Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

EUTELSAT - Free Sat - noutati, întrebări și informații.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2774 replies to this topic

#649
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014

View Postcristian68n, on 27 septembrie 2015 - 19:41, said:

mediasettv
...,,Am ales o antena OFF SET de 100 cm, un lnb Amiko Premium 0,1 db si un receiver Amiko SHD 8150!Sper sa fie ok....."
Ceva rezultate ?? Cum se comporta receiverul ?? Posted Image

Urmează sa fac comanda!Voi reveni cu detalii!

#650
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
rz ai idee ce calitate de semnal (dB) s-a inregistrat pe sateliti ?
Frumoasa lucrare Posted Image
Sistemul realizat ofera cam tot ce se poate vedea (canale de buna calitate) prin receptia satelitara.Adica la 19Est oferta germana de programe, la 16Est oferta Freesat iar la 9Est oferta de programe franceze TV.Din pacate 13Est nu mai are o oferta similara de programe Italiene, pentru ca multe s-au codat .

#651
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu mai tin minte... in orice caz pierderile de semnal sunt minime pt. satelitii suplimentari. Practic, omul o sa vada tot chiar si atunci cand ploua normal. Paradoxal, sunt 2-3 frecvente cu semnal slab chiar la 16 est - adica pe satelitul central!. 9 est s-a montat pt pachetul maghiar dar au fost binevenite si canalele frantuzesti.

In alta ordine de idei... cei la Freesat au gresit din start pt. ca nu au vandut ei un kit special FreeSat mai exact un kit care sa asigure receptia 9e (pt. maghiari+ ch. fr.), 13e, 16e, 19.2e.
Si inca o chestie... nu inteleg de ce nu pun pe tp-ul lor canalele Nasul, Neptun si H2, daca tot sunt la 16est o gramada de canale free, locale.

Edited by rz, 29 September 2015 - 16:20.


#652
pauliuc_florin

pauliuc_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.10.2013
pentru cristian68n . amiko 8150 este un receptor bunicel ,nu stie el prea multe dar la pretul care il are e bun . de exemplu daca vine cu softul de fabrica are decodare numai pe conax si nu stie sa primeasca sharing in retea. dar schimbind softul poti sa pui cam orce cartela ce nu e inperechiata cu alt receptor {digi ,orange telecom}si in plus poti sa il folosesti ca server {adica poti primi sharing in retea bineinteles sa ai internet } dezavantazul e ca nu poti sa dai mai departe decit in reteaua ta proprie  /nu stie decit protocol homecamd .adica daca ai doua receptoare poti folosi o singura cartela pentru amindoua  .

#653
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Si inca o chestie... nu inteleg de ce nu pun pe tp-ul lor canalele Nasul, Neptun si H2, daca tot sunt la 16est o gramada de canale free, locale.

Acum un an, am discutat cu conducerea de atunci si erau in discutii cu Neptun TV si TVH (fost TVRM).
Din pacate nu s-a concretizat nimic, iar EPG-ul care era promis nu  mai stiu nimic de el.
Iar pe facebook nu mai e nici o miscare din aprilie.

In alta ordine de idei... cei la Freesat au gresit din start pt. ca nu au vandut ei un kit special FreeSat mai exact un kit care sa asigure receptia 9e (pt. maghiari+ ch. fr.), 13e, 16e, 19.2e.

La lansare nu asta a fost tinta lor.Au vrut sa se dezvolte pentru televiziune (la nivelul de pachet tv similar cu pachetul popular de la Digi) si internet via satelit.Rezultatul lasa de dorit. E criza si acest lucru se resimte si in zona TV, implicit satelit.

#654
xbmar

xbmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2014
daca va uitati pe ministerul finantelor la situatia lor financiara din 2014 fata de 2013 nu as zice ca e criza pentru freesat

#655
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Dupa ceva zile am primit reciverul Amiko Mini Combo Hd Se si am scanat in prima faza doar pe Eutelsat 16 Est si terestru pina ma obisnuiesc cu toate detaliile.....mai dureaza un pic !
Attached File  AmikoCombo HD.JPG   80.85K   55 downloadsAttached File  Amiko Mini Combo HD SE.JPG   76.17K   60 downloadsAttached File  Satelit+terestru-antene.JPG   75K   59 downloads
La instalare am avut ceva dificultati......... asta numai  datorita faptului ca in pachet am primit doar un cablu hdmi ,iar televizorul meu este un model clasic care are in spate doar Scart !.Posted Image
Si ...am fost nevoit sa  cumparat un banal cablu Scart-RCA !Posted Image Posted Image
Urmeaza sa-l testez mai mult....

Edited by cristian68n, 05 October 2015 - 14:55.


#656
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 27.08.2007

View Postcristian68n, on 05 octombrie 2015 - 14:42, said:

Dupa ceva zile am primit reciverul Amiko Mini Combo Hd Se si am scanat in prima faza doar pe Eutelsat 16 Est si terestru pina ma obisnuiesc cu toate detaliile.....mai dureaza un pic !
Attachment AmikoCombo HD.JPGAttachment Amiko Mini Combo HD SE.JPGAttachment Satelit+terestru-antene.JPG
La instalare am avut ceva dificultati......... asta numai  datorita faptului ca in pachet am primit doar un cablu hdmi ,iar televizorul meu este un model clasic care are in spate doar Scart !.Posted Image
Si ...am fost nevoit sa  cumparat un banal cablu Scart-RCA !Posted Image Posted Image
Urmeaza sa-l testez mai mult....

frumos sistemul. asteptam primele teste si impresii

#657
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Anterior am avut un sistem compus din receiverul Comag SL 25 si 2 antene pentru satelit (comutare prin diseqc Globo_HotBird 13E si Eutelsat 16E si uneori pe Astra 19,2 E) si la varianta terestru un receiver Synaps T50 ....Dar cel mai mult ma enerva faptul ca trebuia sa am 3 telecomenzi la indemina..si uite asa am ajuns la varianta aceasta.
Nu prea am avut timp de butonare.....dar asa la prima impresie este diferenta intre lucrurile facute de nemti si chinezi !!
Am senzatia ca e un pic mai lenes uneori la comutarea terestru-satelit,are un sistem de sortare a canalelor cam sucit fata de ce am fost obisnuit dar trebuie sa ma adaptez...!!Posted Image
Referitor la indicatoarele de nivel/ calitate cred ca exagereaza fata de Comag SL 25 .....adica neamtu spune 63% si 75% iar Amiko zice (90%-80%) la aceiasi antena si LNB...dar nu-i nici o problema..Posted Image
La partea de redare de pe usb a filmelor de pe stick merge destul de bine,iar acum trebuie sa caut un cablu de cca 15 m pentru conectarea la modemul pentru internet.....

Edited by cristian68n, 05 October 2015 - 19:58.


#658
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
stie cineva cand incep sa intre subscriptiile anuale pentru TVR-uri ? (viaccess) ... de obicei intrau la inceputul lunii octombrie

#659
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 27.08.2007
La mine intra pe 22.10.2015

#660
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014

View Postmediasettv, on 25 septembrie 2015 - 17:44, said:

Am ales o antena OFF SET de 100 cm, un lnb Amiko Premium 0,1 db si un receiver Amiko SHD 8150!
Dupa câteva ore am reusit sa instalez antena pe directia unde se găsește satelitul 16E eutelsat 16 A(menționez faptul ca este prima data cand instalez o antena parabolica).TVR-urile semnal 90%,posturile Intact 90%,precum si restul canalelor tv transmise de FreeSat.Se regăsesc in jur de 90 canale( 34 transmise de Free Sat,restul FTA),multe posturi tv de muzica sarbesti,bulgaresti,etc.La capitolul muzica The Voice TV Bulgaria, Magic TV Bulgaria merita vizionate precum si DM Sat, Folk Plus,Pink Folk,Grande TV,etc.De stiri avem Al Jazeera SD,sport:Eurosport HD(audio in albaneză cred) plus încă 4 HD din aceiasi categorie).Avem si un post tv generalist din Spania A1 TV.In rest calitatea este stabila indiferent ca plouă sau bate vântul.Per total acord nota 8 DTH-ului FreeSat(posturi tv incluse plus calitate/pret).E ok ptr. cei cu bugetul redus.In timp poate vor introduce si alte posturi tv:documentare,muzica(exista doar Zu TV momentan),filme,etc.
P.S.Receptorul Amiko SHD 8150 are meniul usor,se comportă foarte bine(îl recomand).

Edited by mediasettv, 07 October 2015 - 07:38.


#661
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
e firesc sa fie semnal bunisor cu antena de 100 cm

aud tot mai multe persoane care recomanda amiko :) + eu

#662
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Eurosport HD(audio in albaneză cred) plus încă 4 HD din aceiasi categorie).Avem si un post tv generalist din Spania A1 TV.

Eurosport nu este FTA.

#663
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014

View Postecologistul, on 09 octombrie 2015 - 06:11, said:

Eurosport HD(audio in albaneză cred) plus Ăźncă 4 HD din aceiasi categorie).Avem si un post tv generalist din Spania A1 TV.

Eurosport nu este FTA.
Te contrazic!Postul tv se numește Service DigitALB si retransmite Eurosport HD dar cu audio in albaneză.

#664
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postcristian68n, on 05 octombrie 2015 - 19:36, said:

Anterior am avut un sistem compus din receiverul Comag SL 25 si 2 antene pentru satelit (comutare prin diseqc Globo_HotBird 13E si Eutelsat 16E si uneori pe Astra 19,2 E) si la varianta terestru un receiver Synaps T50 ....Dar cel mai mult ma enerva faptul ca trebuia sa am 3 telecomenzi la indemina..si uite asa am ajuns la varianta aceasta.
Nu prea am avut timp de butonare.....dar asa la prima impresie este diferenta intre lucrurile facute de nemti si chinezi !!
Am senzatia ca e un pic mai lenes uneori la comutarea terestru-satelit,are un sistem de sortare a canalelor cam sucit fata de ce am fost obisnuit dar trebuie sa ma adaptez...!!Posted Image
Referitor la indicatoarele de nivel/ calitate cred ca exagereaza fata de Comag SL 25 .....adica neamtu spune 63% si 75% iar Amiko zice (90%-80%) la aceiasi antena si LNB...dar nu-i nici o problema..Posted Image
La partea de redare de pe usb a filmelor de pe stick merge destul de bine,iar acum trebuie sa caut un cablu de cca 15 m pentru conectarea la modemul pentru internet.....


AMIKO merge foarte bine cu adaptor wi-fi , nu e nevoie sa insiri cablul de net prin casa:)

View Postmediasettv, on 07 octombrie 2015 - 07:30, said:

Dupa câteva ore am reusit sa instalez antena pe directia unde se găsește satelitul 16E eutelsat 16 A(menționez faptul ca este prima data cand instalez o antena parabolica).TVR-urile semnal 90%,posturile Intact 90%,precum si restul canalelor tv transmise de FreeSat.Se regăsesc in jur de 90 canale( 34 transmise de Free Sat,restul FTA),multe posturi tv de muzica sarbesti,bulgaresti,etc.La capitolul muzica The Voice TV Bulgaria, Magic TV Bulgaria merita vizionate precum si DM Sat, Folk Plus,Pink Folk,Grande TV,etc.De stiri avem Al Jazeera SD,sport:Eurosport HD(audio in albaneză cred) plus încă 4 HD din aceiasi categorie).Avem si un post tv generalist din Spania A1 TV.In rest calitatea este stabila indiferent ca plouă sau bate vântul.Per total acord nota 8 DTH-ului FreeSat(posturi tv incluse plus calitate/pret).E ok ptr. cei cu bugetul redus.In timp poate vor introduce si alte posturi tv:documentare,muzica(exista doar Zu TV momentan),filme,etc.
P.S.Receptorul Amiko SHD 8150 are meniul usor,se comportă foarte bine(îl recomand).

AMIKO 8150 are un soft chiar ok, iar cu ceva cunostinte poate face chiar mai multe:)

#665
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
De acord cu legatura wireles ,acum folosesc un acces point Tonze pentru navigare internet de pe laptop si va trebui sa cumpar 1-2 adaptoare wi-fi (plus transport) pentru receiver si de aici alte probleme de configurare....Posted Image
Attached File  PA120392.JPG   78.12K   16 downloadsAttached File  PA120391.JPG   78.78K   15 downloads
Cablul  pentru internet este deja cumparat si am loc sa-l montez foarte simplu si fara prea multa bataie de cap !Posted Image

Edited by cristian68n, 12 October 2015 - 13:47.


#666
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
intra de azi si subscriptia TVR pe cardurile Viaccess

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate