Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

De ce facem copii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#73
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostCr1spy, on 14 decembrie 2012 - 19:49, said:

Deci pe celalalt l-ar da si el fratilor lui. Si ce parere are copilul tau, nu conteaza.
Daca am gresit cu ceva in afirmatie, spune-mi unde... nu ma supar si apreciez sinceritatea.
Nu ai greșit, Doamne feri, cu nimic.
Topicu se cheamă De ce facem copii. Tu ai o judecată corectă și există în mod categoric oameni cu deviații de comportament, cu probleme psihice etc.
Așa că asta vroiam - să stabilim despre care cazuri vorbim noi două?
Oricum, îmi mențin ideea că o societate civilizată trebuie să reușească să aibă grijă de copii. De toți. Știu că sună mai bine/mai real să tindă, să evolueze spre așa ceva, da' mie nu-mi place cum sună Posted Image

View Postgi_fubar, on 14 decembrie 2012 - 19:52, said:

Am observat ca un adult care nu-si exercita imediat autoritatea prin diverse gesturi , mimica , tonalitatea vocii atunci cand ii este prezentat un copil ( de exemplu sa-l mangaie pe cap ) este privit ca un om slab . Tonul pitigaiat al vocii este un mod de minimalizare al copilului .

Dacă tu, ca adult, mângăi un copil pe cap este semn de autoritate?
O fi mai bine decât să-i mâțăi niște onomatopee să-l întrebi direct: ce faci, frate.

View Postgi_fubar, on 14 decembrie 2012 - 19:52, said:

unele fac chiar tratamente ca sa nasca un copil . Mai ales dupa o anumita varsta cand pierd probabil din atractie femeile gasesc in nastere un mod de a renaste sexual in ochii celorlalti .

Fix d-aia fac femeile tratamente costisitoare și chinuitoare. Vorbești ca să te afli în treabă. Ca să renască sexual își pun silicoane și botox.
Tu discuți despre naștere ca rit? Să știu, că mă retrag și zic pardon.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 20:39.


#74
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostCr1spy, on 14 decembrie 2012 - 19:49, said:

Deci pe celalalt l-ar da si el fratilor lui. Si ce parere are copilul tau, nu conteaza.
Daca am gresit cu ceva in afirmatie, spune-mi unde... nu ma supar si apreciez sinceritatea.
Cr1spy, hai că am venit de-acasă.
Înțeleg ce vrei să spui și unde bați cu presiunea asta.
Doar că sunt o serie de poate la mijloc și nu putem să speculăm la nesfârșit.

#75
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postamonra_71, on 14 decembrie 2012 - 20:59, said:

Cr1spy, hai că am venit de-acasă.
Înțeleg ce vrei să spui și unde bați cu presiunea asta.
Doar că sunt o serie de poate la mijloc și nu putem să speculăm la nesfârșit.
Ok. Tocmai aste era ideea, tu intrebai ce este asa de greu sa le explici parintilor ce nu-ti convine si ca orice parinte care-si iubeste copilul pricepe.

Acum inchipuie-ti ce pricep cei pe care nu-i intereseaza si apoi cei care nu-si iubesc copiii.

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 21:58.


#76
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postnick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 18:50, said:


egoiştii nu fac copii de frică să nu-şi piardă vreo fărâmă de confort la tinereţe. la bătrâneţe se vaită că tineretu-i egoist şi nu le bate nimeni la uşă.
Eu cred ca tocmai din egoism fac oamenii copii.

#77
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Cind sint prea multe jucarii si se joaca adultii cu ele....apar copiii.....

#78
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostOn_my_way, on 14 decembrie 2012 - 23:30, said:

Eu cred ca tocmai din egoism fac oamenii copii.
de ce? un om normal sănătos are instinctul ăsta foarte normal, vrea să se reproducă. ce-i mai egoist în asta decât să vrei să mănânci că altfel mori de foame? e o chestie normală. așa am fost făcuți de natură. vezi doameni egoism, altruismul adică te determină să rămâi singur și să-ți bibilești numa propriile griji legate strict de persoana ta pe care o faci buricul lumii?

#79
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postnick_far_de_cap, on 16 decembrie 2012 - 14:54, said:

de ce? un om normal sănătos are instinctul ăsta foarte normal, vrea să se reproducă. ce-i mai egoist în asta decât să vrei să mănânci că altfel mori de foame? e o chestie normală. așa am fost făcuți de natură. vezi doameni egoism, altruismul adică te determină să rămâi singur și să-ți bibilești numa propriile griji legate strict de persoana ta pe care o faci buricul lumii?

De teoria genelor ai auzit? De ce nu adopta oamenii copii decat atunci cand isi dau seama ca nu pot ei insusi concepe unii? Si de ce, chiar si-asa, cu greu accepta sa adopte?

#80
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Odata cu explozia informationala posesia copiilor nu mai este un indicator al puterii acum fiecare cauta probabil sa se impuna printr-o activitate facuta cu intelectul , un job bine platit facut cu creierul capata prioritate inaintea familiei .
Cei din regiunile rurale , cei proveniti din familii sarace , cei care au activitati preponderent fizice , non-intelectuale isi intemeiaza familii si/sau fac copii pentru a capata o prestanta , un loc intr-o comunitate .

#81
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postnick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 13:02, said:

copiii-s o chestie faină. viața lor are rostul că dă un sens vieții tale.
Eu compatimesc bietele animale care reduc întreaga existenta umana la copulatie! Spune-le cadrelor universitare sau oamenilor de stiinta care nu-si doresc plozi, ca viata lor este lipsita de sens... Posted Image

View Postnick_far_de_cap, on 16 decembrie 2012 - 14:54, said:

de ce? un om normal sănătos are instinctul ăsta foarte normal, vrea să se reproducă.
Si gainile manifesta instinctul asta...dupa mintea unora, întotdeauna trebuie sa-ti urmezi instinctele, indiferent de circumstanta! :rolleyes:

Edited by SophistiKat, 17 December 2012 - 16:07.


#82
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostOn_my_way, on 16 decembrie 2012 - 19:26, said:

De teoria genelor ai auzit? De ce nu adopta oamenii copii decat atunci cand isi dau seama ca nu pot ei insusi concepe unii? Si de ce, chiar si-asa, cu greu accepta sa adopte?
am auzit. și ce-i cu asta? clar că există instinctul să-ți transmiți genele. așa funcționeaza specia. nu e nici un egoism aici. așa suntem construiți de natură.

View PostSophistiKat, on 17 decembrie 2012 - 16:07, said:

Eu compatimesc bietele animale care reduc întreaga existenta umana la copulatie! Spune-le cadrelor universitare sau oamenilor de stiinta care nu-si doresc plozi, ca viata lor este lipsita de sens... Posted Image

Si gainile manifesta instinctul asta...dupa mintea unora, întotdeauna trebuie sa-ti urmezi instinctele, indiferent de circumstanta! Posted Image
eu compătimesc indivizii care nu vor plozi.
exact. dacă părinții tăi nu l-ar fi urmat n-ai exista.

#83
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Problema este ca, daca vreunul dintre copiii tai nu dori sa aiba la randul sau un copil, il vei privi ca pe un anormal, la care instinctul nu functioneaza. Ceea ce este gresit.
In plus, din ce ai declarat esti un om fara scop in viata (far de cap), care isi va presa copiii sa faca ceea ce n-a fost el in stare, fara sa le poate oferi intelegere si libertate.

Edited by Cr1spy, 17 December 2012 - 17:13.


#84
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,994
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgi_fubar, on 16 decembrie 2012 - 20:31, said:

Cei din regiunile rurale , cei proveniti din familii sarace , cei care au activitati preponderent fizice , non-intelectuale isi intemeiaza familii si/sau fac copii pentru a capata o prestanta , un loc intr-o comunitate .
Si cei cu joburi bune, fara probleme materiale etc de ce fac?

View PostCr1spy, on 17 decembrie 2012 - 16:52, said:

isi va presa copiii sa faca ceea ce n-a fost el in stare

Nu stiu daca ai observat insa de cateva generatii, in marea majoritate a familiilor fiecare generatie tanara (copiii) a urcat economic si social in ierarhia societatii, comparativ cu parintii.
Fara tendinta asta ramaneam toti tarani la sat....

Edited by Karhu, 17 December 2012 - 17:30.


#85
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostCr1spy, on 17 decembrie 2012 - 16:52, said:

Problema este ca, daca vreunul dintre copiii tai nu dori sa aiba la randul sau un copil, il vei privi ca pe un anormal, la care instinctul nu functioneaza. Ceea ce este gresit.
In plus, din ce ai declarat esti un om fara scop in viata (far de cap), care isi va presa copiii sa faca ceea ce n-a fost el in stare, fara sa le poate oferi intelegere si libertate.
mamă, cum le mai știi tu zice de un om după ce ai citit trei fraze! sper că ești psiholog că dacă aici ești așa tare nici nu mă pot gândi ce diagnostice pui după niște ședințe față-n față cu pacientu!

1. nick_far_de_cap e un personaj din harry potter. io-s fan harry potter de când citesc cartea cu copiii. mi-o plăcut personaju, de aia am luat numele.
2. scopu-n viață pentru mine îi în primul rând să-mi cresc bine copiii.
3. dacă vreunul din ei n-o să vrea copii la vremea aia, îl privește. am zis că omul normal are instinctul de a se reproduce. dacă nu dă curs instinctului pot fi n cauze, unele valabile, altele nu. da instinctu-n sine e normal. există la toți oamenii sănătoși.

#86
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postnick_far_de_cap, on 17 decembrie 2012 - 17:29, said:

mamă, cum le mai știi tu zice de un om după ce ai citit trei fraze! sper că ești psiholog că dacă aici ești așa tare nici nu mă pot gândi ce diagnostice pui după niște ședințe față-n față cu pacientu!

1. nick_far_de_cap e un personaj din harry potter. io-s fan harry potter de când citesc cartea cu copiii. mi-o plăcut personaju, de aia am luat numele.
2. scopu-n viață pentru mine îi în primul rând să-mi cresc bine copiii.
3. dacă vreunul din ei n-o să vrea copii la vremea aia, îl privește. am zis că omul normal are instinctul de a se reproduce. dacă nu dă curs instinctului pot fi n cauze, unele valabile, altele nu. da instinctu-n sine e normal. există la toți oamenii sănătoși.
Nu eu ti-am pus diagnostice. Tu ai scris singur... din frustrare. Revezi tot ceea ce ai scris si n-o mai aburi acum, ca nu sunt la gradinita.

View PostKarhu, on 17 decembrie 2012 - 17:28, said:

Nu stiu daca ai observat insa de cateva generatii, in marea majoritate a familiilor fiecare generatie tanara (copiii) a urcat economic si social in ierarhia societatii, comparativ cu parintii.
Fara tendinta asta ramaneam toti tarani la sat....
Am observat ca tu pui cuvinte in text, sa-ti iasa ce-ti place. N-are sens sa continuam discutia, fiindca in stilul asta de a intelege si de a gandi, o sa te ataci singur... aiurea.
Si daca as discuta pe logica ta, apoi tu ai regresat, ai plecat dintr-un oras european... la tara in Laponia.

#87
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View PostCr1spy, on 17 decembrie 2012 - 17:46, said:

Nu eu ti-am pus diagnostice. Tu ai scris singur... din frustrare. Revezi tot ceea ce ai scris si n-o mai aburi acum, ca nu sunt la gradinita.
bine. cine nu are convingerile tale-i frustrat. lasă-mă-n durerea mea.

#88
ice1702

ice1702

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.06.2009
Faci copii pentru ca sa te investesti in ei. Pentru ca devenim din ce in ce mai comozi si egocentristi, a NU face (si a creste) un copil este o alegere usoara. Nu facem copii "din instinct" (cred ca discutia depaseste nivelul nevoilor primare) ci pentru a experimenta ce inseamna a fi parinte asa cum altii ne-au fost noua. E adevarat ca unii ar vrea sa sa ramana la nivelul de copil pana mor daca se poate.

#89
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

View Postice1702, on 17 decembrie 2012 - 22:23, said:

Faci copii pentru ca sa te investesti in ei. Pentru ca devenim din ce in ce mai comozi si egocentristi, a NU face (si a creste) un copil este o alegere usoara. Nu facem copii "din instinct" (cred ca discutia depaseste nivelul nevoilor primare) ci pentru a experimenta ce inseamna a fi parinte asa cum altii ne-au fost noua. E adevarat ca unii ar vrea sa sa ramana la nivelul de copil pana mor daca se poate.
corect. adevăru-i că lumea se infatlizează tot mai mult. nu mai vrea să preia răspunderi. o să fim o societate de bătrâni cu râzgâieli de copii la pubertate.

#90
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View PostCr1spy, on 17 decembrie 2012 - 16:52, said:

Problema este ca, daca vreunul dintre copiii tai nu dori sa aiba la randul sau un copil, il vei privi ca pe un anormal, la care instinctul nu functioneaza. Ceea ce este gresit.

Părerea mea este că, generalizările astea sunt de evitat. Generalizări sau cum vei vrea a le numi. Nimeni nu garantează cum evoluăm noi, părinţi sau nu. Habar nu ai ce vei face, părinte fiind, în situaţia x sau y, oricât ai dori să ştii, să poţi programa etc, chestii din astea care în genere ţi-ar putea spori confortul, siguranţa. Toată teoria asta când/câţi cade la primul rahat spârcâit al copilului.
În primă fază, poţi spune - da instinctul nu funcţionează, poate fi o chestie anormală, tehnic vorbind, dar poate experienţa ta de părinte îţi spune las că-i mai bine aşa. Nu cred că poţi cataloga aşa uşor în normal/anormal doar bazat pe instincte. Că doar toată viaţa de părinte ai încercat să educi nişte instincte primare, de la băgat orice în gură pentru cunoaştere, până la formarea manierelor.
Aşa că ce oi spune eu copilului meu, dacă va vrea sau nu să aibă copii, acum cel puţin, este un mister pe care îl vom descoperi împreună la momentul potrivit.
Şi nu cred că un teoretician sau practician care lucrează/studiază cu subiecte părinţi/copii/evoluţie relaţie, bazate pe cazuri "normale" sau "anormale" va putea da verdicte general valabile.

Edited by amonra_71, 18 December 2012 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate