Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce facem copii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#37
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Mai degraba ma intreb de ce fac sarantocii copii? Sau de ce fac copii intr-o tara sub-dezvoltata ca Romania.

#38
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 gi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 11:17, said:

De ce facem copii?
Motivele variaza de la individ la individ...unii fac copii deoarece în timpul copilariei lor nu s-au simtit iubiti de catre parinti si doresc sa-si împlineasca aceasta dorinta prin pruncii lor. Unii fac copii deoarece nu stiu ce sa faca cu propria lor viata si se gândesc ca le va fi mai usor sa ia decizii pentru altcineva. Unii fac copii pt. ca nu au depasit stadiul de animal si traiesc cu impresia ca procrearea este rostul omului pe pamânt. Unii fac copii deoarece simt nevoia sa slugareasca clipa de clipa pe cineva. Unii fac copii deoarece sunt convinsi ca vor obtine traiul vesnic prin urmasii lor. Unii fac copii deoarece se tem de singuratate. Unii fac copii deoarece îsi doresc sa beneficieze de îngrijire gratuita la batrânete. Unii fac copii deoarece spera sa-si împlineasca prin altii visurile pe care ei nu am fost capabili sa le înfaptuiasca.

Deci, de ce face omul copii? Deoarece omul este o fiinta profund egoista...

#39
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Cr1spy, on 13 decembrie 2012 - 14:11, said:

Ma refeream la instinctul de reproducere. (impuls natural)
Fiindca m-am exprimat prea succint, poate nu a fost tocmai clar. Instinctul de reproducere este filtrat de psihic, de aici reiesind motivatia individuala, a unora de a face copii si a altora de a se abtine. Intrucat ultima varianta nu face subiectul topicului, nu m-am lansat in prea multe explicatii.

Edited by Cr1spy, 13 December 2012 - 20:15.


#40
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Eu mi-am dorit un copil, pur și simplu.

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pai dorinta este o manifestare a psihicului... La unii poate interveni si analiza situatiei: daca este un moment bun sau nu, cati copii vor sa faca, etc....

Edited by Cr1spy, 13 December 2012 - 20:44.


#42
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Pentru perpetuarea genetica a individului.

#43
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 gi_fubar, on 13 decembrie 2012 - 18:04, said:

1. Cei intretinuti de parinti au pozitie ierarhica slaba intr-un grup social ;
2. daca are si un handicap este pe ultima treapta .
Incapacitatea de a-ti procura 3. partener
                                              4. resurse este rau privita si esti izolat .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CPznMbNcfO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Pai si dupa tine ar trebui sa fie in varf?
2. Poate in tari din lumea a 4-a.
3. Partener nu iti procuri ca nu te duci la supermarket sa cumperi pe unu/una.
4. Repet intrebarea: Ar trebui sa fi vazut ca un mare mester daca nu poti sa iti asiguri traiul de zi cu zi?

#44
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 13 decembrie 2012 - 20:39, said:

Pai dorinta este o manifestare a psihicului... La unii poate interveni si analiza situatiei: daca este un moment bun sau nu, cati copii vor sa faca, etc....

Eu am analizat doar dacă îmi iubesc partenerul şi vreau să am un copil cu el Posted Image alt moment/situaţie potrivit/ă zău dacă văd.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 11:14.


#45
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 Karhu, on 13 decembrie 2012 - 12:58, said:

Faci copii ca sa ai pe cine sa iubesti, si sa traiesti mai mult si mai fericit! Posted Image

pentru tine oamenii sint obiecte cu care iti faci placere ? te-ai gandit o clipa ca ei s-ar putea sa nu placa pe tine

Daca vrei sa-ti exprimi iubirea care clocoteste in tine du-te la cantina saracilor si fa o donatie , deschide o fundatie pentru cei bolnavi de leucemie

Edited by gi_fubar, 14 December 2012 - 11:31.


#46
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

 Karhu, on 13 decembrie 2012 - 15:47, said:

Evident, nu contest. Nu-i blameaza nimeni.
Numai ca mai exista un aspect.

Peste 20-30 ani, cand ce de varsta medie vom incepe sa iesim la pensie, vom constata cu stupoare ca aceasta pensie ori nu va mai exista, ori va fi atat de mica incat nu va ajunge nici macar pentru supravietuire la limita.
Treaba-i legata de ''iarna demografica'' si de tendintele economice mondiale.
Deci pensie de stat, ciuciu!
Pensie privata, nu stiu, poate sa fie, la fel de bine insa si sistemul lor se poate prabusi din cauze obiective (sau pur si simplu din hotie).
Cea mai buna investitie e in copii, in copii educati si responsabili.
Am cunoscut (am lucrat niste ani la ambulanta, in Romania) o multime de persoane fara copii, acum batrani, care regretau cumplit decizia din tinerete. Ti-i poti inchipui pe acei oameni intr-o societate unde sistemul de pensii nu mai exista?

Oameni buni, faceti copii! Altfel viitoru-i sumbru, la batranete sunt sanse reale sa ajungeti sa cautati prin gunoaie sau sa va cereti eutanasierea.
Plus ca sunt studii care dovedesc ca persoanele cu copii sunt mai sanatoase, mai fericite si traiesc mai mult Posted Image
ai dreptate. chestia-i că oamenii de 20 sau 30 de ani nu se gândesc la bătrânețe. acum să le fie bine. știu și eu destui care nu fac copii deși material ar putea fără probleme. da tre să-și faca casă mai întâi. pe urmă să meargă în concedii. sau să stea la birou de la 8 la 8 că na targeturi și deadlineuri. mă rog ăștia nu-s așa mulți. majoritatea își imaginează numai că nu pot crește doi sau trei copii, că tre să le asigure nu știu ce fandoseli scumpe. așa îi învață industria publicitară că dacă n-ai aia și ailaltă ești un loser și nu-i cazu să faci copii dacă nu le poți plăti toate mofturile inutile.

după mine o societate care nu mai asigura un spor demografic sănătos e oricum terminată. includ aici și occidentul. europenii-s bătrâni. las că vin din urmă asiaticii mai tineri și mai flămânzi.

#47
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Nu exista o explicatie care sa iasa din cliseele obisnuite de gen,inmultirea specii,profit pe banda rulanta etc.
Pur si simplu unii vor sa faca copiii pentru ca-i iubesc,a te vedea pe tine insuti cu calitatile si defecte,oglindit pe ochisorii pruncului tau este ceva minunat.
Cand se uita la tine spunand "tati",cand il vezi ducandu-se prima data pe doua picioare,cand il duci prima data la scoala,cand il tii de mana atunci cand e blonavior, te topesti de dragul lui sau,cel putin mie,asta mi se intampla.
Sigur nu avem niciun argument serios pe care sa ne bizuim,e vorba de sentimentele din sfera psihica a omului.

#48
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Asta ma intrebam si eu, de ce faci un copil cand stii clar ca va muri la un moment dat ? Ce rost are viata lui ? Eu unul nu vad rostul vietii in general, nu ma incalzeste cu nimic ca traiesc azi si maine sunt pamant de flori. Cel mai bine e sa nu existi ca tot acolo ajungi.

Edited by gerbil, 14 December 2012 - 12:46.


#49
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

 gerbil, on 14 decembrie 2012 - 12:46, said:

Asta ma intrebam si eu, de ce faci un copil cand stii clar ca va muri la un moment dat ? Ce rost are viata lui ? Eu unul nu vad rostul vietii in general, nu ma incalzeste cu nimic ca traiesc azi si maine sunt pamant de flori. Cel mai bine e sa nu existi ca tot acolo ajungi.
da tot exiști și nu vrei să faci ceva ca să nu mai exiști, așa-i? deci dacă tot exiști îți faci existența cât mai faină. eu așa zic. copiii-s o chestie faină. viața lor are rostul că dă un sens vieții tale.

 marcuzzzo, on 14 decembrie 2012 - 11:40, said:

Nu exista o explicatie care sa iasa din cliseele obisnuite de gen,inmultirea specii,profit pe banda rulanta etc.
Pur si simplu unii vor sa faca copiii pentru ca-i iubesc,a te vedea pe tine insuti cu calitatile si defecte,oglindit pe ochisorii pruncului tau este ceva minunat.
Cand se uita la tine spunand "tati",cand il vezi ducandu-se prima data pe doua picioare,cand il duci prima data la scoala,cand il tii de mana atunci cand e blonavior, te topesti de dragul lui sau,cel putin mie,asta mi se intampla.
Sigur nu avem niciun argument serios pe care sa ne bizuim,e vorba de sentimentele din sfera psihica a omului.
așa-i. de acord cu tot ce ai spus. plus că eu mă mai topesc când văd că toți trei seamănă la ochi cu mama lor. Posted Image

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 10:46, said:

Eu am analizat doar dacă îmi iubesc partenerul şi vreau să am un copil cu el Posted Image alt moment/situaţie potrivit/ă zău dacă văd.
Nu am spus ca trebuie analizat ci ca sunt unele cazuri in care oamenii sunt nevoiti sa puna in balanta fie oportunitatea momentului, fie considerente de ordin medical.
Fie ca nu-si permit al 2-lea, al 3-lea... al 7-lea copil. Si daca pana acum unii bateau campii cu gratie pe aceasta tema, mai nou va trebui sa constientizeze ca exista riscul sa le fie luati acei copii,daca sunt neingrijiti, neglijati sau folositi.
Cred ca tu ai postat pe topic si eu am avut impresia ca te referi la comentariul meu... apoi cand eu vorbeam la general, tu ai crezut ca ma refer la tine... etc. niste confuzii care este bine sa fie lamurite.

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 13:56.


#51
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 13:54, said:

Si daca pana acum unii bateau campii cu gratie pe aceasta tema

Din acest motiv am postat aici.
Subiectul este mai complex decât mi-aș dori, categoric.
Dar ... nu cred că are legătură cu convenția socială. Categoric unii se înmulțesc,  dovedesc lipsuri elementare de educație, alții analizează x și y și nu le ies socotelile. Din fericire observ că și societatea, guvernată de legi și alte reguli, ia atitudine la legi inflexibile și nefirești și pun în discuție cazul mamei de gemeni care a luptat din răsputeri să dovedească faptul că da, are 2 copii rezultați în urma unei singure nașteri.
Evident, toți am lua atitutidine și ne-am arăta revoltați de îngrădiri ilegitime, dacă statul ar spune ăla cu salariu minim pe economie sau fără alte surse de venit nu are voie să facă nici măcar un copil. Orice sistem ar funcționa dacă societatea își dorește cu adevărat un lucru drept. Pentru că nu este drept ca la 14 ani să naști un copil pe asuns, în WC din fundul curții. Nu este drept să muncești și să fii plătit la 2-3 luni, timp în care copilul tău trebuie, măcar, să mănânce. Nu este drept să bei toată ziua și să trăiești din alocațiile copilului. Nu este drept nici să rămâi șomer pentru că locul tău de muncă a dispărut falimentat de șmecheri puși pe căpătuială. Nu este drept nici să nu poți avea propriul copil dar ... te lași purecat în toate cotloanele ființei și casei tale să poți înfia unul.
În multe cazuri părinții bogați/săraci sunt de bună credință, în multe cazuri îi doare la brișcă.
Și la modul de zeflemea însă, acest subiect ar trebui să ridice mai multe semne de întrebare decât tâmpenia cu singurătatea și cana de apă la bătrânețe.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 16:52.


#52
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 16:37, said:

Din acest motiv am postat aici.
Subiectul este mai complex decât mi-aș dori, categoric.
Dar ... nu cred că are legătură cu convenția socială. .
Gi_fubar cred ca a ales unul din cazurile speciale descrise in literatura de specialitate, acela in care copiii iau nastere la presiunea societatii si a familiei.
Uneori presiunea incepe cu mult inainte de asta: Trebuie sa te mariti, trebuie sa te insori... ce mai astepti ?
Alteori este indirecta si transmisa prin cutume ce tin de traditie, cultura, sistem social in care sunt valorizate anumite conditii si in acelasi timp, marginalizati cei care nu le indeplinesc.

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 17:02.


#53
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 16:55, said:

Gi_fubar cred ca a ales unul din cazurile speciale descrise in literatura de specialitate, acela in care copiii iau nastere la presiunea societatii si a familiei.
Uneori presiunea incepe si cu mult inainte de asta: Trebuie sa te mariti, trebuie sa te insori... ce mai astepti ?
Alteori este indirecta si transmisa prin cutume ce tin de traditie, cultura, etc.
Păi, ce te oprește să le explici cu frumosul ce crezi tu că este drept/nedrept pentru tine? Ai slavă domnului, exemple la greu cu care să-ți înduioșezi părinții, care oricum în adâncul sufletului, își doresc ceea ce e bine pentru tine. Presupunând că știi dacă vrei un copil, sau niciunul sau alte cereri de conveniență.
Am o mătușă, mai în vârstă așa, vreau să spun că a înțeles foarte bine și a și acceptat situații gen stau cu unu, da mai vedem ce facem. Important e să știi să îți argumentezi dorința. Atâta tot.
Asta cu presiunea familiei mi se pare o mare goangă.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 17:07.


#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru ca ai avut de-a face cu oameni normali si rezonabili. Dar nu toata lumea este asa.
A si inca ceva. Sub aparentele normale este cel mai greu de crezut, nefirescul unor situatii.
E usor sa accepti ca exista oameni care isi arunca beblusii in wc, ca exista alcoolici care-si taie copiii cu toporul, dar este foarte greu de crezut ca exista parinti (normali dpdv psihic) care in adancul sufletului nu-si iubesc copiii.

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 17:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate