posted Image
Prietenia cere reprocitate.
Clipul e dintr-un film, nu? Daca-i asa, inseamna ca tu ai vazut filmul si stii mai multe, or exista si alte chestii pe care eu nu le observ in clip.

#482
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 13:47, said:

Cred ca avem pareri diferite si despre iubire. Posted Image Ce reprezinta pt. tine iubirea?
Uite iti explica Pavel:

Dragostea si bunurile ei.

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.
13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
(1 Corinteni capitolul 13)

#483
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 13:47, said:

Prietenia cere reprocitate.
Clipul e dintr-un film, nu? Daca-i asa, inseamna ca tu ai vazut filmul si stii mai multe, or exista si alte chestii pe care eu nu le observ in clip.
Mă refer doar la clip, nu știu despre film.
Poți să ai prieteni care să nu aștepte reciprocitate... nici aprobare.

Mario e activ azi... e greu de prins... Posted Image

#484
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postmario_bril, on 26 ianuarie 2013 - 13:53, said:

Uite iti explica Pavel:

Dragostea si bunurile ei.

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce e desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil; judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.
13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
(1 Corinteni capitolul 13)
Pacat ca am ispravit like-urile. Pavel are dreptate. Si am convingerea ca s-a referit la iubire, nu la dragoste, dar traducerea a fost defectuoasa. Se pare ca privim dragostea la fel, nu stiu cum naiba ajungem sa ne contrazicem. Poate eu sunt vinovata, pt. ca incep sa disec si unde nu-i cazul. Posted Image

Edited by On_my_way, 26 January 2013 - 14:03.


#485
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostOn_my_way, on 26 ianuarie 2013 - 14:02, said:

Pacat ca am ispravit like-urile. Pavel are dreptate. Si am convingerea ca s-a referit la iubire, nu la dragoste, dar traducerea a fost defectuoasa. Se pare ca privim dragostea la fel, nu stiu cum naiba ajungem sa ne contrazicem. Poate eu sunt vinovata ca incep sa disec si unde nu-i cazul. Posted Image
A fost doar o problema de contradictie de termeni si nu de contradictii intre idei. ;)

#486
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postioham, on 26 ianuarie 2013 - 13:54, said:

Mă refer doar la clip, nu știu despre film.
Poți să ai prieteni care să nu aștepte reciprocitate... nici aprobare.

Aia e simpatie, afectiune. Ma incapatanez sa cred ca prietenia se intemeiaza pe reciprocitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate