Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

EUTELSAT - Free Sat - noutati, întrebări și informații.

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2774 replies to this topic

#613
kalinic

kalinic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.01.2014
Am încercat sa montez o antena (de 80) , și sa o regelz pe 16E,  am prins toți sateliții de la 4,8E pana la 19E, numai 16E nu. Dacă încerc cu una de 90, sunt șanse sa reușesc? Nu am decât un satfinder analog amiko. Iar receptorul e tot de la amiko (8140). O alta problema întâmpinată ar fi într-o alta locație cineva prindea pe satfinder,   semnal și calitate buna (peste 60%)iar în casa pe receiver ajungea 40%. Sa fie pierderile atâta de mari pe cablu (10-15m)? Sau e prost la recepție receiver-ul (tot amiko)?

#614
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
ia receiveru langa antena pune mai intai pe 19,2 apoi pe 13E , 16E e intre ele .Eu in S-V cu antena digi, aia de 75, am Q 71 S  98 pe tp TVR.
In legatura cu cablul ... daca e un cablu vechi, sau vreo chinezarie, pierde tot ... La unele receptoare puterea si semnalul difera ...

Edited by danyconnect, 19 July 2015 - 07:41.


#615
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Abia de curand am ajuns pe acest forum iar pe acest topic abia azi (mereu din lipsa de timp suficient pentru toate)...

Am un receiver SUNNY AT 14009 FTA Plus cu antena SUNNY offset de 0,8 m cumparate acum cativa ani la oferta si daca la acea vreme prindeam mai multe, acum programele s-au imputinat deoarece unele au trecut pe MPEG 4, altele s-au codat iar altele au parasit satelitul...

Ma bate gandul sa-mi cumpar un decodor combinat DVB-S2 + DVB-T2 (astept si recomandari in acest sens) si atunci in mod sigur voi avea "succes" mai mare...

Am introdus si programe sarbesti, bosniace, croate, slovene, chiar unul macedonian dar care vad ca mai nou are doar mira. Dintre romanesti prind doar Realitatea TV, Realitatea Plus si Favorit. Am pierdut TVR-urile centrale (TVR 3, TVRI,etc) si regionale, West TV Arad,...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0QQ28T0VA_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#616
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Si, care-i intrebarea? Sau a fost doar o informare?

#617
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
Ținând cont de sublinierile din topic doar o mică informare , bănuiesc că era simplu să întrebe ce receptor să cumpere ... problema e că ar trebui să cumpere și un card ( abonament) altfel prezența pe topic e simbolică .

#618
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Postam asa ca intre prieteni, insa esenta consta in faptul ca mi-as dori un combi performant...in functie de recomandari...

Deocamdata antena mea este la 0,5 m de sol si am de gand s-o ridic macar la 2 m,... poate imi iau alta mai mare in diametru...

Si poate primesc si ceva sfaturi in sensul descris mai sus...

Edited by miile, 26 July 2015 - 18:26.


#619
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Si eu caut ceva Combi bun. Nu prea am gasit. Cele existente au probleme ori pe DVB-T2 ori pe satelit.
M-am cam lasat pagubas pentru moment. Pe partea de satelit am ceva bun. Iar pentru terestru mai astept.
De ce vrei sa ridici antena de satelit? Ai ceva obstacole in fata?

Edited by generalmotors, 26 July 2015 - 19:21.


#620
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
oare cati abonati au?

#621
smokke2

smokke2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 02.12.2012

 ramiz, on 31 iulie 2015 - 20:49, said:

oare cati abonati au?
Dupå mine sunt foarte puțini abonați, deoarece grila de canale este subțirică.

#622
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 15.02.2009
Pacat ca nu au mai adunat si celelate canale care erau free pe alti sateliti ca ar fi fost o buna alternativa.Asa cu o duzina de canale cam putine.

#623
GeorgeHasMail

GeorgeHasMail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2007

 cipri63, on 05 mai 2015 - 10:03, said:

Momentan merge.Da' nu-nteleg de ce nu se gasesc carduri la dealeri.Sunt chiar asa de cerute?
da... sunt foarte cerute. dealerul meu din bucuresti imi spunea la un an de la lansarea serviciului (cand m-am dus sa re-inoiesc) ca e posibil sa fiu singurul lui client

 kalinic, on 09 iulie 2015 - 11:35, said:

Voi ce semnal aveți pe transponderul cu Etno?  La mine e 90 la semnal și 4-5 la calitate
sunt putin in afara zonei de acoperire si etno nu intra deloc. nici antenele

 curiosul2004, on 08 iunie 2015 - 07:42, said:

Salut. Ca sa imi pun freesat trebuie sa imi instalez eu echipamentul (nu ma pricep deloc)?

Sau, si mai simplu, cum procedez ca am freesat?
nu ai alternativa si trebuie musai sa montezi freesat? altii iti dau totul la cheie
pai iti trebuie o antena montata si un receiver. daca te opresti aici prinzi mocca putine programe romanesti. daca vrei si freesat atunci te duci la un dealer si iti vor da o cartela activata pentru un an de zile. vei fi dezamagit caci programe sunt putine. atentie cand cumperi receiverul. eu, ca primarul, am avut noroc ca al meu sa mearga (era cumparat inainte de freesat)

#624
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
eu folosesc doua Amiko mini Combo HD care stie si DVB-S2 si T2 si DVB-C, si merg fara probleme cu card TVR pe freesat , citeste si conax si viaccess , au 1 Gb ram si procesor bunisor, cu un soft modificat se pot face mult mai multe Posted Image

Edited by MaxxJr, 18 August 2015 - 10:15.


#625
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 27.08.2007
De astazi clientii Freesat Romania pot receptiona canalul Pro Tv International cu urmatoarele coordonate : Satelit Eutelsat 16A, frecv : 11303, pol H, SR 30000 , dvb-s2 8psk, free to air. Vizionare placuta!

#626
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 15.02.2009
E in premiera informatia.
Nici pe situl oficial nici pe siturile cu date de sateliti nu apare nimic.

#627
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Site-ul lor nu updatat; inca mai exista TVR News.

#628
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 15.02.2009
Dar este alta frecventa decat a celor de la Freesat.

#629
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

 jeolis, on 01 septembrie 2015 - 09:12, said:

De astazi clientii Freesat Romania pot receptiona canalul Pro Tv International cu urmatoarele coordonate : Satelit Eutelsat 16A, frecv : 11303, pol H, SR 30000 , dvb-s2 8psk, free to air. Vizionare placuta!

pro tv international a plecat de pe hot bird 13 est ?

#630
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 27.08.2007

 ramiz, on 01 septembrie 2015 - 11:41, said:


pro tv international a plecat de pe hot bird 13 est ?

nu. este prezent in continuare si pe 13E

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate