Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

tuner usb -probleme accesare programe dvb-t

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mihaitza1985

mihaitza1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2009
De curand am facut rost de un tv-tuner usb PCTV Hybrid pro stick, cu cd de instalare ,licenta, antena de camera. Acesta functioneaza cu o aplicatie Pinacle TV center. Pe analog functioneaza normal. Pe digital gaseste toate posturile dar nu le pot accesa din lista. Sunt cu caractere gri pe cand cele analogice pe care le pot accesa sunt cu caractere negre.
Inainte sa postez am mai citit pe aici legat de trecerea de la mpeg2 la mpeg4.  Sa fie oare din aceasta cauza?
Are idee daca acest tuner este cu decodare mpeg2 sau mpeg4?
Am atasat doua sceenshoot-uri ca sa vedeti despre ce e vorba.
Multumesc,

Attached Files

  • Attached File  tv1.JPG   60.6K   40 downloads
  • Attached File  tv2.JPG   66.26K   43 downloads


#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
http://www.pctvsyste...US/Default.aspx

incearca o versiune mai noua,...eu pe asta o am.

#3
mihaitza1985

mihaitza1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2009
Multumesc DIVX2006. Am instalat noua versiune si nu pot vedea nimic nici pe digital nici pe analog. La cautare imi gaseste posturile si pe analog si pe digital dar ecranul este negru. Modelul tunerului este PCTV Hybrid Pro Stick (320e). Ce tara ai introdus cand ai facut setarile?

#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Romania....ia instaleaza ffdshow
http://www.free-code...ow_download.htm

#5
mihaitza1985

mihaitza1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2009
Multumesc inca o data. Am instalat codec-ul si a aparut imaginea pe analog cu noua versiune. Momentan nu mai sunt in buc si nu pot proba si pe digital. Ce ma intriga este faptul ca la spcificatiile acestui  model de tuner  apare :Video compression formats MPEG-2, MPEG-1 (VCD), DivX. Din ce am citit ar trebui sa stie musai MPEG-4. Gresesc?

#6
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Corect, trebuie MPEG-4, altfel le prinzi dar nu le poti vedea. Deocamdata nu-ti lua altul; se pare ca se va trece la DVB-T2.

#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 generalmotors, on 26 decembrie 2012 - 22:26, said:

Corect, trebuie MPEG-4, altfel le prinzi dar nu le poti vedea. Deocamdata nu-ti lua altul; se pare ca se va trece la DVB-T2.
Este hotarata trecerea.

#8
mihaitza1985

mihaitza1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2009
Acum mi-am dat seama de ce vanzatorul se facea ca ploua, ca nu l-a ma folosit demult si ca nu se pricepePosted Image . Oricum am dat cateva sute de mii vechi pe el, eu nefiind la curent cu detaliile astea . Noi sa fim sanatosi. Sarbatri fericite la toti!

#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 mihaitza1985, on 27 decembrie 2012 - 11:11, said:

Acum mi-am dat seama de ce vanzatorul se facea ca ploua, ca nu l-a ma folosit demult si ca nu se pricepePosted Image . Oricum am dat cateva sute de mii vechi pe el, eu nefiind la curent cu detaliile astea . Noi sa fim sanatosi. Sarbatri fericite la toti!
Incearca si Splash lite
http://mirillis.com/...ads_splash.html

#10
mutly

mutly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.01.2008

 generalmotors, on 26 decembrie 2012 - 22:26, said:

Corect, trebuie MPEG-4, altfel le prinzi dar nu le poti vedea. Deocamdata nu-ti lua altul; se pare ca se va trece la DVB-T2.

 DIVX2006, on 27 decembrie 2012 - 08:58, said:

Este hotarata trecerea.

scriu si eu aici ca sa nu mai deschid alt subiect cu o intrebare scurta:

de curand am achizitionat un "expresscard" hibrid (mai exact AVerMedia A577). Initial l-am luat pentru partea analoga dar din curiozitate si pentru ca in adancuri ma roade un virus pentru DX am zis sa incerc si ceva digital iar cu antena bine degajata ( zona rurala ) si dupa aproximativ o saptamana de urmarit seara de seara am reusit sa vad multiplexurile de pe frecventele 738 si 778 mhz din Bucuresti.

Pe pachet scrie ca stie DVB-T si banuiesc din cele citite ca stie si MPEG-4 daca am avut imagine la receptie. Intrebarea mea este daca in momentul cand se va trece pe sistemul DVB-T2 mai am ce sa fac cu el pe digital cu vreun soft ceva sau totul este controlat de partea fizica a tv-tuner-ului.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 mutly, on 28 decembrie 2012 - 20:52, said:

cand se va trece pe sistemul DVB-T2 mai am ce sa fac cu el pe digital cu vreun soft ceva sau totul este controlat de partea fizica a tv-tuner-ului.
Nu ai ce sa-i faci sa receptioneze DVB-T2.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2012 - 21:08.


#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Da, asa cum a spus si Laurentiu, nu mai ai ce face ,...trebuie alta "scula" care sa stie DVB-T 2 in hardware. Daca se oficializeaza implementarea sistemului DVB-T2 si SE INCEPE DIGITALIZAREA terestra, atunci vor aparea si stb-uri DVB-T2 iar preturile vor scadea.

#13
mihaitza1985

mihaitza1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2009
Surpriza! A mers cu Splash Lite. La informatii imi apare cum ca ar functiona in mpeg2, dupa cum se vede in atasament. O mica problema ar fi ca pe posturile HD sacadeaza un pic, restul functioneaza perfect. Multumesc pt interesul acordat!

Attached Files



#14
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Este eronat mpeg2-ul ala...cred ca e o scapare software.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate