Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce facem copii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#127
Joe_King

Joe_King

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.11.2014
Vreau sa incep cu o mica constatare. Avind in vedere ca 5000 de ani in timp  sunt mai putin ca nimic in istoria omenirii, a planetei, este  evident ca faptul ca ne-am nascut e un noroc colosal, o minune a minunilor. Norocul de a experimenta viata cind probabilitatea de a o experimenta e chiar zero. Deci exista un prim raspuns, nu-l formulez e subinteles. :-)

Pe de alta parte cred ca exista deja o concluzie universala. Investesti tot ce ai in ei ( sa zicem ca nu chiar toti fac asta) iar ei, de la o anumita virsta incolo sint cele mai rele si mai nerecunoscatoare fiinte. ( sa zicem ca nu chiar toti ) Dupa aia isi pot reveni dar pina la urma te arunca intr-o casa de batrini ca sa puna mina pe ce ai strins o viata. ( sa zicem ca nu chiar toti fac asta)

Peste toate astea, tarile dezvoltate au avut nevoie de cit mai multi copii, evident, le doare in fund de ambele aspecte prezentate de mine mai sus. Din contra, avind in vedere avansul fenomenal al tehnologiei si trendului gay in toata lumea e probabil ca nu va mai fi nevoie de atitia copii si se pare ca Dumnezeu ii lasa pe oameni sa hotarasca, altfel Lumea ar fi mai buna si toti ar avea un trai decent.

In concluzie, mame si tati setosi sa deveniti sclavi bunici, nu e asa o nenorocire daca nu se va intimpla asta. Oricum va sugerez la toti sa va inscrieti in organizatia internationala FTC si sa traiti fericiti pina cind va tin curelele.

Edited by Joe_King, 30 April 2017 - 17:12.


#128
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Joe_King, on 30 aprilie 2017 - 17:10, said:

Avind in vedere ca 5000 de ani in timp  sunt mai putin ca nimic in istoria omenirii, a planetei, este  evident ca
in ultima sută de ani dacă am reușit să numai trăim de pe o zi pe alta și să nu ne mai gândim la ce vom mânca mâine avem timp să reflectam la orice inclusiv la ideea tâmpită de a numai face copii.
Indiferent cât de tare vor promova unii idei din astea să nu uităm că natura a avut grijă să ne scrie în codul genetic printre primele randuri că trebuie să perpetuăm specia.
Așa că cei care nu vreți să faceți copii vă doresc o bătrânețe frumoasă în singurătatea voastră de atunci și încă ceva o înmormântare frumoasă din partea primariei.

#129
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai da, ne-a scris in primele randuri in codu genetic sa fim sclavi ai naturii, sa existam ca sa evolueze "natura", nu noi.

si mai cred ca, cu cat parintii au varsta mai avansata( foarte sanatosi totusi) cu atat codul ala genetic transmis e mai pretios pt inteligenta urmasilor. desigur, ar trebui niste generatii la rand sa fie asa ca sa se vada clar diferenta la fiecare caz in parte.

si asta cu batranetea si inmormantarea sunt "vrajeli" de-ale bunicilor, eu personal as vrea sa fiu incinerat fara slujba sau  vreun amic/familie in preajma. si nu sa mor chinuidu-ma, ci cand voi considera ca nu mai sunt eu, ca nu mai are rost. daca la 60 de ani sa zicem, voi avea vreo boala cu care nu ma impac psihic, vreau sa fiu eutanasiat. sper ca pana atunci va fi legal oriunde sa ceri asta si sa fie si ieftin.

iar "averea" vietii, daca ar fi suficienta, m-as criogeniza de banii aia. Posted Image exact asta face si natura, ne investeste "averea" in nemurirea naturii. cred ca suntem suficient de destepti incat sa preluam treaba asta, sa devenim nemuritori si sa evoluam pe "persoana fizica", in curand un om va fi nemuritor si va putea evolua maxim el, nu urmasii lui, datorita "naturii lui" si nu a naturii urmasilor.

copii sa faca cine isi permite si are timp de ei. sau poate nu vor sa faca nimic altceva, decat sa fie bone si au totusi bani sa le ofere mancare buna, tabere decente, studii in strainatate.

si mai cred ca gandesc asa, fiindca natura mi-a dictat asta, ca atunci cand voi avea "trezirea", sa stiu ca asta avem de facut, ca ea si-a facut treaba si ne-a dat tot ce trebuie sa devenim "autonomi". desigur, autonomia finala va fi cand vom intelege universul/existenta, probabil imediat dupa acest pas. Posted Image

ne sunt impuse o groaza de chestii daca vrem sa orice, dar la facut copii nu avem. nu cred ca e bine, cineva trebuie sa-si asume material si moral un nou-nascut, sa nu fie indiferent daca la 5-10 ani cerseste pe strada sau da in cap la altii.

Edited by 41ex, 08 May 2017 - 20:24.


#130
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
Intrebarea topicului este un non-sens, o aberatie.
Natura nu lasa nimic la voia intamplarii. Facem copii pentru ca trebuie sa facem copii.
Raspunsul este mult mai simplu decat pare a fi: pentru ca trebuie sa perpetuam specia. Acest atribut al naturii - perpetuarea unei specii - este conditia sine qua non pentru existenta vietii, indiferent ca e vorba de om sau de furnica.
Restul "motivatiilor" - alocatii, mosteniri, demografie, cana de apa (sau nu) la batranete etc - sunt cel putin ridicole.

#131
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 gi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 11:17, said:

- De ce facem copii?

- Un cuplu izolat pe o insula departe de societate va mai avea copii ?
1 - Intrucat ii dorim din motive nu tocmai lipsite de egoism.
2 - Intrucat gresim sau "gresim" in privinta protectiei.

1 - Da, in primul rand intrucat ea "arde" datorita instinctului matern.
2 - Da, deoarece nu ai calendar.

#132
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
de ce ziua e zi si noaptea e noapte ?  curios
aveti putintica rabdare , la un  moment  dat , toate acestea vor fi inlocuite

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate